škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kurbana dair ne varsa......

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar kurban yaklaşıyor,bizim kültürümüzde de dinimizde de kurbanın ayrı bi yeri var.Ben kurban ile ilgili çok farklı şeyler düşünüyorum.Ama sizlerin öncelikli fikirlerinizi almak istiyorum daha sonra fikrimi beyan edeceğim.buyrun ortam sizin.....
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı takara34

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
akılbaliğ olan her müslüman ın maddi imkanlarını kullanarak bu ibadeti yerine getirmesidir.
özellikle durumu iyi olanların imkanları nezdinde konu, komşu, garibanları gözetmesi lazımdır.

sadece bu değildir tabiki, paylaşmak, kıymetini bilmek, farkına varmak, olgularda yüklüdür.

geçen yıl ilk kurbanımı kesmiştim bu yılda ömrümüz olursa  yine keseceğim.

Çevrimdışı Mert

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kurban bayramında köyde,akşam gelen misafirlerle veya akrabalarla sobası yanan sıcacık odada yediğim kavurmanın. O sıcacık odadan çıkıp mutfağa dalıp ağzıma attırdığım 3er 5er köy baklavalarının hazzını hiç bir şeyde bulamıyorum...

Çevrimdışı orhan unsal

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
allah nasip ederse, elimiz çok rahat olmasada biraz zorlayarak da olsa kurbanımızı kesecegiz. eş dosta akraba ziyaretine gidecegiz. böyle daha zevkli ve vicdanen rahat ediyorum.
peki bu bayramda tatile gidecek olan varmı? bu yeni bir trend biliyorsunuz..
OCTAVİA AMBİANTE 1,6 TDI

Ugur A.

• Ziyaretçi
Kurban kesilirken, kanı, barsakları, ...vs. gibi şeyleri derince kazılmış bir çukura konulur. Her yapılan fiiliyatta olduğu gibi kurban keserken de etrafı rahatsız etmemek esastır.

Son dönemlerde bakıyorum kurbanın kanı asfalta akıtılıyor, barsak gibi organları kedi-köpeğin ağzında, açılan çukurlar derin değil ve herkes gittikten sonra kedi-köpek tarafından eşilip yeniliyor. Bu da maalesef bana göre kurban kesmek değil katliam yapmak gibi geliyor. Bu da benim görüşüm, hiç kimse kızmasın darılmasın.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kurban kesmek "aaa bak bu komşu kesiyor bizimde kesmemiz lazım ondan aşağı kalır neyimiz var bizim " demek değildir.İmkân elveriyorsa kurban kesmek gerekir.Kesilen etlerin en güzellerini kendine sağlamak değildir! Komşulara/kurban kesemeyenlere eşit şekilde paylaştırmaktır.Kurban etini kendi dolabına istiflemek değildir.Allah için kesmektir..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Evet arkadaşlar harikasınız,olması gerekenler özlemler aktarılmış.ama esas benim görmek,vurgulamak istediğim konuya Gökhan mührünü vurmuş.Ama ben epey daha beklemek istiyorum mesajlarınızı.......

Ugur A.

• Ziyaretçi
Hocam Gökhan' ın yazdıklarını Rahmetli dedem bir bayram günü şöyle özetlemişti:

Allah için kurban, küp için kavurma.
Allah kabul etsin.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;271398
Hocam Gökhan' ın yazdıklarını Rahmetli dedem bir bayram günü şöyle özetlemişti:

Allah için kurban, küp için kavurma.
Allah kabul etsin.
:+1::++::++::++:

Çevrimdışı takara34

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;271341
Kurban kesilirken, kanı, barsakları, ...vs. gibi şeyleri derince kazılmış bir çukura konulur. Her yapılan fiiliyatta olduğu gibi kurban keserken de etrafı rahatsız etmemek esastır.

Son dönemlerde bakıyorum kurbanın kanı asfalta akıtılıyor, barsak gibi organları kedi-köpeğin ağzında, açılan çukurlar derin değil ve herkes gittikten sonra kedi-köpek tarafından eşilip yeniliyor. Bu da maalesef bana göre kurban kesmek değil katliam yapmak gibi geliyor. Bu da benim görüşüm, hiç kimse kızmasın darılmasın.

sana sonuna kadar katılıyorum. ancak metropollerde bu iş tamamen bitirilmez gibime geliyor. isterseniz tüm şehiri kaldıracak kapasitede entegre kesim tesisi olsun. yine bazıları onu kullanmayacak.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: takara34;271422
sana sonuna kadar katılıyorum. ancak metropollerde bu iş tamamen bitirilmez gibime geliyor. isterseniz tüm şehiri kaldıracak kapasitede entegre kesim tesisi olsun. yine bazıları onu kullanmayacak.
Sıkıntı da orada ya zaten.:wnk:

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sıkıntıların bitmesi bizlerin duyarlılığıyla alakalı bişi.

Çevrimdışı ozencan43

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
aslında şuur meselesi olay,
adam müslümanım elhamdülillah diyor, kurban üzerime vacip diyor, her sene kesmeye gayret gösteriyor. buraya kadar güzel.
ancak yine o müslüman Kuran'ın ilk inen ayetlerinde temizliğin nasıl şiddetle tavsiye edildiğini, müslümanın eliyle diliyle vs vs diğer müslümanlara zarar vermemesi gerektiğini, Hadis te geçtiği üzere: yoldan geçenlere eziyet veren şeylerin kaldırılmasının imanın en zayıf göstergesi olduğunu gözardı ediyor....

Rabbim işlerimizde şuurlu hareket edebilmeyi nasip etsin. (amin)

Çevrimdışı takara34

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;271460
sıkıntıların bitmesi bizlerin duyarlılığıyla alakalı bişi.

sürekli söylerim.  eğitim şart..

Çevrimdışı takara34

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kurban ile alakalı birkaç hadis i şerf

(Kurbanın postunun her kılına ve her parçasına bir sevap vardır) [Hakim]

(Kurbanlarınız, semiz olsun Onlar, Sıratta bineklerinizdir) [Zâd-ül mukvin]

(Kurbanın derisindeki her tüy sayısınca size sevap vardır Kanının her damlası kadar mükafat vardır O sizin mizanınıza konacaktır Müjdeler olsun!) [İbni Mace]
 (Kurbanlarınızı  gönül hoşluğu ile kesin! Çünkü hiçbir müslüman yoktur ki, kurbanını  kıbleye döndürüp kessin de, bunun kanı, boynuzu, yünü, her şeyi  kıyamette kendi mizanına konan sevabı olmasın!) [Deylemi]

(Sevap umarak kurban kesen, Cehennemden korunur) [Taberani]

(Kurban bayramında yapılan amellerden Allahü teâlâ katında kurban kesmekten daha kıymetlisi yoktur Daha kanı yere düşmeden Allahü teâlâ, onu muhafaza eder Onunla nefsinizi tezkiye edin, onu seve seve kesin!) [Tirmizi]

(Kurbanların en hayırlısı boynuzlu koçtur) [İbni Mace]

(Ya Fatıma, kurbanının yanına git! Kesilirken orada bulun! Yere akacak ilk kan damlası ile, geçmiş günahların affedilir) [İbni Hibban]

(Kesilen kurban, Kıyamette, etiyle, kanıyla 70 kat büyüyerek mizana konur) [İsfehani]
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2011, 16:51:48 Gönderen: takara34 »