škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

ÖTV' ye zam :(

crash · 94 · 21789

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ALİ İLA

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
tahminimce saat 14 de play-off kura çekimi arkasına takarlar milli takımın, kimse uyanmaz aslında uyansada uyanmaz, uyanmasada uyanmaz yada uymasada uyar,uysada uymaz.... :)  bide uykudayken yapıyorlar bazen gece yarısı sabah basılan gazetelerden alıyoruz haberi, orda da uyansada uyanmaz durumu var aslında...hani uyanıklıkla-uyanmamaklık arasında gidip-geldiğimiz için uyanamıyoruz....

peki ne zaman uyanıyoruz? POMPACI POMPAYI SOKUP-ÇIKARDIKTAN SONRA elimiz CÜZDANA gidince UYANIYORUZ :) :) :)
:gut:

Çevrimdışı vural-can

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet tepki yok...Mazda minibüs 2200 motor, Audi de 2000 motor. İkisinede lüx gözüyle bakılıyor. Bunu gibi nice örnekler verilebilir. Bence çözümü araç sınıfına göre lüx damgası vurulmalı. Motoruna göre değil.
Devletin gözden kaçırdığı bir noktaya değineyim.
Bir çok büyük kurumsal firma, kullandığı araçları kiralamakta ve giderlerini direk vergiden gider olarak düşürmekte. Devletin kasasında olması gereken parayı, kiralama firmasının kasasına koymakta. Bu kasada oluşan o açığıda yine halk ödemekte.
Pazarlamacısına verdiği, Tamir servisine verdiği aracı anlarım. Ama müdürlerine verdikleri Audi,Bmw, Mercedes tarzı arabalarıda kiralayıp, bu uygulamayı yapıyorlar.
Hatta şirketin sahibi bile kiralık araç kullanıyor.
Mantık şu...Bu para benim cebimden öyle yada böyle çıkacak. Ya vergi adıyla devlete, yada kira adıyla renta cara...
Geçen bir yerde özel şoförle konuşuyoruz. Siyah Audi nin kiralık olduğunu,her 2 senede değiştiğini söyledi... Adamın özel şoförü var,,hesab edin...
Velhasıl....zengine yine giren çıkan yok...Bir türlü hallediyor.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2011, 11:17:27 Gönderen: vural-can »

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ALİ İLA;272306
tahminimce saat 14 de play-off kura çekimi arkasına takarlar milli takımın, kimse uyanmaz aslında uyansada uyanmaz, uyanmasada uyanmaz yada uymasada uyar,uysada uymaz.... :)  bide uykudayken yapıyorlar bazen gece yarısı sabah basılan gazetelerden alıyoruz haberi, orda da uyansada uyanmaz durumu var aslında...hani uyanıklıkla-uyanmamaklık arasında gidip-geldiğimiz için uyanamıyoruz....

peki ne zaman uyanıyoruz? POMPACI POMPAYI SOKUP-ÇIKARDIKTAN SONRA elimiz CÜZDANA gidince UYANIYORUZ :) :) :)

Halk halen uykuda, zaten ses edeni silivri'ye gönderdiklerinden en güzeli göz açık uyuma modeli diyerek ses etmiyorlar. İşte en fazla burada konuşuyoruz, evde bağırıp çağırıyoruz o kadar.
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı kevepsi

• Çekirge
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yurdum insanı herşeye müstehak :(

sizlere bir tespitimi paylaşayım... malum son 3-4 aydır döviz hareketlendi ve %25-30 kadar devalüasyon yaşandı... oturduğum sitede her aracın yeni çıkan modelini o gün görmek gibi bir alışkanlığa sahiptim son 4 yıldır, bu devalüasyon sonrası şunu tespit ettim... her segmentte süratle alımın yapıldığı muhitte şu anda sadece üst segment araçlar kıyamet gibi alınıyor, örneğin : bmw x6, yeni chayenne dizel, porcshe 911 vs... bunların karşısında aynı sitede daha önceleri çok talep gören audi a4, audi a6, mercedes c serisi vs... gibi orta üst segment araçları yenilenmiyor...

gelelim benim fikrime, 80'li ve 90'lı yıllarda şöyle denirdi, insanlar ya fakir, yada zengin, orta kısım eridi gitti... şimdi buna bir ek yapmalı, o üst kısımda kalan zengin kişilerde bir nevi uzaya fırlatılan bir mekiğin yakıt deposu bırakışı gibi aşşağı gidiyor, zenginleşemiyor, birikim yapamıyor, arada gösteriş için kredi vs. ile lükse yönelim gene olsa da aslında birkaç kurumsal devasa büyüme dışında insanlarımız genel olarak biraz israftan birazda piyasa şartlarından fakirleşiyor...

bakın amerikaya adamlar ayaktalar, zenginlerine neredeyse saldıracaklar, evlerinin önüne devasa "protesto çekleri" bırakmalar falan... hani derler ya küçük esnaf kalmadı... yakında orta esnafta azalacak, aralarından birkaçı sıyrılıp geri kalan orta esnafın işini de onlar yapacak ...

yurdum insanı da 1999 depremiyle çıkmış ötv vergisini ( çoktan kalkmalıydı ) fazla fazla ödemeye devam edecek ;)
Teori ayrııııı, pratik ayrııııı... :kyf:

Çevrimdışı cnraru

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
deprem olmasaydı ülkemin hali ne olacaktı acaba merak ediyorum...

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
forever 1.4 :)

gecen gün pompacı  fişi hatuna vermiş , arabaya bindim soru şu : depo 209 tl mi doluyor ? ayda kaç depo dolduruyoruz?

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şunlardan pek farkımız kalmadı.
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı vural-can

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Devlet güya diyorki ;
"Arkadaş sen zenginsen ve lüx tüketmeye kararlıysan, verginde lüx olacak,işine gelirse.."
Ama zengin bunun hemen çaresini buluyor..Gidip aracı kiralıyor,vergiden düşüyor...Zengine ne çıkarsan bir çare buluyor. Devlet bu çarelere antiçare bulmalı :)

Sınıflar açısından bakarsak....
Artık İkiye ayrılıyor. Patronlar ve çalışanlar diye....

Bir Avm(Alışveriş merkezi)açıldığı yerin etreafındaki manav,kasap,giyim,kuyumcu,pc,ayakkabıcı ne varsa aklına gelen hepsini kapattırıyor. O esnaf bir süre dayanıp, oralara işe giriyor.(Benim bir avm de yerim var :))

Defacto veya Waikiki gibi firmaların açtığı yerin etrafındaki tüm giyimciler batıyor.

Yapı marketler keza öyle....

Devlet te bunları kolluyor... Sebep ? Adam dosya kağıdıda satsa fişle ...

Ne olduk....2 ye bölündük...Patronlar...Çalışanlar....

Çaışanlar kendi arasında bölünüyor...Maaş durumuna göre....

Enteresan bir gözlem... Marketlerde ...Zenginin domatesi 7tl...Fakirinki  1.5 tl...
Elması  8tl,  fakirinki 2tl...Bunları çoğaltmak mümkün....

Yakında,hatta oluşmayada başladı...zenginin avmsi farklı (Nişantaşı city,İstinye park,kanyon...) Fakirin avm si Carrefour,Optimum....

Gibi..İçimi döktüm Oh...

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şirket aracı kiralıkda olsa satın alınsada fark etmiyor. Bu örneğe çok takılmışsınız da, şirket üzerine araç alındığında da gene vergiden iniyor. Ama şirket aracını satarken bu seferde piyasa değerinde satılırsa, devlet kar yaptın uçlan bana vergiyi diyor, misli misli geri alıyor.
Araç kiralandığında leasing sözleşmesine göre araçlar 3 yılda bir (attım) yenileniyor, böyleliklede satarken kar ettin uçlan bana astronomik vergi olayı ortadan kalkıyor. Devletin alması gereken vergi ödeniyor.
Kiralama şirketide vergisini ödüyor. Burada takıldığınız nokta nedir çözemedim.
Araç kiralama dünyanın her yerinde olan bir seçenek; ve vergiside gene devlete ödenen bir seçenek.
Araç kiralamada bir açık varsa, siz zannediyormusunuz ki tüm zamların sebebi bu açık.
Cari açıktan bahseden var mı, yok. Bu kadar abuk sabuk zammın sebebi ithalatı kısmak, kapatamadıkları o açığı kapatmak.
Örnekleri çok yanlış yerlere çekiyorsunuz. Carrefour eğer fakirin marketi ise, hergün dolup taşan otoparkındaki araçlar kimin?

Ayrıca, fakir 1,5 TL'ye domates alıp sesini çıkartmıyorsa kusura bakmayın o zaman o da fakir değildir.

Çevrimdışı SekoLive

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hiç uzatmayın o vergileri ödiyeceksniz.... Bu halk yakında makarnaya muhtac edilicek... Üretimi bitirdiler herkes hamdolsun moduna geçti geçirildi,torunlarına hesap veremeyecek insanlar olacak... cep telefonuna vergi nedemek ? her 5 kişinin 7 tane telefonu var artık neresi özel? bu artık ihtiyac olmus... eskisi gibi deil aksam basına bişi gelse cep den arıyosn yolda trafik var evi arıyorsn yani artık eskisi gibi olmadıgımz için cep telefonu can damarı olmus hepimizin... 1 hafta teelfonunuzu kapatıp günlük yaşayın bakalm ne oluyorsunz?...

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SubaruOutback;272323
Şunlardan pek farkımız kalmadı.

Abi photoshop bu ya :):++:
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SekoLive;272336
hiç uzatmayın o vergileri ödiyeceksniz.... Bu halk yakında makarnaya muhtac edilicek... Üretimi bitirdiler herkes hamdolsun moduna geçti geçirildi,torunlarına hesap veremeyecek insanlar olacak... cep telefonuna vergi nedemek ? her 5 kişinin 7 tane telefonu var artık neresi özel? bu artık ihtiyac olmus... eskisi gibi deil aksam basına bişi gelse cep den arıyosn yolda trafik var evi arıyorsn yani artık eskisi gibi olmadıgımz için cep telefonu can damarı olmus hepimizin... 1 hafta teelfonunuzu kapatıp günlük yaşayın bakalm ne oluyorsunz?...

Hamdolsun ustalık dönemindeyiz.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: ALİ İLA;272306

İlkokulda öğrencilere ilk öğretilen okuma fişidir:
UYU UYU YAT UYU

Anca büyütürsün g.tü!
Alıntı yapılan: vural-can;272307
...Devletin gözden kaçırdığı bir noktaya değineyim.
Bir çok büyük kurumsal firma, kullandığı araçları kiralamakta ve giderlerini direk vergiden gider olarak düşürmekte. Devletin kasasında olması gereken parayı, kiralama firmasının kasasına koymakta. Bu kasada oluşan o açığıda yine halk ödemekte.
Pazarlamacısına verdiği, Tamir servisine verdiği aracı anlarım. Ama müdürlerine verdikleri Audi,Bmw, Mercedes tarzı arabalarıda kiralayıp, bu uygulamayı yapıyorlar.
Hatta şirketin sahibi bile kiralık araç kullanıyor.
Mantık şu...Bu para benim cebimden öyle yada böyle çıkacak. Ya vergi adıyla devlete, yada kira adıyla renta cara...
Geçen bir yerde özel şoförle konuşuyoruz. Siyah Audi nin kiralık olduğunu,her 2 senede değiştiğini söyledi... Adamın özel şoförü var,,hesab edin...
Velhasıl....zengine yine giren çıkan yok...Bir türlü hallediyor.
- Çok genel olarak kiralık araçların değişim süreleri 3 yıldır.
- O araçlar sıfır olarak alınıyor ve her türlü vergisi, sigortası kiralayan firma tarafından ödeniyor. Kiralayan firmaya aylık bir kullanım ücreti fatura ediyor, bu faturada da devlete ödenmek üzere KDV çıkmış oluyor. Burada devlet kâr da bile sayılabilir.
Velev ki firma aracı satın aldı. Bu durumda da benzin, bakım, ...vb. masrafları vergiden düşüyor. Ayrıca araç için ödenen bedeli de amortismanlara bölerek her sene vergiden düşürüyor. Satarken de kârlı bile satsa, bunu beyan etmiyor. Aracı kiralamak devlet açısından daha kârlı.:wnk:

Alıntı yapılan: kevepsi;272313
yurdum insanı herşeye müstehak :(

sizlere bir tespitimi paylaşayım... malum son 3-4 aydır döviz hareketlendi ve %25-30 kadar devalüasyon yaşandı... oturduğum sitede her aracın yeni çıkan modelini o gün görmek gibi bir alışkanlığa sahiptim son 4 yıldır, bu devalüasyon sonrası şunu tespit ettim... her segmentte süratle alımın yapıldığı muhitte şu anda sadece üst segment araçlar kıyamet gibi alınıyor, örneğin : bmw x6, yeni chayenne dizel, porcshe 911 vs... bunların karşısında aynı sitede daha önceleri çok talep gören audi a4, audi a6, mercedes c serisi vs... gibi orta üst segment araçları yenilenmiyor...

gelelim benim fikrime, 80'li ve 90'lı yıllarda şöyle denirdi, insanlar ya fakir, yada zengin, orta kısım eridi gitti... şimdi buna bir ek yapmalı, o üst kısımda kalan zengin kişilerde bir nevi uzaya fırlatılan bir mekiğin yakıt deposu bırakışı gibi aşşağı gidiyor, zenginleşemiyor, birikim yapamıyor, arada gösteriş için kredi vs. ile lükse yönelim gene olsa da aslında birkaç kurumsal devasa büyüme dışında insanlarımız genel olarak biraz israftan birazda piyasa şartlarından fakirleşiyor...

bakın amerikaya adamlar ayaktalar, zenginlerine neredeyse saldıracaklar, evlerinin önüne devasa "protesto çekleri" bırakmalar falan... hani derler ya küçük esnaf kalmadı... yakında orta esnafta azalacak, aralarından birkaçı sıyrılıp geri kalan orta esnafın işini de onlar yapacak ...

yurdum insanı da 1999 depremiyle çıkmış ötv vergisini ( çoktan kalkmalıydı ) fazla fazla ödemeye devam edecek ;)
:syg2::clap::syg: :syg2::clap::syg: :syg2::clap::syg:

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Vay anam vay...
Alıntı
TBMM Genel Sekreterliği üçüncü personel  uygulamasının yanısıra, TBMM’ye yaptırılan yeni halkla ilişkiler binası  için yapılacak harcamaları da dikkate alarak, Meclis’in 2012 yılı  bütçesinin, bir önceki yıla göre yüzde 26.9 oranında artırılarak, 651.2  milyon TL olmasını önerdi.

TBMM Genel Sekreterliği, Meclis’in 2012 yılı bütçe teklif taslağına  ilişkin çalışmalarını tamamladı. Önümüzdeki hafta TBMM Başkanlık  Divanı’nda görüşülmesi beklenen teklife göre, 2011 yılı bütçesi 512  milyon 935 bin TL. olan Meclis, 2012 için bütçesinin yüzde 26.9  arttıralarak, 651 milyon 252 bin TL olmasını talep edecek.

Bütçe teklifinde bütçenin arttırılması talebinin gerekçesi oluşturan en  önemli kalemler, milletvekillerini “tabut” olarak nitelendirdikleri  mevcut küçük odalarından kurtarıp, geniş odalarda çalışma imkanı  tanıyacak yeni bina inşaatı ve milletvekillerinin yoğun talepleri  üzerine ağırlıklı olarak “şoför” olarak kullanılması beklenen 3.  yardımcı personel alımı olarak belirtildi. Teklife göre, engeç 2013’te  hizmete girmesi planlanan yeni bina inşaatı için Meclis önümüzdeki yıl  56 milyon TL’lik harcama yapacak. Bu rakam Meclis’in 2012 yılı  bütçesinin yüzde 10.8’ini oluşturuyor. Meclis yine yeni bina için  önümüzdeki yıl 5 milyon TL’lik de mefruşat harcaması yapılmasını  öngörüyor.

TBMM Genel Kurulu’ndaki elektronik cihaz sistemi ile robot TV kamera  sisteminin yenilenmesi için 9.5 milyon TL’lik ödenek talep edildi.  Bunun 5 milyon TL’lik bölümü elektronik cihaz sisteminin, 4.5 milyon  TL’lik bölümü de TBMM TV robot kamera sisteminin yenilenmesinde  kullanılacak.