škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Zincir mi ? Kayiş mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mutluoztan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar buğün bi abimin üzücü bir olay yaşamasiyla benimde aklima geldi 2.0  140 hp lagunasi triger kopardi. Abimizin ilk arabasi ve ikinci el aldi ve resmen usta azizliğine uğradi 150000 km aldiği laguna buğün haramidere rampasinda kayiş kopardi ilk aldiğinda araci bir ustaya götürdü sefaköy sanayi sitesinde adam bunlarda kayiş yok bunlar zincir demiş oda gönül rahatliğiyla binmiş ve sonuç 45oo tl benim aracim 2011 octavia a5 fc ambiante triger kayişmi zincir mi kitapçiğini okumadim size sormak istedim

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mutluoztan;272740
Arkadaşlar buğün bi abimin üzücü bir olay yaşamasiyla benimde aklima geldi 2.0  140 hp lagunasi triger kopardi. Abimizin ilk arabasi ve ikinci el aldi ve resmen usta azizliğine uğradi 150000 km aldiği laguna buğün haramidere rampasinda kayiş kopardi ilk aldiğinda araci bir ustaya götürdü sefaköy sanayi sitesinde adam bunlarda kayiş yok bunlar zincir demiş oda gönül rahatliğiyla binmiş ve sonuç 45oo tl benim aracim 2011 octavia a5 fc ambiante triger kayişmi zincir mi kitapçiğini okumadim size sormak istedim
FSI motorlar zincirli, MPI motorlar kayışlı diye hatırlıyorum.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tsi ve fsi zincirli mpi ise kayışlı.öyle ustalar düşman başına diyeyim hatta onlarada demesem daha iyi olur.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı ogulcanatmaca

• 1.6 TDI ELEGANCE
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ulysses;272784
peki dizeller ne?
1.6 tdı lar kayışlı diye biliyorum 210000km veya 4 yılda bir değişiyor servis periyodik bakım çizelgesinde var. skoda tr anasayfadan indirilebiliyor.
OCTAVİA ELEGANCE 1.6 TDI CR

octaviaman

• Ziyaretçi
Benim 1.9 tdi da kayışlı malesef.Arabayı alınca 6 yaşında trigger bakımı yaptırdım.Kullanım tarzımı göz önünde tutarsam en az 6 sene gider kafadan:)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octaviaman;272889
Benim 1.9 tdi da kayışlı malesef.Arabayı alınca 6 yaşında trigger bakımı yaptırdım.Kullanım tarzımı göz önünde tutarsam en az 6 sene gider kafadan:)

Kullanmanıza güvenipte 6 sene 7 sene gider diye güvenmeyin sakın, kullanmanın yanında kayışlar zamanla da eskiyorlar, özü kauçuk bildiğiniz lastik gibi bir malzemesi var, dura dura sertleşip çatlıyorlar. İstersem hiç kullanmayın 5 sene sonunda açıp bakın ne durumda olacak o kayış.

Bunun yanında zincir olsun kayış olsun 4-5 senede bir kontrol edilmesi gereken çok hayati bir parçadır bunlar. Tedbiri elden bırakmayın, ne siz üzülün sonra ne de cüzdanınız.

Çevrimdışı szhehh

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
aracın zincirli olmasından yanayım herzaman ortalama 60bin km den sonra ses yapmaya başlar şakur şukur ama kopması bi 60bin daha kullandıktan sonra olacak şey  kayışlı olduğunda gergi rulmanını biraz gevşek ayarlandığında bile sıyırma olasılığı artıyor triger değişimlerini mümkün mertebe yetkili serviste kayıt altında yapılması gerekir

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: szhehh;305372
aracın zincirli olmasından yanayım herzaman ortalama 60bin km den sonra ses yapmaya başlar şakur şukur ama kopması bi 60bin daha kullandıktan sonra olacak şey kayışlı olduğunda gergi rulmanını biraz gevşek ayarlandığında bile sıyırma olasılığı artıyor triger değişimlerini mümkün mertebe yetkili serviste kayıt altında yapılması gerekir

Ama zincirin de sesi var, 1.2 TSI motorda çok bariz hemde  :D

Keşke sesi de olmasa, şırlıyor

Çevrimdışı szhehh

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;305385
Ama zincirin de sesi var, 1.2 TSI motorda çok bariz hemde :D

kaputu açarsan duymak istersen şıkırtıyı duyarsın sonuçta bir zincir dönüyor ve zamanla ses gelir o kaçınılmaz ama alınmasına da engel değil benim 1.2 tsi şuan 10bin km hiç duyamıyorum desem yeri var bana göre çok avantajları var :)

Çevrimdışı fastbreak79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ogulcanatmaca;272886
1.6 tdı lar kayışlı diye biliyorum 210000km veya 4 yılda bir değişiyor servis periyodik bakım çizelgesinde var. skoda tr anasayfadan indirilebiliyor.

Doğru kayışlı, 210.000 km. Şaşırmıştım ben bunu öğrendiğimde, "Zincir mi var?" dedim, "Hayır, kayışlı fakat bunların kayışları geniş" dedi servis ustası.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
FSI ler zincirli,
forumlarda periyodik bakım sonrası zincir sesinin azaldıgı söyleniyor idi, gercektende periyodik bakım yaptırdıgımdan beri ilk calıstırmadaki zincir sesi azaldı, bu sesde yaglanana kadar zincirin cıkardığı sesmis,

bunun dısında triger aracın agır bakımı, ikinci el alındıgında mutlaka gecmis kayıtlarına ulasılmalı veya kontrol edilmeli(aslında kontrol edilmeside zor, actıktan sonra degistirin diyorlar), kardesime gecen sene aldıgımız ikinci el 100bini devirmis, 1.5 dört silindirli dizel getz' in zinciri gecen hafta yolda ilerlerken koptu, allahdan yavas gidiyorduda subap kırmadı, yatak sarmadı, otobanda olsa 4 lira masrafı vardı,

ikinci el arac alıyorsanız verin 400 lira, bastan trigeri degistirin kafanız rahat etsin,
öyle zincirli bu bisey olmaz derseniz böyle yolda kalırsınız, cebiniz yanar,

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;305385
Ama zincirin de sesi var, 1.2 TSI motorda çok bariz hemde :D

hocam bende ilk 5 sn bile sürmüyor 1-2 gün çalıştırmazsam ve motor soğuksa o da her zaman değil.

Alıntı yapılan: mustisahin;305424
FSI ler zincirli,
forumlarda periyodik bakım sonrası zincir sesinin azaldıgı söyleniyor idi, gercektende periyodik bakım yaptırdıgımdan beri ilk calıstırmadaki zincir sesi azaldı, bu sesde yaglanana kadar zincirin cıkardığı sesmis,

bunun dısında triger aracın agır bakımı, ikinci el alındıgında mutlaka gecmis kayıtlarına ulasılmalı veya kontrol edilmeli(aslında kontrol edilmeside zor, actıktan sonra degistirin diyorlar), kardesime gecen sene aldıgımız ikinci el 100bini devirmis, 1.5 dört silindirli dizel getz' in zinciri gecen hafta yolda ilerlerken koptu, allahdan yavas gidiyorduda subap kırmadı, yatak sarmadı, otobanda olsa 4 lira masrafı vardı,

ikinci el arac alıyorsanız verin 400 lira, bastan trigeri degistirin kafanız rahat etsin,
öyle zincirli bu bisey olmaz derseniz böyle yolda kalırsınız, cebiniz yanar,
mustafa dostum benim octi 2005 model 113bin km de sanırsam şu ana kadar zincir değişmemiş sence değişmesi gerekirmi?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;305863
hocam bende ilk 5 sn bile sürmüyor 1-2 gün çalıştırmazsam ve motor soğuksa o da her zaman değil.

mustafa dostum benim octi 2005 model 113bin km de sanırsam şu ana kadar zincir değişmemiş sence değişmesi gerekirmi?

200 bini devirir ;)

Geçen Şahkan'da bir Octi vardı 225 binde zinciri gelmiş :)