škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Birkaç soru ve tanışma...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fabia1

• FabiaI 1.2 HTP 2005
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Kıymetli arkadaşlar aranıza Ankaradan katılıyorum,yüksek lisans öğrencisiyim,2005 model 1.2 htp fabiam var :) çok ama çok seviyorum kendisini ama bir kaç problem yaşıyoruz kendisiyle ,izninizle bu sorunları yazmak ve değerleri görüşlerinizden faydalanmak istiyorum,

-Arabam özellikle ilk kalkış esnasında cııyyyk diye bir ses çıkarıyor (ses motordan gelmiyor eminim),vites geçişleri gayet düzgün ben bu sesin baskı-balatadan kaynakladığını düşünüyorum,sizce ne olabilir ne kadara mal olur ? :(

-Triger değişim zamanı yada km'si nedir ? Ne kadara mal olur ? (57 binde)
-Arka kampanalardan ses geliyor sorun nedir sizce ?
-Sağ arka kapıda gıcırtı var nasıl çözebilirim ?
-Aracıma hız sabitleyici takılırmı ,ne kadara mal olur ?
-Aracın servis tarafından açılabilecek gizli-saklı herhangi bir özelliği vs varmı ?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim ,esenlikle kalın.
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2011, 01:05:00 Gönderen: Fabia1 »

Çevrimdışı skerem89

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fabia1;273896
Kıymetli arkadaşlar aranıza Ankaradan katılıyorum,yüksek lisans öğrencisiyim,2005 model 1.2 htp fabiam var :) çok ama çok seviyorum kendisini ama bir kaç problem yaşıyoruz kendisiyle ,izninizle bu sorunları yazmak ve değerleri görüşlerinizden faydalanmak istiyorum,

-Arabam özellikle ilk kalkış esnasında cııyyyk diye bir ses çıkarıyor (ses motordan gelmiyor eminim),vites geçişleri gayet düzgün ben bu sesin baskı-balatadan kaynakladığını düşünüyorum,sizce ne olabilir ne kadara mal olur ? :(

-Triger değişim zamanı yada km'si nedir ? Ne kadara mal olur ? (57 binde)
-Arka kampanalardan ses geliyor sorun nedir sizce ?
-Sağ arka kapıda gıcırtı var nasıl çözebilirim ?
-Aracıma hız sabitleyici takılırmı ,ne kadara mal olur ?
-Aracın servis tarafından açılabilecek gizli-saklı herhangi bir özelliği vs varmı ?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim ,esenlikle kalın.

Bildiklerimi yanitlamaya calisiyim, Aracta triger kayis ise 80 bin civari degir diye biliyorum, zincir ise, ben 175 binde degistim :) maliyeti ustaya gore degisir ben 280 vermistim

arka kampanada frene yumusak dokununca ses geliyosa balata bitmistir denilebilir. 100 lira civarina tornalatip yeni balata seti taktirabilirsiniz.

benim kapilardada gicirti vardi, wd-40 aldim (5-6 lira) sprey yag gibi bisey, gicirti namina bisey kalmadi

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
:wlc:

1.2 Fabia kayış değil zincirlidir, ömrü uzun  ;)

Kampanayı sök bak, yılda bir tozunu alıp kampanayı zımparalarım. Hız sabitleyici takılır, forumda bununla ilgili geniiiiş bilgi var, arama yapın  ;)

Çevrimdışı Fabia1

• FabiaI 1.2 HTP 2005
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skerem89;273917
Bildiklerimi yanitlamaya calisiyim, Aracta triger kayis ise 80 bin civari degir diye biliyorum, zincir ise, ben 175 binde degistim :) maliyeti ustaya gore degisir ben 280 vermistim

arka kampanada frene yumusak dokununca ses geliyosa balata bitmistir denilebilir. 100 lira civarina tornalatip yeni balata seti taktirabilirsiniz.

benim kapilardada gicirti vardi, wd-40 aldim (5-6 lira) sprey yag gibi bisey, gicirti namina bisey kalmadi
Çok teşekkür ederim

Alıntı yapılan: lrfan;273925
:wlc:

1.2 Fabia kayış değil zincirlidir, ömrü uzun  ;)

Kampanayı sök bak, yılda bir tozunu alıp kampanayı zımparalarım. Hız sabitleyici takılır, forumda bununla ilgili geniiiiş bilgi var, arama yapın  ;)
Çok teşekkürler üstadım

Peki ben bu durumda ne yapmalıyım triger değişimi gereksizmi olur ?
Baskı balatadan gelen ses için ne yapılabilir ?(örneğin ses bu sabah hiç gelmedi)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: Fabia1;274045
Baskı balatadan gelen ses için ne yapılabilir ?(örneğin ses bu sabah hiç gelmedi)

Ankara'da iyi bir ustaya gösterin bence, ses işi dinlemeden zor..

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fabia1;274045

İrfan'ın da belirttiği gibi, ses işine duymadan fikir yürütmek zor. Lakin baskı balatanın oradan ses geliyorsa, özellikle debriyaj kullanımı sırasında gelen bir ses ise, balatanın o anki durumuna ve hava koşuluna bağlı olarak(çok soğuk-sıcak) bazen ses gelebiliyor. Balatası çok bitmeye yakın frenler öter ya, aynı onun gibi düşünün.
Benim eski arabamda sabahları henüz tüm mekanikler soğukken çok hafif tarif ettiğinize benzer bir ses gelirdi, ama balata hemen ısınan bir parça olduğu için 2-3 vites değişiminden sonra kesilirdi ısındığı için. Bir süre sonra ses tamamen kesilmişti zaten. Arabanın gitmesinde, kalkmasında çok sıradışı bir sorun yoksa bir süre takip edin, o ses kesilebilir de daha sonra.

Çevrimdışı Fabia1

• FabiaI 1.2 HTP 2005
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;274060
İrfan'ın da belirttiği gibi, ses işine duymadan fikir yürütmek zor. Lakin baskı balatanın oradan ses geliyorsa, özellikle debriyaj kullanımı sırasında gelen bir ses ise, balatanın o anki durumuna ve hava koşuluna bağlı olarak(çok soğuk-sıcak) bazen ses gelebiliyor. Balatası çok bitmeye yakın frenler öter ya, aynı onun gibi düşünün.
Benim eski arabamda sabahları henüz tüm mekanikler soğukken çok hafif tarif ettiğinize benzer bir ses gelirdi, ama balata hemen ısınan bir parça olduğu için 2-3 vites değişiminden sonra kesilirdi ısındığı için. Bir süre sonra ses tamamen kesilmişti zaten. Arabanın gitmesinde, kalkmasında çok sıradışı bir sorun yoksa bir süre takip edin, o ses kesilebilir de daha sonra.
Cevabınız için çok
teşekkür ederim

Alıntı yapılan: lrfan;274051
Ankara'da iyi bir ustaya gösterin bence, ses işi dinlemeden zor..
Cevabınız için çok teşekkürler

Çevrimdışı Fabia1

• FabiaI 1.2 HTP 2005
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Peki triger için ne yapmalıyım acaba ? Arkadaşlar biliyorum çok fazla soru sordum ama hız kontrol sistemi ile ilgili çok fazla şey var ve ben çok acemiyim bu konuda bana forumdan bir link vermeniz mümkünmü acaba ? (2005 1,2 htp fabia)

ps: ilk arabam olduğu için (: çok üzerine düşüyorum.
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2011, 15:20:36 Gönderen: Fabia1 »

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fabia1;274065
Peki triger için ne yapmalıyım acaba ? Arkadaşlar biliyorum çok fazla soru sordum ama hız kontrol sistemi ile ilgili çok fazla şey var ve ben çok acemiyim bu konuda bana forumdan bir link vermeniz mümkünmü acaba ? (2005 1,2 htp fabia)

ps: ilk arabam olduğu için (: çok üzerine düşüyorum.

Rica ederim :)
Trigeriniz zincirdir, kayış olsaydı km'niz dolmamış olsa bile henüz(kayış 90 bin ya da 5 yıldır) yılından dolayı değişin derdim ama hem zincir hemde daha henüz 57 bin km'de daha bir 57 bin daha gidersiniz hatta daha bile fazlası :) herhangi bir şansızlık olmadığı sürece, o nedenle triger işini kafanızdan atın şimdilik :) daha çok var ona :)

Çevrimdışı Fabia1

• FabiaI 1.2 HTP 2005
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;274076
Rica ederim :)
Trigeriniz zincirdir, kayış olsaydı km'niz dolmamış olsa bile henüz(kayış 90 bin ya da 5 yıldır) yılından dolayı değişin derdim ama hem zincir hemde daha henüz 57 bin km'de daha bir 57 bin daha gidersiniz hatta daha bile fazlası :) herhangi bir şansızlık olmadığı sürece, o nedenle triger işini kafanızdan atın şimdilik :) daha çok var ona :)
Sayenizde triger masrafından kurtuldum, arkadaşlar şimdi çok enteresan bir durumdan bahsedeceğim size uzun süredir lastiklere bakmadığım için farkedememiştim,lastik basınçları 17 psi a kadar düşmüş lastiklerin basıncını 31 psi yaptım ve o bahsettiğim debriyaj sesi kesildi (: çok enteresan bir durum gerçekten (: 1.2 htp classic fabiama cc takdırdımmı keyfime diyecek yok artık :)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Fabia1;274115
...lastik basınçları 17 psi a kadar düşmüş lastiklerin basıncını 31 psi yaptım ve o bahsettiğim debriyaj sesi kesildi (: çok enteresan bir durum gerçekten (: 1.2 htp classic fabiama cc takdırdımmı keyfime diyecek yok artık :)
17psi' ye düşünce hiç fark etmediniz mi? Zira 30-31 psi' den 17 psi değerlerine kadar düşüş çok önemli bir düşüştür.:hmm::blm:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fabia1;274115
Sayenizde triger masrafından kurtuldum, arkadaşlar şimdi çok enteresan bir durumdan bahsedeceğim size uzun süredir lastiklere bakmadığım için farkedememiştim,lastik basınçları 17 psi a kadar düşmüş lastiklerin basıncını 31 psi yaptım ve o bahsettiğim debriyaj sesi kesildi (: çok enteresan bir durum gerçekten (: 1.2 htp classic fabiama cc takdırdımmı keyfime diyecek yok artık :)

Rica ederim ne demek, olması gerekeni anlatmaya çalıştım sadece :)
Güle güle kullanın aracınızı, Fabia 1.2 HTP çok güzel bir arabadır :)

Çevrimdışı Fabia1

• FabiaI 1.2 HTP 2005
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;274119
17psi' ye düşünce hiç fark etmediniz mi? Zira 30-31 psi' den 17 psi değerlerine kadar düşüş çok önemli bir düşüştür.:hmm::blm:
Maalesef farkedememiştim :(

Alıntı yapılan: FF;274125
Rica ederim ne demek, olması gerekeni anlatmaya çalıştım sadece :)
Güle güle kullanın aracınızı, Fabia 1.2 HTP çok güzel bir arabadır :)

Sağolun söylediklerinize katılıyorum inanılmaz keyifli bir araba (:

Çevrimdışı Fabia1

• FabiaI 1.2 HTP 2005
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar cc konusunu araştırdım ama birşey anlamadım ? Yardımcı olabilecek varmı acaba ?

Çevrimdışı arg44

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
hayırlı olsun kardeşim ne kadara mal oldu,foto falanda ekle bari :)