škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

içmek için su arıtma cihazlarına bakışınız?

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kevepsi

• Çekirge
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar, yakın zamanda birçok farklı ortamda edindiğim bilgilere göre marketlerde satılan 5-10 litrelik suların üretim tarihinden itibaren en geç 2-3 hafta içerisinde tüketilmesi gerekiyormuş ( nakliyesi- raf ömrü belkide bu süreyi itiriyor ) , çünkü bu süre sonunda plastik ambalaj üretiminde kullanılan sağlığa zararlı kimyasalları suya aktarmaya başlıyormuş... ayrıca evlere getirilen 19 litrelik damacanalarında tesislerde yıkama işlemlerinde kullanılan kimyasalların iyi bir durulama ( 3 defa ) işleminden geçmesi gerekiyormuş ancak bunu yapan bir firmanın olmadığı söyleniyor...

Bunlara istinaden içtiğim sulardan soğudum, eskiden ne güzel kaynağı iyi bir su buldunuzmu nasılsa küfelerin içindeki cam damacanalarla gelirdi su evimize ve güvenle içerdik... şimdilerde 1 litrelik cam şişeler türemeye başladı ancak bunlarla ev ihtiyacını gidermek hem maddi hemde taşıma açısından makul değil...

Şimdi aklımda iski suyunu arıtabilen ev su sistemi edinme fikri var, bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların mümkünse belge linkli paylaşımlarını bekliyorum... "içiyorum pek lezzetli" benim kriterim değil :)
Teori ayrııııı, pratik ayrııııı... :kyf:

06lkn66

• Ziyaretçi
belge yönünü bilmiyorum ama ankarada kızılırmak suyunun kullanılmaya başlanacağı sıralarda babam işyerinde bi tanıdık aracılığıyla almıştı orda değerlerine baktırmış normal şebeke suyunun içilebilir düzeye geldiğini söylemişler bizde güvendik kullanıyoruz akşam fotoda eklerim

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim peder ASKİ de çalışıyor.Şu an Ankara'da kızılırmak suyu kullanılmıyor barajlar yeterince doluymuş.Ankaralılar musluk suyunu rahatlıkla içebilirler:D

Yalnız şöyle bir durum var binaların alt yapısı kötü olunca doğal olarak su da kötü oluyor..

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Eve arıtma sistemi alacaksan paraya kıyacaksın (tipik para/çokomel eğrisi) ve bakımları-kartuş değişimleri zamanında yapılmalı, aksi taktirde daha kötü su içersin  ;)

Çevrimdışı kevepsi

• Çekirge
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;274885
Eve arıtma sistemi alacaksan paraya kıyacaksın (tipik para/çokomel eğrisi) ve bakımları-kartuş değişimleri zamanında yapılmalı, aksi taktirde daha kötü su içersin  ;)

paraya kıymaya kesin niyetliyim hocam :)

marka model önerin var mı?

bu konuda ürün review 'leri takip edebileceğim bir kaynak var mı?

06lkn66

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: dgn;274858
Bizim peder ASKİ de çalışıyor.Şu an Ankara'da kızılırmak suyu kullanılmıyor barajlar yeterince doluymuş.Ankaralılar musluk suyunu rahatlıkla içebilirler:D

Yalnız şöyle bir durum var binaların alt yapısı kötü olunca doğal olarak su da kötü oluyor..

biz kızılırmak zamanı aldık ama hala arıtıyoz parasının hakkını versin :)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yakınımızda kaynak suyu var Allaha şükür öyle bir derdimiz yok her hafta gider 8 tane 19 lt lik bidonlarımızı doldururuz en temizi :)

Çevrimdışı kevepsi

• Çekirge
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;274921
Yakınımızda kaynak suyu var Allaha şükür öyle bir derdimiz yok her hafta gider 8 tane 19 lt lik bidonlarımızı doldururuz en temizi :)

damacanaların camını temin etmenizi tavsiye ederim ;)

Çevrimdışı barbaros61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ömer abi benim bildiğim o büyük bidonların rafta beklemesinden ziyade kapağı açıldıktan sonra kısa bir süre içinde tüketilmesi gerektiği aksi taktirde mikroplaplaşıp bizler için  zararlı hale gelebiliyormuş.ben 1.5lt lerden alıyorum  koli işi içinde 12 tane var  damacanayla da aynı fiyat. açıncada kısa sürede tüketiyoruz

Çevrimdışı kevepsi

• Çekirge
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: barbaros61;274957
ömer abi benim bildiğim o büyük bidonların rafta beklemesinden ziyade kapağı açıldıktan sonra kısa bir süre içinde tüketilmesi gerektiği aksi taktirde mikroplaplaşıp bizler için  zararlı hale gelebiliyormuş.ben 1.5lt lerden alıyorum  koli işi içinde 12 tane var  damacanayla da aynı fiyat. açıncada kısa sürede tüketiyoruz

keşke öyle olsa barbaros kardeşim :(

BPA denen bir madde özellikle sıcak ortamlarda çok daha kısa sürede ama her halükarda belli bir süre sonra suya karışmaya başlıyor, su plastik şişeleniyor, naklediliyor, rafta bekliyor, biz alıyoruz, belki hemen kullanmıyoruz ve bu süre bazen 2 ayı bulabiliyormuş toplamda... özellikle de prostat ve meme kanserine sebep olabiliyormuş yapılan klinik araştırmalar sonucunda...

başka bir ürün olsa kullanmam derim.... ama su işte :knp:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: kevepsi;274890
paraya kıymaya kesin niyetliyim hocam :)

marka model önerin var mı?

bu konuda ürün review 'leri takip edebileceğim bir kaynak var mı?

Marka bilgim pek yok ama okuldaki saf su cihazlarına genelde en iyi fiyatla arıtıcıları Karaköy'den alıyoruz, tramvay yolunun bir alt sokağı, sırayla onlarca dükkan var. Orada bir küçük gezi yaparsan kafanda pek çok şey netleşir. Minisinden maxiye kadar çok geniş ürün yelpazesinde...

Çevrimdışı mutluoztan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ben yaklaşık 2 yıl önce ihlas marka su arıtıcı taktırdım 1300 lira vermiştim o zaman şuan baktığımda da 1500 tl civarında cihazı tezgah altına kurdular vve 11 lt deposu var şebeke suyunu otomatik olarak arıtıp kendi deposuna alıyor ve tezgahada arıtıcının şık ve kibar bir musluğunu monte ettiler depodaki arıtılmış suyu o çeşmeden alıyorum cihazın en büyük özelliklerinden biri 3 adet filtres, olmazsı bakteri kireç ve kloru atıran 3 ayrı filtresi var yılda bir yada şebeke suyuna göre 6 ayda bir filtrelerin değiştirilmesi gerekiyor ben taktırdıktan 9 ay sonra bi kontrol etmek istedim inanın filtreler çamur olmuş sanki kireç filtreside taş gibi olmuş 3 tane filtreyi değiştirdim 25 tl ödedim bence sağlığına önem veren herkes bu konuya dikkat etmeli bu arada istanbulda oturuyorum şebeke suyunun  bu denli kireçli ve kirli olması beni şaşırttı

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
ben sürekli 5 lt lik sulardan alıyorum.bana en mantıklısı bu geliyor.hem defalarca kullanılmıyor hemde açılınca uzun zaman geçmeden tükeniyor.damacanadan kat kat iyi
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı ST-max

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Biz evde 3 yıldır philips kullanıyoruz memnunuz.direk musluğun ucuna takılıyor.

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
Alıntı yapılan: ST-max;276432
Biz evde 3 yıldır philips kullanıyoruz memnunuz.direk musluğun ucuna takılıyor.
tam olarak modeli kodu varsa paylaşırsanız bizde incelerdik.
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com