škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 HTP 70 HP' nin de ciğerine inelim.

Ziyaretçi · 26 · 18020

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
1.4 TDI için yaptığım ve direksiyon başına geçincede kabul gördüğünü düşündüğüm çalışmayı 1.2 içinde uyguladım talep üzerine :hanz:

olay eş devirde verilen torkla beygiri kombine edip kendi uydurduğum X birim güce çevirmekten ibaret.

olayın gerçekçiliği motor devrini, yani momentum fazlalığınıda işin içine katıyor olmam.

yani 1.4 dizelin en güçlü devrini 3500 olarak saptadık, e tork 2200 de beygir 4000 de, işte motor momentumunun etkisidir bu, her iki devirdede max direnme, çekme, itme, yardırma, hızlanma artık ne haltsa, her şeyin kombine edilip bulunduğu devirdir bu.

kullanın fark edeceksiniz.

1.2 HTP beni şaşırtmadı. tipik atmosferik benzinli motor özelliği, devirlendikçe güçleniyor. yani bu motor 3000 de max torku olan 112 nm yi veriyo, en iyi bu devirde dreh.momentum koyar diye bişey yok :hanz: yükselen devirle çıldıran krank çaktırmasada max tork devirlerinden daha yukarlarda en feci dönüşlerini yapıyor.

bulduğum ''X birim güç'' 1.4 TDI daki ile aynı birimdir, aradaki güç farkını devir devir % cinsinden oranla bulmak mümkündür, tork ile beygiri kombine ettiğimizden koşullar eşittir.

tabiki 1.4 TDI çok daha güçlü çıktı, zira hacimcede büyük artı aşırı beslemeli.

1.4 TDI ile 101 liği eş koşullarda beygir tork kombinasyonuna sokacağım ama kaybetmekten korkuyorum :kiki:

buyurun 1.2 HTP 64....

Şahsi yorumum, bu motorun 5000 den sonra sakinleşip, 5500 e kadar ağır ağır çıkıp oralarda nefesinin kesileceği yönündedir, yüksek viteslerde tabi.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
"Ama benim motorum 70'lik HTP" diyecekler için ben de bir ekleme yapayım; sizinki bunun 3000'den sonra biraz daha "yüksek grafikli" olanı.:ok:

Muhtemelen 75-80'lik TDI karşılaştırmasında olduğu gibi maks tork devrine kadar aynı sayılacak bir tork grafiğine sahiptir.
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: SEAHAWK;22475
"Ama benim motorum 70'lik HTP" diyecekler için ben de bir ekleme yapayım; sizinki bunun 3000'den sonra biraz daha "yüksek grafikli" olanı.:ok:

Muhtemelen 75-80'lik TDI karşılaştırmasında olduğu gibi maks tork devrine kadar aynı sayılacak bir tork grafiğine sahiptir.

evet bu önemli bir nokta, zaten ciddi bir fark olmaz. :hhh:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler Hakancım..Bende grafikleri aradım bulamadım.Sonrada unuttum zaten :kiki:

Tabi 70 HP motor oldu artık :) Gerçi tork ve devirlerinde değişim yok..

Aynı motor fabiada oldukça atakken.(Hatta fabia ile 0-50 km/h hızlanmasında kapışabiliriz :D Çok iddialıdır..)Roomster ise ufak şanzıman oran değişikliği ile kavramada ve yük altında iyi bir performans sergiliyor..

Şöyle özetlemek gerekirse; 1.2 fabia ile son hızım ve ara hızlanmalarım gayet iyiydi.Fakat Roomster ile ara hızlanmalar daha cansız.Fakat rampadaki performansı, özellikle klima açıkken gayet iyi çekiyor.Yüklü ve yüksüz çekiş kaybı minumum hissediliyor.Geçen sene Manisa dönüşündeki yolda sağlam bir yük eşliğinde 150 km&h  hız ile kesintisiz ilerlemişliğim vardır..Tabi 160 dedimde sesi belirgin bir biçimde kesiliyor..Biraz daha az yük ile 170 km/h yakalanabiliyor..

Ama şehir içi en uygun devir aralığı ne olabilir bu motor için?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;22484

Ama şehir içi en uygun devir aralığı ne olabilir bu motor için?

gerçekten kalın bir soru, direksiyona geçerek daha net fikirler yürütülebilir, ama grafiğe bakarak diyebilirim ki, ki bu yorumumu grafikte aralıkları net olarak eş mesafede ayarlayamamış olsam dahi rakamlardaki zıplamalara bakarak söylüyorum;

3000 devir +-250 devir. fazla aşağısı bayık kaçar, üstüde çok yakar :hanz:

ekonomik ve orta karar spor yada süratli kullanım için ise 3750-4500 diyorum.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mygokhan;

Son günlerde yoğun bir şekilde vites oranları ve buna bağlı hızları belirlemekle uğraşıyorum.:D Sizin aracı da daha bugün hesaplattım. Felaket ötesi kısa bir şanzıman var. Felaketten kastım; bugüne kadar görmediğim bir kısalıkta yani.:D

Bu; o büyük aracınızın o küçücük motorla devasa işler başarabilmesindeki temel faktör.:ok:

Hatta aynı sebeplerle ara hızlanmanız da daha başarılı olmalıydı. Daha iyi olmamasının tek sebebi, yüksek süratlerde daha yüksek hava direnci nedeniyle şanzıman oranı kazancının yitirilmesidir kanımca. Yoksa aynı oranlı şanzımanı Fabia'ya koyun; ara hızlanması bizim TDI'ları bile geçebilir.:hanz:
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
3250 bencede iyi bir devir aralığı..Bir otomobil dergisinde şu yorumu okumuştum.

"en ekonomik devir aracın max. torkunu verdiği devirdir"
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

hakanerdogan

• Ziyaretçi
yav Serkan'cım nerden hesaplatıyon, excele mi yerleştirdin?

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;22492
Mygokhan;

Son günlerde yoğun bir şekilde vites oranları ve buna bağlı hızları belirlemekle uğraşıyorum.:D Sizin aracı da daha bugün hesaplattım. Felaket ötesi kısa bir şanzıman var. Felaketten kastım; bugüne kadar görmediğim bir kısalıkta yani.:D

Bu; o büyük aracınızın o küçücük motorla devasa işler başarabilmesindeki temel faktör.:ok:

Hatta aynı sebeplerle ara hızlanmanız da daha başarılı olmalıydı. Daha iyi olmamasının tek sebebi, yüksek süratlerde daha yüksek hava direnci nedeniyle şanzıman oranı kazancının yitirilmesidir kanımca. Yoksa aynı oranlı şanzımanı Fabia'ya koyun; ara hızlanması bizim TDI'ları bile geçebilir.:hanz:

Evet özellikle 1.vites feci kısa..Bunu Yusuf (06navy) da söylemişti kullandığında..Yük falan olunca insan dizel kullanıyor sanıyor.Eskiden fabiada yük olsun istemezdim.Zira araba çok kasıyordu.Uludağ buluşmasına gelenler bilirler.."TORK BİTTİ TAMAM! :kiki:

Aynı vites durumunu Hyundai H100 kamyonettede yaşıyorum.O kamyonette hem dizel olunca olay bambaşka hal alıyor..Boşken direk 2 ile kalkmak gerekiyor..Alette müthiş hızlanma var zaten..Ama o kadar süraatten sonra 130 km/h hızda çakılıp kalıyor..:kart:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

hakanerdogan

• Ziyaretçi
kamyonlar ayrı bir olay, yüklü bir kamyonun kalkışını seyredin, ilk 3 vitesi yürüme hızıdır, takviyede kalkar aşırı yüklüyse komedidir zaten :lol:

hele ki ultra feci kısalığını şuradanda düşünebilirsiniz, o hayvan gibi tekerlerle bile gitmiyor bağırıyor, fabiaya o tekeri tak 1 de 120 yapar :++:

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;22499
kamyonlar ayrı bir olay, yüklü bir kamyonun kalkışını seyredin, ilk 3 vitesi yürüme hızıdır, takviyede kalkar aşırı yüklüyse komedidir zaten :lol:

hele ki ultra feci kısalığını şuradanda düşünebilirsiniz, o hayvan gibi tekerlerle bile gitmiyor bağırıyor, fabiaya o tekeri tak 1 de 120 yapar :++:

Kola kuvvet artık 10-11-12 :kiki::kiki::kiki:

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;22496
yav Serkan'cım nerden hesaplatıyon, excele mi yerleştirdin?

Yok yav; çok kullanışlı bir site kullanıyorum. Aslında buraya başlığını açıp herkesin faydalanmasını sağlayacaktım. Ama site kurallarına aykırı olabileceğini düşündüm.:utan:

Hazır mygökhan da burda bir yönetici olarak; izin varsa başlık açayım da herkes kullansın.:ok:
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;22505
Yok yav; çok kullanışlı bir site kullanıyorum. Aslında buraya başlığını açıp herkesin faydalanmasını sağlayacaktım. Ama site kurallarına aykırı olabileceğini düşündüm.:utan:

Hazır mygökhan da burda bir yönetici olarak; izin varsa başlık açayım da herkes kullansın.:ok:

Ne demek bizler faydalanacaksak sorun olmaz :ok:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ellerinize sağlık :ok:
Aslında kağıt üzerinden bunları asfalta taşımak lazım :hanz: 1.2,1.4 benzinli-dizel Fabia ve Roomster'ları alıp test edip karşılaştırmasını yapmak lazım.Canlı canlı daha ilginç şeyler çıkar ortaya :hanz:
Motorların en verimli olduğu devir tork devriyle beslendiği devirlerdir,devir saatinde yeşil bölge en verimli yerlerdir.Bizim 101'lerin birinci vitesini hiç fazla beğenmem mesela,devir dolduramazsınız uzundur.Geçmiş yıllardaki drag'larda herkesin ortak şikayetiydi.Ne zaman ki 2'ye çekmeyi başardınız işte o zaman dünyanız direk değişiyor :hanz: sonrası zaten çocuk oyuncağı oluyor artık :hanz:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En yakın zamanda bu karşılaştırmayı yapalım :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP