škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti yakit deneyimleri 4,11,2011

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kaptan1986

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Iyi gunler.

1.2 tsi yeti yakit deneyimlerini paylasirsaniz .

Baska bir forumda 5 lt -6 lt gibi rakamlar telefuz ediyorlar.

Ben test araci ile ort 8 lt gordum....

2010 clio 1.2 sahibiyim.clio da bile 7,2 lt zor tutuyor..

Nasil oluyor .deneyimlerinizi bekliyorum....

Heralde gaz bedalina bir top pamuk koyuyorlar....:++:

Çevrimdışı erdemguner35

• Choice
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
kardeş burda da yeti sahibi çoğu kişiler aynı merak etme :) ama gerçekten şunu diyeyim her şey senin ayağında ne hassas ayaklar var... ben  o 5,5- 6 litre değerlerini göremedim görememde... benim karakteristik araba kullanma alışkanlığım çok çok az yakmalara müsait değil... ben ortalama değerleri tutturduğumda bana yetiyor. 0,28-0,31 kuruş yakayım ortalama bu bana yeter...

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Yüksel arkadaşımın Yeti'sini (1.2 TSI DSG) yakından biliyorum, şehir içinde 10 lt civarı, 2 nolu hafızada  ;)

Kasa farkından dolayı benim aynı motorlu Fabia 7 civarında şehir içi kullanım, 2 nolu ortalama.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: lrfan;278445
Yüksel arkadaşımın Yeti'sini (1.2 TSI DSG) yakından biliyorum, şehir içinde 10 lt civarı, 2 nolu hafızada  ;)

Kasa farkından dolayı benim aynı motorlu Fabia 7 civarında şehir içi kullanım, 2 nolu ortalama.

7 süper değer :ok:

Çevrimdışı gunerkan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;278445

İrfan hocam; diğer forumlarda da bahsettim. 2 nolu hafıza şu şekilde çalışıyor; bir numaralı seçenekte sürekli değişen anlık tüketimi her 3-5 dakikada bir alıp basit bir hesapla birim sayıya bölüp ortalama veriyor. Sizin aracınızda da bu böyle. Bu bilgisayar hikayesi ancak ve ancak çok değişken olmayan yol koşullarında görece uzun sayılabilecek "bence bir saatten" az olmamak kaydı ile gerçek değeri yavaş yavaş yakalamaya başlıyor. Yol bilgisayarı belli bir alışkanlık edinildiğinde fikir verebiliyor fakat her zaman gerçekçi değil.

Yetide depo 55 litre (üreticininde beyanı bu) şimdi 10 litre ortalama tüketim demek 550 km de yakıtın tam dibine vurmak demek. Bu ciddi anlamda sert ve ayarsız bir kullanım gerektirir. Sanırsam tsı motorda pedala basma ile ivmelenme arasındaki duruma alışamamaktan kaynaklanıyor. (tsı motorda zamansal kayma var) Ben uzun yolda bir depo ile 960 km yolu çok rahat gördüm, üstelik yakıtım bitmemişti. Şehir içide aldığım yakıt ve gittiğim mesafeler ile ölçüp hesap yapıyorum sürekli, ortalamam 5,5-6 litre. Fakat şehir içinde dik bir tırmanış, ani bir kaç kalkış o yol bilgisayarına anında uç noktada yüksek bir veri soktuğu için sapıttırıyor. Ben biten benzinin yerine benzin alarak ölçüyorum.

Elimde 2005 model 1.4 benzinli peugeot 206, 2006 model 1.4 benzinli polo ve 2003 model 1.6 cıvıc var. Yakın zamanda iki senedir kullandığım 1.3 benzinli accenti sattım. Bu saydığım araçların (accent hariç) hepsini hala kullanıyorum, bakımlı araçlar ve hepsi yetiden fazla tüketiyor.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: gunerkan;278513
İrfan hocam; diğer forumlarda da bahsettim. 2 nolu hafıza şu şekilde çalışıyor; bir numaralı seçenekte sürekli değişen anlık tüketimi her 3-5 dakikada bir alıp basit bir hesapla birim sayıya bölüp ortalama veriyor. Sizin aracınızda da bu böyle. Bu bilgisayar hikayesi ancak ve ancak çok değişken olmayan yol koşullarında görece uzun sayılabilecek "bence bir saatten" az olmamak kaydı ile gerçek değeri yavaş yavaş yakalamaya başlıyor. Yol bilgisayarı belli bir alışkanlık edinildiğinde fikir verebiliyor fakat her zaman gerçekçi değil.

Yetide depo 55 litre (üreticininde beyanı bu) şimdi 10 litre ortalama tüketim demek 550 km de yakıtın tam dibine vurmak demek. Bu ciddi anlamda sert ve ayarsız bir kullanım gerektirir. Sanırsam tsı motorda pedala basma ile ivmelenme arasındaki duruma alışamamaktan kaynaklanıyor. (tsı motorda zamansal kayma var) Ben uzun yolda bir depo ile 960 km yolu çok rahat gördüm, üstelik yakıtım bitmemişti. Şehir içide aldığım yakıt ve gittiğim mesafeler ile ölçüp hesap yapıyorum sürekli, ortalamam 5,5-6 litre. Fakat şehir içinde dik bir tırmanış, ani bir kaç kalkış o yol bilgisayarına anında uç noktada yüksek bir veri soktuğu için sapıttırıyor. Ben biten benzinin yerine benzin alarak ölçüyorum.

Elimde 2005 model 1.4 benzinli peugeot 206, 2006 model 1.4 benzinli polo ve 2003 model 1.6 cıvıc var. Yakın zamanda iki senedir kullandığım 1.3 benzinli accenti sattım. Bu saydığım araçların (accent hariç) hepsini hala kullanıyorum, bakımlı araçlar ve hepsi yetiden fazla tüketiyor.

Veriler için teşekkürler,

2. hafıza için şunu söyleyim, siz sıfırlamadıkça son 5000 km'deki ortalama diye biliyorum.

1. Hafıza ise kontaktan sonra sıfırlanmadığı ve stop edip 2 saat beklenmediği sürece ortalama hesaplayan günlük hafıza...

3-5 dakikada bir veri alıp onunla ortalama hesaplayan araç olarak Hyundai'leri biliyorum. Onlarda hesaplama sistemi farklı.

Çevrimdışı gunerkan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;278548
Veriler için teşekkürler,

2. hafıza için şunu söyleyim, siz sıfırlamadıkça son 5000 km'deki ortalama diye biliyorum.

1. Hafıza ise kontaktan sonra sıfırlanmadığı ve stop edip 2 saat beklenmediği sürece ortalama hesaplayan günlük hafıza...

3-5 dakikada bir veri alıp onunla ortalama hesaplayan araç olarak Hyundai'leri biliyorum. Onlarda hesaplama sistemi farklı.

İlker bey 5000 km ortalama durumuna hak versem; yokuş bir bölgede kullanımda ortalama tüketim ciddi değişiklik gösteriyor. Yani 5000 km gibi bir mesafede saptanan ortalama bir anda bu denli köklü değişebilirmi ?  İkincisi bu kadar uzun mesafe içerisinde dağı, taşı, köyü diğer yandan otobanı var, farklı süratler, hava koşulları var. Bu kadar değişkeni tek ortalama ile vereceği aklıma yatmıyor.

Yol bilgisayarı "Trip" adı altında katedilen mesafeyi km olarak tutuyor. 2 saatten sonra kendiliğinden sıfırlıyor, iki saatten kısa süreyi mola olabileceğini hesaba kattığından sıfırlamıyor. 2 nolu hafıza ile bu durum arasında paralellik olabilir. Klavuzda detayları var, onu iyice bir tekrar okuyup burada paylaşırım.

Fakat kullanırken benim gözlemlediğim; bir kaç dakikada bir aldığı ölçümleri (hyundai örneğinizdeki gibi) işleme katıyor gibi. Çünkü değişikliği izlediğimde her 3-5 dakikalık periyotta  2. hafıza ufak değişiklik gösteriyor, bir saat kadar istikrarlı kullanımda belirttiğim gerçek tüketimimi yansıtmaya başlıyor. İyi bayramlar dilerim

octaviaman

• Ziyaretçi
Genel Olarak Bu mevsimde Yeti ile karma 6.6/100 km ortalamayı tutturabilen varsa öpsün başına koysun kanımca.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Yolbilgisayarı hakkında şöyle bir tecrübem oldu.
Çalıştığım firmaya Fieasta kiralandı. Aracı ben teslim aldım ve o anda henüz 21 km' deydi ve YB ortalama tüketim olarak 10.8lt/100km değerini gösteriyordu. Yaklaşık 25-30 km şehiriçi ve yer yer sıkışık trafik kullanımım sonucu YB 6,8lt/100km değerini gösteriyordu. Demem o ki, son 5000 km/' deki verileri falan hesaba katmıyordu YB.:wnk: Ertesi gün sabah ezanının hemen ardından yola çıkıp hiç trafik olmayan E5' te aracı sürerek firmaya götürdüm ve dur-kalk olmamasının da etkisiyle YB 5,1lt/100km değerini gösteriyordu.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;278692
Yolbilgisayarı hakkında şöyle bir tecrübem oldu.
Çalıştığım firmaya Fieasta kiralandı. Aracı ben teslim aldım ve o anda henüz 21 km' deydi ve YB ortalama tüketim olarak 108lt/100km değerini gösteriyordu. Yaklaşık 25-30 km şehiriçi ve yer yer sıkışık trafik kullanımım sonucu YB 6,8lt/100km değerini gösteriyordu. Demem o ki, son 5000 km/' deki verileri falan hesaba katmıyordu YB.:wnk: Ertesi gün sabah ezanının hemen ardından yola çıkıp hiç trafik olmayan E5' te aracı sürerek firmaya götürdüm ve dur-kalk olmamasının da etkisiyle YB 5,1lt/100km değerini gösteriyordu.

:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::blm::blm::blm::blm::blm::blm::blm::blm::blm::blm:

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;278699
:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::blm::blm::blm::blm::blm::blm::blm::blm::blm::blm:
10.8 işte lam!:rm:

Yalnız şilepçi abi sağlam vermiş yanı he!:hanz:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;278736
10.8 işte lam!:rm:

Yalnız şilepçi abi sağlam vermiş yanı he!:hanz:

Ben anlamam orada 108 yazıyor :hih::hih::hoh::hoh:
Km başına 0.92 litre yakıyor diyorsun araba yani :rm: her km'de 1 litre yakmış :rm: NHRA Racing bile yakmaz öyle :rm:
Konuyu dağıtma :rm: evet hemde ne yan vermiş, feci yatırmış orada :rm: kıç köpüğü neredeyse pruvadan gözüküyor :rm:

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;278739
Ben anlamam orada 108 yazıyor :hih::hih::hoh::hoh:...
Hiç de bile.:bnn::bnn::bnn:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı ZİRAATÇİ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1 ay önce yeti 1.2tsi aktive dsg sahibi oldum.yetiden çok ama çok memnunum.daha önce aldiğim araçlarin içerisinde en iyisi gerçekten bu.keşke daha önce alsaydim diyorum.izmir renk otodan aldim.birsen hanima teşekkür ederim.yakit olayina gelince hergün işim dolayisiyla mudanya-bursa arasi yol yapiyorum.mudanya -bursa arasini bilen bilir(şehiriçi trafiği),yetiyi almadan önce yanlişmi yapiyorum diye çok düşündüm.çünkü arabam dizeldi,ama fazla fark yok 1litre yeti daha fazla yakiyor.yeti ortalama 7 litre civarinda yakiyor.aldiğim litre ve miktarlar şöyle.ilk gün litre fiyati 4,69tl dan 57,78litre 270,99 tl-2.depo litre fiyati 4,69tlden 44,530litre 208,85tl-3.depo litre fiyati 4,58tlden 48,67litre 222,91tl......toplam 702,75tl lik benzin aldim,2256 km yol yaptim,ortalama kilometrede 311 kuruş yakti bence ilk 3 depoya göre çok iyi bir rakam.çünkü gittiğim yolun %90 şehir içi.depoyuda herzaman tam doldururum ve kirmizi işik yanmadanda benzin almiyorum