škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Klimadan anlayan?

tufan · 15 · 4533

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar ısınmak için klima alıcağım. 2 model arasında kaldım
biri Tronic iklimsa nın malı ve Sogutmada B ısıtmada C sınıfı diyor fakat hem ısıtma hem sogutmada A sınıfı olan samsungtan daha az enerji harcadıgını gördüm braşürlerinde anlıyamadım C sınıfı olup A sınıfından nasıl az yakar pekte anlamam buişlerden  YARDIMIZI BEKLİYORUM

aşağıya değerleri giriyorum

Tronic 18000 B/C sınıf
http://www.iklimsa.com/iklimsa/brosurler/new_tronic.pdf
enerji sarfiyatı ısıtma KW 1.73 ERR  ısıtma 3.21 enerji sınıfı ısıtma C

http://www.tekzen.com.tr/newsite/prd-834240001-samsung_boracay_aq18tsmnand_18000_btu_a_sinifi_klima_(_montaj_ucretsiz).aspx
Samsung Boracay 18000 A sınıfı

COP(W/W) 3.61    
Btu/hr.

20.473

(min~max)

Cal/hr.

5.159

(min~max)

kW

6,0

Çevrimdışı Seronet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tunerlifeturkey.com
Geçen sene klima ile ısındım başta çok sıkıntı çektim normal modellerle özellikle soğuk iklimli yerlerde sorun yaşanıyor, memnun kalmadığım için iade edip Inverter modelini aldım rahata erdim konfor inanılmaz değişiyor.
İzmir gibi bir yer için fazla özellik aramaya gerek yok diye düşünüyorum, kardeşim izmirde yaşıyor standart marketten alınma klima ile çok rahat ısınabiliyor.

Klima almadan önce yaptığım araştırmalarda Samsung cihazı güzel ama servisi konusunda çok sıkıntı yaşayan görmüştüm.
Diğer markayı ise hiç duymadım bence bunlar yerine Airfel cihazlarını düşünebilirsiniz.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim akai marka klimam var 8 yil oldu  1 hafta önce çaliştirayim dedim isinma çalişmiyor soğutma çalişiyor anlamadim ne iştir?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mutluoztan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ben 2 yıldır mıtsubıshı kullanıyorum zamanında alırken biraz fazla para vermiştim diğer markalara göre ama emin olun son kuruşuna kadar helal olsun ısıtmada soğutmada çok başarılı kesinlikle öneririm benimki a sınıfı fakat b sınıfı ile değerleri arasında çok bir fark yok açıkcası şöyle söyliyim bize normalde gelen elk faturası 35 ile 45 arasında değişiyordu klima taktıktan sonra ve neredeyse bir ayda ortalama olarak 20 gün boyunca günde 6 ile 8 saat arasında çalışıyor ve max ödediğim fatura 70 tl oldu kışın çatır çatır ısındım yazında serin serin sefasını sürdüm

Çevrimdışı arabasevdasi

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
7 yıldır vestel kullanıyoruz, bir sorunu yok. 15 yıl mitsubishi kullandık sıfır sorun. Bosch klimamız var, ondan sorun cıkmıştı. En memnun eden mitsubishi oldu performans, sessizlik vs anlamında, ısıtması da süper.

octaviaman

• Ziyaretçi
A enerji ve inverter sistem bir klima en iyi seçim.Mitsubishi on numara olur.:ok:

Öte yandan daha ucuz maliyetli klimalar ısıtmaz mı ısıtır.Kapatınca da anında soğur:)Ben doğalgaz dan önce arçelik klimalarla ısınıyordum.Genel olarak Klima seçiminde ısıtma/soğutma kapasitesi için odanın yönü,büyüklüğü gibi faktörler önemli.Normal Klima da Küçük kapasiteli veya ucu ucuna kurtaran kapasiteli bir klima sürekli çalışır çok sarfiyat demektir.Kaba tabirle bir numara büyük olsun tam olsun.

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu a sınıfı olupta c sınıfından neden fazla yakıyor?

Çevrimdışı Burak35

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arçelik marka klima kullanıyorum. A sınıfı yani az enerji tüketen cinsinden. Alalı yedi sekiz yıl oldu. Ne bir arıza ne de bir bakım gerektirdi. Isıtması da, soğutması da iyi. Şimdiki modeller daha farklı olabilir. Benim burada size önerim şu olur.

1) ısıtacağınız alana uygun klima seçimini yapın. Yüksek watt fazla enerji demektir. Düşük watt ise yetersiz ısınma veya soğutma durumunu oluşturur.

2) Klima motorunun sessiz çalışması çevreyi rahatsız etmemesi açısından önemlidir. Buna dikkat edilmesinde fayda var.

3) Servis ağının yeterli olması çok önemli bir özelliktir.

Bu özellikler seçim için yeterlidir sanırım:)

fabialife

• Ziyaretçi
SAMSUNG= SOĞUTMADA 1.650 W, ISITMADA 1.660 W ÇEKİYOR
TRONİC   =                "  1.870 W         "      1.730 W  ÇEKİYOR

dolayısı ile samsung çok az bir miktar az tüketiyor.
servis olayında Türkiyenin neresine giderseniz gidin iklimsa da bir sıkıntı yaşamazsanız.
buradaki iklimsa bayisi de samimi arkadaşımdır.
kendi evime  ve arkadaşlarıma 30-40 tane klima taktırdım hiç bir sıkıntı yaşamadık.
istersen sana telefon numarasını veririm benim selamımı söyleyip istediğin, aklına takılan ne varsa sorarsın
alacağın klimanın btü değerine ve watt (veya kwaat= 1.000 watttır) değerine bek. bu iki klimanın sarfiyatında kaydadeğer bir fark yok
her iki klimayı 1 saat ıstmada çalıştırırsan;
samsunğ 1 saat sürekli çalışırsa 1.660 watt yani 1.66 kilowatt enerji çeker 1.66x300krş=498 krş yakar
tronic 1 saat sürekli çalışırsa   1.770 watt yani 1.77 kilowatt enerji çeker 1.77x300krş=531 krş enerji çeker
iklimsa da sharp, mıtsubıshı, tronic, media, vs. değişik markada bir çok klima satılıyor.
18.000 btü klima 25-30 m2 odayı rahat ısıtır soğutur.

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabialife;282402
SAMSUNG= SOĞUTMADA 1.650 W, ISITMADA 1.660 W ÇEKİYOR
TRONİC   =                "  1.870 W         "      1.730 W  ÇEKİYOR

dolayısı ile samsung çok az bir miktar az tüketiyor.
servis olayında Türkiyenin neresine giderseniz gidin iklimsa da bir sıkıntı yaşamazsanız.
buradaki iklimsa bayisi de samimi arkadaşımdır.
kendi evime  ve arkadaşlarıma 30-40 tane klima taktırdım hiç bir sıkıntı yaşamadık.
istersen sana telefon numarasını veririm benim selamımı söyleyip istediğin, aklına takılan ne varsa sorarsın
alacağın klimanın btü değerine ve watt (veya kwaat= 1.000 watttır) değerine bek. bu iki klimanın sarfiyatında kaydadeğer bir fark yok
her iki klimayı 1 saat ıstmada çalıştırırsan;
samsunğ 1 saat sürekli çalışırsa 1.660 watt yani 1.66 kilowatt enerji çeker 1.66x300krş=498 krş yakar
tronic 1 saat sürekli çalışırsa   1.770 watt yani 1.77 kilowatt enerji çeker 1.77x300krş=531 krş enerji çeker
iklimsa da sharp, mıtsubıshı, tronic, media, vs. değişik markada bir çok klima satılıyor.
18.000 btü klima 25-30 m2 odayı rahat ısıtır soğutur.

valla çok sağol tam aklıma takılanları cevapladın.

Tronic 1440 dediler iklimsada tekzende samsung 1400 ve ben Şanlıurfadayım burdaki esnafa güvenemiyorum çünkü A snıfı dedikleri c cıkıyor pekte sattıkları malı iyi bilmiyorlar bir sorun olsa en azından iklimsa yada tekzenle muhatap olmak daha iyi.

12000 alsamda işimi görür dediler ama evim bir dükkanın üstünde ve oda 2 cepeli ondan bende açıkcası tırstım alıp ısınamamakta var oda iki oda arasındaki duvarı yıkıp birleştirmişler 20m2 sanırım onun için 18000 alıp işi garantilemek istiyorum. siz İklimsadan Tronic aldınızmı?

Çevrimdışı flash41

• White Dead Angel
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İlk tercihiniz japon markalar olsun,
1-Daikin
2-Panasonic
3-Mitsubishi
4-Sharp

Biz zamanın da Arçelik(LG ile ortaktır) bir dış üniteye en fazla 2 iç ünite bağlarlardık.
Ar-Ge deki mühendis arkadaşlar ise 1 adet daikin klimaya o zaman yanlış hatırlamıyorsam 8 veya 10 adet iç ünitenin bağlanabildiğini söylerlerdi.
Yaklaşık 8 - 9 yıl evvel hesap edin artık.
Yani yıllarca önce en kaliteli ısıtma/soğutma sistemlerini yaparlardı.
Etiket değerlerini sağlayan kaliteli ekipmanlardır.

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: tufan;282407
valla çok sağol tam aklıma takılanları cevapladın.

Tronic 1440 dediler iklimsada tekzende samsung 1400 ve ben Şanlıurfadayım burdaki esnafa güvenemiyorum çünkü A snıfı dedikleri c cıkıyor pekte sattıkları malı iyi bilmiyorlar bir sorun olsa en azından iklimsa yada tekzenle muhatap olmak daha iyi.

12000 alsamda işimi görür dediler ama evim bir dükkanın üstünde ve oda 2 cepeli ondan bende açıkcası tırstım alıp ısınamamakta var oda iki oda arasındaki duvarı yıkıp birleştirmişler 20m2 sanırım onun için 18000 alıp işi garantilemek istiyorum. siz İklimsadan Tronic aldınızmı?

ben tronic kullanmadım, bu marka samui nin yerine çıktı daha doğrusu  önceden samui' yi evlere ve işyerlerine; tronic' i otellere toptan veriyorlardı sonra  samui markasını bırakıp tronic diye devam ettiler.
benim evimde ve işyerimdeki odamda aynı klimanın samui markası var.
bir çok arkadaşa aynısından taktırdım hiç şikayet edeni duymadım. özellikle soğutması çok güçlüdür.
25 m2 lik yatak odasına 9.000 btü samui var çok memnunum.
öncelikle belirteyim troniclerin enerji sınıf C değil A dır. c sınıfı olanlar eskiden çıkanlar.
iklimsa bayisi samimi arkadaşım, şimdi senin için için sordum  A enerji olduğunu teyit etti "R-410 GAZLI, A SINIFI ENERJİ GÜZEL BİR KLİMA şikayet gelmiyor" dedi.
bu bayinin yıllık klima satışı en aşağı 5.000 adedin üzerindedir.
fiyat olarak 1.400/12 taksit veya nakit ya da tek çekim 1.200 lira olur diyor. ucundan kıyısından beyaz eşya, klima ve araba sektörünün içerisindeyim  bütün tanıdıklarım ya bana bırakır ya da benim fikrimi sorup dikkate  alır.
böyle olunca vebal altında kalmamak için çok araştırırım.
servislerin çoğu zaten arkadaşım.
artık bu gün ülkemiz de avrupa gibi oldu ihtiyacını gör bozuldumu at fazla para vermeye gerek yok.
klimada dünyada söz sahibi markalar carrier, daikın, sharp, panosonic, mıtsubishı dir.
bu markalar her ne kadar eski kalitede mal çıkarmasalarda piyasadaki ürünlere göre kıyas edildiğinde kalitelerine bir şey demem ama bu markalar volkswagen gibi maldan çok marka satarlar. yani ürünleri gereksiz pahalıdır.
ben evimde mıtsubishi ve sharp kullandım hala mitsuco kullanmaya devam ediyorum.
bunlar japon malı idi ama dediğim gibi işyerinde çoğunlukla çin malı olan samui kullanılıyor. sabah 8 akşam 5 non stop en yüksek derecede çalışır, bazen hafta içi akşam bazen cuma akşamı kapatmayı unutanlar olur. cuma sabahından pazartesi akşamına kadar 4 gün durmadan çalıştıklarını gördüm bir kaç defa. şimdiye kadar basit bir iki arıza dışında bir problem olmadı. üstelik bakım diye bir şey de görmezler.
bir de inverter klimayı firmalar ve bayiler yanlış tanıtıyor sanki hiç elektrik yakmıyormuş gibi. normal klimalardan tek farkı normal klimalar ayarlanan dereceye geldiklerinde dinlenmeye geçip derece düştükten sonra tekrar çalışmaya başlarlar.
inverter klimalar benim bildiğim ilk çalıştırdığınızda çalışmaya başlayıp kapatıncaya kadar çalışmaya devam eder. istenilen dereceye gelince pasif çalışmaya başlar.
bu klimaların verimli olabilmesi için devamlı çalışmaları gerekir  bu nedenli büro işyeri gibi yerlerde uzun süre açık kaldığı için verimli çalışabilir.
evde açıp oda ısındıktan sonra kapatıp ihtiyaç olunca tekrar çalıştırayım derseniz pek verimli olmaz.
tasarruf konusuna gelince ben bir kaç markanın normal ile inverter klimalarını hem fiyat hem de ekonomi açısından karşılaştırdım nerede ise aradaki fiyat farkını 10 senede amorti ettiğini gördüm.
2 klima parasını peşin verip amorti edecek diye 10 sene beklemenin ( o da 10 sene problemsiz çalışması halinde ) bana göre gereksiz olduğunu düşünüp servise de sormuştum. oda sürekli kullanılmayacaksa gereksiz normal klima almakta fayda var demişti.
üstelik bir arıza anında inverter klimaların bazı parçaları daha pahalı.

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ustadım bugun urfada tekzene gittim Samsung Boracay 18000 Btu 1360 TL idi. Gittim Baymak kaldı SAMSUNG bitti dedi. Samsungu isteme nedenim hem fiyat uygun hem A sınıfı hemde 410 gaz var , Beko Arçelik vestelde ise eski tip gaz vae ve 1 dereceye düştümü yogunlaşıyor ısıtma sorunu olabilir diye okuyorum forumlarda.

Tronic in 12000 BTU A sınıfı fakat 18.000 BTU ise C sınıfı . Tronic 410 gazı kullanıyor fiyatı 1460 istiyor iklimsa burda.

Airfell baktım çok övdüler a sınıfı 18000 lik 1500 tl dediler eğer başka bulamazsam ki burda beko arçelikten başka marka pek yok airfell almayı düşünüyorum onunda gazı - 7 dereceye imkan veriyor.

Odamı bugun ölçtüm 24 m2 çıktı 12btu Tronic alsam ama iklimsadaki yetmez dedi .Altta dükkan var oda iki cepeli.

Kfam karışık netten alsam nasıl montaj yapılıyor bir biliginzi varmı? firma burdaki bayiyemi bilgi aktarip burdaki servismi gelip baglıyor?

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
zamaında akaı almıştım sorunsuzdu epeydir ama bir defa yıldırım düşmesi sonucu kartı yandı garantiden ama daha sonra yine bir sorun oldu şimdide ısıtmada sorun var soğutma iyi.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bugun sonunda airfell gree serisi 18binlik a410 gazlı a serisi  klima aldım bakalım işallah iyi çıkar