škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

30'a değer mi?

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı medcezir

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hazır konu açılmışken ben de sizlerin kıymetli fikirlerinden istifade edeyim. Hem de istişare etmiş oluruz. Ben 30 yaşımı henüz geçtim ve yasadan faydalanabilecek durumdayım. Devlet memuruyum. Aynı zamanda açıköğretim Kamu Yönetimi son sınıf (tek dersim var) öğrencisiyim. Evliyim ve 3 yaşında bir oğlum var. yakın bir zamanda ikinci bebeğimiz olacak Allah nasip ederse. Şu anda gitsem zaten 15 ay sürecek. Tek dersi verip gitsem, geride 2 çocuk ve (yenidoğana bakmak için 1 sene ücretsiz izin kullanmak isteyen) eşimi bırakıp 5,5 ay yapmak üzere gitmiş olacağım. Bedelli yapsam kredi çekmekten başka seçeneğim yok. Bu da 5 sene boyunca ayda 802 TL ödemek anlamına geliyor.
Bu durumda bana (kendinizi benim yerime koyarak) tavsiyeniz ne olur? Gerçekten çok kararsızım. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
Saygılar,
Kadir.

Çevrimdışı 19tumen

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: medcezir;285235
Hazır konu açılmışken ben de sizlerin kıymetli fikirlerinden istifade edeyim. Hem de istişare etmiş oluruz. Ben 30 yaşımı henüz geçtim ve yasadan faydalanabilecek durumdayım. Devlet memuruyum. Aynı zamanda açıköğretim Kamu Yönetimi son sınıf (tek dersim var) öğrencisiyim. Evliyim ve 3 yaşında bir oğlum var. yakın bir zamanda ikinci bebeğimiz olacak Allah nasip ederse. Şu anda gitsem zaten 15 ay sürecek. Tek dersi verip gitsem, geride 2 çocuk ve (yenidoğana bakmak için 1 sene ücretsiz izin kullanmak isteyen) eşimi bırakıp 5,5 ay yapmak üzere gitmiş olacağım. Bedelli yapsam kredi çekmekten başka seçeneğim yok. Bu da 5 sene boyunca ayda 802 TL ödemek anlamına geliyor.
Bu durumda bana (kendinizi benim yerime koyarak) tavsiyeniz ne olur? Gerçekten çok kararsızım. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
Saygılar,
Kadir.

Kısa dönem yapılırsa 5 yıl o para verilmez. Az para değil,hem aile geçimi hem de yeni doğanın masrafları fazla olur. Mantıklı değil 30.000 TL den bahsediyoruz. Faizi ile birlikte daha fazla miktar ödüyorsunuz..

Ne için...?

5 ay için..

Bu mantıklı geliyorsa gidin.. Aileniz sahipsiz değil heralde, bakan muhakkak olur.

15 ay gidilirse ise, "yapacak birşey yok" mantığı güdülüp mecburen; bedelli yapılmalıdır. 1,5 yıl az bir zaman değildir.

Not:  5 ay yapacaklar için 30.000 tl az değildir. Sonuçta geliriniz ne olursa olsun,kredi kullanacaksanız geri ödemesi 40 bin tl üzerindedir.

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1-Askerden dondugunuzde, bedelli kredisini oderken ailenizin, ozellikle cocuklarinizin ihtiyaclarini yeterince karsilayabilecek misiniz?
2- Siz askerdeyken, anne/baba/ kayinpeder v.s ailenize maddi olarak yardim edebilecek mi? (5,5 ay)
3- Bedelli icin arabanizi satmayi dusunuyor musunuz?

Bunlarin cevabi evetse bence bedelli.

Eger bedelli yapmaz iseniz, tum hazirliklarinizi yapip, cocuklarin biraz buyumesine ve esinizin biraz calisaya baslamasini mutakip askere gidebilirsiniz.Hem esiniz eve bakar hem de aileniz cocuklariniza.Bu arada cok zorlanirsaniz arabanizi satar askerde size ve esinize kaynak olur.Araba nasil olsa yeniden alinir.Hem cocugunuz yeni dogmusken yanlarinda olursunuz hem de islerinizi rayina oturtmak icin zaman yaratmis olursunuz.

Ben acikcasi arabami degistirmek istiyorum ancak biryandan da okuyan kardesimi ve onumuzdeki sene beklenen ekonomik krizi dusunup hep geri adim atiyorum.

Aile olunca zor oluyor.Allah kolaylik ve zor gunler icin sabir versin

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
- Benim durumum kısa dönem ile bedelli arasında, (12 ay çıkmayacağı da garanti değil tabi)

- Çok rahat askerlik yapanlar var ama bunun da garantisi yok,

- Askere gitsem önceden arabayı satsam, 6 ay boyunca ancak ev ödemelerimi karşılıyor. Aileme bakma işini peder bey halleder gerçi.

- Askerde sürünmektense sivilde sürünmek daha sıcak görünüyor :D

Çevrimdışı Burak35

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bedelli askerlik olayını mantıksal açıdan ele alacak olursak, kişinin gelir ve yaşam koşulları buna uygunsa bedelli askerlik yapmak uygun olabilir. Ancak kısa dönem askerlik yapacak olanların bir kısmı için durum farklılık gösterebilir. Örneğin, diyelim ki iyi bir çalışma hayatım var. Aylık gelirim dört, beş bin lira arasında o zaman hiç düşünmeden kısa dönem de olsa bedelliyi kabul ederim. Bu kez de diyelim ki bir memur maaşım var. Ancak kredi çekerek ve beş yıl taksit ödeyerek kısa dönem bedelli askerlik yapma imkanım var, bu seçeneği düşünmem bile, gider kısa dönem askerlik yaparım. Uzun dönem için ise, maddi imkanı olanlar için sorun yok da; maddi imkanı olmayanlar için zor bir durum. Bunu da herkes kendi koşullarını göz önüne alarak değerlendirme yapmalıdır.

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
......
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011, 20:48:23 Gönderen: LeChiffre »

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim Olayım Belli.. 3 Sene Yurtdışına... Gelip 21 Gün Yapacam

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
turker karar vermende Rabbim kolaylık versin zor bir karar.kolay değil ama ben olsam 5 ay yatar gelirim,zira ciddi para bu,burda kar zarar hesabı yapmak gerek.zira 30 milyar bir memur için sıkı bir para.eğer asker gitmezsen bu parayı kazanacaksan veya yarı yarıya kazanacaksan bence değer bedelli yapmaya değilse 5 ay dediğin nedir ki.şafak 150 den başlayacak.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yav düşünüyorum da çok para...5 ay yapacağın garanti olsa yapar gelirsin.Zaten seni rahat yere verirler.En kötü birlik olsa dahi yerin rahat olur, akıllı adamsın zira...Komutanlara araba bulursun sahibinden.com'da :D

Sende cocuk varmiydi?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;285403
Yav düşünüyorum da çok para...5 ay yapacağın garanti olsa yapar gelirsin.Zaten seni rahat yere verirler.En kötü birlik olsa dahi yerin rahat olur, akıllı adamsın zira...Komutanlara araba bulursun sahibinden.com'da :D

Sende cocuk varmiydi?
:++::++::+1:sahibinden.com'dan sorumlu çavuş olur direkt.

Çevrimdışı SekoLive

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kaptan52;285298
Benim Olayım Belli.. 3 Sene Yurtdışına... Gelip 21 Gün Yapacam
o olayda bu yasa ile değiştiğini okumustum araştırınz

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: mygokhan;285403

Sende cocuk varmiydi?

Kızım var 4 yaşında :)

Bizim memleket (Gümüşhane) nüfusluları genelde doğuya veriyorlar, çoğu 4 yıllık mezunu akrabam doğuda yaptı. Biraderim Batman Sason'da yaptı.

Sahibinden olayı orada da başıma bela olmasın :D Burada yeterince çekiyorum :D Üniversitede tüm araba trafiği neredeyse benden sorulacak 2023'te :++:

Alıntı yapılan: fenomen;285325
turker karar vermende Rabbim kolaylık versin zor bir karar.kolay değil ama ben olsam 5 ay yatar gelirim,zira ciddi para bu,burda kar zarar hesabı yapmak gerek.zira 30 milyar bir memur için sıkı bir para.eğer asker gitmezsen bu parayı kazanacaksan veya yarı yarıya kazanacaksan bence değer bedelli yapmaya değilse 5 ay dediğin nedir ki.şafak 150 den başlayacak.

Şu var, ödersem kredi ile olmayacak. Peder Bey'den sübvanse edilecek, borç olarak. Yarısını kendim öderim, yarısı babamdan yani... Burada sorun arabasız kalmak ki ona da çare yok zaten...

Alıntı yapılan: SekoLive;285417
o olayda bu yasa ile değiştiğini okumustum araştırınz

Evet onlar da 21 gün yapmıyor. Direk tezkere...

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
turker bende askere 26 yaşında gitmiştim 15 ay aslanlar gibi yapmıştım diyemiyeceğim zira yemekhanede akşama kadar 35 kişilik yemekhanede tv sayrediyordum gazete okuyordum.hafta sonları midyat(mardin)da çarşı iznine çıkıyorduk ve o.hal maaşı alıyorduk benim maaşdan fazlaydı belki o zamanları.
Peder hepten karşılayacaksa değer bence.
bedellide yeni trendler nette gırla gidiyor.magazinleştirmede üstümüze yok gerçekten.
http://aktuel.mynet.com/galeri/yaraticiligini-goster/bedeli-neyse-verenler-bedellide-yeni-formul/9083/231880/sayfa/9/
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2011, 13:20:44 Gönderen: fenomen »

Çevrimdışı medcezir

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ben kararımı verdim. Hepinize değerli fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum.
Saygılar..
Kadir.