škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Turbo araçlarda stop etmeden önce bekleme ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Turbo araç sahipleri yüksek hızlı sürüşlerde veya devirli kullanımdan sonra aracı stop etmeden önce bekliyormusunuz?Buna sürekli uyan varmı :) Zira bende her seferinde unutuyorum kontağı kapatıveriyorum.Günde aklıma geldikçe dikkat ediyorum ama yoğun tempoda unutuveriyor insan..

Turbo timer denen parçadan taksak mı acaba?

Fikirleriniz?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Sende turbo yok dert etme. (Gerçi Hodrojen Turbo Panel'in var)

Konuyu hafta sonu Serkan Ustayla da konuşmuştuk, otoyolda dipte gazlarken zart diye sağa çekip kontağı kapatmadığın sürece sorun olmaz dedi. Zaten vardığın yere geldiğinde düşük devirde yanaşıyorsun, park ediyorsun.

Ama yüklü bir arabadır, motor-beygir uludur, o başka.

Ben sokağa geldiğimde zaten garaja girene kadar rölantide gidiyor oluyorum, özellikle bekleme yapmıyorum stop etmek için.

Çevrimdışı Trex

• An Humble Perfectionist
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bence gereksiz, ama kural dogru ve uyulmasi gerek, tanidigim tum scirocco kullanan arkadaslar ben dahil yukarıdaki kurala uyuyuyoruz. Turbo mili motor sustuğunda yargılanmadigi icin turbonun saglıgı icin eğer devirli kullanıp durduysaniz beklemekte yarar var. 45sn-1 dk kadar. Yoksa mil yaglanmamadan dolayi bir sure sonra kesebilir.

Çevrimdışı drkrex

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
hareket etmeden (devir göstergesi 1000 devir/dk altına düşene kadar) ve arabayı stop etmeden önce 30-40 sn kadar bekliyorum bende...

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;290658
Sende turbo yok dert etme...
Olur mu hiç öyle şey?! Doblo' da turbo yok mu? Var. E o zaman.:wnk:

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben Forester Turbo'yu satmadan önce ve özellikle modifiyeli haliyle HKS Turbo Timer kullanıyordum. Auto modu vardı, birde senin belilediğin bir süre kadar bekleme modu vardı. Valla acil yetişmem gereken zamanlarda, turbo timer hayatımı kurtarıyordu diyebilirim.
Kapatıyordum kontağı, motor çalışıyordu, kilitliyordum kapıları oh mis.
Şimdi orijinalliği bozmamak için Outback'e takmadım, çünkü zaten modifiye yok, turbo küçük, ve ayrıca ofise veya eve giderken zaten hem ara sokaklardan gittiğimden bir nevi cool down yapmış oluyorum. O yüzdende en fazla 30sn bekleyip kapatıyorum.
Aracında modifiye yoksa, turbo timer çok elzem değil.
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim İmpreza'da vardı yıllar evvel, o zaman böyle aşırı besleme araçlar birkaç özel araba dışında fazla olmadığından pek bilinmezdi, dikkatte edilmezdi de. Şimdi şimdi o kültür oturmaya başladı, bizdeki otomatik ayardı, kontağı çekip çıkıyorduk, motor bir süre daha kendi kendine çalışıp susardı. Yapmak zorundaydık günlük kullanımda sık sık kullandığımız birde üstüne kullanırken diplediğimiz araçtı, yoksa defalarca Turbo'yu falan dağıtırdık sanırım. O kanatlar bir eğrildimi gitti zaten, kaldır çöpe at:D Güçlü bir araçta sürekli dipleye dipleye dolaşmıyorsanız çok şart değil, dikkatli kullanın yeter, cart diye kapatmayın v.s.

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SubaruOutback;290745
Ben Forester Turbo'yu satmadan önce ve özellikle modifiyeli haliyle HKS Turbo Timer kullanıyordum. Auto modu vardı, birde senin belilediğin bir süre kadar bekleme modu vardı. Valla acil yetişmem gereken zamanlarda, turbo timer hayatımı kurtarıyordu diyebilirim.
Kapatıyordum kontağı, motor çalışıyordu, kilitliyordum kapıları oh mis.
Şimdi orijinalliği bozmamak için Outback'e takmadım, çünkü zaten modifiye yok, turbo küçük, ve ayrıca ofise veya eve giderken zaten hem ara sokaklardan gittiğimden bir nevi cool down yapmış oluyorum. O yüzdende en fazla 30sn bekleyip kapatıyorum.
Aracında modifiye yoksa, turbo timer çok elzem değil.

Abi o İmprezalarda çok iyi oluyor.
Arabayı kitleyip sahibi yanından uzaklaşınca gor gor gor gor gor gor diye çalışmaya devam edişini gören meraklı vatandaşlarınb akışları çok iyi :++:

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
roverı aldığım zaman taktırmıştım hks marka auto konumunda kullanıyordum gayet iyi işe yarıyordu passat ile 2 kez turbo dağıtmış biri olarak turbolu her aracımda olmazsa olmazım diyebileceğim bir parça benim içim 100€ 150€ arası fiyatı ama takabilecek kişi sayısı kısıtlı değermi bence değer passatı turbosunun 1200 tl+ masrafları olduğunu düşünürsek
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Beklerim her zaman onu hiç unutmam. Kısa mesafede 30sn kadar, uzun yoldan falan dönersem 1dakika kadar bekliyorum kontağı kapatmadan önce.
-------------------------------------------------

Çevrimdışı ALi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
beklemelere her daim dikkat ederim yaliniz kafama takilan bu turbo timerin nasil calistigi,yani stop edip indikten sonra kendi motoru stop ettiriyor peki immobilizer sistemli bi aracta anahtar kontaktan cikinca turbo timer nasil calisiyor arac stop edene kadar kapilaridami kilitlemeyecegiz.

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;290773
Abi o İmprezalarda çok iyi oluyor.
Arabayı kitleyip sahibi yanından uzaklaşınca gor gor gor gor gor gor diye çalışmaya devam edişini gören meraklı vatandaşlarınb akışları çok iyi :++:
Forester turbo'da prodrive catback taktırmıştım, o da deniz otobüsü gibi ses çıkarıyordu, dizele geçince unuttuk o güzelim sesi.
Turbo timer'ın çalışması için el freni çekili olması lazım. Ben bir kere arkadaşın birini al aracı kullanabilirsin diye hüsrana uğratmıştım. Garibim bindi araca, çalışıyor diye, D'ye almadan önce indirdi el frenini, motor sustu. Panik halinde bana bakıyordu, abi ben valla birşey yapmadım diye :++::++::++::++:
Turbo timer'ı ayarlayıp valeye vereceksin, hevesi kursağında kalacak. Abi anahtar, al sana anahtar, in arabadan in becereksiz :++::++::++::++:
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben cok dıkkat edıyorum.arabaya cok az da bınme fırsatım olsada dıkkat edıyorum.motor sogukken  calıstırdıgımda acelem yoksa beklıyorum motorun rolentıye dusmesını.ıstop etmeden önce kesınlıkle en az 10 sn beklıyorum.bi anda dip gaz yapamıyorum acıyorum :)

hatta bugun gördum bır transporterda.tıcarı kullanıyor adam.dersaneden cıkmıstım eve dönuyodum.adam araca epery gaz verdı ve devır dusmeden ıstoop ettı.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun yolda kesinlikle dikkat ederiz birde şehir içi uzun mesefade kastırdıysak o zamanda dikkat ederim onun dışında pek dikkat etmem 15-20 sn bekler kapatırım şu an turbonun maşallahı var o kadar km ye rağmen taş gibi :)