škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

mobese-hız-radar yanılma payı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kazım

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
geçen sene hız sınırı 70 olan yerde arkadaşa 78 hızdan ceza gelmiş

arkadaş mobese hız ölçen kameraların hız ölçümlerinde fabrika onaylı hata payının olduğunu öne sürerek mahkemeye itiraz etmiş

emniyet hata payı olabileceği için kanunda yer alan % 10 aştığı için ceza verildiğini söylemiş

arkadaş ise % 10 luk limitin kanunla kendisine verilen tanınan bir hak olduğunu ve bunun hata payıyla ilgisi olmadığını ifade etmiş ve hız ölçen aletlerin hata payı olup olmadığı konusunda üretici firmadan bilgi istenilmesini talep etmiş

mahkemenin isteği üzerine üretici firma hız ölçümü yapan aletlerin %100 kesinlik arzetmediğini %1-4 arası hatalı ölçüm yapabileceğini belirtmiş

mahkeme devletin kanunla belirlediği hızın % 10 un aşımı konusunda ceza verilirken  bu hata payınında eklenmesi gerektiğini ifade etmiş ve yapılan 78 hızın bu hata payı da düşülerek hesaplanmasını ve bu hesap sonucu devletin kanunla tanıdığı hızın % 10 undan fazla olması durumunda cezanın sabit olabileceği kararını vermiş

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hız Kameralarında Çok Büyük Sapma Olmaz. Aracın Göstergesinde Hata Olur..100 Le Giderken Gerçek Hızını 90-95 Arası Bir Hızdır

Çevrimdışı kazım

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
hız kamerasını üreten firma hata payını resmi olarak mahkemeye vermiş ama

Çevrimdışı kazım

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı kazım

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
birileri inşallah kızmamıştır bu bilgiyi yazdığım için

opel33

• Ziyaretçi
Valla trafik polisi yada mobeseden kar edenlerden kayıtlı kullanıcı yoktur inşallah forumda :++:

Çevrimdışı Seronet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tunerlifeturkey.com
Güzel bilgilendirme için teşekkürler, aslında verilen cezalara hiç sesimiz çıkmıyor arkdaşın doğru olanı yapıp haklarının peşinden gitmiş.

Ben 2 defa radar a girip hızdan dolayı ceza yemiştim, fark bariz olduğu için itiraz edemedim :)

Çevrimdışı burock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Zaten o %10 luk pay bu gibi sebeplerden dolayı konmuş bir paydır bence.Kadran hatası,ölçen aletlerin hassasiyeti vs.

Çevrimdışı kazım

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
burock

devlet kanun yaparken o maddede hata payından bahsetmiyor

hız sınırını % 10 ile %30 arası geçenlerden bahsediyor

Çevrimdışı 19tumen

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hız kamerasını üreten firma kim miş?
Kim hangi Devlet kurumunu mahkemeye ver miş?

Kaynak ya da detay alabilirsek, aslını öğrenmiş oluruz.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: kazım;292069
birileri inşallah kızmamıştır bu bilgiyi yazdığım için
   Size paylaşım yaptığınız için kızan eden yok. Her cümleyi ayrı ayrı mesajlarla yazmanıza tepki gösterildi. Örnek istiyorsanız bu konunun 3. ve 4. mesajlarına bakabilirsiniz. Anlayışınız (!) için teşekkürler.

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ankaradaki bu saçma hız limitlerinden sonra hiç bir cezamı ödemez oldum,

Daha öncesinde anında öderdim, ama artık öyle değil.

Hiç bir cezamı da mecbur kalmadıkça da ödemeyeceğim,

Gelsin, devlet tahsil etsin.

Artık icra mı olur, muayeneni yapamayız mı derler, orasını bilmiyorum.

Tek bildiğim anlamsız "70" hız sınırlarından sonra hiç bir cezamı ödemediğim.

Kameranın olduğu yerlerde zaten çok belli,

Kameraya yaklaşınca "50" ile, geçince de hiç sürat yapasım yoksa bile "100" ile gidiyorum.

Amaç trafiği düzenlemek olsa bu kameralar her yere konur,

Ama koyamadılar.

NEDEN SİZCE ?

VATANDAŞTAN PARA KOPARMAK İÇİN,

TRAFİK KURALLARI TRAFİĞİ DÜZENLEMEK VE RAHAT AKMASINI SAĞLAMAK İÇİNDİR,

VERGİYE, BENZİNE, MAZOTA ZATEN YETERİNCE PARA ÖDEYEN VATANDAŞTAN PARA KOPARMAK İÇİN DEĞİL.

"70" hız sınırlarının da bu bağlamda olduğunu düşündüğüm ve bildiğim için artık hiç bir cezamı ödemiyorum, ödemek için de emek ve çaba sarfetmiyorum.
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2011, 18:36:23 Gönderen: Cuneyt »

Çevrimdışı birebir

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar acil cevaplarınıza ihtiyacım var,araç sollarken radara yakalandım,olay şöyle oldu önümde starex benzeri bir kamyon onun önünde engelli plakalı linea vardı ben bunları gecçtim ve hızım 83 e çıktı sağ şeride geçtim tam karşım da radar ve 319 tl ceza kesildi yarın itiraz etmeyi düşünüyorum benim merak ettiğim sollama sırasında hız limiti varmıdır itirazım kabul olurmu böyle bir örnek yaşayan yada bilen varmı acil cevaplarınızı beklıyorum şimdiden teşekkurler

Çevrimdışı burock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: birebir;334975
arkadaşlar acil cevaplarınıza ihtiyacım var,araç sollarken radara yakalandım,olay şöyle oldu önümde starex benzeri bir kamyon onun önünde engelli plakalı linea vardı ben bunları gecçtim ve hızım 83 e çıktı sağ şeride geçtim tam karşım da radar ve 319 tl ceza kesildi yarın itiraz etmeyi düşünüyorum benim merak ettiğim sollama sırasında hız limiti varmıdır itirazım kabul olurmu böyle bir örnek yaşayan yada bilen varmı acil cevaplarınızı beklıyorum şimdiden teşekkurler

Sollamalar en kısa sürede tamamlamalı ve bu sürede hız cezası olmaz diye bir efsane var ama parasını geri alan hiç duymadım. 83 km ile 2.kademeden ceza yediğinize göre hız sınırı 50 olan bir yerde yakalandınız. Eğer solladıklarınızın hızı 50 nin altındaysa bi ihtimal ama onlarda 50 nin üzerinde ise imkansız parayı geri almanız