škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ön taraftan gelen gacırtı

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fuhayer

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
benim ilk yaşadığım sorun. arabadan külüstür gibi bozuk yolda herçeşit ses geliyor gövdeden ve koltuklardan. servis e gitmedim çünkü servis; "abim normal" der. kronik sanırım...

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar sorunla ilgili olarak tabla fişekleri ve viraj demir çubuğu komple değişti; ancak sorunla ilgili en ufak düzelme olmadı.. Her hız kesici tümsekten geçerken aynı ses, tahammül edilir gibi değil...

Sorunla ilgili olarak çözüm yönünde başka bir tecrübe, fikir, önerisi olan var mı?
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;303442
Arkadaşlar sorunla ilgili olarak tabla fişekleri ve viraj demir çubuğu komple değişti; ancak sorunla ilgili en ufak düzelme olmadı.. Her hız kesici tümsekten geçerken aynı ses, tahammül edilir gibi değil...

Sorunla ilgili olarak çözüm yönünde başka bir tecrübe, fikir, önerisi olan var mı?

Arabayı değiştirsinler
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[YOUTUBE]Uq3N2wx1nJ0&feature=g-upl&context=G2ab98d7AUAAAAAAAAAA[/YOUTUBE]

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar konuyla ilgili video ekledim.. Videoda 3 yerde, tümseklerden geçerken, bahsettiğim ses çok net biçimde duyuluyor..

Not: Videoyu ilk mesaja da eklemek istiyorum, ancak ilk mesajı editleyemiyorum.. Yönetici arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim..

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ses tam olarak ne taraftan geliyor? Amortisörlerde de sıkıntı olabilir

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu pek amortisör gacırdamasına benzemiyor yalnız bence...

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar ses tam olarak ön alt taraftan geliyor.. Ses araç kasisten geçerken ilk darbeyi aldığında değil; kasisten inerken ki bir nevi kasılma anında geliyor.. Yani yaylanırken de diyebiliriz.. Bu nedenle ön takım harici bir yerden geliyor olması bana pek mümkün gelmiyor..

Şu durumda, daha önceki bazı tavsiyelerde de örtüşür şekilde tabla fişekleri ve viraj demir çubuğu değişti.. Bunların terminolojide başka adı da var sanırım.. Viraj demir çubuğuna terazi kolu deniyor galiba; tabla fişeğine de salıncak burcu sanırım.. Bunlar değişti yani..

İnternette biraz daha araştırma yaptım.. Ne yazık ki Skoda konusunda paylaşım az; VW Golf-Jetta, Opel Astra G kasada, Fiat Grande Punto'da ve Fiorino'da bu tarz sesten bahseden konuları gördüm.. Kimisi benim değiştirdiğim parçaları değiştirerek çözüm bulmuş..

İrfan Bey'in dediği gibi amortisör takozu diyen de olmuş.. Özellikle Fiat grubunda.. Bu amortisör takozu benim değiştirdiğim parçalardan herhangi birinin diğer adı değil değil mi? Bu konudaki terminolojide çok iyi değilim zira..

An itibariyle tek tavsiye amortisör takozu gibi görünüyor.. Yarın sabah servise gideceğim yine mecburen ve amortisör takozu ihtimalini de soracağım.. Ancak bir süre sonra "abi normaldir, kışın soğuk havada yapar" yanıtını da alabilirim ki bu tarz yanıtlardan hiç hoşlanmıyorum.. Ses rahatsız edici, çözüm bulmam şart..

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Video'dan duyduğum kadarıyla viraj denge çubuğunun takozlarından gelen sesle aynı bu ses, benimde arabamda oluyor zaman zaman, özellikle kışın ve yağmurlu, çamurlu havalarda lakin çok kısa süre sonra tamamen kesiliyor kendiliğinden. O takozları belli periyotta değiştiğim içinde sıkıntı olmuyor, yıpranan bir yer çünkü. Lakin sizde değiştiği halde aynen devam ediyorsa ilginç gerçekten. Amortisör ve sistemiyle pek ilgisi yok bu işin, tabla fişekleri veya diğer adıyla salıncak burçları bu sesi yapmaz, onlarda meydana gelen sorunda zaten her kalkışta tak tuk ses gelir boşlukta duran parça gibi, gacur gucur etmezler onlar.

Çevrimdışı McOğuz

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Gelen ses için sorun yoktur diyerek başlıyayım.
Astramda (1.4 ve 1.6 G kasalardı) benzer ses vardı. Viraj denge çubuklarının lastiklerinin bir şekilde toz çamur vb. ile kirlenmesi sonrası oluyormuş ve çaresi azıcık yağlama imiş.

Sesi anlamak için ben de çok şeyler denedim. Tümseklere yavaş girdim, hızlı girdim. Sağdan çapraz girdim, soldan çağraz girdim, hızlı gelip tam tümsekte yavaşladım (doğru değil ama deneme işte), tümsekte hızlanıverdim.
Sadece sağ tarafı tümsekten geçirdim, sadece sol tarafı tümsekten geçirdim.
Hep ses yoktu. Şimdi unuttum iki teker aynı girince mi, tek taraf girince mi ne oluyordu.

Lafın kısası servisteki usta, olabilir sakın şusu değişecek, busu değişecek diyenlere bakıp da biryerlerini değiştirme viraj demir çubuklarının lastik mi körükleri mi ne ise yağlandığında ses kalmaz dedi, yağlanınca ses kalmadı.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Henüz 1500-1600 km' deki Fiesta Trend aracımızda da aynı sesleri duyuyorum.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu belki bir arıza değildir; ancak bir "sorun"dur bana göre.. Zira eğer bu normal bir durum olsa idi Ankara'da trafiğe kayıtlı yüzbinlerce aracın aynı durumu hergün yaşıyor olması lazımdı ki tabii ki böyle bir şey yok..

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
13 binde Fabiş, şu an en küçük bir ses yok bu bağlamda

Çevrimdışı McOğuz

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Üstadım senin araç pür-ü pak birdurumda, ses yol sesi olur, teybin sesi olur ancak.