škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yol Bilgisayarımda sorun mu var?

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı basketbol6

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 2 hafta önce 2008 model 1.4 TDI ambiante aldım. Aracı aldıktan sonra aracın yol bilgisayarındaki tüm verileri sıfırladım. Sıfırladıktan sonra yaklaşık 200 km yol yaptım ancak ortalama yakıt tüketimi sanki anlık yakıt tüketimi gibi değişiyor. Bazen 12 lt bazen 8 lt yazıyor. Yol bilgisayarında bir bozukluk mu var acaba? Çünkü dizel bir fabia'nın bu değerlerde yakıt tüketimini yapabileceğini sanmıyorum.  Bu değerler anlık değer de değil. Anlık değer bir sonraki ekranda görünüyor. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Anlık tüketimin ardından ortalama tüketim gelir, sembolleri farklıdır.

Çevrimdışı basketbol6

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;295568
Anlık tüketimin ardından ortalama tüketim gelir, sembolleri farklıdır.

Sırası aşağı ya da yukarı düğmesine basılmasına göre değişebilir. Simgelerinin farklı olduğunu da biliyorum. Ancak bu sürekli değişime anlam veremiyorum.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Ortalama tüketimde hangi hafızadakine bakıyorsunuz, 1 mi 2 mi? 2 resetlemedikçe 2000 km boyunca sıfırlanmaz ve genelde kemikleşir, dalgalanmaz.

1 nolu ortalama tüketim ise trip olandır, 20 dk.dan fazla stop etmiş araçta her sürüşte sıfırlanır. Kısa süreli ve soğuk havadaki sürüşlerde kolay dalgalanabilir.

Çevrimdışı basketbol6

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Resim yüklerken site hata verdiği için yükleyemedim. Ortalama tüketimde "Ø" bu simgeye benzer bir işaret yok mu? Cevap evetse bende bu işaretin yanında 11.7 yazıyor. Ayarlar sıfırlandıktan sonra gidilen mesafe 195 km.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: basketbol6;296705
Resim yüklerken site hata verdiği için yükleyemedim. Ortalama tüketimde "Ø" bu simgeye benzer bir işaret yok mu? Cevap evetse bende bu işaretin yanında 11.7 yazıyor. Ayarlar sıfırlandıktan sonra gidilen mesafe 195 km.

Bu mudur dediğiniz simge?

Çevrimdışı basketbol6

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;296754
Bu mudur dediğiniz simge?

Evet bahsettiğim simge buydu. Bu ortalama tüketimin simgesi mi?

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: basketbol6;296805
Evet bahsettiğim simge buydu. Bu ortalama tüketimin simgesi mi?

Evet ortalama tüketimin simgesi.

Çevrimdışı basketbol6

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;296807
Evet ortalama tüketimin simgesi.

Sonunda derdimi anlatabileceğim galiba. Benim ortalama yakıt tüketimimde 11.7 lt yazıyor. Yaktığı kesinlikle bu değil. Ve daha önce de bahsettiğim gibi yol bilgisayar verilerini sıfırladıktan sonra 225 km gitmeme rağmen ortalama yakıt tüketim değeri hala çok değişken. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

06lkn66

• Ziyaretçi
1 nolu ekrandaki değerlerin değişken olması normal ben cut off yaptırırken özellikle açarım her 100 metrede değer düşüyo rampa çıkarkende aynı şekilde yükseliyo veya devirsiz kullanımda o normal

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlısı olsun, öncelikle o değilde, siz bu arabayla sanırım fazla km yapmamışsınız hiç, şöyle bir çıkın en az 100kmlik yola. Bakın o değer nasıl sabitleniyor. Az bir istikamette değer çok oynaktır,sürekli değişir.
-------------------------------------------------

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: basketbol6;296841
Sonunda derdimi anlatabileceğim galiba. Benim ortalama yakıt tüketimimde 11.7 lt yazıyor. Yaktığı kesinlikle bu değil. Ve daha önce de bahsettiğim gibi yol bilgisayar verilerini sıfırladıktan sonra 225 km gitmeme rağmen ortalama yakıt tüketim değeri hala çok değişken. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

İlk dizel arabanız ise çok yakması bence normal.Benzinliden dizele geçen başlarda çok yaktırıyor.2750 ve sonrasında yakar 1.4 TDI..Mümkün olduğunca az basın gaza.

Yardımı olur belki,

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=1127&highlight=az+yakmak+hakanerdogan

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=4643&highlight=az+yakmak+hakanerdogan

Çevrimdışı basketbol6

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yazılanların da yardımıyla ortalama tüketim ekranında 1. ve 2. ekran olduğunu fark ettim. 2. ekrandaki tüketim değeri 6.3'tü. İlk defa dizel kullanmadım ancak uzun süredir benzinli araç kullanmıştım. Umarım bu değer fazla değildir. Uzun yolda da 4.5 lt değerini gördüm.

06lkn66

• Ziyaretçi
değerleriniz çok güzel bide anlık yakıt tüketimi var sürüş esnasında takip eder devrinizi vitesinizi o ekrana göre ayarlarsanız daha ekonomik kullanabilirsiniz

Çevrimdışı basketbol6

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 06lkn66;297157
değerleriniz çok güzel bide anlık yakıt tüketimi var sürüş esnasında takip eder devrinizi vitesinizi o ekrana göre ayarlarsanız daha ekonomik kullanabilirsiniz
Tavsiye için teşekkürler. Peki bu araçta en ekonomik vites değiştirme devir aralığı hangisi? Bir bilginiz var mı?