škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia A5 Direksiyon tam sağ veya sol yapınca gelen ses

Bartman · 17 · 10070

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bartman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, 2012 modem Octavia A5 aldım. Ve aranıza katılmaktan çok mutluyum. Yaklaşık 2100 km oldu.

Aracımı park ederken garip bir ses duyuyorum. Durur vaziyetteyken, tam sağ veya sol yapıp geri gitmek istediğimde, sanki bir şey yerine oturur gibi bir ses geliyor. Tam anlamıyla katırt şeklinde. :) Hani el freniniz soğukta donar ve tam hareket ederken balata diskten kurtulut ve katırt diye bir ses gelir ya (amma tarif ama...) aynen öyle bir ses. Ama donma olmadığı kesin, çünkü aracı 25 km kullandıktan sonra park ederken de oluyor.

Bu ses normail mi ? Yoksa 2500 km kontrolünde sorayım mı servise.

Teşekkürler.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Direksiyonun turu bittiği zaman son noktada tak diye vurur o sesten mi bahsediyorsunuz?

Çevrimdışı Bartman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;301371
Direksiyonun turu bittiği zaman son noktada tak diye vurur o sesten mi bahsediyorsunuz?

Hayır tam son yapmadan da oluyor. Yani park ederken, sağ veya sola çevirdim, sona dayamadım, araç duruyor, hiçbir ses yok. Sonra freni bırakıp araç geri hareket etmeye başladığında katırt diye ses geliyor.

Çevrimdışı Bartman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;301415
Frenden geliyor olabilir mi?

Aklıma gelmedi değil, zaten benzetme yaparken de disklere yapışık kalmış balatanın diskten kurtulması gibi demiştim. Ancak neden direksiyon  dönmüş iken geliyor sadece anlamadım.

Sizde de bu şekilde bir ses oldu mu ? Malum araç yeni olduğundan gevşek bir parça veya arızalı bir şey olmasından korktuğumdan soruyorum.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Ayağın frende direksiyonu çeviriyorsan kasıyordur belki, sonra biraz kaçırıyor ya da atıyor olabilir. Frensiz sağ sol yaptığında ses gelmiyorsa pek dert etme bence

Çevrimdışı Bartman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;301423
Ayağın frende direksiyonu çeviriyorsan kasıyordur belki, sonra biraz kaçırıyor ya da atıyor olabilir. Frensiz sağ sol yaptığında ses gelmiyorsa pek dert etme bence

Yarın biraz deneme yapayım, hangi koşulda oluyor diye....

Çevrimdışı mersan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Direksiyonu çevirdiğinizde ön lastiklerin sağa ya da sola belli bir eğimle yatması sonucu aracın ön kısmı hareket ediyor.Eğer ayağınız frende ise arka lastiklerden bahsettiğiniz ses geliyor.Benim aracımda da aynı durum var.Bence normal..

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ayağınız frene basılıyken direksiyonu sağa sola olduğu yerde çeviriyorsanız bu durum sırasında arka frenler kasılıyor, çünkü araba sağ sol hareketinde eksen üzerinde gezme yapar bu gezmede arkaları kasar, sanırım bu sırada meydana gelen ses dikkatinizi çekti, direksiyonu döndürme sırasında meydana geldiği içinde direksiyondan falan sanıyorsunuzdur büyük ihtimal. Aracınız sıfır, o arabalar fabrikadan çok ağır testten geçip geliyor, yolda nakil sırasında başına bir hal gelemediyse gevşek veya mekanik bir sorun olmaz kolay kolay, pek sanmıyorum ama buradan görmeden çok net yorum yürütmekte zor elbette. Ama benim arabamda aynı şekilde durduğu yerde direksiyonu çevireyim arka disklerimden gacır gucur ses geliyor frene basılı iseler, gayet normal çünkü kasılıyor o sırada.

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
araba eski olsa rot sesine uyuyor tarif ama yeni araba dediğiniz gibi bir sürü testten geçip geliyor...

Çevrimdışı Bartman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İlginiz için çok teşekkür ederim. İki gündür deneme yapıyorum. Fark ettim ki ses sadece direksiyon çevirldiğinde olmuyor. Zaten ben sesi direksiyonu çevirirken duymuyordum. Ses sadece geri giderken meydana geliyor. Durur pozisyonda, direksiyon düz olsa dahi, 1-1,5 mt geri giderken katırt sesi geliyor. 10 seferden 8inde oluyor. Sanki bir şey yerine oturuyor veya sıkışan bir şey kurtuluyor gibi. Sesin nereden geldiğini henüz bulamadım. Sanırım içime sinmesi için 2500 km kontrolünde göstermem gerek.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınız manuel mi? ve geri vitese takıp hareketten çok kısa bir süre sonra "tok" benzeri bir ses geliyor değil mi :) (gerilen yay boşalması gibi veya) şimdi siz son mesajınızda tekrar yazınca daha net anladım :) o ses tüm VW ve doğal olarak VW mekaniği kullanan araçlarda mevcut, merak etmeyin :) servise söyleyin bakmadan aynı şeyi söyleyecekler size :) başka birşeyde olabilir elbette görmeden duymadan fikir yürütüyoruz sonuçta ama pek sanmıyorum, sanırım o sesi söylüyorsunuz çünkü.

Çevrimdışı Bartman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;302813
Aracınız manuel mi? ve geri vitese takıp hareketten çok kısa bir süre sonra "tok" benzeri bir ses geliyor değil mi :) (gerilen yay boşalması gibi veya) şimdi siz son mesajınızda tekrar yazınca daha net anladım :) o ses tüm VW ve doğal olarak VW mekaniği kullanan araçlarda mevcut, merak etmeyin :) servise söyleyin bakmadan aynı şeyi söyleyecekler size :) başka birşeyde olabilir elbette görmeden duymadan fikir yürütüyoruz sonuçta ama pek sanmıyorum, sanırım o sesi söylüyorsunuz çünkü.

Aracım 7 ileri DSG, geri vitese takip yaklaşık 1 mt hareket edince çıkıyor ve ses aynen tarif ettiğiniz gibi. Normal mi diyorsunuz. :)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bartman;303177
Aracım 7 ileri DSG, geri vitese takip yaklaşık 1 mt hareket edince çıkıyor ve ses aynen tarif ettiğiniz gibi. Normal mi diyorsunuz. :)

Buradan anlayabildiğim kadarıya sizde bir sorun yok derim :) tahmin ettiğim sese takılmışsınız siz sanırım, bir süre sonra duymayacaksınız bile, şimdi yeni olduğundan fazla dikkat kesiliyorsunuz :) Güle güle kullanmaya devam edin derim :ok:

Çevrimdışı canmert2005

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
direksiyon kutusunun orda toz ünitesi var,o direksiyona sürtüyaordur.
aynı sorun bende de vardı ,özel serviste usta 3 dk da eliyle düzeltti ve geçti.
geçmiş olsun