škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sağ ve sol hava kanallarından sürekli hava geliyor.

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bartman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, 2012 Octavia araç aldım. 2 konuda emin olamadım. Siz tecrübeli kullanıcılardan fikir almak istedim.

İlk olarak havalandırma yönünü ayaklara da verseniz, cama da verseniz sağ ve sol kanallardan sürekli hava gelmeye devam ediyor. A sütunundaki camlara bakan küçük kanallardan bahsetmiyorum. Normal kanallardan. Ancak orta kanallar sadece üst yönlendirmeyi verdiğinizde olması gerektiği gibi devreye giriyor. Sağ ve sol neden sürekli açık, belli bir sebebi var mı, arıza mı ?

İkinci olarak da havalandırma iç çevrim tuşuna bir kez bastığınızda iç çevrime alıyor, ikinci ke bastığınızda ise hava kalite sensörünü (A) devreye sokuyor. Ancak hava kalite sensörünün ne zaman iç çevrimi yaptığını ışıklardan anlamak mümkün değil. Sadece havalandırmanın sesindeki hafif artıştan anlayabilirim. Ne kadar denesem de  kalite sensörüne iç çevrim yaptıramadım. Denemeden kastım, araç veya kamyonların arkasında durur vaziyette egsozlarının dibinde beklemek. Eski aracımda da bu sistem vardı, ve hemen devreye girerdi. Bunda yangın dumanı lazım dvereye girmesi için :) ya da bir arıza var. Bununla ilgili görüşünüz nedir.

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2012, 20:26:24 Gönderen: Bartman »

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Havalandırmayı bilecemicem ama iç sirkülasyon düğmesine 1 kere bastığınızda devreye girer 2. bastığınızda devreden çıkar :)

Çevrimdışı Bartman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bahsettiğim tuşun resmini link ekledim. İki konumlu, sol led manuel iç çevrime aldığınızda, sağ led ise otomatik hava kalite sensörü devrede iken yanıyor. Bir kez basınca manuel, iki kez basınca otomatik mod oluyor.

http://az30650.vo.msecnd.net/imgs/6540d7ed-0d3d-4593-a5cd-47c5e2e7f159/24_Superb.jpg
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2012, 22:03:19 Gönderen: Bartman »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Doğrudur,  sağ ve sol kanallardan sürekli hava gelir her konumda, sorun yok.

Otomatik hava kalite sensörü nedir, kitapçıkta böyle bir şeyden bahsediliyor mu, yanlış bir kavram gibi geldi. Kitapçıkta havalandırma ayarlarıyla ilgili detaylı bilgi var.

Çevrimdışı Bartman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;301408
Doğrudur,  sağ ve sol kanallardan sürekli hava gelir her konumda, sorun yok.

Otomatik hava kalite sensörü nedir, kitapçıkta böyle bir şeyden bahsediliyor mu, yanlış bir kavram gibi geldi. Kitapçıkta havalandırma ayarlarıyla ilgili detaylı bilgi var.

Ok sağ ve soldan sizde de sürekli hava geliyorsa, bir arıza değil demekki.

Kitapçıkta hava kalite sensöründen bahsediliyor. Genellikle sıkışık trafikte, öndeki aracın egsozunu aracınıza almamak için iç çevrimi devreye sokuyor. Ancak ben henüz bu durumu gözlemlemedim. Sizde tuşun üzerinde A simgesi yok mu ?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı dr_emrah

• TDİ
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
hava kanallarından her zaman klima kapalıyken bile hava geliyor bende de
son haline göre soguksa soguk sıcaksa sıcak

bazen hava kanallarını kapatıyorum hepsini birden

ışıklardan anlamak mümkün değil dediğinize katılmıyorum
bende ışıklardan anlaşılabliyor.bu acıdan değerlendirin tekrar

hayırlı olsun bu arada

Çevrimdışı hytysr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Octavia Manuelinde aşağıdakiler yazmaktadır.

İç hava sirkülasyonunun çalışması

İç hava sirkülasyonu çalışmasında, araç içindeki hava emilir ve tekrar araç içine iletilir.
Otomatik iç hava sirkülasyonu devrede iken bir hava kalitesi sensörü emilen havadaki zararlı
madde konsantrasyonunu ölçer.

İç hava sirkülasyonunda, temiz olmayan dış havanın aracın içine girmesi geniş ölçüde engellenir,
örn. bir tünelden geçerken veya trafik sıkışıklığında. Devredeki otomatik hava sirkülasyonunda,
hava kalitesi sensörü belirgin bir zararlı madde konsantrasyonu artışı algılarsa, iç hava sirkülasyonu geçici olarak devreye girer.
Zararlı madde konsantrasyonu normal seviyeye düşğünde, iç hava sirkülasyonu otomatik olarak kapanır,
böylece aracın iç bölümüne tekrar temiz hava girmesi sağlanır.

İç hava sirkülasyonunun devreye sokulması

– Düğmenin solundaki kontrol lambası yanana kadar düğmeye tekrar basınız.

Otomatik iç hava sirkülasyonunun çalıştırılması

– Düğmenin sağındaki kontrol lambası yanana kadar düğmeye tekrar basınız.

Otomatik iç hava sirkülasyonunun kapatılması

– Hava kalitesi sensörü kötü koku oluştuğunda otomatik iç hava sirkülasyonunu otomatik olarak açmazsa,
şu düğmeye * basarak kendiniz açabilirsiniz. ğmedeki kontrol lambası sol tarafta yanar.

İç hava sirkülasyonunun devreden çıkarılması

– Tuştaki kontrol lambaları sönene kadar tuşuna basın veya tekrar tekrar bu tuşa basın.
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2012, 16:19:47 Gönderen: hytysr »

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bartman;301417
Ok sağ ve soldan sizde de sürekli hava geliyorsa, bir arıza değil demekki.

...............................?

Camda ki buahrlaşmayı önleyip, dikiz aynalarını rahat görebilmek içindir!
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Db1

• Ziyaretçi
Isiklardan anlasiliyor. Mesela otoparkta hemen aciyor. Sabahlari cok arac ciktigindan egsoz dumani cok oluyor. Ayni sekilde otobanda bile acabiliyor, komur yakilan yerlerde. Hatta radyo ekraninda da gozukuyor.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben olaya fransızım bu dediğiniz nasıl oluyor,iç sirkülasyon tuşuna bastığımızda o tuş bende yanmıyor yoksa uzun süre basılımı tutacağız?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Bartman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ulysses;302142
Isiklardan anlasiliyor. Mesela otoparkta hemen aciyor. Sabahlari cok arac ciktigindan egsoz dumani cok oluyor. Ayni sekilde otobanda bile acabiliyor, komur yakilan yerlerde. Hatta radyo ekraninda da gozukuyor.
Ben sadece sağ veya soldaki yeşil ledlerin yandığını görüyorum. Örneğin Sağdaki led yandığında otomatik hava kalite sensörü aktif hale geliyor. Ama kirli havayı algılayıp, iç çevrime geçtiğini nasıl anlıyorsunuz. Yani led'lerin rengi veya yanma şekli bende hiç değişiyor.

Radyo olarak Zenec 2010 kullanıyorum. Onun ekranında klima bilgileri görünüyor, iç çevrim manuel olarak açıldığında da görülüyor. Ama otomatik kalite sensörünün ne zaman müdahale ettiğini fark edemedim.
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2012, 23:18:17 Gönderen: Bartman »

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Bartman;302776
Ben sadece sağ veya soldaki yeşil ledlerin yandığını görüyorum. Örneğin Sağdaki led yandığında otomatik hava kalite sensörü aktif hale geliyor. Ama kirli havayı algılayıp, iç çevrime geçtiğini nasıl anlıyorsunuz. Yani led'lerin rengi veya yanma şekli bende hiç değişiyor.

Radyo olarak Zenec 2010 kullanıyorum. Onun ekranında klima bilgileri göürnüyor, iç çevrim manuel olarak açıldığında da görülüyor. Ama otomatik kalite sensörünün ne zaman müdahale ettiğini fark edemedim.

orjinal olmadigindan olabilir diyebilecegim ancak. tekrar dikkat edicem ben bu konuya. havalar bu hafta soguk, hava kirliligi olur ist.da.

Çevrimdışı Bartman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dün hava kalite sensörünü devreye alıp, fanı da son hız açtım ki, iç çevrime geçtiğinde en azından fanın sesinden anlarım diye. Başka bir aracın arkasında durduğumda kendi kendine iç çevrime alıyor. Ancak aldığını ledin rengi ile veya başka bir uyarı ile belli etmiyor. Dışarıdaki hava düzelince yine dış havayı almaya devam ediyor. Böylece sorun olmadığına da emin oldum. Keşke iç çevrime aldığında en azından led'in rengini değiştirip gösterseymiş.

Zaman ayıran tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Bartman;303174
Dün hava kalite sensörünü devreye alıp, fanı da son hız açtım ki, iç çevrime geçtiğinde en azından fanın sesinden anlarım diye. Başka bir aracın arkasında durduğumda kendi kendine iç çevrime alıyor. Ancak aldığını ledin rengi ile veya başka bir uyarı ile belli etmiyor. Dışarıdaki hava düzelince yine dış havayı almaya devam ediyor. Böylece sorun olmadığına da emin oldum. Keşke iç çevrime aldığında en azından led'in rengini değiştirip gösterseymiş.

Zaman ayıran tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Kusura bakmayin ben de h.sonu hic cikarmadim, deneme imkanim da olmadi.