škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

ABS Lastik ve ASR sarı ışıkları

isosa · 17 · 6793

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı isosa

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba,

Aracımı aldığım gün kontakta çalıştırdıktan sonra ABS Lastik ve ASR sarı  ışıkları sürekli olarak yanıyordu. Aracım 2008 model yeni kasa dizel  fabia, servis arka sol teker sensöründe arıza var dedi ve sensörü  değiştirdi, ama olmadı ışıklar hala yanıyordu, sonra pislik vardır dedi  kompresörle temizledi ama  yine olmadı, kablosunda yada beyinde sorun  olabilir dedi beyin motor kısmındaymış ve çok pahalıymış başka yere  götürdüm sol arka teker porya bilyasından dedi şimdi porya bilyasını  değiştirecekler, araçta ses falan yok sadece çalıştıktan sonra ABS  Lastik ve ASR sarı ışıkları sürekli yanıyor, aracı bilgisayara takıp  hafızasını sildiler ama o da sorunu çözmedi

Sizce çaresi nedir?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Arıza kodunu öğrenebildiniz mi? Zira o ışıklar yanınca belli bir koda karşılık oluyor.

ABS ve ASR çalışır durumda mı, test ettiniz mi?

Çevrimdışı isosa

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arıza koduna bakmadım arıza kodunu bilmiyorum, ABS ve ASR çalışır durumda mı değil mi o konuda da bilgim yok zira nasıl test ediliyor onuda öğrenmek isterim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uygun ve boş yolda ani fren yapın (ıslak zeminde daha iyi olur), lastikler kilitlendiğinde fren pedalı tıkırdarsa ABS çalışıyordur.

Kalkışta ani gaza basın, patinaja düşecek olan tekerlekler patinaja düşmesin diye ASR devreye girer, patinaj olmaz, ASR lambası yanıp söner, sarsıntı da olur hafiften.

Çevrimdışı isosa

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
ABS ve ASR çalışır durumda olsa ne olacak çalışır durumda olmasa ne olacak anlamadım ?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arıza lambası bunlardan biri çalışmadığı için de yanabilir, çalıştığından emin olmak lazım

Çevrimdışı isosa

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Anladım ama böyle birşey sanırım yok çünkü servisteki görevliler sürüş testi yaptılar olsa ABS ESR arızalı derlerdi söylediklerinizi arabada test ettiler. Servisteki ustalara göre porya bataryası sol arka tekerdeki porya bataryasının değişmesi lazım dediler ama anlamadım gitti inşallah öyledir ve değişince biran önce bu sorun biter zira ışıkların yanması rahatsız ediyor

Çevrimdışı serqet

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar aynı sorunu yaşayan varsa eğer yardımcı olsun diye yazıyorum, abs ve asr ışığınız devamlı yanıyorsa öncelikle akünün kapağının içinde yer alan sıralı şekilde 6 tane kablo var ve bu kabloların ucunda sacdan sigortalar var (aslında sadece bir demir parçası) o sigortalardan en sağdaki abs ye ait muhtemelen o sigortadan kaynaklıdır sigorta ortadan kırılmıştır isterseniz skoda parçacılarından o parçadan bulup takın 1-2 tl ye yada bakır bir kablo koyun yerine bedavaya :) daha sonra kontağı açtığınızda ışıkların yine sönmediğini göreceksiniz sakın korkmayın sadece arabayı çalıştırıp biraz hareket ettirin ışıkların söndüğünü göreceksiniz :) birde şunu fark ettim bu ışıklar sabit yanıyorken hızının 80in üstüne çıkmıyor :) skoda tedbiri gayet emniyetli :) sağlıcakla kalın.

Çevrimdışı gokcan48

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ewet dediğniz gibi akü üzerindeki 6.ince bakır sigortadanmış sorun çatlamış oynattım düzeldi

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
çatlamışsa yanmış demektir. aynı amperde bir sigorta alıp değişin.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Akü üzerindeki sigortalar dikkat edin benimde geçenlerde eridi araba fan açmıyordu çok sakat..

Çevrimdışı karaagacli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: serqet;348859
arkadaşlar aynı sorunu yaşayan varsa eğer yardımcı olsun diye yazıyorum, abs ve asr ışığınız devamlı yanıyorsa öncelikle akünün kapağının içinde yer alan sıralı şekilde 6 tane kablo var ve bu kabloların ucunda sacdan sigortalar var (aslında sadece bir demir parçası) o sigortalardan en sağdaki abs ye ait muhtemelen o sigortadan kaynaklıdır sigorta ortadan kırılmıştır isterseniz skoda parçacılarından o parçadan bulup takın 1-2 tl ye yada bakır bir kablo koyun yerine bedavaya :) daha sonra kontağı açtığınızda ışıkların yine sönmediğini göreceksiniz sakın korkmayın sadece arabayı çalıştırıp biraz hareket ettirin ışıkların söndüğünü göreceksiniz :) birde şunu fark ettim bu ışıklar sabit yanıyorken hızının 80in üstüne çıkmıyor :) skoda tedbiri gayet emniyetli :) sağlıcakla kalın.

benim aracım vw caddy 2007 model aracı çalıştırdığımda panelde herşey normal hiç bi ikaz yok ABS ve ASR çalışıyor (test ettim) 10 dak. gectıkten sonra ASR ışığı sürekli yanıyor ve ASR devreden çıkıyor ne yaptıysam olmadı böyle bi sorun yaşıyan veya duyan arkadaslar varsa yardımlarınızı bekliyorum h_karaagacli@hotmail.com

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu tür sorunlar %80 akü ve onla alakalı. öncelikle bunu kontrol etmek lazım. ya akü biterse (bu benim başıma geldi) veya sigorta arızası varsa.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: YEKE;413267
bu tür sorunlar %80 akü ve onla alakalı. öncelikle bunu kontrol etmek lazım. ya akü biterse (bu benim başıma geldi) veya sigorta arızası varsa.

Bence de ilk aküyü ölçtür

Çevrimdışı GÖKHAN06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ara ara benim de başıma geliyor, ABS, ASR (ASR tuşunun ışığı da dahil)ve fren ışığı yanıyor ve 3 kez sesli ikaz veriyor, kontağı kapatıp açınca düzeliyor. Herhangi bir hata kodu da görünmüyor. ABS ASR ve ESP düzgün çalışıyor hiç bir sıkıntı yok, bu durumda akü sizlere ömür diyebilir miyiz? Ama aküde de herhangi bir zayıflama belirtisi yok, mesela yarım saat müzik dinleyip kontağa bastığımda normal gücüyle basıyor.