škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Işıkta durunca titreme yapıyor

fore83 · 14 · 14969

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fore83

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar aracım 2007 octavia 1.6 elegance DSG + LPG'li. Benzinde saat gibi çalışıyor. Lpg de ise durduğu yerde titreme yapıyor, sarsıntıdan ESP devre dışı kalıyor. Kontağı kapatıp açınca ESP düzeliyor. Rolantide çalışırken devir saati yukarı aşağı oynuyor. Araba viteste ve frene basılı iken titremeye başlıyor. Forumda okuduğum kadarı ile boğaz kelebeğinden olurmuş. Boğaz kelebeğini temizlettim sorun geçmedi. LPG markası omvl ve 2007 de takılmış. Gaz ayarı yaptıracaktım baktığım lpg'cilerde yeni sistem omvl kit için bağlantı varmış. 2009 da kitler değişmiş o yüzden ayarda yaptıramadım. Hareket halinde sorun yok durunca titriyor. Durum bundan ibaret. Aynı sorunu yaşayan veya bilgisi olan varsa paylaşımlarını bekliyorum. teşekkürler.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzinde hiçbir sıkıntı yoksa LPG sistemiyle ilgili bir sıkıntısı vardı, cevabını kendiniz vermişsiniz zaten, motorda bir sıkıntı olsaydı benzinde de aynen devam ederdi, LPG sistemine baktıracaksınız. LPG olmasaydı normal şartlarda ilk akla gelenler;
1- Boğaz kelebeği kirlenmesi
2- Buji ve/veya bobinler
3- Kalitesi düşük yakıt
4- Benzin pompası
5- Kirlenmiş filtreler (hava, yakıt)

olurdu, lakin LPG'de sorun varmış.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzin pahalılığ bir dert bu lpg ayrı bi dert,vatandaş ne yapacağını şaşırdı.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı szhehh

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
aracın lpg sistemine ait olan enjektörlerin birisi çalışmıyor.

Çevrimdışı my_lord

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: szhehh;305380
aracın lpg sistemine ait olan enjektörlerin birisi çalışmıyor.
Bu olay benimde başımda var.Kesin olarak eminsen bir de onlara baktıralım.

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
lpg enjektörlerinde sıkıntı olup olmadığını anlamak çok kolay, herhangi birisine baktırmadan kendiniz de kontrol edebilirsiniz, zaten lpg ciye de gitseniz aynı yöntemle dener genelde...
araç rolantide çalışır halde iken tek tek enjektörlerden çıkan gaz hortumunu elle sıkın, bikaç sn dinleyin, motor sesinde değişiklik oluyorsa o enj çalışıyor demektir, hortumunu sıktığınızda motorun çalışmasında yada sesinde herhangi bir değişiklik olmuyorsa o enj çalışmıyor demektir... yada aynı şekilde enj giren fişleri de sırayla çekip deneyebilirsiniz...

Çevrimdışı fore83

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Benim lpg kiti 5 yıllık arabayı alalı 4 ay oldu aldığımda lpg enjektörlerleri yeni değişmişti. 5 yıldan sonra lpgler arıza vermeye başlıyor. Bi tanıdığımda 5 yıldan sonra lpg sistemini komple yeniledi. Yaza kadar idare edip ilk fırsatta lpg kitini yenileyecem. 55 lt simit tank var onu söktürmeyecem geri kalan tüm tesisatı söktürüp Atiker OBD II'li sistemi taktıracağım. En azından her yerde ayar yaptırabilirim.

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
lpg sisteminde yapılacak bu gibi köklü değişikliklerin trafik tescile bildirilmesi gerekli aslında. aynen aracın motor ve şasi numaraları gibi lpg kitlerindeki önemli parçaların da seri numaraları var ve ruhsatta görünmese de trafikte o bilgiler kayıtlı, bu yüzden bir aracın ruhsatına işlenen lpg kitini sökünce başka bir aracın ruhsatına o sistem işlenemiyor yada hileli yollarla işlenebiliyor. yani sahte fatura vs gibi...
özetle bu gibi köklü bir değişiklik demek sıfırdan hiç lpg olmayan araca lpg taktırmakla aynı masraf demek ruhsat işleri vs dahil edilince. tek fark 100-150 tl gibi satılan tank olur değiştirmezseniz.
ha ruhsatta değişiklik yapılmasa ne olur, bişey olacağını sanmam tr şartlarında, tüv de neticede görünmeyecek sizin lpg kitinizin eski seri numaraları yada müh odasından sızdırmazlık alırken onlar da göremez eskisinin seri numarasını, hiç bir trafik polisinin de durdurduğu aracın dosyasındaki bilgilerle araçtaki sistemin üzerinde yazan bilgileri karşılaştıracağını samam...
bu kadar neden yazdım madem bişey olmazdı da :) siz yine bilin de uygulamasanız da olur... :) yarın öbür gün araç bağlanır satış olur vs bir durumda karşınıza çıkarsa şaşırmamış olursunuz... :)

Çevrimdışı fore83

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertan_c;307153
lpg sisteminde yapılacak bu gibi köklü değişikliklerin trafik tescile bildirilmesi gerekli aslında. aynen aracın motor ve şasi numaraları gibi lpg kitlerindeki önemli parçaların da seri numaraları var ve ruhsatta görünmese de trafikte o bilgiler kayıtlı, bu yüzden bir aracın ruhsatına işlenen lpg kitini sökünce başka bir aracın ruhsatına o sistem işlenemiyor yada hileli yollarla işlenebiliyor. yani sahte fatura vs gibi...
özetle bu gibi köklü bir değişiklik demek sıfırdan hiç lpg olmayan araca lpg taktırmakla aynı masraf demek ruhsat işleri vs dahil edilince. tek fark 100-150 tl gibi satılan tank olur değiştirmezseniz.
ha ruhsatta değişiklik yapılmasa ne olur, bişey olacağını sanmam tr şartlarında, tüv de neticede görünmeyecek sizin lpg kitinizin eski seri numaraları yada müh odasından sızdırmazlık alırken onlar da göremez eskisinin seri numarasını, hiç bir trafik polisinin de durdurduğu aracın dosyasındaki bilgilerle araçtaki sistemin üzerinde yazan bilgileri karşılaştıracağını samam...
bu kadar neden yazdım madem bişey olmazdı da :) siz yine bilin de uygulamasanız da olur... :) yarın öbür gün araç bağlanır satış olur vs bir durumda karşınıza çıkarsa şaşırmamış olursunuz... :)

Doğru söylüyorsunuz verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Yılbaşından önce arkadaşım 96 model opel aracını TÜV muayenesine soktu. Önceden karbüratörlü lpg kullanıyordu onu sıralıya çevirdi. Artık sızdırmazlık belgesi istenmiyormuş proje bile çizdirmedi. Önceden lpg ruhsata işliymiş. Şimdide aynen ruhsatta lpg'li diye devam ediyor. Dediğiniz gibi bir şey çıkacağını zannetmiyorum:)

Çevrimdışı fore83

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Bu gün araç rolantide iken lpg enjektörlerinin fişini teker teker çektim ve denedim. Lpg enjektörlerinden biri çalışmıyor. Şimdi enjektörleri değiştirsem tekrar gaz ayarı yapmaya gerek varmı? Birde kit omvl ama enjektörler aldesa imiş yeni fark ettim. Atiker enjektör taktırsam olurmu. Çözüm için neyapmalıyım. Teşekkürler.

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sadece çalışmayan enj değiştirebilirsiniz. hepsini değiştirmeye gerek yok...
değiştirince ayara bence gerek yok ama değiştiren yer para almak için yapalım diyebilir...

Çevrimdışı fore83

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertan_c;307840
sadece çalışmayan enj değiştirebilirsiniz. hepsini değiştirmeye gerek yok...
değiştirince ayara bence gerek yok ama değiştiren yer para almak için yapalım diyebilir...

Ayar yapabilseler parasını vermeye razıyım da ayar yapamıyorlar ecu bağlantısı eskiymiş lpg kitinin. Yarın bir lpg ciye gideceğim inşallah düzelir.

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
o zaman sorun yok, değiştirin çalışmayanı olsun bitsin... enj kendisinin bir mahareti yok, o takılan fişten gelen sinyaller yapıyor herşeyi... o fişe elektirik gelip gelmediğini de bir kontrol edin değiştirmeden isterseniz. kabloda da sıkıntı olabilir...

Çevrimdışı fore83

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Nihayet dün fırsat buldum ve lpg ciye gittim. Durumu anlattım. Enjektörten çıkan hortumları sökerek kontrol ettiler. 3. enjektör düzensiz çalışıyor 1. enjektörde 3.ye göre iyi ama o da düzensiz çalışıyor dediler. Sorunun beyinden kaynaklandığını ve beyinin değişmesi gerektiğini söylediler. Omvl servisi olmadığı için bilgisayardan bakamadılar. Bu  şekilde yaza kadar binsem yaz tatilinde Kayseride yada Ankarada güzel bir serviste komple tesisatı yenilesem diyorum. Yaza kadar tahmini 5.000 km yol yaparım. Sizce bir sıkıntı yaşarmıyım. Yada başka öneriniz varmı. Teşekkürler.