škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Boya Ton Farkı

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı efsanea_06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1 ay önce ufak bir kaza geçirdim kamyon merdiveni sol arka kapı çıta altına sürttü bir karışlık bir ezik oldu yetkili servise götürdüm yoğun olduklarını düşünüp Ankara da bulunan Dr.Vinyl adlı rezalet bir firmaya aracımı teslim ettim sadece çıta altı macunlanıp boyandı başka işlem yapılmadı önce ton farkı olmayacağını söylemişti hatta elimde video kaydı bile var iş bittikten sonra yapılan bölgede hem dalgalanma hemde aşırı derecede ton farkı var 3 yaşındaki çocuk bile anlayabilir ve bana ton farkı olmadığını iddaa ediyor boya sedefli kül gri diye geçiyor gözüm gibi baktığım aracımla kaza yaptığıma mı üzüleyim yoksa dışarıya göre 3 katı fazla para verip yaptırdığım ve aracımı maffeden adamların yaptığı işe mi...kısaca ben aracımı birdaha onlara emanet etmeyeceğim ve bana bir karışlık çizik çok pahalıya patlasa da yetkili servise aracımı teslim edeceğim yalnız boyanan yerin altında orjinal boya duruyor ben selülozik tinerle sonradan boyanmış yüzeyi silsem zarar vermeden orjinal boyaya ulaşabilir miyim? ayrıca bir karışlık yer için iki karışlık yeri boyamış ben o alanı daha küçültmek istiyorum verniğide sadece çıta altına atıldı yama tineri atıldı vernik yine çıta altına atılsın ama boya sadece hasarlı yer boyansın istiyorum ilk kazam olduğu çin hala moralim çok bozuk ton farkı sürekli gözüme batıyor zorunlu olmadıkça çok sevdiğim aracıma binemiyorum ve 1 aydır hiç yıkatmıyorum ne olur bir yardımcı olun

Çevrimdışı fairstar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
tinerle silince alttaki boya nasıl çıkar macun çekildi dememişmiydin,bence macun tabakasına ulaşabilirsin,tekrar boyatmayacaksan tinerle silmenin bir anlamı yok eğer boyatacaksan hiç uğraşma herşeyi onlar yapsın,resim olsa daha fazla yardımcı olmaya çalışırdım:)

Çevrimdışı efsanea_06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fairstar;304579
tinerle silince alttaki boya nasıl çıkar macun çekildi dememişmiydin,bence macun tabakasına ulaşabilirsin,tekrar boyatmayacaksan tinerle silmenin bir anlamı yok eğer boyatacaksan hiç uğraşma herşeyi onlar yapsın,resim olsa daha fazla yardımcı olmaya çalışırdım:)
hocam bir karışlık yerine macun çekildi bir karışlık yer orjinal boyanın üstü boyandı ben silince orjinal boyaya ulaşmak istiyorum hatta o macunlu yerde çıksın tekrar güzel bir zımpara çekilmesi lazım tekrardan yetkili serviste boyatacağım olmazsa tekrar tekrar boyarlar.şu anda final haftam olduğu için resim işi haftaya kalır olmazsa haftaya resminide eklerim

Çevrimdışı fairstar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ben selülozik tinerle hiç uğraşma derim,servise bırak gerisine karışma:)

Çevrimdışı efsanea_06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fairstar;304591
ben selülozik tinerle hiç uğraşma derim,servise bırak gerisine karışma:)
benim korkum alanı dahada büyütmeleri küçücük yer için kapının yarısını boyamasınlar diye sadece hasarlı bölgeyi eski haline getirip teslim edeyim diyorum çünkü boyacı benim gibi düşünmez boyar geçer selülozik tiner sonradan boyanmış boyayı çıkarır mı yoksa etki etmez sadece matlaştırır mı?orjinal boyaya zarar vermiyor ama sonradan boyanmış boyada nasıl bir etki gösterir?

Çevrimdışı fairstar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: efsanea_06;304595
benim korkum alanı dahada büyütmeleri küçücük yer için kapının yarısını boyamasınlar diye sadece hasarlı bölgeyi eski haline getirip teslim edeyim diyorum çünkü boyacı benim gibi düşünmez boyar geçer selülozik tiner sonradan boyanmış boyayı çıkarır mı yoksa etki etmez sadece matlaştırır mı?orjinal boyaya zarar vermiyor ama sonradan boyanmış boyada nasıl bir etki gösterir?

niye boyar geçer çünkü avuç içi kadar yeri yama yapmak özellikle metalik boyada çok zordur(birde ton farkının belli olduğu aytozu grisi ve fırtına grisi tarzı renklerde)tiner çıkarırmı dersen işçiliğine ve kullandığı malzemeye bağlı derim minik bir yerde dene önce duruma göre devam edersin:)

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
çıta altına vernik atıldı demişsin. vernik atılmasaydı tinerle orjinal verniğe kadar inerdin... ama şuanda tinerle bişey yapman mümkün görünmüyor...
yanlış anlama ama bir de ek yapmak istiyorum... sadece çizik yer boyansın ama çıta altı komple verniklensin istiyorum demişsin... bunun bir anlamı olmaz, çünkü neticede o bölge boya ile değil de vernik ile orjinalliğini kaybetmiş olacak o durumda da...
son olarak da rente ton farkı olmadıktan ve gözle bakınca bir dalgalanma görünmedikten sonra çıta altı gibi önemsiz bir yerin boyalı olmasını da bu kadar kafaya takma şu sınav döneminde bence...

Çevrimdışı efsanea_06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
resimleri yükledim fakat resimleri cep telefonu ile çektiğim için çok net değil birde boyutu biraz büyük oldu anlayan arkadaşlar düzeltirlerse sevinirim boyanan yer bariz belli oluyor çıta altındaki ikinci bantın hemen altında bitirildi ve dikkatli bakınca dalgalanma var

Çevrimdışı efsanea_06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertan_c;304712
çıta altına vernik atıldı demişsin. vernik atılmasaydı tinerle orjinal verniğe kadar inerdin... ama şuanda tinerle bişey yapman mümkün görünmüyor...
yanlış anlama ama bir de ek yapmak istiyorum... sadece çizik yer boyansın ama çıta altı komple verniklensin istiyorum demişsin... bunun bir anlamı olmaz, çünkü neticede o bölge boya ile değil de vernik ile orjinalliğini kaybetmiş olacak o durumda da...
son olarak da rente ton farkı olmadıktan ve gözle bakınca bir dalgalanma görünmedikten sonra çıta altı gibi önemsiz bir yerin boyalı olmasını da bu kadar kafaya takma şu sınav döneminde bence...
ben o atılan verniği zımpara ile almayı düşünüyorum ardından selülozik tinerle sonradan boyanmış boyayı sileceğim bu doğru bir yöntem değil mi?

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
anlayamadan astar da bulursun kendini bence ne yazık ki...
imkansıza yakın bir deneme olur...

Çevrimdışı fairstar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bu iş seni aşar,üstteki vernik tabakasını alıp boyayı siliyim derken alttaki orjinal boyaya zarar vermemen imkansız gibi birşey:)

Çevrimdışı brkpls

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: efsanea_06;309261
ben o atılan verniği zımpara ile almayı düşünüyorum ardından selülozik tinerle sonradan boyanmış boyayı sileceğim bu doğru bir yöntem değil mi?

tekrar boyatmak ıcın mı ? eger boyatmayacaksanız tınerle sıldıgınızde yada zımparaladıgınızda zaten macunlu bolge ortaya cıkacak , eger boyatacaksanız bunlara gerek yok uzerıne yenıden boya atarlar sızın ugrasmanıza gerek yok

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Özellikle metalik boyada bu derece lokal bölgede ton farkı hiç olmaması imkansıza yakındır, anca belli bir bölgeyi kaplayarak boyatmak lazım. Elbette farkın durumu tartışılır daha az olabilir belki ama hiç boyasızmış gibi olması gerçekten çok zordur, çeşitli ışık ve gölge ortamlarında mutlaka az veya çok anlaşılır. Bence daha ellemeyin derim ya da etekleri boyatın.

Çevrimdışı gokayb

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Peki arkadaşlar bu ton farkı neden olur sizce. Yani bunun sebebi nedir. Birinin eski birinin yeni oluşumu, yoksa birinin kazanda boyanıp birinin püskürtme ile boyanması mı, yoksa astar vs gibi katmanlardaki farklarmı yoksa atılan vernikten mi? nedir arkadaşlar farkın sebebi? Sonuçta aynı olay benim başıma geldi. Aynı marka aynı boya kodu fakat ton farkı. Nedir bunun sebebi?