škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

tsi motor...rampa performansı, son hız, yakıt tük,yol bilg verilerinin güvenirliği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı governor92

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
TDI alan arkadaşlarımız çoğalınca TSI motorlar konuşulmaz oldu...Aslına bakarsanız yakıtla ilgili başkaca bir konu başlığı var ama hortlatmak istemedim...

--Aracınızın rampa performansı nasıl, memnun musunuz?

--TDI için 202 yi geçemedim denilmiş....TSI da durum nasıl?

--Benzin çok pahalı ama litre olarak tüketimimiz ne?

--Yol bilgisayarının verdiği anlık ve ortalama tüketim verileri ne kadar güvenilir?

Çevrimdışı cafedip

• Çaylak
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Genel olarak ben rampa performansından memnunum tabi yüksek tüketimi kabul etmek kaydıyla.

Geçenlerde 220'yi görmüştüm otobanda. Yolun aşağı eğimli ve düz olduğunu da belirtmemde fayda var.

Yakıt tüketimi kullanıma göre çok değişiyor. Kısa mesafe ise 10lt civarında olabiliyor. Fakat ana arterleri kullanarak gitttiğim uzun mesafelerde 6-7 lt arası değişiyor. Yazın bu değerler biraz daha aşağı inebiliyor.

Yol bilgisayarına gelince; ilk aldığım zamanlar denemiştim. Yaklaşık olarak tutuyordu. Çok ciddi bir fark yoktu arada.

Çevrimdışı governor92

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
--Ben de 1.6 vectra'dan sonra oldukça memnunum rampa performansından...kapışma tabirine çok uzak biri olsam da birkaç ford focus tdci 'ye  giriştikleri işten dolayı pişmanlık duygusu oluşturdum diyebilirim...

...Yüksek hız denemedim sanırım bir kez 150-160 bandına çıktım ...Yalnız olduğum ve şartların uygun olduğu bir günde zorlucam...

...yakıt sarfiyatım 6-7 bandında ...şehir içi çok kullanmasam da bazı yollar şehir içinden de kötü...sakin kullanıcı olduğumu söyleyebiirim bu bakımdan 7 üstünü pek görmedim en azından yol bilgisayarında...erzurum-aydın arasındaki yolculuğumda sarfiyat gayet tatmin ediciydi...

...yol bilgisayarı verileryle depo giriş çıkışı arasında bir karşılaştırma yapmadım...

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
TSI motorla ilgili tek bilgim arkadaşın Altex XL ile ilgili. O koca kasa, 6 kişiyle beraber 6.viteste rahat rahat çıkıyor rampayı. Hatta basınca hala gidesi var arabanın. Yakıtı uzun yolda 6-7 litre arasında değişiyor. Şehir içi 10'ları buluyor. Az abanayım dersen daha da yükseliyor.

Ama Skoda servisinde Altea XL'larda motor yan duruyor, bizimkilerde dik duruyor, daha  performanslı dedi. Ne kadar doğrudur bilemiyecem.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Jetta 1.4TSI

Genelde tüketime çok fazla dikkat edilmeden 8-8,5 lt/100km ortalama ile geziniyor.

Şerifali/Ümraniye-Topkapı-Şerifali/Ümraniye yaptım bugün. Ortalamayı, sabit hızda gitmek kaydıyla, 7,7lt/100km' ye getirmiş oalrak teslim ettim aracı. Yani dikkat edildiğinde tüketim çok çok abartı değil de benzinin fiyatı çok yüksek memlekette.

Rampada küçük vitesleri seçtiğinizde sıkıntı hiç yok.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;307863
Jetta 1.4TSI

Genelde tüketime çok fazla dikkat edilmeden 8-8,5 lt/100km ortalama ile geziniyor.

Şerifali/Ümraniye-Topkapı-Şerifali/Ümraniye yaptım bugün. Ortalamayı, sabit hızda gitmek kaydıyla, 7,7lt/100km' ye getirmiş oalrak teslim ettim aracı. Yani dikkat edildiğinde tüketim çok çok abartı değil de benzinin fiyatı çok yüksek memlekette.

Rampada küçük vitesleri seçtiğinizde sıkıntı hiç yok.
Uğur aslında ben şunu anlıyorum fsi ile tsi arasında vites farkı+ps=tork anlamına geliyor değilse fsi ile yakıt hemen hemen aynı.se ne dersin bilmem?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mayday

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı TATMACA

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
merhabalar arkadaşlar;
adana-niğde-nevşehir-göreme-avanos-kayseri-adana
toplam 650 km.
çeyrek depo benzin kaldı.
çok sürat yapmadım ve genellikle cruise controlu kullandım.

Çevrimdışı mutluoztan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ben aracı aldğım günden beri neredeyse sürekli yüksek hızlarda kullanmışımdır hatta 1500 kmde geçtikten sonra Allah ne verdiyse max 200 km yi görmüştüm şimdi aracım 10000 kmde bir hafta önce bakımını yaptırdım..Dün de edirne uzunköprüye giderken 235 km hızı gördüm yol düz ne eğim neden rampa vardı çorlu civarlarındaydım yaklaşık 2 3 dakika boyunca aynı hızda gittim ve sonrada istanbuldan edirneye kadar ortalama hızım 150 160 civarı dyebilirim memlekete vardığımda ort yakıt tük. 7.2 idi dönüştede depoyu fulledim ve babaeski gişelerden çıktığımda aracı 120 km hıza sabitledim ve büyükçekmeceye kadar sollamalar hariç hiç hızımı arttırmadım ve ist eve geldiğimde ort tüketim 5.6 idi ben aracımdanda performansında da gayet memnunum yeri gelince az yakar yeri gelincede çok kaçar :D

Çevrimdışı srcn09

• Turbocharged Direct Injec
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.passatturkiye.com
Jetta 1.2 TSI

Genel olarak motordan çok memnunum rampalarda şikayetçi değilim düşük viteste gayet iyi gidiyor

Yakıt tüketimi TSI motorlarda sizin ayağınıza bağlı bu motor ile 5.0 LT 'de yaktım 14 LT ortalamada , Şu an da şehir içi karma tüketim 8.0 LT gösteriyor araç 2.800 km 'de ilk bakımdan sonra biraz daha düşük olucaktır

Araç yeni olduğu için daha 200 lü km leri görme şansım olmadı maksimum görebildiğim 160

Yol bilgisayarı ile benim hesapladığım değerler hemen hemen aynı
2008 VOLKSWAGEN PASSAT 2.0 TDI CR 140HP 6-DSG COMFORTLİNE REFLEKS GÜMÜŞ

Çevrimdışı governor92

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Rampada 4. vites performansı ve çekişi muhteşem...Geçenlerde çok dik bir rampada  pick-up( mitsubishi ve nissan)'ları döken performansı çok tatminkardı...

Çevrimdışı RadaR65

• Meraklı Superbci
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tdi lerde 202 yi geçememiniz çok normal çünkü limitör var. Ama tsi de böyle bir sorun yok.

Araç 1.4 Tsi Golf.

Uzun yolda 6.0 Lt ye kadar düşüyor.
Şehir içi konya trafiği: 7.0 7.5 arası değişiyor.
Ara hızlanmalar tatmin edici.

Çevrimdışı Burakurt1992

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: RadaR65;351057
Tdi lerde 202 yi geçememiniz çok normal çünkü limitör var. Ama tsi de böyle bir sorun yok.

Araç 1.4 Tsi Golf.

Uzun yolda 6.0 Lt ye kadar düşüyor.
Şehir içi konya trafiği: 7.0 7.5 arası değişiyor.
Ara hızlanmalar tatmin edici.

1.6 TDI de 208 gördüm düz yolda , rampa aşağı ise 218 yapabildim en son.Sanırım limitör yok yada daha üst bir sınırda.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
limitör, motor hararet göstergesine bağlı hareket eder . fabrikanın uygun gördüğü hız limiti üstüne çıkabilirsiniz ama uzun süre kalma olanağınız yoktur. motor zorlandıkça ısı / basınç oranları yükseleceği için motor bir süre sonra kendini korumaya alacaktır. buda belli bir devir üstüne çıkmasını önleyici bir sistemdir. bu durumda soğuması için benzinlide aracı 15 dakika kadar stop etmeli; dizelde ise rölantide çalıştırmak gerekir.

Çevrimdışı chook

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Süperblerde hız denemesi hapıpta maksimum hız nedir.
tabi aracın motor 1,4tsı veya 1,6TDI olarak belirterek olursa

ben hiç deneme yapmadım fakat 220-230 basar gibi geliyor