škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Test sürüşü izlenimlerim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Perfect

• Is Numero Uno
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.facebook.com/Perfectotobakim
Kısaca yazmaya çalışıcam çok ayrıntıya girmeden umarım beğenirsiniz :)

Bugün ; Mercedes c180k AMG , Megane 3 Hb 1.5 Dci 110 ps ve Mitsubishi Asx 1.6 Doch 117 ps invite , Dacia Duster 1.5 Dci 4x4 110 ps,Ford Focus 1.6 180 Ps Ecoboost Titanium araçların testlerini yaptım kuzenin Aveo suna lpg takıldığı sırada..

Kısaca görüşlerimi yazayım.

C180k için pek birşey söylemeye gerek yok.. Araç giderken hakkaten mercedese bindiğinizi hissettiriyor.. Frenleri,direksiyon tepkileri 10 numara.. Aracı zorladım biraz çizgisinden çıkarmak oldukça zor.. Amg paketde sanırım Süspansiyonlarda farklı biraz..Motor ise şöyle ; 1.6 motorun performansından çok memnun kaldığım söylenemez.. 120 bin tl fiyatı vardı.. Ben olsam bu paraya 320d alırdım ayrı tabi..Ama AMG paketde çok hoş duruyor yani :)

Megane 3 Hb 1.5 dci 110 ps ; bu renaultlar bana oyuncak gibi geliyor.. araçtan hiçbir zevk almadım.. Direksiyon tepkileri net değil,hissiz.. sürüş özellikleri başarılı değil.. İşten eve evden işe aracı kısacası F/P oranı iyi ancak bir Focus,Golf,Astra gibi bir araç değil.. Gidişi güzel arkadan savurma eğilimi var biraz,pek oturaklı gelmedi bana.. Daha önce Fluence kullanmıştım ondan hiç memnun kalmamıştım belki Megane biraz daha iyidir diye bindim hakkaten öyle megane daha iyi ama yinede ı ıhh beğenmedim.. 45 bin lira fiyat verdiler expression 90 ps dci di galiba.

Mitsubishi ASX başarılı bir araç olmuş bana kalırsa.. 1.6 117 motor bu araca yetiyor araç zaten çok ağır değil.. 1200 küsür kg.

İnvite yani baz donanımda birçok özellik mevcut..Yokuş kalkış desteği başarılı..Frenler ve direksiyon tepkilerinide beğendim.. Motor sesini her mitsubishi gibi biraz fazla alıyor.. Amortisörler başarılı bir konfor sunuyor..Beğendim ben bu aracı ama yanda duran L200 e gözüm kayınca ve inceleyince l200 ün benim aracım olması gerektiğine karar verdim :)  (Kısaca söyleyim birdahaki aracım l200 olucak gibi) yani benim için Asx den daha başarılı.. Ama daha compact bir jip arayanlara Asx ideal. Asx in fiyatı 58 bin tl İnvite,L200 ise 50 bin civarı bi fiyat verdiler tam hatırlamıyorum.

Gelelim Daciaya..

50 bin lira bu araç için bence çok çok fazla.. 4x4 alıp dağ bayır gezicekler için belki uygun.. Şehir içi kullanıcaklar için bu araç çok çok gereksiz.. 50 bin liraya ne arabalar var.

6 vites olması dezavantaj sürekli vites değişimi istiyor,Arkayı 4x2 de çabuk bırakıyor..Motor çok gürültülü,yalıtım zayıf.. Daha 1200 km deki test aracının birkaç yerinden tıkırtı geliyor ve arka cam çıtırdıyordu..

Bu aracıda beğenmedim sırf Jip olucak diye bu parayı vermem..

Gelelim Defalarca test ettiğim,halada test etmeye devam ettiğim doymadığım doyamadığım Focusa :++:

Aracı genel anlamda F2 den başarılı buluyorum malzeme kalitesi,işçilik anlamında aşmış Ford.. Sürüş özellikleri gerçekten İYİ denilebilicek bir araç.. Mercedes kadar olmasada Megane dan falan çok çok çok iyi..182 ps lik motor mercedesin 1.6 156 lık kompresor motorundan başarılı performans ve yakıt anlamında.. Mercedesin otomatik şanzıman kullanmasıda belki biraz törpülüyor olabilir tabi,Ama 182 lik ecoboostun gidişi çok güzel,son hız galiba teknik verilerde yazdığı kadarıyla 230 du..0-100 de 8 saniye..

Focusda en çok memnun kaldığım şeylerden birisi aracın sürücü odaklı olması.. Yani bir Megane gibi aile aracı havasında değilde daha çok sürücü düşünülerek yapılmış,yağ gibi akan yumuşak vites geçişlerine sahip,hızlanmayla birlikte sertleşen direksiyon çok çok başarılı.. Aracın ESP sini devreye sokmak için yanımdaki elemana sordum zorlayabilirmiyim diye tabi diyince bir uğraş verdim kendimce ama ESP yi devreye sokamadım :) Araç gerçekten oturaklı,yolu ıssırıyor adeta..182 lik Ecoboostda Fren diskleri diğer modellere göre farklı,daha geniş bir disk kullanılmış.. Sanıyorum aktarma organlarındada farklılıklar mevcut..

Fiyat konusunda şuan her C segmenti araçta hatta tüm markaların araçlarında olduğu gibi fiyatlar yüksek.. Ama C segmenti bir araç alıcak olsam Golf veya Focus arasında kalırdım sedan olduğu için Focusu alırdım büyük ihtimalle :)

Kısaca böyle arkadaşlar aktarayım dedim testleri..

Not; Testleri tüm araçları biraz zorlayarak yapmaya çalıştım.. Hepsini dipgaz ve sert şekilde kullandım.. Mersoyu spor modda kullandım.

Bunuda arkadakiler çekmiş.. 180k dan bir görüntü :)

« Son Düzenleme: 19 Şubat 2012, 18:43:18 Gönderen: Perfect »

Db1

• Ziyaretçi
bu mercedes ve bmw'lerin kabinleri bana kabir gibi geliyor. ne kadar dar o yav oyle.

Çevrimdışı Perfect

• Is Numero Uno
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben seviyorum böyle araçları

Fluence gibi D segmenti havasında C sınfıı değilde,C segmenti havasında D sınıfı.

Tabi bizim gibi iri adamlar bindiğinde arkadakine oturucak yer pek kalmıyor o ayrı :)

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sadece AMG testini okudum.Diğerlerine ne gerek var bildiğimiz 4tekerlekli taşıtlar işte:hhh::hhh::hanz::hanz:

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
focus bukadar basarılımı yav :) hiç beklemezdim gerci yenı modellerri hıç yabana atılacak gbı durmuyor ecoboost motora lafım yok zaten ama bi mercedesi focus sollaması ayıptır gunahtır :) ama süperb aşkı başka :)

Çevrimdışı Perfect

• Is Numero Uno
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kerem61;322163
focus bukadar basarılımı yav :) hiç beklemezdim gerci yenı modellerri hıç yabana atılacak gbı durmuyor ecoboost motora lafım yok zaten ama bi mercedesi focus sollaması ayıptır gunahtır :) ama süperb aşkı başka :)

Öyle valla.. 1.6 motorlu mercedes pek başarılı değildi ne yazıkkı.. hatta 156 bg falan gibi gitmiyor 120 bg bir araç gibi gidiyordu.

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir Focus 1.6 180 PS incelemeside benden;

+ Yüksek performans düşük yakıt tüketimi.Astra' daki 180 PS motorla alakası yok.Çok canlı ve atak.

+ Titanium x paket donanım olarak baya dolu bir araç.

+ Heybetli görünüm

- Heybetli görünüme rağmen boğucu ve dar iç mekan ( kokpitin genişliğinden kaynaklanıyor muhtemelen )

- Kokpitin insanın üzerine üzerine gelmesi

- Başarısız iç mekan kalitesi

- Başarısız görüş açıları
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Senin için ideal araba boyutu, dış çizgileri, iç çizgileri nedir derseniz,

C serisinde kusur bulamıyorum. Tam benim arabam...

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merso başka yahu..Bende kusur bulamam heralde..

Ama şu var yeni 1 serisi daha çok hoşuma gidiyor desem :)

2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şöyle Bir Söz Vardır :)
"You buy a BMW when you want to be someone, but you buy a Mercedes when you are someone."

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
son kasa focus görüümü çok yaqşi geliyor bana.1.6 180 ps vw grubunu gölgede bırakmış zate.helal olsun vallahi.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Perfect

• Is Numero Uno
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: crash;322390
Bir Focus 1.6 180 PS incelemeside benden;

+ Yüksek performans düşük yakıt tüketimi.Astra' daki 180 PS motorla alakası yok.Çok canlı ve atak.

+ Titanium x paket donanım olarak baya dolu bir araç.

+ Heybetli görünüm

- Heybetli görünüme rağmen boğucu ve dar iç mekan ( kokpitin genişliğinden kaynaklanıyor muhtemelen )

- Kokpitin insanın üzerine üzerine gelmesi

- Başarısız iç mekan kalitesi

- Başarısız görüş açıları

Koyu harf ile işaretlediğim yer hariç tamam..

İç mekan kalitesinde Golf ve Focus bu sınıfa referansdır. Aksini iddia edende ya göz yanılgısı vardır yada binmemiştir bu araçlara. :)

Bu geçen sene kendi incelememden bir kaç kare..

Malzeme kalitesi hakkında bir nebze fikir vericektir diye umuyorum

Göğüs ; camdan torpidoya kadar yumuşak malzeme ile kaplı.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2012, 12:50:07 Gönderen: Perfect »

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yumuşak malzemeyle kaplı diye kaliteli mi diyeceğiz şimdi:)

Golfede Focusada binmiş biri olarak, Golf kalite konusunda her türlü alır derim.En basitinden adamlar anahtarsız çalıştırma yapmış, anahtar yerini de basit bir plastikle kapatmış.Göze hoş geliyor mu bu?

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Perfect;322470
Koyu harf ile işaretlediğim yer hariç tamam..

İç mekan kalitesinde Golf ve Focus bu sınıfa referansdır. Aksini iddia edende ya göz yanılgısı vardır yada binmemiştir bu araçlara. :)

Bu geçen sene kendi incelememden bir kaç kare..

Malzeme kalitesi hakkında bir nebze fikir vericektir diye umuyorum

Göğüs ; camdan torpidoya kadar yumuşak malzeme ile kaplı.

kokpitin ön kısmı evet yumuşak malzeme ile kaplı fakat cama yakın olan plastik bildiğimiz sert plastikle kaplı.Kokpitin ön kısmı haricindede her tarafta sert plastik var.Kapı içlerinde çok az bir yer deri ile kaplı geriye kalan kısımlarda kaplama bile yok.Bildiğimiz sert plastik mevcut.Ayrıca kapı içlerinde bulunan gözlerin içinde Golf' deki gibi kaplama yok.Torpidonun içinde Golf' deki gibi kaplama yok.C segmentinde nerdeyse bütün araçları inceledim.Bu sınıfta en iyi iç mekan kalitesi Golf' dedir.Yeni BMW 1 ve Audi A3 dahil.Benim sıralamam şu şekilde;

1.Golf
2.A3
3.BMW 1
4.Focus
5.Astra

8.
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

Çevrimdışı Fsı Turbo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bence Ford ön paneli iyi yapamıyor.Ben yeni focus ve yeni fiestaların ön konsolunu hiç beğenmedim.Çok çirkin duruyor bence.Bu ön panel işi konusunda bence en iyi VW,Skoda,Audi sonrada Mercedes ve BMW bence.Diğer markaların ön konsolları çok çirkin geliyor bana.