škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ankarada Detailing Dükkanı açmak ?

Perfect · 70 · 19996

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Perfect

• Is Numero Uno
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.facebook.com/Perfectotobakim
Arkadaşlar merhaba..

Herkes gibi bende bu işe amatör olarak başladım.. Bu forum sayesinde bir bilgi birikimine sahip oldum,her gün de yeni bir şey öğreniyoruz.

Çevremdeki araçlara başarılı sayılabilicek uygulamalar yaptım,aldığım hurda paneldede uzun zamandır farklı ürünler ile çalışmaktayım,yani çıraklık dönemini geçtiğimi kalfalık dönemine geldiğimi düşünüyorum..

Aklıma arada bir acaba bu işi Ticarete çevirebilirmiyim düşüncesi geliyor.. Son bir haftadırda ciddi olarak düşünmeye başladım,maliyet hesapları yapmak ile meşgulüm.

Şu durumda sizin görüşleriniz benim için çok çok önemli.. Bu işi Profesyonel olarak yapanlar bana bu işin + ve - lerini,olmazsa olmazlarını,ruhsat işlemlerini Anlatabilirmi ?

Ankarada max. 1000 Tl kirası olan apartman girişi dükkan veya depo tarzı en az 1 aracın girebiliceği en az 25-30 m2 bir yer arıyorum.
Bu konudada yardımlarınızı bekliyorum.

Her kafadan,her tarzda düşünceye,fikre,öneriye açığım yardımlarınızı bekliyorum..
Teşekkürler. :)

Çevrimdışı yarhasan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Perfect;322474
Arkadaşlar merhaba..

Herkes gibi bende bu işe amatör olarak başladım.. Bu forum sayesinde bir bilgi birikimine sahip oldum,her gün de yeni bir şey öğreniyoruz.

Çevremdeki araçlara başarılı sayılabilicek uygulamalar yaptım,aldığım hurda paneldede uzun zamandır farklı ürünler ile çalışmaktayım,yani çıraklık dönemini geçtiğimi kalfalık dönemine geldiğimi düşünüyorum..

Aklıma arada bir acaba bu işi Ticarete çevirebilirmiyim düşüncesi geliyor.. Son bir haftadırda ciddi olarak düşünmeye başladım,maliyet hesapları yapmak ile meşgulüm.

Şu durumda sizin görüşleriniz benim için çok çok önemli.. Bu işi Profesyonel olarak yapanlar bana bu işin + ve - lerini,olmazsa olmazlarını,ruhsat işlemlerini Anlatabilirmi ?

Ankarada max. 1000 Tl kirası olan apartman girişi dükkan veya depo tarzı en az 1 aracın girebiliceği en az 25-30 m2 bir yer arıyorum.
Bu konudada yardımlarınızı bekliyorum.

Her kafadan,her tarzda düşünceye,fikre,öneriye açığım yardımlarınızı bekliyorum..
Teşekkürler. :)

sen oto yıkamamı yoksa sadece özel pasta cila boya korumammı yapmak istiyosun?

oto yıkama açmak istiyorsan prosedürleri var ama ben sadece özel iş yapıcam dersen sadece yer tutarsın eş dost tanıdıklarının arabasını yaparsın böle yaparsan çok kazanırsın

3-5 galericiyle anlaşırsan iş biter vergi v.s vermenede gerek yok ufak bi depoda yaparsın kendi haline

Çevrimdışı Perfect

• Is Numero Uno
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sağol Mert..

yazmayı unutmuşum Oto yıkama düşünmüyorum.. Sadece boya bakımı ve diğer detay işleri üzerine.

Belki ufak tefek aksesuarda olabilir Cam filmi,park sensörü gibi.

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hali hazırda işten arta kalan zamanlarımda yapıyorum, dükkana çevirme konusunda fikrim devam ediyor.

Bana göre anlatayım,
- İşin içine para girince araç sahiplerinde ki beklenti bayağı yükseliyor.
- Tek başına yapmak zor, bu camianın çalışanı da malesef üç kağıtçı genelde.
- Marka yerlerin (3M, Sonax vs..) önüne geçmek çok zor, onlardan çok daha iyi olmana rağmen.
- Emek yoğun bir iş olduğu için fiyat konusu sıkıntılı
- Yapılacak bazı işlemler sana göre hayati önem taşısa bile müşteriye göre gerek yok (örn kil uygulaması)

Diğer yandan,

- Hem sevdiğin şeyi yapıyorsun hem de üstüne para veriyorlar :D

Çevrimdışı rayen

• Seyirci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yıkama olmadan bu işten para kazanmanız zor gibi görünüyor. Her zaman boya bakımı için araç gelmeyebilir. Ama yıkamaya her gün araç bulursunuz. En azından işyerinin masraflarını çıkartırsınız. Tabi iyi bir yerde açmak koşulu ile. Eryaman'da açarsanız en azından 15 günde bir yıkama için beni müşteri olarak görebilirsiniz. :)

Çevrimdışı Perfect

• Is Numero Uno
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yıkama işi biraz sıkıntılı şöyleki ;

-En az 1 eleman tutmanız gerekiyor sigortasıyla birlikte.
-Su gideri olan bir yer olması gerekiyor,gider yoksa mühendise proje çizdirip belediyeye onaylatmanız ve büssürü tadilat yapmanız gerekiyor.
-Sanayi tipi elektirik gerekiyor,binanın altındaysanız bina elektiriğini kullanamıyorsunuz.

O yüzden benim kafamda sadece Boya bakımı ve Aksesuar dükkanı şeklinde birşey var.. Ruhsatsız bir yer de istemiyorum aslında aksesuar falanda olucak çünkü.

Çevrimdışı bloodmoney

• Gran Turismo
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
öyle bir durumda ortak bulmak daha iyi olur. ilk başlarda denildiği gibi iş gücü yetersiz kalacak. bir süre işin sahipleri çalışacak:) biz de arkadaşla açmayı düşünüyoruz saatlerce araçlarımız için kendi kendimize uygulama yapacak yer arayıp bulamadıktan sonra.

Çevrimdışı Perfect

• Is Numero Uno
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar dediğim gibi her türlü öneriye,fikire açığım Ankarada olup böyle bir iş düşünen arkadaşlarla konuşabiliriz uygun koşullar sağlandığı taktirde birliktede yapabiliriz.

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Daha önceleri forumda olan ve bu işe başlayan arkadaşlardan birsinin telefonunu veriyorum,
MERT--05376235452
isterseniz ön bilgi olarak, doğrudan kendisi ile görüşün tecrübelerinden ve önerilerinden faydalanın derim. sitesinin ardesini de veriyorum ancak açamadım siz bir deneyin.http://www.detailinggarage.net/uygulamalarimiz.html
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Çevrimdışı gmmert

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı düşünce istanbulda benimde aklımdan gecıyor.Yer olarak müthiş bir yer var ve ortak gırmek gerekıyor.Yer gercekten güzel....Uyumlu ılımlı bır ortak bulmak sıkıntı.....

06lkn66

• Ziyaretçi
Abi madem yıkama düsünmüyorsun merkezi bi yere özellikle keciören demetevler sincan etimesgut gibi yerlerde aksesuara daha cok ilgi var aksesuar üzerine bi isyeri acip ekstradan boya bakım koruma islerine yönelmek daha mantıklı bence, bizim millet hala badana fırçasıyla araba yıkıyorken aksesuara yogunlasmak detailinge yogunlasmaktan daha karlı olur

Çevrimdışı *CEM*

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1-Apartman altında dükkan tutarsan apartman sakinlerinin onayını alman lazım yoksa başın ağrır.Ben depo ve garaj olarak kullanacağım şekilde dükkan tuttum ticari amaçlı değil , günün belirli saatlerinde dükkanda bulunuyorum buna rağmen hergün 3-5 gerzekle uğraşıyorum.

2-Yine apartman altında dükkan tutarsan belediyeden onay olman gerekir İzmir de buna müsade etmiyorlar mesela.

3-Bir tanıdığımla kısa süre ortak olduk.Dükkan apartman altında idi.Ben sonradan ortak oldum.O dükkanı susuz oto yıkama adı altında belediyeye başvurup ruhsat almıştı ancak yine çevrenden keyfen şikayet eden çok olduğu için belediye memurları ile akraba olduk.

4-Sadece dükkan olarak düşünme önünde 5 metre genişliğinde alan olsun ki içeride yıkar dışarıda kurularsın yada sıraya araç alırsın.Bu iş için en aşağı 40 m yerin olsun ki malzemelerini koyabileceğin tezgahın , tuvaletin vs olsun.1000 tl kira çok fazla.Elektirik, su, malzeme gideri tek başına zor masrafını çıkarırsınız.

5-Eleman bulmak ayrı dert çünkü bizim gibi hasta birini bulmak gerekir zor bir ihtimal buldun sigorta + maaş+ yemek giderleri olacak.En önemlisi güvenebileceğin arkanı döndüğün de kendi cebine çalışmayacak birisi gerekiyor.

6-Bunun yanında arkadaşlarımızın dediği gibi ticari markaların önüne geçmek zaman alır ama olmayacak şey değil.

7-Sabit gelirli bir iş olmadığı için kazancın belirsiz olacak.Misal bir ay 2000 tl kazanırsın öbür  ay 900 tl zor kazanırsın belli olmaz.Dükkanın konumu çevre faktörleri müşteri yoğunluğu açsından değişiklik gösterebilir.

9-Gelen müşterinin % 70 bizim gibi detay değil işin sonucuna bakar anlatamazsınız anlamazlar yada yapacağınız işin sanki kötü sonuçlar doğuracakmış kanısına kapılabilir.En zor olanı insana laf anlatmak hele kıt kapatiseye sahipse ömrün tükenir.

8-Kendimden örnek verirsem ayda 1-2 sefer boya koruma için iş alıyorum hem kendimi tatmin ediyorum hemde çok şükür malzeme paramı çıkarıyorum.Ivır zıvırla uğraşmıyorum aklım rahat.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2012, 14:23:30 Gönderen: *CEM* »

Çevrimdışı Perfect

• Is Numero Uno
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
------
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2012, 19:31:10 Gönderen: Perfect »

Çevrimdışı Perfect

• Is Numero Uno
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yazanlara teşekkür ediyorum hepsini değerlendiriyorum

Devamını bekliyorum arkadaşlar.. Aksesuar&Detailing şeklinde yoğunlaşmış durumdayım,oto yıkama yapmıycam tekrar söyleyim.

Çevrimdışı Hacı Köksal

• Bosch + Karcher
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
olaya "pasta-cila" olarak ve "benim yeğen de yapıyor bunu koçtaştan makinesini almış" mantığıyla bakan çok olacağı için fiyatta hertürlü oynamayı yapmak lazım. ironx yapayım desen b.k gibi kokuyo sürme bunu arabaya diye tartışır adam sizinle. 80 tl ye de 380 tl ye de pasta yapabiliyor olmanız lazım. tabi malzeme ve işlem süresi de fiyatla beraber değişiyor. yıkama olmasa bile polisaj makinesinin gürültüsünü hesaba katmak gerek ;)