škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yağ yakma sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hummankeeper

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar aracımdan memnunum 170 binde olmasına rağmen çok diri yanlız fazla yağ yakıyo  6 ay önce yeni aldığımda yağını değiştirmiştim ama bu hafta yağna baktırdım 1 lt kadar ekledi usta .. burda havalar -35 civarında 1-2 aydır soğun etkisi varmıdır 10w40 yağ kullanıyorum markasını unuttum )) yoksa motor öldü işaretimi bu (((( bilgili arkadaşlardan cevap bekliyorum

Çevrimdışı skymad

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
geçmiş olsun arkadasım aslında km fazla değil benim araçta 165 binde yag yak ma sorunu yok internette 800.000 km de olanları var ustaya bi baktır başka bisorun olabilir.

Çevrimdışı hummankeeper

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
sağol kardeşim işin kötüsü buralarda ustada yok :)) yaz gelsin artık erzurum yada van a giderim

Çevrimdışı *CEM*

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
10/40 yağ ince gelmeye başlamış olabilir.Motor silk kullanabilirsin.

Çevrimdışı dr_emrah

• TDİ
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hummankeeper;323394
sağol kardeşim işin kötüsü buralarda ustada yok :)) yaz gelsin artık erzurum yada van a giderim

erzurum skoda servisi beceremez normal der yollar .

diğer özel servisler ise çok iyi

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motorunuz nedir? Fabia 1'de bir sürü motor var, bunların bazıları "normal" olarak yağ eksiltmesi biraz daha fazla olan motorlardır, örneğin 1.4 101 HP olan benzinli motoru yağ eksiltme durumu vardır, sıfırda olsa bu motor eksiltiyor. Kitapçığında dahi yazar bu durum. Motorun km'si yüksek gibi dursada aslında günümüz için km değil artık. Elbette ufak tefek aşınmalar başlamıştır belki artık ama genede ölen birşey yok. Bu yıpranmanında payı düşünülürse yağ eksiltmeyi biraz normal görmekte lazım. 10/40 yarı sentetik yağdır ve kalın yağların başlangıcı gibidir. Aslında tam sentetik denenebilir lakin onlarda ince yağdır, ince yağ biraz daha fazla eksiltme yapabilir fakat daha randımanlı yağlama yapar, 0/30, 5/30 gibi yağlar tam sentetiktir. Yaptığınız km'yi bilmiyorum ama 6 ayda 1 litre kadar eksiltme yaptıysa çok çok vahim olan bir durumda yok ortada, zaten ara sıra kontrol edip gerekirse yağ eklenmeli motora. Hava durumu, kullanma tarzı, yapılan km, gidilen trafik v.b durumlar yağın performansı üzerinde çok etkisi vardır, tek başına motora bağlamakta pek doğru değildir açıkcası.

Çevrimdışı hummankeeper

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
araç 2006 1.4 tdi   3 silindir 75 hp  olarak biliyorum havalar -30 -35  buralarda umarım ondandır....  antep-ağrı arası 760 km  140 tl  yaktı  iyimi ???? aracı antepten almıştım  orada çok kaçak yakıt kullanılıyor  keşke almasaydın dediler  bende acemiyim gelecek bunlar başıma dedim  yaşayarak öğreneceğiz değil mi :)))     ayrıca formu çok faydalı ve sıcak buldum hepinize teşekkürler

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bulunduğunuz yer bayağı soğuk bence yağınızı 5/30 yapın derim..

Ugur A.

• Ziyaretçi
6 ayda yapılan kilometre ve şartlar çok önemlidir.
Benim Favorit' e 40 liralık benzinin bir ay gitmesi gibi bir durum da olabilir.:wnk:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hummankeeper;323732
araç 2006 1.4 tdi   3 silindir 75 hp  olarak biliyorum havalar -30 -35  buralarda umarım ondandır....  antep-ağrı arası 760 km  140 tl  yaktı  iyimi ???? aracı antepten almıştım  orada çok kaçak yakıt kullanılıyor  keşke almasaydın dediler  bende acemiyim gelecek bunlar başıma dedim  yaşayarak öğreneceğiz değil mi :)))     ayrıca formu çok faydalı ve sıcak buldum hepinize teşekkürler

"Dizel için olan" 5/30 veya 5/40 deneyin bir bakalım. Diğer markalara göre temin etme zorluğu yaşamamanız için Petrol Ofisi'nin Maxima serisi yağlarını tavsiye ederim, yeni nesil VW motorları için uygunluğu vardır direk.
Sarfiyatınızda hava/yol şartları gözönüne alınırsa fena değil gibi :) hayırlı olsun güle güle kullanın aracınızıda.

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim bildiğim kadarıyla da 1.4 16V 101HP olan motorların yağ eksiltmesi normalmiş. Ben de ara ara ekleme yapıyorum.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aracım 50.000 km.de. 35.000 km.ye kadar her 10 binlik periyotta 1 mm. Bile eksilme olmazdı. Ne zaman ki bakımı yetkili serviste değil de parçaları kendim alarak dışarda yaptırdım. O zamandan beri eksiltme yapıyor. 30 bin km.de bujileri değiştimiştim ayrıca. Yani ilk özel servis bakımında. ( 4 tırnaklı bosch buji takıldı. Çıkan, 3 tırnaklı ngk.) şimdilik kabul edilebilir sınırlarda. Bakalım daha da kötüye gitmez umarım. Belki anlattığımla ilgili, belki de değil. Ama yağ eksiltme ile ilgili dikkatimi çeken bir durumdur bu. Sizinle paylaşmak istedim.

Çevrimdışı KA®ANLIK

• ST Manager
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.techopel.com
Alıntı yapılan: kor_ay;328357
Aracım 50.000 km.de. 35.000 km.ye kadar her 10 binlik periyotta 1 mm. Bile eksilme olmazdı. Ne zaman ki bakımı yetkili serviste değil de parçaları kendim alarak dışarda yaptırdım. O zamandan beri eksiltme yapıyor. 30 bin km.de bujileri değiştimiştim ayrıca. Yani ilk özel servis bakımında. ( 4 tırnaklı bosch buji takıldı. Çıkan, 3 tırnaklı ngk.) şimdilik kabul edilebilir sınırlarda. Bakalım daha da kötüye gitmez umarım. Belki anlattığımla ilgili, belki de değil. Ama yağ eksiltme ile ilgili dikkatimi çeken bir durumdur bu. Sizinle paylaşmak istedim.

Kullanmış olduğunuz yağ ne?
bu eksiltmeye başlamasının sebebi olabilir belki de kullandığınız yağın vizikozitesi ve markası ?

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Sanırım yetkili servis shell helix 10/40 kullanıyordu sanırım. 30 binden sonra ben castrol magnatec 10/40 kullandım 50 bin km.ye kadar. O arada hep eksiltti. Son 2 bin km.dir yine shell helix'e döndüm, sizin dediğinizi düşünerek ama değişen bişey yok. Eksiltmeye devam. Bundan sonra da mobil 1 10/ 40 deneyeceğim. Anladığım kadarıyla yağın markası ile ilgili bir durum değil.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
10/40'daki eksilme çok azdır ama, ilk 10 bin içindeyken pek kolay kolay tamamlamak zorunda kalmazsınız, diğer deyişle ilk 10 bin km'de eksiltme çok az olur ki bu da normal zaten. 5/30, 0/30 gibi yağlarda bu eksiltme daha hızlıdır, tamamlamak zorunda bırakıyorlar zaman zaman. 10/40'da biraz daha kafanız rahat olur eksilme yönünden.