škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Otomobille Avrupa turu yapmak için önerileriniz

rayen · 34 · 12650

0 Üye ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rayen;325323
Teşekkürler. Yola çıkarken nextten 30 dolara 1 aylık Avrupa haritası kiralayacağım. :)
kiralamak yerine netten bi bakın bence, ücretsiz download sürümleri dolu :haha:  :haha:  :ok:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bulgaristan'da Türkleri pek sevmediklerini duydum, ne kadar dogru bilemem tabi..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Birde arabanız 2 yaşından büyük olmayacak diye biliyorum mesela çoğu ülke buna dikkat ediyormuş.. Zaten diğer bilgiler yazılmış ekstradan ülke girişlerinde vizeler gerekiyor araba için şu cama yapıştırılan stickerlardan onlarada ayrıyetten para ödüyorsunuz.Ben kesinlikle bulgaristan üzerinden gitmenizi tavsiye etmem eş dosttan duyduğuma göre berbat bi yer ailecek pek iyi olmayabilir :)

Benzer bir rotayı EVO ile dolaşan bir abi vardı onun sitesini vereyim inceleyin isterseniz :)

http://www.evogumball.com/index.html

Çevrimdışı Detaycı

• Detailer
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim de aklımdadır hep böyle bir Avrupa turu yapmak. Şimdiden hayırlı yolculuklar dilerim. :)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benimde bizzat tecrübem oldu birkaç defa :) ilk defa çıkıyorsanız, gurbetçi değilseniz, yanınızda daha önce tecrübesi olan biri yoksa asla ama asla tavsiye etmiyorum :) cenneti müjdeleseler yolun sonunda kara yoluyla çıkıp gitmem :) üstelik ben çok çok sağlam bir ekiple çıktım o yola, zaten iş amaçlı gidişlerdi, hadi bu seferde karayla gidelim dendi :) bu insanlardan biri gittiğimiz ülkeye ithalat/ihracat yapan tır filosunun sahibiydi :) rahatlık olması açısından elimizdeki eşşek gibi ithalat/ihracat ve firma belgesini ön cama yerleştirdik :) gene bile çekmediğimiz maymunluk kalmadı :) ülkeye niye girdiğimizi ve ne kadar paramız olduğunu sordular, tır filosu var ve paramız var mı diye soruyorlar :) amacın üzüm yemek olmadığı daha buradan belli sanırım :) kapılardan ilk defa çıkıyorsanız çok sorgu suale tutuluyorsunuz, hele hele plaka Türk oldumu daha bir güzel oluyor bu :) gözün üzerinde niye kaşın var sorusunun cevabını şimdiden hazırlayın :) Bulgarlar ayrı dert Yunanlar ayrı dert, çok çok hassas davranmanız gerekiyor, direk bahane arıyorlar. Rüşvet vermeden geçmeniz zaten çok zor, ufak tefek mutlaka yedirmeniz gerekiyor. Konuşurken dikkat edin, hepsi ama hepsi sizden benden iyi Türkçe biliyor, konuşabildiği halde konuşmazlar, kendi diline zorlar veya ingilizce konuşmanızı ister ama kalk anasına söv "sen ne diyon lan" diye direk girişir :D hani bilmiyordun lan dediğinle kalırsın :D Yolları çok iyi bilmeniz gerekiyor, Yunanistan ve Bulgaristan'da tabelalar m.ö'den kalma çivi yazısıyla kiril alfabesi kıvamında olduğundan hiçbir halt anlaşılmıyor :D Sadece belli transit yollarda altında parantez içinde ingilizce yazıyor. Biz bildiğimiz halde Bulgaristan'da yolda kaybolduk, 3 kere aynı köy meydanına çıktık :) transit geçeceğinizi söylerseniz biraz daha rahat bırakırlar kapıdan -ki zaten transit geçin. Yolda ana yoldan asla ve asla ayrılmayın, transit yoldan aynen devam edin, tırları takip edin tırlar sadece transit yoldan gider ve size rehberlik eder. Sağda solda hiç tır görmemeye başladıysanız gözünüz aydın, kayboldunuz :D Gece gitmeyin geceye kalmayın, kalacak gibi olursanız uygun yerde konaklayın. Türkçe'yi hiçbir şekilde konuşmamaya çalışın, ingilizce konuşun mutlaka, konuşurken gözlerine bakmayın, emin şekilde konuşun. Adres sorma durumunda kalırsanız benzin istasyonu gibi yerlere sormaya çalışın, halktan adamlarla pek konuşmayın. Yalnız Bulgar köylüleri iyidir, sıcakkanlı yaklaşabilirler bir tek onlar işte olabilir. Bazı yollarda kesinlikle durmadan devam etmeniz gerekiyor, transit basın direk, her ihtiyacınızı önceden giderin ve direk gazlayın :) Amerikan kovboy filmlerindeki posta arabasına saldıran kızılderililer gibi çökerler yoksa :D hırsızlığın ve saldırıdan yana çok mimli olan yerler var. Biz bir yerde çok çok mecbur sebepten durduk istasyonda, eniştemin yol yorgunluğundan dolayı mala bağlayıp su gibi ingilizce bilmesine rağmen "tuvalet ne tarafta" demesi üzerine, dönüşte arabaya camdan uçarak girdi ve banka hırsızlarının gazlaması gibi mekandan kaçtık direk :D ben ingilizce konuşurken akla karayı seçtim adam direk Türkçe kanka muhabbeti yapmış adamla :D
Trafik kurallarına ultra fazla dikkat edin, plakanız yabancı helede Türk plakaysa bütün polisler işi gücü bırakıp sizi takip ediyor -ki transit yolda zaten çok kontrol var, hareket halinde de sabit halde de. Sollama yasağını belirten devamlı çizginin üzerine lastiğinizin kenarı bile değmesin :) 90 dediği yerde 50-60'la gidin, ışıklara metreler önceden frenle yaklaşın, olmadı durun bir sonraki kırmızıyı bile bekleyin, yeter ki polisle muhatap olmayın. Biz bir yerde U dönüşü yapmak zorunda kaldık (gene böyle yolu şaşırdığımız bir anda:D) döndüğümüz yer gidiş geliş, sollama yaşağı olmayan, ortadan bölünmemiş, aksine hiçbir işaretin olmadığı bomboş dümdüz yol işte :D 1 dk bile sürmedi dikiz aynamızda yanıp sönen mavi ışıkları gördük :D dedik bu gece nezaretteyiz, bize ayrılan sürenin sonuna geldik :D bu saatte bu yolda ne işin var, nereye gidiyorsun, niye döndün öyle v.s v.s 1 yanlış 4 doğruyu götüren sınav başladı :D belgeleri verdik, yanınada biraz bağlama yarım saatte anca kurtulduk :D
Kapılarda sadece sorulan soruya cevap verin, kısa öz ve net cümleler kurun. Bir yerden sonra baktınız uzatıyor, süslüyor püslüyor, alakasız şeyler soruyor söylüyor büyük ihtimal çorba istiyor :D yani tamam izin verecem ama eksik birşey var demektir :D çokta direk yapmayın, bu seferde tersi çamura yatarlar, sen ne demek istiyorsun diye, maksat arıza çünkü :D hissedersiniz zaten onu, tarifle anlatması zor kısmı bu, yeteneğinize kalıyor artık :D
Çok uzattım değil mi :D lakin bu yazdıklarım yaşadıklarımın ve başımıza gelenlerin milyonda biri değil :D Bulgaristan'dan giderseniz yolda göreceğiniz o peynirlerden alın (kaşkaval), yuvarlak kaşar peyniri gibi gözükür Bulgar peyniridir, çok ünlüdür ve çok lezzetli :D yolluk yaparsanız :D
Tekrar düşünün derim, uçakla gidin gittiğiniz yerde araba kiralayın :D ama macera yaşamaya değer mi, aslında değiyor sağlam bir ekiple :D

Çevrimdışı rayen

• Seyirci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Baki bu yazdıklarından sonra tırstım yahu. Hani yanımda bayanlar olmasa, bakak görek moduna giricem ama yemez gibi. İyi ki konuyu 5 ay önce açmışım. :++:
Gidinceye kadar bir formül bulacağız. Araştırdıkça paso otopark ücreti ödeyeceğim gibi geliyor. :)

Çevrimdışı mariachi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Rasim abi Çek cumhuriyetine gitmişken Karlovy Vary nin o büyüleyici sokaklarında, ünlü townpup nehri kenarında, travertenleri ve özellikle devasa kiliselerini gezmeni kesinlikle tavsiye ederim.. :ok:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rayen;325532
Baki bu yazdıklarından sonra tırstım yahu. Hani yanımda bayanlar olmasa, bakak görek moduna giricem ama yemez gibi. İyi ki konuyu 5 ay önce açmışım. :++:
Gidinceye kadar bir formül bulacağız. Araştırdıkça paso otopark ücreti ödeyeceğim gibi geliyor. :)

Abi bayanları uçakla yollayın sizi beklesinler gidip orada  :D onları hiç sürüklemeyin yanınızda, hele bayanla falan aboo diyeyim :) üzerinde tekrar tekrar iyi düşünün derim abi, herşeyi göze alıyorsanız ya Allah bismillah deyip yola öyle revan olun :D naçizane benim tavsiyem bunlardır abi :D yoksa Allah yardımcınız olsun demekten başka birşey diyemiyorum valla :D

Çevrimdışı rayen

• Seyirci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Altı üstü 400 km yol geçicez Baki. Durmayız yahu. Bazuka ile mi gelecek bu kafirler. :++:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aboo Baki abi nettin. :D Valla ben bile tirstim :) nasil bir memleket yahu oraları! Bide bize laf ederler.Valla yabancı bir şahıs tr'ye gelse böyle olmaz sanırım.

Peki gurbetçiler nasil geciyOr o yollardan? Gerci yabancı plaka ile geçtikleri İcin sorun fazla olmaz sanırım :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

06lkn66

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;325663
Aboo Baki abi nettin. :D Valla ben bile tirstim :) nasil bir memleket yahu oraları! Bide bize laf ederler.Valla yabancı bir şahıs tr'ye gelse böyle olmaz sanırım.

Peki gurbetçiler nasil geciyOr o yollardan? Gerci yabancı plaka ile geçtikleri İcin sorun fazla olmaz sanırım :)

amcam hollandada yaşıyo her sene izne gelirken bulgaristanı kullanıyo abi kesinlikle durmayı düşünmemek gerekiyomuş.

genelde bulgaristandan gece geçmemeye geceye denk geldiyse uygun bi yerde sabahı beklemeye özen gösterir son geldiğinde onbeş arabalık bi kafile biz gece geçecez isterseniz beraber gidelim demiş bizimkilerinde işine gelmiş babamda hollandadaydı amcamla birlikte geldiler bi saat sonra herkes yorulduk deyip benzinliğe çekmişler babamlarda gözlerini karartıp gece devam etmişler bi kere polis çevirmeye kalkmış durmamışlar gümrükte sorguya çekilmişler onun dışında sorun olmamış işin özü bulgaristan plakalı olmadıkça her plaka sorun orda :)

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Genelde Sırf O Şerefsizler Yüzünden Kafile Halinde Geliyolar . Birde Durmuyolar Hiç Basıp Geçiyolar

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En güzeli önlere çakar takıcaksın.Telefonada atıcaksın polis sirenini ordanda cd çalara aux ile bağladın mı.. Tapa gaz devam:adm::adm:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rayen;325558
Altı üstü 400 km yol geçicez Baki. Durmayız yahu. Bazuka ile mi gelecek bu kafirler. :++:

Abi ne diyeyim, böyle bu durum valla :D öyle çok pikniğe gidiyormuş gibi gidilmiyor yani pek :D

Onlarda dikkat ediyor Gökhan'cığım, gurbetçiler birtek kapılarda biraz daha rahatlar yoksa yol şartları onlar için de aynı, onlarda bazı detaylara dikkat ediyorlar mutlaka :)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bulgaria'dan geçen herkese mı aynı muamele yoksa sadece Türklere mı?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP