škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabiş çalışmadı

cSKn · 14 · 4565

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cSKn

• Rockford Fosgate
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar aracım 3 gündür yatıyordu. Sabah çalıştırayım dedim. 1 yok 2 yok 3 yok 4. marşta çalıştı. Çok uzun süreli marş basmadım. 4. marşı uzun bastım biraz o sırada aldı. Yokuş aşağı duruyor araç. Bir de çeyrek depodan az bir benzin vardı içinde. Şimdi sormak istediğim sorular;

- Marş motoruna zarar gelmiş olabilir mi ?
- Havaların etkisinden ve benzinin azlığından olabilir mi ?
- Bir daha böyle bir durum yaşanmaması için ne yapılabilir ?
Renault
Megane II Sedan
1.6 16V
Authentique

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
- Marş motoruna hiiiç bir şey olmaz bununla ;)
- Nadir olan bir şeyse dert etme
- Aküne baktır bence, kötü bir yakıt, soğuk durumu veya tortu falan da neden olmuş olabilir. Sürekli yapmadığı sürece takma kafana derim ben

Ugur A.

• Ziyaretçi
- Motor çalıştıktan sonra da basmaya devam etmediysen, marş motoruna bir şey olmayacağı kanaatindeyim
- Araç yokuş aşağı duruyorsa, yakıt besleme sistemindeki yakıt depoya geri gitmemiştir ve sistemde bekliyordur. Ancak bu bekleme sırasında motoru kapattığındaki sıcaklık nedeniyle buharlaşabilme ihtimali geliyor aklıma
- "Çeyrek depodan az benzin olması halinde, depodaki benzin pompası kuru kuru çalışacağı için bir süre sonra sıkıntı çıakrtabilir" şeklindeki yorumları forumda sıkça okumuştum. Kaldı ki araç düz zeminde değilmiş ve bu durumda pompa tamamen kupkuru olarak beklemiş ve kontak açıldığında çalışmış ve pompanın çekebileceği konumda benzin olmadığı için aracın çalışması sıkıntılı olmuş olabilir.

Tamamen tahminlerimdir. Belki de servise, ustaya, ...vb. danışmak daha da faydalı olacaktır.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;327087
- Araç yokuş aşağı duruyorsa, yakıt besleme sistemindeki yakıt depoya geri gitmemiştir ve sistemde bekliyordur. Ancak bu bekleme sırasında motoru kapattığındaki sıcaklık nedeniyle buharlaşabilme ihtimali geliyor aklıma

Benim araba da garajda hafif meyilde duruyor, kapıyı açınca veya marşa konumuna getirince yakıt pompası gereğini yapıyor diye düşünüyorum. Keza benim araba da haftada 1 çalışıyor  :)

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hava koşulları nedeniyle ısı farkı yaşıyorsa araba (7-8 saat dışarıda, sonra da kapalı garaja falan giriyorsa) hava filtresi ve/veya boğazdan içeri giren fazla nem arabanın geç çalışmasına  neden olabiliyor, geçen benim fabia (7 yılda ilk defa) zor çalıştı, hava filtresini açtığımda bayağı bir nemli gördüm ve bunun geç çalışmaya neden olabileceğini düşündüm.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı cSKn

• Rockford Fosgate
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hetepe;327109
Hava koşulları nedeniyle ısı farkı yaşıyorsa araba (7-8 saat dışarıda, sonra da kapalı garaja falan giriyorsa) hava filtresi ve/veya boğazdan içeri giren fazla nem arabanın geç çalışmasına  neden olabiliyor, geçen benim fabia (7 yılda ilk defa) zor çalıştı, hava filtresini açtığımda bayağı bir nemli gördüm ve bunun geç çalışmaya neden olabileceğini düşündüm.

Araç 3-4 aydır garajdaydı. Garajdan alır, garaja bırakırdık. Garajla ilgili bir problem oldu. 3 gündür dışarıda kaldı araç, 4. günün sabahı çalıştırayım dedim ve bu sorunu yaşadım. Dediğiniz doğru olabilir. Garaja alışmış olmalı, dışarıda bıraktık 4 gün üşüttü herhalde :)
Renault
Megane II Sedan
1.6 16V
Authentique

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;327089
Benim araba da garajda hafif meyilde duruyor, kapıyı açınca veya marşa konumuna getirince yakıt pompası gereğini yapıyor diye düşünüyorum. Keza benim araba da haftada 1 çalışıyor  :)
Başaşağı olacak şekilde 1/8 depo benzinle bırak bakalım bir de, bu durumlar olacak mı?:wnk:

ali baba

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: uğur@k@r;327138
başaşağı olacak şekilde 1/8 depo benzinle bırak bakalım bir de, bu durumlar olacak mı?:wnk:

:+1: :+1: :+1:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;327138
Başaşağı olacak şekilde 1/8 depo benzinle bırak bakalım bir de, bu durumlar olacak mı?:wnk:

1/8 depo demek 5-6 litre civarı benzin bırakmak demek depoda (45 litre Fabiş için konuşursam), akıllıca bir iş değil zaten o kadar az benzinle araç bırakmak  :)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;327181
1/8 depo demek 5-6 litre civarı benzin bırakmak demek depoda (45 litre Fabiş için konuşursam), akıllıca bir iş değil zaten o kadar az benzinle araç bırakmak  :)
Sen bir dene. Bakalım bir marşa basınca durum ne oluyor görelim.:huh:
:kiki:

ali baba

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: uğur@k@r;327196
sen bir dene. Bakalım bir marşa basınca durum ne oluyor görelim.:huh:
:kiki:

:+1: :+1: :+1:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle