škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

EDS ve Mobese cezaları sürücü puanına işlenecek

isosa · 19 · 6286

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı isosa

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Türkiye'deki trafik cezalarının yüzde 55'lik kısmı elektronik kameralar üzerinden yazılıyor.

Elektronik sistemlerin ve araç trafiğinin daha yoğun olduğu büyük şehirlerde bu oran yüzde 70'leri buluyor. Ancak EDS ve MOBESE kameralarından yazılan cezaların sürücü ceza puanına işlenmemesi, caydırıcılık sağlamıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı yeni yönetmelik taslağına göre, elektronik kameralardan yazılan trafik ceza puanı ilk olarak araç plakası sahibinin sürücü belgesine işlenecek. Ancak iki haftalık itiraz süresi var. Bu süre içinde plaka sahibi, aracı kendisinin kullanmadığını ispatlarsa puanı düşmeyecek. Bu durumda direksiyonda olduğu belirtilen şahsın fotoğrafı, kameradan yazılan fotoğrafla karşılaştırılıp ihlale karışan sürücü ceza puanı alacak.
Türkiye genelindeki trafik cezalarının yüzde 55'e yakın kısmı elektronik kameralar üzerinden yazılıyor. Elektronik sistemlerin ve araç trafiğinin daha yoğun olduğu büyükşehirlerde bu oran yüzde 70'leri buluyor. Ancak EDS ve MOBESE kameralarından yazılan cezaların sürücü ceza puanına işlenmemesi, caydırıcılık sağlamıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı yeni yönetmelik taslağına göre, elektronik kameralardan yazılan trafik ceza puanı sürücü belgesine işlenecek. Sürücünün iki haftalık itiraz süresi içerisinde aracı kendisinin kullanmadığını ispat etmesi halinde, ceza puanı aracı kullanan şahsın ceza puanına eklenecek.
Elektronik kameranın ceza kestiği her sürücünün başına bir polis koyamayacaklarını anlatan emniyet yetkilileri, bu nedenle itiraz süresi içerisinde yapılan müracaatlarla kesilen cezaların fotoğraflı olarak teşhisinin yapılacağını belirtiyor. MOBESE ve Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) kameralarının Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'ne (TEDES) entegre edilmesiyle cezalar koordineli şekilde uygulanacak. Düzenleme ile yerel yönetimler, öz kaynaklarıyla kurdukları EDS sayesinde, kesilen cezalardan yüzde 30 pay alacak. Böylece belediyeler de gelirlerini artıracak.
Emniyet Genel Müdür-lüğü'nün trafik ceza istatistikleri incelendiğinde elektronik kameralardan yazılan cezaların sürücüye doğrudan ceza makbuzuyla yazılan ceza miktarını geçtiği görülüyor. İstatistiklere göre 2011 yılının ilk 6 ayında polis sorumluluk bölgesinde uygulanan 4 milyon 190 bin 397 trafik cezasının 2 milyon 150 bin 554'ü sürücülere, 2 milyon 33 bin 463'ü araç plakasına ve 6 bin 380'i yayalara kesildi. Cezalardan elde edilen toplam para miktarı ise 562 milyon 53 bin 52 TL oldu.
Karayolları Trafik Kanu-nu'na göre trafik ceza puanlarına 1'den 15'e kadar puanlama sistemi veriliyor. 1 yıllık süre içerisinde 100 ceza puanını aştığı tespit edilen sürücülerin, sürücü belgeleri 2 ay süreyle geri alınıyor. Sürücülerden herhangi bir sürücü kursuna başvurarak Trafik ve Çevre Bilgisi eğitimi almaları ve o kurum tarafından ders bitiminde bunun belgelendirilmesi isteniyor. Aynı yıl içinde ikinci defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri bu sefer 4 ay süreyle geri alınarak süre sonunda psikoteknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutuluyor. 1 yıl içinde üçüncü defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal ediliyor.

Zaman Gazetesi

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Off arkadaş gene ölüyü diriyi bitirdiler, tek gelir kaynağı olarak düşündükleri trafiğe gözü diktiler.
Şirket araçları için ne yapacaklar merak ediyorum. Cezayı şirket sahibine mi gönderecekler. Adamda işi gücü bıraksın ben kullanmadım diye ispata gitsin, nasıl ispatlayacaksa artık. İyi o zaman bende araç içi kamera koyayım, hatta 2-3 kamera ile gezeyim, biri sürücüyü biri içeriden yolu biri de aracı dışarıdan çeksin. Bu nedir arkadaş, ben sürekli devlete birşey ispatlamak durumundayım.
Madem ceza gönderdin o zaman sen ispatla kim o sürücü diye. Madem mobese var, eds var, önce cezayı işlediğime dair ve tebliğ zamanı içerisinde sen bana fotoğraflı, videolu kanıt gönder.
Bu olay yurt dışında böyle, adam itiraz eder diye, ceza fotoğrafla gönderiliyor. Ve bizdeki gibi 1 ay, 1 sene sonra değil. Yok, pul bulamamışlarmış, yok adam adreste yokmuşmuş. Hep bana eziyet. Herşey tuzak üzerine kurulu. Hep ben ispatlayacam. Ne biçim iş anlamadım gitti.

Mümkünse gitsinler önce trafik kanunlarını elden geçirsinler.
Birde dip not, o mobeseler falan sürekli kayıt yapıyor sanmayın, yok yöle birşey. Hard disk, bellek..vs yetişmez o sisteme. Anca olay olduğunda, monitör başındaki memur görürse kayıt tuşuna basıyor.

Yeri gelmişken sorayım, bazen otobanda ve e-5'te arıza şeridinde kafası yola hafif açılı bakan simsiyah camlı gri Hyundai Accent'ler görüyorum, hatta hepsinin içinde lcd ekranlar var. Radar mı değil mi bir türlü çözemedim, bilen varsa söylerse sevinirim.
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı fastbreak79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O söylediğin aracı Kavacık-Ümraniye arasında akşam üzeri görüyorum, ben de kıllanıyorum.

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok Saçma , Arabayı Kullanan İlla Ruhsat Sahibimi Olmak Zorunda. Kaç Bin Tane Ticari Araç Var .. Artık Devlet Ne Yapacagını Şaşırdı Allah Sonumuz Hayır Etsin.

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kaptan52;328797
Çok Saçma , Arabayı Kullanan İlla Ruhsat Sahibimi Olmak Zorunda. Kaç Bin Tane Ticari Araç Var .. Artık Devlet Ne Yapacagını Şaşırdı Allah Sonumuz Hayır Etsin.
Bende onu diyorum ya, illa gidip ispatlayacaksın, o gün ben kullanmadım da o kullandı diye. Onu da nasıl ispatlarsın bilemem. Biliyorlar saçma olduğunu ve ispatlanamayacağını yapıştır gitsin; nasılsa itiraz eden çıkmaz. :mad:
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: SubaruOutback;328803
Bende onu diyorum ya, illa gidip ispatlayacaksın, o gün ben kullanmadım da o kullandı diye. Onu da nasıl ispatlarsın bilemem. Biliyorlar saçma olduğunu ve ispatlanamayacağını yapıştır gitsin; nasılsa itiraz eden çıkmaz. :mad:

Ama haberde

Alıntı
kesilen cezaların fotoğraflı olarak teşhisinin yapılacağı

yazıyor, yani aracı eşim kullanıyorsa o ceza ile ilgili fotoda görünecek gibi anladım  :hmm:

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;328806
Ama haberde

yazıyor, yani aracı eşim kullanıyorsa o ceza ile ilgili fotoda görünecek gibi anladım :hmm:

Abicim valla o kadar iyi çekebilen kameraları olduğunu sanmıyorum.  :hmm:

Çevrimdışı rayen

• Seyirci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SubaruOutback;328777

Yeri gelmişken sorayım, bazen otobanda ve e-5'te arıza şeridinde kafası yola hafif açılı bakan simsiyah camlı gri Hyundai Accent'ler görüyorum, hatta hepsinin içinde lcd ekranlar var. Radar mı değil mi bir türlü çözemedim, bilen varsa söylerse sevinirim.
Büyük ihtimal radar. Artık radar aracından sonra çevirme yok çoğu yerde. En son 15 tatilde memleketten dönerken gördüğüm tüm radar araçlarından sonra çevirme yoktu. Cezayı doğrudan adresinize postalıyorlar diye biliyorum.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;328806
Ama haberde

yazıyor, yani aracı eşim kullanıyorsa o ceza ile ilgili fotoda görünecek gibi anladım  :hmm:

Yani sonuçta para yine senden çıkacak...!:++:
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı sipartacus

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçen mobeseden aşırı hızdan ceza geldi, iyi hoşta bir resim var ve 80km ile oradan geçtiğim iddia edliyor ve bütün ankaralılar bilirki o yolda sabit radarlar, niye radarı görmeme rağmen hız yapayım ki? Bana gönderilen o resim nasıl kanıtlıyor ki? Resimin üstünde hız-tarih vs bilgilerin yazması gerekmez mi?

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sipartacus;328832
Geçen mobeseden aşırı hızdan ceza geldi, iyi hoşta bir resim var ve 80km ile oradan geçtiğim iddia edliyor ve bütün ankaralılar bilirki o yolda sabit radarlar, niye radarı görmeme rağmen hız yapayım ki? Bana gönderilen o resim nasıl kanıtlıyor ki? Resimin üstünde hız-tarih vs bilgilerin yazması gerekmez mi?
Valla gönderilen fotoğrafın radar cihazı çıktısı olması lazım, yani tarih ve hızı belirtmesi lazım. Yoksa nereden bileceksiniz sınırı aştığınızı.

Çevrimdışı sipartacus

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SubaruOutback;328834
Valla gönderilen fotoğrafın radar cihazı çıktısı olması lazım, yani tarih ve hızı belirtmesi lazım. Yoksa nereden bileceksiniz sınırı aştığınızı.
Tamam yan tarafına yazmışlar ve göndermişlerde, orada sabit radar olduğunu bildiğim halde neden limiti aşıp geçeyim ki, gönderilen resimin üstünde hız tarih gibi bilgilerin olması lazım.

Çevrimdışı Hacı Köksal

• Bosch + Karcher
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rayen;328816
Büyük ihtimal radar. Artık radar aracından sonra çevirme yok çoğu yerde. En son 15 tatilde memleketten dönerken gördüğüm tüm radar araçlarından sonra çevirme yoktu. Cezayı doğrudan adresinize postalıyorlar diye biliyorum.

rasim abi benim karayı bursadan alıp gelirken yolda radar sonrası çevirmeli bir duruma denk geldim. demek yakalarsa anında kaçırırsa sonradan öpüyorlar :D

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ümraniye kavacık arasında Kavacığa gelmeden son bir viyadük var genelde onun üzerinde yada başlangıcında oluyor daha önce connect vardı değiştirmişler demek :) He birde o araba emniyet şeridine girenlere ceza yazıyor o kadar korkmayın :)

Tünellerdeki sabit radarlarda da iki şeridi ortalarsanız plaka kaydı almıyormuş bunu sistemin yapımında görev alan abi söyledi :D

Şehirler arası yollardaki radarlar içinde GPS uyumlu radar dedektörleri satılıyor ön panjurun içine monte ediyorsun görünmüyorda miss :D

Çağreler tükenmez çünkü biz Türküz:adm::adm: :D

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
o kameralar gayet net şekilde kayıt yapıyor Denizli'de benim bir arkadşaım cep telf. ile konuşurken yakalanmış kameraya. üç gün sonra EDS HATIRASI gönderdi emn. saolsun. Resim de kabak gibi çıkmış.
ama bu ehliyete puan işleme olmaz. bir gün bir avukata denk gelir.. adam patlatıverir yönetmeliği.