škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fenomen'den satılık A5 fsi octi

fenomen · 135 · 11205

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: dgn;334348
Dizel araba çok rahat 7-8 litre yakar trafikte.Halk olarak dizeli kokluyor yakmıyor olarak biliyoruz ama yanlış.Fabianın(TDI) 7litre yaktığı yerde benzinli punto 10litrenin altına düşemiyordu..
Fiesta açık yolda sabit hızlarla 3,8-4 litreleri rahat yakalayabiliyor; ancak köprü trafiğine girdiyse... Hah şamata o zaman başlıyor işte.:kiki:

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;334389
Fiesta açık yolda sabit hızlarla 3,8-4 litreleri rahat yakalayabiliyor; ancak köprü trafiğine girdiyse... Hah şamata o zaman başlıyor işte.:kiki:

2.0 motoru olan bi tanidik vardi. kopru trafiginde ibre bozulup asagi dusuyor diyordu :)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlısı olsun hocam, gönlüne göre versin Allah inşallah :)
Bu devirde dizel bile olsa 1.6 arabaya bile binilmez zaten, taş çatlasın maksimum hacim 1.4 olacak, hatta 1.2 olacak hem vergiden hem sarfiyattan avantajı olacak.
Fabia 1.2 al bin mis gibi derim, bizim 1.2 gibi çok güzel motorumuz var valla, üstelik senin bulunduğun şehirde şehiriçi trafiği bile yok, bizim 1.2'lerle 4-5 litreyle dolaşırsın sanırım :)

Çevrimdışı focuson

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
enişte iyi düşün...renoyu sevmiyosun ama sana birde şunu diyeyim benim ev arkadaşımın megane ı var dizel acayip yaaa...çok az yakıyo bir araştır istersen...
:taka:

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Evet pejot yerine megan daha iyi sanki...

(Ama cerato daj dajjjj....)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;334428
Hayırlısı olsun hocam, gönlüne göre versin Allah inşallah :)
Bu devirde dizel bile olsa 1.6 arabaya bile binilmez zaten, taş çatlasın maksimum hacim 1.4 olacak, hatta 1.2 olacak hem vergiden hem sarfiyattan avantajı olacak.
Fabia 1.2 al bin mis gibi derim, bizim 1.2 gibi çok güzel motorumuz var valla, üstelik senin bulunduğun şehirde şehiriçi trafiği bile yok, bizim 1.2'lerle 4-5 litreyle dolaşırsın sanırım :)
fabia 1.2 dizel değil sanırım,benzinde nerden baksan 30 krş yakar.Tdi olsa tamam derim.

Alıntı yapılan: focuson;334573
enişte iyi düşün...renoyu sevmiyosun ama sana birde şunu diyeyim benim ev arkadaşımın megane ı var dizel acayip yaaa...çok az yakıyo bir araştır istersen...
Evet meganII 1.5 dci kokluyor ama renoya çok kılımdır hele clıo kapıya bastırmam tipsizlikten kaybediyorlar

Alıntı yapılan: turker;334582
Evet pejot yerine megan daha iyi sanki...

(Ama cerato daj dajjjj....)
MeganII :hhh:mümkün değil komşumuzda var 130bın km de hangi paket bilmiyorum 24 bın tl diyor.her yönden sevmiyorum çok itici geliyor.Ama arkadaşlar zaten ilanı kaldırdım yayından pejo 1.4 dizel bile ş.i 27-30 krş arası yakıyor dedi arkadaş illaki satacaksan da ben sana vereyim üstünüde veririm sana dedi.Bende vazgeçtim şimdilik..
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar c sınıfı bir araç 22-25 krş dan aşağı yakmaz denmişti buradan hatta benim arkadaş bile 307 için bile 30 krş da bahsediyor ama jetta ve passat yakıt değerlerine baktım ianılır gibi değil.
Yakıt Tüketimi (Şehiriçi / Şehirdışı)5,5 lt / 3,8 l        bu veriler passat ve jetta 1.6 tdi verileri buna ne dersiniz?

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;334664
Arkadaşlar c sınıfı bir araç 22-25 krş dan aşağı yakmaz denmişti buradan hatta benim arkadaş bile 307 için bile 30 krş da bahsediyor ama jetta ve passat yakıt değerlerine baktım ianılır gibi değil.
Yakıt Tüketimi (Şehiriçi / Şehirdışı)5,5 lt / 3,8 l bu veriler passat ve jetta 1.6 tdi verileri buna ne dersiniz?

hocam o veriler kağıt üzerinde, gerçekte şehir dışında normal kullanımda 5 lt.nin altına düşmez şehir içi kullandığın yere ve kullanım şekline bağlı.
gelsinler benim kullandığım yerde benim kullanım şartlarımla kullansınlar 7-8 lt. nin altına düşerse servetimi vereyim.
hiç kimsenin şehir içi tüketimlerini çok ciddiye alma, şehir içi kullanımı çok değişkendir.
benim araba da dizel 1.3 75 hp. commonrail multijet yani en az yakan dizellerden birisi.
şehir dışında kullanım şartlarına bağlı olarak 4-5 lt. civarında yakar, şehir içerisinde benim kullanım şartlarımda;
fabia 101 hp 10-11 lt. yakıyordu,
seat leon 13-14 lt. yakıyordu,
corsa dizel de 8 lt. civarında yakıyor.
125 cc.lik scoteer de 125-150 krş civarında yakıyor.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabialife;334701
hocam o veriler kağıt üzerinde, gerçekte şehir dışında normal kullanımda 5 lt.nin altına düşmez şehir içi kullandığın yere ve kullanım şekline bağlı.
gelsinler benim kullandığım yerde benim kullanım şartlarımla kullansınlar 7-8 lt. nin altına düşerse servetimi vereyim.
hiç kimsenin şehir içi tüketimlerini çok ciddiye alma, şehir içi kullanımı çok değişkendir.
benim araba da dizel 1.3 75 hp. commonrail multijet yani en az yakan dizellerden birisi.
şehir dışında kullanım şartlarına bağlı olarak 4-5 lt. civarında yakar, şehir içerisinde benim kullanım şartlarımda;
fabia 101 hp 10-11 lt. yakıyordu,
seat leon 13-14 lt. yakıyordu,
corsa dizel de 8 lt. civarında yakıyor.
125 cc.lik scoteer de 125-150 krş civarında yakıyor.
corsa dizel de 8 lt. civarında yakıyorsa benim octi karma olarak 33 krş yakıyor şu an itibariyle.her ay depoyu fullerim 6.7lt çıkıyor ortalamam ay sonunda.Dizellerin cazibesi kalmamış demek o zaman.Ama son kasa fiesta dizellerin karma olarak 5 lt yaktığını ders verdiğim okulun öğretmeni demişti.şu an bu 21 krş anlamına geliyor buda gayet makul demektir.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;334720
...son kasa fiesta dizellerin karma olarak 5 lt yaktığını ders verdiğim okulun öğretmeni demişti.şu an bu 21 krş anlamına geliyor buda gayet makul demektir.
İyi de Fiesta da 1+1; salon yok.:wnk::kiki:

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;334740
İyi de Fiesta da 1+1; salon yok.:wnk::kiki:
:++::++::++::knp:

fabialife

• Ziyaretçi
corsa dizel de 8 lt. civarında yakıyorsa benim octi karma olarak 33 krş yakıyor şu an itibariyle.her ay depoyu fullerim 6.7lt çıkıyor ortalamam ay sonunda.Dizellerin cazibesi kalmamış demek o zaman.Ama son kasa fiesta dizellerin karma olarak 5 lt yaktığını ders verdiğim okulun öğretmeni demişti.şu an bu 21 krş anlamına geliyor buda gayet makul demektir.

sevgili hocam ben meramımı anlatamadım.
şu marka bu kadar yakıyor, o marka bu kadar yakıyor bunlar hikaye.
yakıt; hava şartlarına, rakıma, kullanım şeklinize, trafik şartlarına, aracın ağırlığına,yüküne, yol durumuna, gittiğiniz mesafeye vb. bir çok etkene göre değişir.
bu nedenle ben hiç kimsenin yakıt değerini dikkate almam. herkesin şartları kendine özgüdür.
senin arabadan bizde 2 tane var benim kullanım şartlarımda 11-12 lt. nin altına düşmüyor.
dizel octavia, dizel süperb de var onlarda da durum farklı değil
neden mi? ben her gün soğuk motorla yola çıkıp her 100-150 mt.de bir kırmızı ışık veya kavşakta yavaşlayıp veya durup 2 km. yol gidiyor akşamda aynı şaretlarda 2 km. dönüyorum.
bu şartlarda 101 hp fabia 10-11 lt civarında
seat leon 13-14 lt. civarında
dizel corsa 7-8 lt. civarında scoteer 125-150 krş. civarında yakıyor dedim.
bu şartlarda  ağırlığı 1160 kğ. olupta 7 lt.nin altına düşecek dizel araba varsa ben arabamı hediye edeceğim.
şehir dışında 80-90 km. sabit hızla 3,8-4 litreleri ben de görüyorum ama bu şartlarda ne kadar araba kullanılır bu da kişiye bağlı.
trafiği sakin, yolların müsait olduğu yerlerde şehir içerisinde 4-4,5 lt.leride görüyorum.
bu durumda benim arabanın ortalaması ne olacak?
diyeceğim şu ki' sen hiç kimsenin ortalamasını baz alma ama fikir sahibi olmak çasından değerlendir. çünki herkesin kullanım şartları çok farklıdır.
aynı il veya ilçede bile olsa çok farklıdır. benim burada ben şehrin göbeğinde oturuyorum yakıtım yüksek ama trafiğin sakin olduğu bir mahallede otursam 5-5,5 lt. ye kadar düşer.
dizel araba cazibesini yitirmedi daha kısa vadede yitirmez ancak dizel araba bilinçli kullanıcı ister.
1.900-2.200 devir arasında kullan ondaki yakıt ekonomisini ve torkun zevkini hiç bir şeye değişmezsin.

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hocam varsa aklında 1.2 fabia değerlerini yazayım

kışın 8l/100 km

yazın kastırırsam klima falan açmazsam 6.5-7 lt/100 km yakıyor hesabıma göre

uzun yolda da 90 la gidersen 5-5.5 lt en fazla

hem makyajlılar benim araba gibi boş değil, çift renk ön panel, yol bilgisayarı gündüz farı gibi hoş ayrıntılar da var, pratik sınıfına göre geniş güzel bir araç.

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

fabialife

• Ziyaretçi

en son kasa, eski kasa farketmez bütün dizel fiestaların motoru 68 hp. aynı motor. bizim arabaların motoru ile fiat'ın multijet motoru ile aynı 75 hp.
üstelik daha daha az yakan daha yeni teknoloji bir motor.
son kasa fiesta ile bizim arabanın ağırlığı da aşağı yukarı aynı.
demekki benim arabayı sen orada kullansan karma tüketimi 5 lt.nin altına düşecek anlamına geliyor.
bir dip not daha düşeyim; daha yakıt hesaplamasını bilmeyen çok adam var memlekette.
bazen benim çevremde de var bunlardan; şu kadar krş yakıyor diyor nasıl hesapladın diyorum? kırmızı yandı 20 liralık yakıt aldım şu kadar km. yaptım tekrar kırmızı yandı diyor.
böyle yakıt hesabı olmaz, doldurursun depoyu taşana kadar en az 100 km. yol yapar depoyu tekrar taşana kadar doldurur, aldığın yakıtı yaptığın km.ye bölersin.
hatta adam 2 sene önceki yaptığı hesabı şimdi söylüyor araba şu kadar kuruş yakıyor diye.
en az yakan dizel motorlar; PSA yani renault, peugeut, citroen, dacia ve bazı nissanlarda kullanılan motor.
daha sonra multijet motor fiat ve opelde kullanılan, daha sonra hyundai, kia, volkswagen, ford vs. gelir.
bunların arasında ne farkeder; standart bir dizel motorda PSA %7-8,  multijet motor % 3-4 daha az yakar. diğerleri üç aşağı beş yukarı birbirine yakındır benim tahminim.
yani en az yakanı ile en çok yakanı arasındaki fark max. % 10'u bulmaz.
sonuç olarak ta Hocam sen arabana binmeye devam et.ondaki konfor ve güvenliği başka arabada bulamazsın, bulabilecek bir dizel istiyorsan üzerine 10-15 lira daha vermen lazım.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Evet dediklerinize bugün hak verdim.Kayın biraderin 1.3 multijet forinosu var bugün fethiye'den ortacaya geldi yanıma.Geldiğinde baktım ortalamasına 6.6lt 56 km uzun yol ve yol hız ortalaması 68 km.Şaşırdım gerçekten.27 krş yakmış 1190 kg ve 4 kişi içinde yüksüz bagajla.Akşama doğru pikniğe gittik onlar kendi aracıyla bende kendi octimle.Onun ortalaması 6.4 lr benim ortalamam 6.1lt idi ve 80 km sabit hızla geldik ikimizde.Benim octi 28,5 krş onunki 26,5 krş.Şaşırdım gerçekten.Ben o araçların az yaktığını biliyordum.Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Ama son bir şey diyeceğim octi 1.6 tdi uzun yolda inanılmaz yaktığını duyduğumda şaşırmadan edemedim.17 krş yaktı dedi arkadaş,onun eniştesiymiş ve 180 km hızla ankara-izmir arası bu bana inandırıcı gelmedi bunu en iyisi kullananlar bilir.Belki dediğiniz gibi hesaplamada sorunları var.