škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ubuntu nasıldır? İş görür mü?

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emrah arıcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Üniversitedeki hocam kullanırdı cok memnundu. bence birde win 7 kurun 2 side kalsın
Bir sevda bizimkisi.....

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben bu canon dosyasını indirdim, zipli bir dosya ama kurulabilir bir program göremedim içinde?

Yazıcıyı ağda gördüm, ilgili dosyayı gördüm bu sefer, ama yazıcıdan çıktı alamıyorum..Pöff
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;341917
Ben bu canon dosyasını indirdim, zipli bir dosya ama kurulabilir bir program göremedim içinde?

neler var icinde?

benim linux hakkindaki gorusum, ki bugune kadar hic yaniltmadi benim linux sagolsun, desktop tarafinda gucsuz. bir windows tarafina baktigimda, bir de mac tarafina baktigimda halen onlarla basedebilecek durumda degil. Hele Mac Os unix tabanli olmasina ragmen yine iyib ir yere geldi ama linux desktopta bunu basaramadi. Ama server tarafinda bakinca olaya linux bu konuda tartismasiz en iyisi bence.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ulysses;341932
neler var icinde?

benim linux hakkindaki gorusum, ki bugune kadar hic yaniltmadi benim linux sagolsun, desktop tarafinda gucsuz. bir windows tarafina baktigimda, bir de mac tarafina baktigimda halen onlarla basedebilecek durumda degil. Hele Mac Os unix tabanli olmasina ragmen yine iyib ir yere geldi ama linux desktopta bunu basaramadi. Ama server tarafinda bakinca olaya linux bu konuda tartismasiz en iyisi bence.

DOC

DRIVER-
  -DEBIAN--DRM

SRC

Gibi...

Bu zipli dosyayı açıp, ağdaki yazıcıyı bulup listede (eskiden yazmıyordu) bulup seçtim ama yine çıktı alamadım...

Aah ah! mac os kullanıyorum evde..Harika ötesi..Çok alıştım MAC OS X 'e..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı anarche

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ubuntu kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim; kullandığınız printer, mouse, klavye, ses kartı, ekran kartı gibi birimlerin driver dosyalarının sağlanması yükümlülüğü Linux çekirdeğini kullanan dağıtımlar değildir. Bu yükümlülük bu ara birimleri üreten şirketlerindir. Eğer Linux çekirdeği kullanan bir dağıtımı kullanıyorsanız alacağınız ara birimlerin Linux'u desteklediğinden emin olun. Kendi adıma söyleyeyim eski Pardus ve Ubuntu sürümleri haricinde driver aradığımı hiç hatırlamıyorum. Hatta şunu da ekleyeyim Avea Jet modem kullanıyorum onun bile Linux için driver desteği var ve bu desteği Ubuntu vermiyor Avea Modemin içinde kendisi ile birlikte geliyor driver.

Bir diğer konu ise Mac OS linux tabanlı olmasına rağmen neden bu kadar önde? Sorunuzun cevabını sanırım Mac'lerin etiketinde yazan fiyatlarda saklı. Ubuntu ve Pardus için herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Windows ile karşılaştırılmasına gelince; grafik, CAD ve oyun konusunda sıkıntıları zaten bilinen bir konu ama WINE (Wine Is Not an Emulator) ile bu sıkıntıların büyük bir bölümü aşılıyor.

Ubuntu hızlı ve stabil bir dağiıtımdır, son kullanıcı için kolaylık sağlayan yenilikler içermektedir. Kullandıkça ne kadar kolay olduğunu hatta Win7 ile gelen çoğu yeniliğin zaten Linux dağıtımlarında olduğunu göreceksiniz.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Burdakilerden hangisini seçmeliyim?

2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: anarche;341966
Ubuntu kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim; kullandığınız printer, mouse, klavye, ses kartı, ekran kartı gibi birimlerin driver dosyalarının sağlanması yükümlülüğü Linux çekirdeğini kullanan dağıtımlar değildir. Bu yükümlülük bu ara birimleri üreten şirketlerindir. Eğer Linux çekirdeği kullanan bir dağıtımı kullanıyorsanız alacağınız ara birimlerin Linux'u desteklediğinden emin olun. Kendi adıma söyleyeyim eski Pardus ve Ubuntu sürümleri haricinde driver aradığımı hiç hatırlamıyorum. Hatta şunu da ekleyeyim Avea Jet modem kullanıyorum onun bile Linux için driver desteği var ve bu desteği Ubuntu vermiyor Avea Modemin içinde kendisi ile birlikte geliyor driver.

Bir diğer konu ise Mac OS linux tabanlı olmasına rağmen neden bu kadar önde? Sorunuzun cevabını sanırım Mac'lerin etiketinde yazan fiyatlarda saklı. Ubuntu ve Pardus için herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Windows ile karşılaştırılmasına gelince; grafik, CAD ve oyun konusunda sıkıntıları zaten bilinen bir konu ama WINE (Wine Is Not an Emulator) ile bu sıkıntıların büyük bir bölümü aşılıyor.

Ubuntu hızlı ve stabil bir dağiıtımdır, son kullanıcı için kolaylık sağlayan yenilikler içermektedir. Kullandıkça ne kadar kolay olduğunu hatta Win7 ile gelen çoğu yeniliğin zaten Linux dağıtımlarında olduğunu göreceksiniz.

Ureticiler de destek vermiyor zaten. Linuxu desktop platformunda normal kullanici icin fazla zorlu buluyorum. Ben bile kullanmak istemiyorum, terminalden halletmek istemiyor insan bazi basit isleri. Ubuntu bu konuda cok iyi ama.

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;342013
Burdakilerden hangisini seçmeliyim?

6.5mb olanini dene.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ulysses;342019
6.5mb olanini dene.

Denedim hata veriyor, aslında ubuntu'nun istediği uzantı o klasörlerin hiç birinde yok..

Yazıcıyı halletsem yetecek bana ama ...:(
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;342050
Denedim hata veriyor, aslında ubuntu'nun istediği uzantı o klasörlerin hiç birinde yok..

Yazıcıyı halletsem yetecek bana ama ...:(

baska bi pcnin yazicisini paylastir ;)

Çevrimdışı anarche

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ulysses;342018
Ureticiler de destek vermiyor zaten. Linuxu desktop platformunda normal kullanici icin fazla zorlu buluyorum. Ben bile kullanmak istemiyorum, terminalden halletmek istemiyor insan bazi basit isleri. Ubuntu bu konuda cok iyi ama.

Üreticiler, ürünlerini alanların talepleri olmazsa neden destek versinler? Neyse bu konu dallı budaklı zaten kendi forumlarında da aynı konuyu defalarca tartıştılar.

En basidinden Pardus için konuşmak gerekirse; Tubitak destek verdi, her yerde Türklerin yaptığı işletim sistemi (bence bu da yanlış) diye reklamı yapıldı ama devletin kendi birimleri Microsoft'un ürünlerini kullanıyor.

Terminal konusunda haklısınız MS-DOS kulanmış olmama rağmen bana da çok angarya geliyor.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ulysses;342073
baska bi pcnin yazicisini paylastir ;)

Bizim şubede 2 yazıcı var, ikiside canon..İkiside olmuyor..pöff! :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP