škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Elektrik faturasındaki giderlerin iadesi.......

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar epeyden beri basında yazılıp çiziliyor.Faturalardaki ek giderlerin iadesi konusunda tüketici hakem heyetine başvuranların çoğu paralarını iade aldılar.Ama onların emsallerini nasıl bulurum.Bende bulunduğum ilçede hakem heyetine başvurmayı düşünüyorum.Kaz gibi yolunmak zoruma gidiyor.En azından dilekçeyle başvurup sonucu bi göreyim diyorum.O emsalleri bulup müracaat edeyim diyorum.Ne dersiniz?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yokmu itirazı olan arkadaşlardan

Çevrimdışı bulent45

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
hocam bende bu konuyu araştırıyorum.öğrendiğim kadarıyla dilekçe ve elektrik faturaları ile hakem heyetine başvurmak gerekiyormuş.yalnız eve gelen faturaların(kk bedeli vs alındığı) hepsinin de eklenmesi gerekiyormuş.hakem heyetine gidip detaylı öğrenicem.bununla ilgili  birkaç link buldum.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/04/03/faturaya-dava-acti-parasina-geri-aldi#
http://www.memurlar.biz/haber/elektrik-faturasi-ek-ucretleri-iade-ediliyor-252975.html
http://www.sikayetvar.tv/haber/elektrikte-haksiz-kesintiye-iade/2116

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bulent45;342411
hocam bende bu konuyu araştırıyorum.öğrendiğim kadarıyla dilekçe ve elektrik faturaları ile hakem heyetine başvurmak gerekiyormuş.yalnız eve gelen faturaların(kk bedeli vs alındığı) hepsinin de eklenmesi gerekiyormuş.hakem heyetine gidip detaylı öğrenicem.bununla ilgili birkaç link buldum.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/04/03/faturaya-dava-acti-parasina-geri-aldi#
http://www.memurlar.biz/haber/elektrik-faturasi-ek-ucretleri-iade-ediliyor-252975.html
http://www.sikayetvar.tv/haber/elektrikte-haksiz-kesintiye-iade/2116
Bülent burada aradığım husus şu mahkemenin tüketici lehine verdiği emsal kararı nasıl nerden bulacağız sorun bu?

fabialife

• Ziyaretçi
sevgili hocam ben 18 yıl kepez elektrikte çalıştım, kepez elektik'e devlet el koyup tedaşa devredince 10 yıldırda tedaşta çalışıyorum.
bu tür kalemler değişik adlar altında ben bildim bileli vardı. birkaç kalem girdi çıktı veya isim değişti başka değişen bir şey yok.
daha önce az alınıyordu 8-10 yıldır çok alınıyor.
daha önce faturalarda görünmüyordu 5-6 aydır faturalarda görünmeye başladı ortalık karıştı.
orada tepki çeken zaten KAÇAK kelimesi. sadece kayıp bedeli yazsaydı yine bu kadar tepki almazdı.
gelelim meseleye; kesinlikle bunu savunuyor değilim, bence de adaletsiz ama bu tür kalemler, su faturalarında, doğalgaz vs. faturalarında her şeyde var.
burada problem olan kesintiler değil kesintilerin isimleri bence, aynı kesintileri vergi adı altında alsalar kim itiraz edecekti.
iade konusuna gelince; itiraz eden, mahkemeye veren, karar çıkartan vs. bunları geç. parasını geri alan 1 kişi varsa onu bilelim.
tüketici hakem heyeti, mahkeme kararı falan hikaye. yargıtay onamadan, bakanlık ödeme kararı çıkarmadan devletten kimse bir kuruş alamaz. bir de hiç birimizin bilmediği devleti koruma kanunu diye bir kanun varmış
adı üstünde DEVLET BABA, ne diyor devlet baba BEN SİZİN BABANIZIM BEN NE DERSEM O OLUR.
böyle bir karar çıkarmı dersen ahir ömrümde ben görmem herhalde ama gerisini bilemem.
diyelimki çıktı; herkes hemen gidip parasını alacak falan zannetmeyin.
milyonlarca abonenin 8-10 yıl geriye dönük her faturasının kalem kalem bedelleri hesaplanacak, tabi vatandaş yakalamışken yasal faizini de isteyeceği için devletin her yıla ait farklı yasal faiz oranlarıyla 8-10 yıl geriye dönerek her faturanın faizleri de hesaplanacak.
ötv, kdv devlete, belediye payları belediyelere ödendiği için bu bedeller hesaplanıp bu kurumlardan geri istenecek veya mahsuplaşılacak.
tabi bu süre içerisinde bu bedelleri önce devlet, daha sonra tedaş özelleşip şirketlere dönüştürüldüğü için dönüştürülen şirketler, daha sonra da bu şirketler satıldığı için bunları satın alan şirketler tarafından tahsil edildiğinden bu bedellerin kim ne kadarını tahsil etmiş hesaplanacak .
bu arada 3 üç kurum farklı olduğu için belki de bu üç kuruma ayrı ayrı dava açmak gerekecek vs. daha aklıma gelmeyen bir sürü teferruat.
bu iş için pratik bir formül bulunmazsa veya otomatik hesap yapan bir proğram yapılamazsa ki bence mümkün değil bu hesapları yapmak bile yıllar sürer.
ya da devlet baba kızar % 50 bir vergi daha geçirir olur elektriğin kwh.ti 500 kuruş.
bu kurum benim gibi 50-60 çalışanının hakkını gaspettiği için biz bile yıllardır mahkemelerde sürünüyoruz.
en son açtığımız davada; hakim önce bilirkişi raporu istedi, bilirkişi bir raporu bir yılda anca yazdı.
bilirkişinin lehimize rapor yazmasına rağmen karşımızdaki devlet olunca hakim davayı reddetti, dava şimdi yargıtayda.
kendi çalışanın 3-5 kuruş haklı talebini bile ödemeyen kurum böyle tirilyonluk parayımı ödeyecek.
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2012, 23:29:28 Gönderen: fabialife »

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ahmet bey haklisiniz,epey uzun yazmişsiniz tesekkurler.Şimdi benim bundan kastim şu;bu tûr haberleri medyada okuyoruz birazda cesaret geliyor.En azindan itiraz ederek koyun olmadigimizi tescilleyelim itiraz edelim diyoruz. Medyada okuyoruz bunndann cesaret aliyoruz bellimi olur okuduklarimiza gore mahkeme tuketici lehine karar verdigini okuyoruz,sonuc ne olur bilinmez ama bi deneyelim bakalim ne olur.

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;342722
Ahmet bey haklisiniz,epey uzun yazmişsiniz tesekkurler.Şimdi benim bundan kastim şu;bu tûr haberleri medyada okuyoruz birazda cesaret geliyor.En azindan itiraz ederek koyun olmadigimizi tescilleyelim itiraz edelim diyoruz. Medyada okuyoruz bunndann cesaret aliyoruz bellimi olur okuduklarimiza gore mahkeme tuketici lehine karar verdigini okuyoruz,sonuc ne olur bilinmez ama bi deneyelim bakalim ne olur.

hocam düşünce ve tepkilerinde tüm arkadaşlar gibi sen de çok hakılsın, zaten bu ülke ne çektiyse hep tepkisiz bir toplum olmaktan çekti.
ancak tepki organize ve ses getirir türden olmadığı sürece bu ülkede kimse kazımıyor.
tabiki bu ülkenin her vatandaşının hakkını araması anayasal ve insani hakkı, buraya kadar her şey normal.
sıkıntı şurada başlıyor; aynı yumurtamı civcivden, civcivmi yumurtadan çıkar misali vatandaş mı devlet için vardır, devletmi vatandaş için vardır sorusunda.
bu ülkede tarih boyunca kraldan fazla kıralcılar çok olduğu için biz hep devletçi bir zihniyetle yetiştik, yetiştirildik. durum böyle olunca vatandaş hep göz ardı edildi.
ne zaman ki medeni ülkeler gibi esas olan vatandaştır, devlet vatandaşın huzur, güvenliği ve refahı için vardır zihniyeti yerleşti biz ancak o zaman adam oluruz.
gelelim konumuza; bu olayda da 5-10 kişi mahkemeye vermiş, 5-10.000 kişi dilekçe vermiş bir sonuç çıkmaz ama 1.000.000 kişi başbakanlığa mail atsın sonuç daha tatminkar olur.
geriye dönük bir şey çıkmaz ama düzenlemeye gider halkın gazını alırlar.
Türkiye çapında 1 milyon kişi sokağa çıkarak demokratik hakkını kullanarak protesto etse, olmadı bir hafta sonra bir daha gerekirse bir daha o zaman birilerinin kuyruğu titrer ve dikkate alırlar.
geriye dönük sonuç çıkmasa bile, en azından bundan sonrası için bir düzenleme yapılsa bu bile bizler için bir kazanımdır.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabialife;343037
hocam düşünce ve tepkilerinde tüm arkadaşlar gibi sen de çok hakılsın, zaten bu ülke ne çektiyse hep tepkisiz bir toplum olmaktan çekti.
ancak tepki organize ve ses getirir türden olmadığı sürece bu ülkede kimse kazımıyor.
tabiki bu ülkenin her vatandaşının hakkını araması anayasal ve insani hakkı, buraya kadar her şey normal.
sıkıntı şurada başlıyor; aynı yumurtamı civcivden, civcivmi yumurtadan çıkar misali vatandaş mı devlet için vardır, devletmi vatandaş için vardır sorusunda.
bu ülkede tarih boyunca kraldan fazla kıralcılar çok olduğu için biz hep devletçi bir zihniyetle yetiştik, yetiştirildik. durum böyle olunca vatandaş hep göz ardı edildi.
ne zaman ki medeni ülkeler gibi esas olan vatandaştır, devlet vatandaşın huzur, güvenliği ve refahı için vardır zihniyeti yerleşti biz ancak o zaman adam oluruz.
gelelim konumuza; bu olayda da 5-10 kişi mahkemeye vermiş, 5-10.000 kişi dilekçe vermiş bir sonuç çıkmaz ama 1.000.000 kişi başbakanlığa mail atsın sonuç daha tatminkar olur.
geriye dönük bir şey çıkmaz ama düzenlemeye gider halkın gazını alırlar.
Türkiye çapında 1 milyon kişi sokağa çıkarak demokratik hakkını kullanarak protesto etse, olmadı bir hafta sonra bir daha gerekirse bir daha o zaman birilerinin kuyruğu titrer ve dikkate alırlar.
geriye dönük sonuç çıkmasa bile, en azından bundan sonrası için bir düzenleme yapılsa bu bile bizler için bir kazanımdır.
üzeri ırmızılı yer benim için en hoş olan yeri burası ve hep ben bunu savundum ve savunmaya devam edeceğim.Bu ülkede vatan millet sakarya edebiyatı olduğu sürece "önce vatan"dendiği sürece güçlü  ordu güçlü ülke dendiği sürece ve bu mantık/zihniyet iktidarını sürdürdüğü sürece ve "ÖNCE İNSAN"DENMEDİĞİ SÜRECE daha çooooooook işimiz var demektir.Haytın merkezie insanı almalıyız böyle değilse yontulmaya devam diyecek gibiyiz.Teşekkürler paylaşımınız için.Tamda kalbimi okumuşsunuz.Senle gerçek hayatta tanışmayı çok isterim inş.bir gün tanışmak nasip olur.

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;343093
üzeri ırmızılı yer benim için en hoş olan yeri burası ve hep ben bunu savundum ve savunmaya devam edeceğim.Bu ülkede vatan millet sakarya edebiyatı olduğu sürece "önce vatan"dendiği sürece güçlü ordu güçlü ülke dendiği sürece ve bu mantık/zihniyet iktidarını sürdürdüğü sürece ve "ÖNCE İNSAN"DENMEDİĞİ SÜRECE daha çooooooook işimiz var demektir.Haytın merkezie insanı almalıyız böyle değilse yontulmaya devam diyecek gibiyiz.Teşekkürler paylaşımınız için.Tamda kalbimi okumuşsunuz.Senle gerçek hayatta tanışmayı çok isterim inş.bir gün tanışmak nasip olur.
[/B]

inşaallah hocam, bende çok isterim. buralara yolun  düşerse mutlaka beklerim, nasip olurda benim yolum oralara düşerse bir çayını içmek isterim.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabialife;343298
[/B]

inşaallah hocam, bende çok isterim. buralara yolun düşerse mutlaka beklerim, nasip olurda benim yolum oralara düşerse bir çayını içmek isterim.
eyvallaaaaaaaaaahhhhhh ne demek her zaman:syg::syg::syg2:

Çevrimdışı abidincek

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabialife;342717
sevgili hocam ben 18 yıl kepez elektrikte çalıştım, kepez elektik'e devlet el koyup tedaşa devredince 10 yıldırda tedaşta çalışıyorum.
bu tür kalemler değişik adlar altında ben bildim bileli vardı. birkaç kalem girdi çıktı veya isim değişti başka değişen bir şey yok.
daha önce az alınıyordu 8-10 yıldır çok alınıyor.
daha önce faturalarda görünmüyordu 5-6 aydır faturalarda görünmeye başladı ortalık karıştı.
orada tepki çeken zaten KAÇAK kelimesi. sadece kayıp bedeli yazsaydı yine bu kadar tepki almazdı.
gelelim meseleye; kesinlikle bunu savunuyor değilim, bence de adaletsiz ama bu tür kalemler, su faturalarında, doğalgaz vs. faturalarında her şeyde var.
burada problem olan kesintiler değil kesintilerin isimleri bence, aynı kesintileri vergi adı altında alsalar kim itiraz edecekti.
iade konusuna gelince; itiraz eden, mahkemeye veren, karar çıkartan vs. bunları geç. parasını geri alan 1 kişi varsa onu bilelim.
tüketici hakem heyeti, mahkeme kararı falan hikaye. yargıtay onamadan, bakanlık ödeme kararı çıkarmadan devletten kimse bir kuruş alamaz. bir de hiç birimizin bilmediği devleti koruma kanunu diye bir kanun varmış
adı üstünde DEVLET BABA, ne diyor devlet baba BEN SİZİN BABANIZIM BEN NE DERSEM O OLUR.
böyle bir karar çıkarmı dersen ahir ömrümde ben görmem herhalde ama gerisini bilemem.
diyelimki çıktı; herkes hemen gidip parasını alacak falan zannetmeyin.
milyonlarca abonenin 8-10 yıl geriye dönük her faturasının kalem kalem bedelleri hesaplanacak, tabi vatandaş yakalamışken yasal faizini de isteyeceği için devletin her yıla ait farklı yasal faiz oranlarıyla 8-10 yıl geriye dönerek her faturanın faizleri de hesaplanacak.
ötv, kdv devlete, belediye payları belediyelere ödendiği için bu bedeller hesaplanıp bu kurumlardan geri istenecek veya mahsuplaşılacak.
tabi bu süre içerisinde bu bedelleri önce devlet, daha sonra tedaş özelleşip şirketlere dönüştürüldüğü için dönüştürülen şirketler, daha sonra da bu şirketler satıldığı için bunları satın alan şirketler tarafından tahsil edildiğinden bu bedellerin kim ne kadarını tahsil etmiş hesaplanacak .
bu arada 3 üç kurum farklı olduğu için belki de bu üç kuruma ayrı ayrı dava açmak gerekecek vs. daha aklıma gelmeyen bir sürü teferruat.
bu iş için pratik bir formül bulunmazsa veya otomatik hesap yapan bir proğram yapılamazsa ki bence mümkün değil bu hesapları yapmak bile yıllar sürer.
ya da devlet baba kızar % 50 bir vergi daha geçirir olur elektriğin kwh.ti 500 kuruş.
bu kurum benim gibi 50-60 çalışanının hakkını gaspettiği için biz bile yıllardır mahkemelerde sürünüyoruz.
en son açtığımız davada; hakim önce bilirkişi raporu istedi, bilirkişi bir raporu bir yılda anca yazdı.
bilirkişinin lehimize rapor yazmasına rağmen karşımızdaki devlet olunca hakim davayı reddetti, dava şimdi yargıtayda.
kendi çalışanın 3-5 kuruş haklı talebini bile ödemeyen kurum böyle tirilyonluk parayımı ödeyecek.

eski bir tedaş çalışanı olarak aynen arkadaşa katılıyorum.. hele ki  bir çok yerde tedaş özel şirketlere devir olduki bahsi geçen paraları almak çok zor..
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hiç bişi çıkmasa bile oraya müracaat etmek bile iyidir altı üstü bi dilekçedir ve şikayetler çok olursa bir yerlere tepkilerimiz iletilir koyun olmadığımızı tescilletiriz en azından.

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;343464
Hiç bişi çıkmasa bile oraya müracaat etmek bile iyidir altı üstü bi dilekçedir ve şikayetler çok olursa bir yerlere tepkilerimiz iletilir koyun olmadığımızı tescilletiriz en azından.

yazalım hocam, yürümekle yollar, yazmakla kollar aşınmaz.:knp:
vatandaşın yazdığı dilekçeleri takar klasöre kaldırırlar rafa. çoğuna cevap bile verilmez. ya da incelenmektedir, mümkün değildir diye matbu bir cevap gönderilir.
işte zurnanın zırt dediği yer burası. haklı talebine böyle sallama bir cevap gelince insanı sıkıntı stres basar.
yoksa yazmak mesele değil.:++::rock1: