škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

superb II chıp taktırılması motora zarar verir mi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı egemenkons

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar son zamanlarda araçlara chıp taktırıp 140 beygirlik araçları 175e çıkarıyorlar ve daha az yaktığını söylüyorlar bu doğru mu ve motora zarar verir mi yaptırılmalı mı sizce yaptıran arkadaşlar fikir verirlerse sevinirim.

Çevrimdışı nuriskaan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ewet doğrudur.. Ama yazılımı yapan firmanın güvenilir ve kendini ispatlamış bir firma olması gerekiyor.. Almanya'nın en büyük yazılım şirketlerinden biri Vmax Performance'ın Türkiye distrübitörü yakın arkadaşım.. Yapılan araçlar gerçekten çok başarılı oldu ve sahipleri çok sewerek kullanıyorlar araçlarını.. 100.000 km dir yazılımlı (chipli) kullanılan araçlar biliyorum etrafımda..

Aracın motor bilgilerini yazarsanız Vmax'deki değerlerini size söyleyebiliriz..

Çevrimdışı egemenkons

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nuriskaan;342378
Ewet doğrudur.. Ama yazılımı yapan firmanın güvenilir ve kendini ispatlamış bir firma olması gerekiyor.. Almanya'nın en büyük yazılım şirketlerinden biri Vmax Performance'ın Türkiye distrübitörü yakın arkadaşım.. Yapılan araçlar gerçekten çok başarılı oldu ve sahipleri çok sewerek kullanıyorlar araçlarını.. 100.000 km dir yazılımlı (chipli) kullanılan araçlar biliyorum etrafımda..

Aracın motor bilgilerini yazarsanız Vmax'deki değerlerini size söyleyebiliriz..

100bin km kullandığı doğru olabilir ama motora zarar verip vermediği hakkında bir bilgi sahibi değil sanırım kimse. 2.0 tdi 140 beygir

Çevrimdışı nuriskaan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Serhat bey şöyle izah edeyim.. Araca yapılacak yazılımdan önce motor içinin bu artışa ne kadar dayanacağının bilinmesi gerekiyor.. Bu yapılan stage 1 yazılımlar oldukça soft olduğu için alınan gücün motora zarar vermesi söz konusu değil..

Örneğin sizin stock motorunuza Vmax 180 ps 400 Nm değerlerini wermiş.. Yani stok araca başka verdiği ikinci bir seçenek yok.. Ancak motor içinin güçlendirilmesi + egzost + intercooler + enjektör sonrasında değerler artıyor tabii ki..

Kısadan şunu söylemek gerekiyor.. Sizin aracınıza yapacağınız yazılım ve +40 ps güç artışı motorunuz için hesaplanmış ve en güvenilir olanıdır.. Unutmayın ki piyasada turbo basıncını arttırıp yazılım yaptım diyen insanlar var.. Hatta öyle şeyler war ki 'kaç beygir istiyorsun?' diye soranlar bile war..

Çevrimdışı egemenkons

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nuriskaan;342383
Serhat bey şöyle izah edeyim.. Araca yapılacak yazılımdan önce motor içinin bu artışa ne kadar dayanacağının bilinmesi gerekiyor.. Bu yapılan stage 1 yazılımlar oldukça soft olduğu için alınan gücün motora zarar vermesi söz konusu değil..

Örneğin sizin stock motorunuza Vmax 180 ps 400 Nm değerlerini wermiş.. Yani stok araca başka verdiği ikinci bir seçenek yok.. Ancak motor içinin güçlendirilmesi + egzost + intercooler + enjektör sonrasında değerler artıyor tabii ki..

Kısadan şunu söylemek gerekiyor.. Sizin aracınıza yapacağınız yazılım ve +40 ps güç artışı motorunuz için hesaplanmış ve en güvenilir olanıdır.. Unutmayın ki piyasada turbo basıncını arttırıp yazılım yaptım diyen insanlar var.. Hatta öyle şeyler war ki 'kaç beygir istiyorsun?' diye soranlar bile war..

Çok tehlike arz ediyor o zaman güvenilir yer bulmak lazım

Çevrimdışı egemenkons

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bir çok motor ustasıyla görüştüm motorun ömrünü yarı yarıya düşürdüğünü söylediler bu ihtamalin olması bile bence taktırmamak için yeterli bir neden

Çevrimdışı plodez

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
benim aracımda var o yazılımdan araç şuan tahmini 200.000+ km de motor da tık yok daha 100.000km dir chip takılı araçta

masser45

• Ziyaretçi
TSI motorun ömrü zaten hemen hemen 100 bin km. Bir de chip takarsanız sıkıntı olur.

Dizellerde TSI kadar sıkıntı olmaz ama vites DSG ise zaten tork artacağından farklı sıkıntılar çıkarabilir (şanzımanla ilgili).

Çevrimdışı egemenkons

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
zararsız olduğu kesin kanıtlanmadan 2. eline 60bin lira verdiğim arabaya chıp taktırıp rahat rahat süremem ben

masser45

• Ziyaretçi
Motora sonradan yapılan her işlem ömründen yer. Bu arada aracınız hayırlı olsun, şuanda sağa sola koşturmaya kullandığım A6'da da aynı motor var sanırım sadece yazılım değişik olması lazım. 2.0 TDI ama 170hp. 120'den sonraki gitmeme beni fıtık ediyor ama idare ediyorum sürati sevmem pek heryerde radar var zaten. Siz performans için mi düşündünüz tuningi?

Çevrimdışı egemenkons

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ben mutlaka sıkıntı yaratacağını düşünüyorum. mesela fabrikadan çıkan 140 ve 170 beygirlik araç arasındaki donanımsal fark ne bunu bilmek lazım eğer sadece yazılımsa yaptırmak normal olabilir ama başka bişeyse kimseye tavsiye etmem

Çevrimdışı MaxiGorky

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mgremaps.com
doğru şekilde yapıldığı taktirde bir zararı yoktur.
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2012, 13:17:32 Gönderen: MaxiGorky »

Çevrimdışı cemal arslan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://www.artituning.com
düzgün yapılan bir yazılımla asla sorun yaşamazsınız

mesela bazen müşteri soruyor...30hp değil de bana 20 yeter...
madem sen istiyorsun bende 20hp alacak şekilde ayarlarım.

bunun neresi kötü ???

custom remap işte budur...ayarlanabilen düzenlenebilen isteğe ve beklentiye göre yapılan yazılım daha iyi olmaz mı ????

yada sen olası sorunları kabul et..ben sana yazılımla sınırları zorlarım diyorum...

yabancı firmalarda bunu isteme yada söyleme şansınız yok.

araç şase yada motor numarasına göre ...yada LOG alıp öyle yazılım hazırlama...
anlamıyorum...bir kaç süslü laflar kafa karıştıran cümleler...teknik sözler...mesela "yazılım ile effektiv olmaz"....artık her ne demekse...
gibi sözler sadece kafa karıştırıyor müşterinin gözünde kendisini dev aynasında gösteriyor...

vw seat skoda audi....servisin kullandığı etka programı var...oradan her parçaya bakabilirsiniz...mesela 122 tsi ile 160 170 lık tsi larda aynı enjektör kullanılmış...
yada 140-160-170 de aynı turbo kullanılmış...

vw t5 2500 101hp ile 130hp ...herşeyi ile aynı...