škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bakımı hallettim :)

FF · 16 · 5279

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir efsane bakımımı daha hallettim çok şükür :rm: ne zamandır yapacam yapacam, nihayet vakit ayırıp yüklendim aleti götürdüm :rm: su ekleye yağ ekleye tuz ekleye ekleye kullandık aylarca :rm: o da rahatladı bende :rm: ufak tefek ekstralarıda vardı, onlarda yapıldı, cıncıh gibi oldu :rm:
Standart kalemler :rm:
Motor yağı+filtresi,hava+polen filtresi, boğaz kelebeği ve manifold temizliği. Boğaz kelebeği "sökülerek" komple temizlendi, manifold sensörü temizlendi, ilaçlandı. Cam suyu püskürteci cortlamıştı, ucundaki ince delik yer fırlayıp gidiyor :rm:, kronik sorunludur, sonra kovadan döküyormuş gibi fışkırtıyor :rm: önceki sağdı şimdi sol gitmişti, komple yenilenmiş oldu. Kısa ampul cuflamıştı o takıldı, 2-3 ay öncede diğeri cuflamıştı, bunlarda komple yenilendi :rm: Sağ aks körüğüm patlamıştı,(muayeneden geçtim bu sene, önceden ağır kusurdan geçmezdi:rm: muayene öncesi gerçi makyajlamıştık ama olsun :rm:) körük deyip geçmeyin, bu zaten tek başına bir iş :( o değişti, rot ayarları kaçıyor rot ayarına girdi. Klima gazı yenilendi. Bunun dışında, ufak tefek civatalar yenileriyle değiştirildi tabi, aksı sökünce tekrar eski segmanlı civatayı takmadık, sıkarken kırılma riskide var zaten.
Yağın süzülmesini bekliyoz :rm::rm::rm:

Tekerler yerden kesilince biraz huysuzluk etti ama servisten çıkınca yolda gönlünü aldım bol bol :rm::rm::rm:

Bunları hazır araba kaldırılmışken bilgi amaçlı çektim sadece. Önceki bakımdan değiştirilen yeni salıncak takozuyla,3-4 sene önceki değiştirilen viraj denge cubuğunun takozları. Aracınızda garc gurç sesi varsa sağdaki fotoğrafta görülen takozu değiştireceksiniz, bendekiler VW'nin sonradan değiştirdiği yeni orjinalleri, kaç yıldır tısır tısır kullanıyorum aynen devam. Salıncak takozu orjinal 2 kolludur, ömürsüzdür, cortlar, onlarda dört kollu olanla değişecek bu şekilde. Frende falan lak luk ses yapanda budur. Değiştirmeden kullanırsanız ilerde çok masraf açıyor, parça ucuz ama işçiliği ve rot ayarı vardır. Çatlamamış olsada değiştirin derim.

Boğaz kelebeğinin "kirli" halidir bu :rm: temizlikten sonra götür gümüş gününde ver :rm: temizlik sonrası foto çekmeye fırsat bulamadım iş yaptığımdan :rm: her zaman temizlendiğinden daha üzerinde ne kurum oldu ne toz, ilk günkü gibi aynen devam ediyor :rm: sökülerek temizlenmesi gerekiyor aslında, böylelikle neredeyse hiç kirlenmeye fırsat olmadığından ömrüne ömür katıyor. Sonrasında iyi bir adaptasyon ve çiçek gibi. Benim biraz yakıt ayarlarımda bozulmuştu, hepsinin ayarı bununla beraber yapıldı zaten. Anlık tüketimden anlıyordum bozukluğu, şu anda aynı devir, aynı hızda 1 litreden daha düştü :rm: yakında ortalama rekorumda gelir zaten sanırım :rm: düz açık yolda 3 ile 4 arasındaki küsüratlarda gidebiliyorum :rm:

Bunlarda öylesine, kırmızı helezonlarım :hoh::hih:ve bitiş düdüğü, bıcı bıcıya gitti dış+iç+motor :rm:

Arada unuttuğum gene vardır ama 10-12 kalem iş yapıldı en az, yarım gün uğraştık üzerinde, üzerimden büyük yük kalktı. Artık sezon için gazlamaya hazır durumda :rm::rm::rm:
Bu arada ufak bir bilgi vermek istiyorum, diğerleri hakkında yorum yapmayayım ama çok standart parça olan hava+yağ+polen filtresi fiyatları forumda çok dikkatimi çekiyordu, bu "üç parçanın toplamı" 32-34 lirayı geçmiyor haberiniz olsun. Sadece hava filtresine bu fiyatı yazıyorlar tutuluyorum. Standart bakım 200 liranın altına çok rahatlıkla çıkıyor. :)

Ugur A.

• Ziyaretçi

Çevrimdışı Detaycı

• Detailer
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Hayırlı olsun'  :ok:

Seçkin oto mu ora?

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;345908
Hayırlı olsun'  :ok:

Seçkin oto mu ora?

Evet, Erhan agayla daldık :D
Selamda yolladı herkeşlere :D

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Hacı bana da şundan makyajlı 101'lik bul da alayım...

Ciddiyim.

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hayırlı olsun zaten 200 tl nin çogu yag ve işçilik , yağı ucuza getirenler dahada ucuza çıkabilir

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bakım parçaları ucuzda yağ para tutuyor işte :) Yoksa yağ filtresi dediğin 8-9 tl birşey :)

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Baki abi, hayırlı olsun, :D sarı dana yine utana sıkıla pozlarda vermiş :D
-------------------------------------------------

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: tufan;345958
hayırlı olsun zaten 200 tl nin çogu yag ve işçilik , yağı ucuza getirenler dahada ucuza çıkabilir

Standart bakım "herşey dahil" 150 liraya çıkıyor rahatlıkla zaten :)

Alıntı yapılan: kadir_;345960
Bakım parçaları ucuzda yağ para tutuyor işte :) Yoksa yağ filtresi dediğin 8-9 tl birşey :)

En pahallı kalem yağ zaten Kadir'ciğim :) dediğim gibi filtrelerin hepsini toplasan 30 lira etmiyor bile :) ama cam suyunu bile kaleme ekleyen servislerde bu mümkün değil elbette :) geçen burda okudum biri yazmıştı, hava filtresi 32 mi 34 mü neydi :) tüm filtreler o kadar oysa :) yazık tabi.

Alıntı yapılan: gokcen59;346013
Baki abi, hayırlı olsun, :D sarı dana yine utana sıkıla pozlarda vermiş :D

Teşekkür ederim Gökçen'ciğim :) sorma ya :D her bakım öncesi ve sonrasında anlaşamayız onla zaten :D huysuzluğu tutar sonrada yolda rahat durmaz ama :D sesi soluğu yerine geldi garibimin :D

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;345949
Hacı bana da şundan makyajlı 101'lik bul da alayım...

Ciddiyim.

Tamam tabi ki, memnuniyetle :) servis kayıtlı, kontrollü, servisin bildikleri geliyor, ordan bakarım sana. Bu hafta gene bir uğrayacağım, dibimde zaten servis, Erhan'ın da kulağına kaçırırım, konuşurum. Yılbaşındayken bir tane vardı, anında gitti yalnız :( makyajlı 101 hele bilinense uçuyor hemen.

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Renault servisi saf su koymaya 7 tl aldıgını biliyorum

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tozunu alsalar onu bile kaleme ekliyorlar :D
-motor yağı
-yağ filtresi
-hava filtresi
-su kondu
-civata sıkıldı
-tozu alındı
-gözle bakıldı
v.s v.s :rm::rm::rm:

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;346118
Tozunu alsalar onu bile kaleme ekliyorlar :D
-motor yağı
-yağ filtresi
-hava filtresi
-su kondu
-civata sıkıldı
-tozu alındı
-gözle bakıldı
v.s v.s :rm::rm::rm:

Sen gene iyi geçen gökçenin arabayı götürmüştük adam fiskiyeyi iğne ile açacaktı dedim ver ben yaparım siz şimdi bunuda yazarsınız dedim sonra pis pis baktılar :D