škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

sahibinden.com 'da satılık 1.2 tsi dsg

tafa · 31 · 9548

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: masser45;346409
Ben bu araba etmez diğerleri eder dedim mi? Sanırım yanlış anlaşıldı. Kimsenin ne aracına ne seçimine lafım olmaz. Olsa da bir şeyi değiştirmez zaten.

Benim ne araçla ne kullanıcıyla derdim yok, benim derdim bu paraya insanlara bu arabaları satmaları. Ben genelden bahsediyorum fabia için değil tüm B sınıfı araçlar için. 38.600 TL'ye 1.6 TDI Polo aldı berberim, arabada yol bilgisayarı, çelik jant, sis farı bile yok. Bu araç yine onlardan dolu kaldı ki zaten aynı araba 2'si de. Accent Era bile 37 bin TL olmuş dizel otomatiği. Motoru hariç para edecek tek parçası yok o aracın ama millet çatır çatır alıyor. Bu kadar sattığına göre bütün Era'lar mükemmel araçlar ki millet alıyor. Ama ne yazık ki gerçek böyle değil.

Yani insanların bu paraları verip almaları arabanın iyi olduğunu göstermez. Sıfırına lafım olmaz markanın politikasıdır ama en azından 2. el alırken bu parayı vermeden önce bakmak lazım başka neler var. Buraya girip de insanları kandıracak sapkınlıkta bir insan değilim, aynı paraya daha iyi arabaya binebilirsiniz, ben sadece fikir veriyorum. Fikir verdik diye saldırmanın manası yok Skoda dünyanın en iyi araba üreticisi değil, rasyonel düşünün o paraya alınacak çok daha iyi arabalar var.

İsteyen istediğini alır alana da hayırlı olsun ama bu tip platformların amacı paylaşım, eğer buraya yazanlar da böyle düşünüyor ise farklı perspektiflerden bakanlara da saygılı olmaları icap eder. Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. Herkese keyifli sürüşler.

Sasirmaya gerek yok. Uzerinde dusunmeye de gerek yok bence. Burasi Turkiye, bu fiyatlarin cok ustu bile olur yarin obur gun. Olursa da sasirmam. Turkiye'de yasadigimizdan bazi seylere sasirmamaya alistim.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: masser45;346425
Beni anlayan biri çıktı sonunda. Hocam aynen dediğin gibi, araçların sıfırları uçtuğu için millet yöneliyor. Hele bir de sıfır alayım ilk sahibi olayım, yeni araba her zaman iyidir mantığı varsa başka seçenek kalmıyor. Bu fikir ne yazık ki sadece Avrupa ülkelerinde geçer çünkü oralarda bu derece vergi olmadığından fiyatlar makul. Zaten orada 2. el araçlar sürekli çok hızlı şekilde değer kaybediyor bu yüzden de sıfır araçlar bol bol satılıyor, alan adam 2 sene sonra verip sıfırını alıyor. Dolayısıyla bu kadar çok kafa patlatmak zorunda kalmıyorlar.

TR'de ise durum farklı, insanlar arabaları hem ucuza almayı, hem yeni olmasını, hem donanımlı olmasını, hem de satarken aynı paraya yakın paralara satmayı planlıyor. Gerçek ne yazık ki bu şekilde değil. Sahip olduğunuz araca binmenin de yakıt gideri haricinde bir bedeli var. Bu aracın amortismanı falan değil size ait olan araç garajdan bile çıkmasa değeri düşer bu işin kuralı bu.

Yani netice itibariyle TR'de işler bu şekilde yürümüyor ve bunun sonucunda dünyanın parasını verip kalitesiz donanımsız arabaya binmek zorunda kalıyor insanlar. Özellikle de 2. el almak istemeyenler. 2. el piyasası da yavaşlayınca satarken değer kaybı artıyor. Aslında farkında olmadan kendi araçlarının fiyatlarını düşürüyorlar. Eğer 2. el piyasası canlı olsa zaten markalar fiyatları düşürmek zorunda kalacaklar. Farklı ülkelerde defalarca yaşanmış olaylardır bunlar. Devlet politikasının değiştiği yerler oldu araştırmayla bulunabilir.

Mevcut seçenekleri değerlendirmek şart değil, ararsanız her zaman alternatifler vardır. Söylediklerim sadece tavsiyedir.

Bizim ülkemizin dinamikleri çok farklı, yoksa benimde son derece canımı sıkan bir konu bu son yıllardaki fiyat konusu. Birçok kişi bunun farkında ama, bu araçların ederinin bu olmadığını herkes biliyor.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Ben bu araba etmez diğerleri eder dedim mi?
İşte anlaşamadığımız nokta da bu ya. Biz "en ederi bu" diyoruz. Kaldı ki o motorla ve şanzımanla gelen Skoda artık olmadığı için ister istemez 2. elde de yüksek fiyat isteneceği aşikâr.:wnk:
...1.6 TDI Polo aldı berberim, arabada yol bilgisayarı, çelik jant, sis farı bile yok...
İşte Fabia' da bunlar da olduğu için en ederi o diyoruz ya zaten.:wnk:
Alıntı yapılan: FF;346443
Bizim ülkemizin dinamikleri çok farklı, yoksa benimde  son derece canımı sıkan bir konu bu son yıllardaki fiyat konusu. Birçok  kişi bunun farkında ama, bu araçların ederinin bu olmadığını herkes  biliyor.
Orası kesin. Fiesta 1.4TDCi Trend için 41 bin lira isteniyor. Yok artık Lebron Ceymis yani.:rm:

masser45

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;346443
Bizim ülkemizin dinamikleri çok farklı, yoksa benimde son derece canımı sıkan bir konu bu son yıllardaki fiyat konusu. Birçok kişi bunun farkında ama, bu araçların ederinin bu olmadığını herkes biliyor.

Hocam herkes biliyor madem ben söyleyince bana da saldırılmaması gerek. Yazılarımda olmayan bir şeyden asla bahsetmem, bildiğimi söylerim bilmiyorsam zaten laf olsun diye yorum yapmam. Bir aracın sıfırının pahalı olması, sınıfındaki diğer araçların pahalı olması, o aracın donanımsız ve malzeme kalitesi kötü bir araç olmasını ve de o parayı etmeyeceği gerçeğini değiştirmez.

Alıntı yapılan: Uğur@k@r;346445
İşte anlaşamadığımız nokta da bu ya. Biz "en ederi bu" diyoruz. Kaldı ki o motorla ve şanzımanla gelen Skoda artık olmadığı için ister istemez 2. elde de yüksek fiyat isteneceği aşikâr.:wnk:

Hocam ben hala anlatamıyorum derdimi. Bundan başka araba yok mu dünyada? Ben almayın falan demiyorum banane isteyen istediğini alır ben aracı gördüm sitem ettim bu kadar pahalı olmasına. Olay buralara nasıl geldi anlamıyorum zaten, ben gayet basit bir şey söyledim. B sınıfı hiç bir araç şuan istenilen paraları etmiyor bu kadar açık ve net.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: masser45;346448
Hocam ben hala anlatamıyorum derdimi. Bundan başka araba yok mu dünyada? Ben almayın falan demiyorum banane isteyen istediğini alır ben aracı gördüm sitem ettim bu kadar pahalı olmasına. Olay buralara nasıl geldi anlamıyorum zaten, ben gayet basit bir şey söyledim. B sınıfı hiç bir araç şuan istenilen paraları etmiyor bu kadar açık ve net.
Eksik yazmışım.
O fiyata  bir üst sınıf ikinci el almak istemeyenleri düşünün bir de.:wnk: İlla ki sıfır diyenler var. Su içinde olsun da sıfır olsun diyen var. Bu 1.2TSI motor hem MTV avantajına sahip hem de nispeten güçlü bir motora sahip. Bu gibi avantajlarını da gözönüne getirmek lazım.:wnk:

Yoksa ben de aynı fikirdeyim kısmen de olsa. Ne Fiesta ne Fabia ne Polo bu fiyatların araçları değiller. Kaldı ki bana göre Audi, BMW, Mercedes gibi araçlar da o paraların araçları değiller. Çalıştığım firmaya Peugeot 508SW Allure araç kiralandı. Detaylarında 102 bin küsür fiyatttan bahsediliyordu. Kaporta birleşim yerleri gibi yerlere bakınca "bu ne lan" diyor insan. Ha bu arada cam tavan, donanımın dibi her şeyi var ancak bu ayrıntılarda çok aşağılarda.

Kısacası bir yerden veriyorlarsa üreticiler mutlaka bir yerlerden kısıyorlar.:wnk:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;346445

Orası kesin. Fiesta 1.4TDCi Trend için 41 bin lira isteniyor. Yok artık Lebron Ceymis yani.:rm:

Heeaa :rm: o nedenlen ben hiçbir bayiye giripte birşey sormuyom :rm: neden? Çünkü katil olurum :rm: biliyorum ki boşborum arabaları bana sanki Maybach'mış gibi anlatacaklar, uçana kaçana.. neyse işte o :rm: ve bende sakin sakin dinleyeceğim, tek kelime etmeden demi :rm: yedim bende ya :rm:

Alıntı yapılan: masser45;346446
Hocam herkes biliyor madem ben söyleyince bana da saldırılmaması gerek. Yazılarımda olmayan bir şeyden asla bahsetmem, bildiğimi söylerim bilmiyorsam zaten laf olsun diye yorum yapmam. Bir aracın sıfırının pahalı olması, sınıfındaki diğer araçların pahalı olması, o aracın donanımsız ve malzeme kalitesi kötü bir araç olmasını ve de o parayı etmeyeceği gerçeğini değiştirmez.

İyide piyasa bu şu anda, fiyatlar her segmentte oynadı zaten, bu segmentteki daha rahatsız edici sadece durum bu.

masser45

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;346467

İyide piyasa bu şu anda, fiyatlar her segmentte oynadı zaten, bu segmentteki daha rahatsız edici sadece durum bu.

İşte bayilerin kölesi olmayalım diyorum ben de. :)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: masser45;346470
İşte bayilerin kölesi olmayalım diyorum ben de. :)

Elbette :ok: bilinçli tüketici olmak her zaman güzeldir :ok:

Çevrimdışı serkan.skoda

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese selamlar yeni bi skodaci olarak şunu söyleyebilirim herkes bilmelidir ki skoda verdiğiniz paranin tamaminin karşiliğini veren bi markadir ayrica fiyatlarin bu kadar uçuk veya abarti olduğunu düşünen arkadaşa araç fiyatlarinda ki % 37 lik ötv ve % 18 lik kdv değerlerinin bu araçlari fiyatlarini bu noktaya getirdiğini de söylemek isterim.

Alıntı yapılan: masser45;346470
işte bayilerin kölesi olmayalım diyorum ben de. :)
o zaman grey firmalardan araç alacaksiniz.ayrica bun işte bayiinin etkisi ne ?

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzin deki yuksek vergiye ve kur farkindan olan zamlara nasil engel olamiyorsak bu artisa da engel olamiyoruz. Neyazikki olamıyoruz. Toplum olarak fiyat artislarina karsi olan esnekligimiz hayli yuksek.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Aslında araçlar da ucuz (yakıt gibi), vergileri aracın yarısı  :vur:

masser45

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: serkan.skoda;346486

o zaman grey firmalardan araç alacaksiniz.ayrica bun işte bayiinin etkisi ne ?

Grey market bu tip araçlarda pek olmaz. Lüks araçlar için biz de grey aldığımız araçlar oldu ama donanımları zayıf oluyor ya da göstermelik olsun diye dandik çin malı comand falan takıyorlar keza multimedya parçaları da orjinalden uzak oluyor ve hemen bozuluyor. Bunun haricinde Grey market ucuz da olsa ileride polisle vergi yüzünden başınız derde girebilir.

Grey'in acentadan bir farkı da garantisi, grey olursa fabrikadan çıktığı an garanti başlar. Acenta'da araca plaka taktığınızda başlar. Üst sınıf araçlarda bu fark aracı bekleme süresi de dahil en 7 ile 12 ay arası değişir. Yani 24 ay garantiniz varsa fatura tarihine göre garantisi düşer bayiye gidip uzatma şansınız da olmaz.

Bu sınıf araçlarda oluyor mu bu tip grey market araçlar bilmiyorum. Eğer tüketici ne yapacağını bilirse bu araçları kimse bu paraya satamaz. Ya aynı memlekette yaşamıyor gibi konuşmayalım ben zaten otomobil işi de yapıyorum farkındayım bütün sistemin o yüzden bu kadar üstünde durdum bu durumun. Bu sınıf araçlarda vergi çok fazla etkilemiyor.

Hacimli motora sahip araçlar ne yapsın, örnek 100 liralık araba 270 liraya geliyor, her yıl verdiği vergi de cabası. Bunlarda 5-10 lira oynuyor o araçların vergisi sadece 16 bin tl. Herneyse ben artık hata ediyorum diye düşünmeye başladım zaten. Baktım burada herkes sakin belli bir yere gelmiş kişiler gibi göründü yardımcı olayım istedim ama fikir duymaya bile katlanamayanlar var gördüğüm kadarıyla. Bu işi aktif olarak yapan biri olarak tavsiye de bulundum zerre çıkarım olsa bu kadar dil dökmezdim.

Çevrimdışı tafa

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: masser45;346657
Grey market bu tip araçlarda pek olmaz. Lüks araçlar için biz de grey aldığımız araçlar oldu ama donanımları zayıf oluyor ya da göstermelik olsun diye dandik çin malı comand falan takıyorlar keza multimedya parçaları da orjinalden uzak oluyor ve hemen bozuluyor. Bunun haricinde Grey market ucuz da olsa ileride polisle vergi yüzünden başınız derde girebilir.

Grey'in acentadan bir farkı da garantisi, grey olursa fabrikadan çıktığı an garanti başlar. Acenta'da araca plaka taktığınızda başlar. Üst sınıf araçlarda bu fark aracı bekleme süresi de dahil en 7 ile 12 ay arası değişir. Yani 24 ay garantiniz varsa fatura tarihine göre garantisi düşer bayiye gidip uzatma şansınız da olmaz.

Bu sınıf araçlarda oluyor mu bu tip grey market araçlar bilmiyorum. Eğer tüketici ne yapacağını bilirse bu araçları kimse bu paraya satamaz. Ya aynı memlekette yaşamıyor gibi konuşmayalım ben zaten otomobil işi de yapıyorum farkındayım bütün sistemin o yüzden bu kadar üstünde durdum bu durumun. Bu sınıf araçlarda vergi çok fazla etkilemiyor.

Hacimli motora sahip araçlar ne yapsın, örnek 100 liralık araba 270 liraya geliyor, her yıl verdiği vergi de cabası. Bunlarda 5-10 lira oynuyor o araçların vergisi sadece 16 bin tl. Herneyse ben artık hata ediyorum diye düşünmeye başladım zaten. Baktım burada herkes sakin belli bir yere gelmiş kişiler gibi göründü yardımcı olayım istedim ama fikir duymaya bile katlanamayanlar var gördüğüm kadarıyla. Bu işi aktif olarak yapan biri olarak tavsiye de bulundum zerre çıkarım olsa bu kadar dil dökmezdim.

aslında kimse sizi bir şeyle itham etmiyor. sadece memnun oldugum ve  kullandıgım bır aracın yıne forumdan bır ınsana gıtmesı ıcın bır lan  paylaştım. sizde kendı dusuncenız olarak bu araba bu para etmez hatta bu  segmentte hıc bır araba etmez dedınız..

ancak eğer bu gozle  bakarsak memleketteki hıc bır araba zaten satıs degerı yapmaz en dusuk  sınıfta bıle vergılerın toplamı arac tutarının %50 sınden daha yuksek  bır tutara gelıyor, ıcıne koydugunuz benzın dunyanın en pahalı  benzını... gıbı bır cok ornekle konu buyutulup çoğaltılabılır. hepımız  zaten bunun farkında ve bılıncındeyız ancak bu kosullarda ıhtıyacı olan  ve almayı planlanyalar ıcın bızce en alınabılır araclardan olması sebebı  ıle tavsıyede bulunduk..

sızın bakış acınıza karsı degılım  ancak eğer skoda tsı ozelınden veya b segment ozelınden yola cıkıyorsak  bu bızı bır yere goturmez cunku hıc bır aracın ederı su andakı satış  fıyatı ıle acıklanamaz ya da hıc bır daırenın (ozellıkle ıstanbulda)  değerı  malıyetı ıle doğru orantılı degıldı. 60 m2 evet sankı cok ucuz  gıbı 300.000 lıra ıstenıyor ve bu sudan ucuz gıbı lanse edılıyor yanı  demem  o ki bu memlekette her konuda soylemeye calıstıgınız sey  geçerlıdır. sadece skoda ya da b segment değil hemen hemen her urunde  durum boyledır ama bu satılmasına engel oluyor mu?. ta bı kı hayır.

bu  nedenle forumun amacı olarak beğendımız ve bır araya gelmemıze sebep  olan bır urun ozelınde yorumlarınız, amacı faydalı olmak bıle olsa dar  bır bakış olarak kaldı dıye dusunuyorum. yoksa tabıkı yazdıklarınızı  okuyor ve amacınızı anlıyoruz.

masser45

• Ziyaretçi
Hocam siz de etmediğinin farkındayız diyorsunuz başka bir arkadaşımız daha dedi, bana çıkıp da eder dedikleri zaman açıklamak zorunda kalıyorum. En avantajlısıdır okey lafım olmaz etmemesi gerçeği sabit kalır. Zaten dediğim gibi "daha iyi arabaya binmek isteyen olursa" diye öneri verdim. Arabasından memnun olduktan sonra tüketici isterse en dandik araba olsun farketmez önemli olan kullanıcıyı memnun etmesidir.

Çevrimdışı tayozi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
daha önce söylenmiştir ancak skoda ile vw arasında kalite farkı fiyat farkları kadar kesinlikle değil. bu benzin fiyatlarıyla da 35 000- 40000 lira arası b sınıf araca binilmez. dizel olsa eyvallah. türkiyede insanlar 2. el değerini düşünerek vw tercih ediyor mesela. ancak 5 yıl araca binerim satmam diyorsak skodayı tek geçerim. donanım fiyat kalite kıyaslamasıyla.