škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Akustik yalıtım ?

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İstemiyerek de olsa severek yeni daireme taşındım. (Nasıl bir cümledir bu :++::++:)
Fakat zaman zaman oluşan ses problemi olduğunu keşfettim. Yoldan kamyon geçiyor, anam zannedersin evin içinden geçiyor. Hatta bazen, seyrettiğim bir haberde bir anda sağır mı oldum, yoksa tv'nin sesi mi gitti, niye bu spiker sadece ağzını oynatıyor dediğim anlar bile oldu. 3 günde bünyem kamyon veya türevi araçların evin içinden geçmediğine ikna oldu fakat sevgili beynim buna inanmakta güçlük çekiyor.
Taktım kafayı ses yalıtımına, tamam ne kadar uğraşsam yine de bir miktar eve ses bulduğu delikten kaynayıp geçecek ama hiç yoktan iyidir düşüncesindeyim.

Planım şöyle;
- Eve komple akustik duvar kağıdı döşeyeceğim.
- Kapıların arkalarına ses odalarında kullanılan yalıtım süngerinden takacağım.
- Göze batmayan bazı duvarlara piramit tipte ses süngeri kaplayacağım.
- Zemine ses yalıtımı sağlayan halı kaplamayı düşünüyorum. (bu opsiyonel)
- Ses yalıtımı yapan özel camlardan takacağım.

Hiçbirinin maliyetini hesaplamadım. Sadece ufak tefek araştırmalar yaptım.
Bauhaus'da bile topu 30 TL'den sözde akustik duvar kağıtları var ama normal kağıt bile o paraya satılırken bauhaus'dakinin biraz dandik olduğu kanaatine vardım.
Praktiker'de de akustik süngerler var, sanki fiyatları uygun gibi gözüküyor.

Uzun lafın kısası, aramızda evine sonradan ses yalıtımı yapan oldu mu? Olduysa da bu bahsettiğim akustik duvar kağıdı takan oldu mu?

P.S : Tavana birşey yapmama gerek yok, çünkü tepemde biri oturmuyor :++::++:

Bu arada ev taşındığım evden bir lokma daha büyük olduğundan ve şu an için eve göre az eşya olduğundan zaar evin içi şu an echo yapan 3.sınıf pavyon gibi, eşime sesleniyorum sanki arkamda vokal grubu bir tık geriden dediklerimin son hecelerini peş peşe söylüyorlar.

Traş aş aş aş, bıçaığmı mı mı mı, bulamıyorum rum rum rum gibi bir durum oluyor.
Sırf şu hafiften oluşan yankıyı engellemek içinde bahsettiğim ses yalıtımını yapmak niyetindeyim.
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Zor iş :)

Kolay gelsin şimdiden...

Duvar arasına konan izolasyon sağlayan köpüklerden var..Ama sadece görmüştüm..İnşaat aşamasından tabi kullanılabiliyor..

Bence en temiz çözüm, duvarlara içten ses yalımı levha kaplamak..Üzerinde alçıpan panel kapatmak, üstüne saten alçı vs...Ama tabi evi müthiş dağıtacak bir çalışma olur..

Gerçi araştırmışsındır..

Alıntı
Kapalı gözenekli polistiren malzemeler ısı yalıtım malzemeleridir. Ses yutucu malzemeler değildir. Ses yalıtımı için açık gözenekli (mineral yünler, çok düşük yoğunlukta poliüretan gibi) malzemeler kullanılır. Darbe sesinde titreşimi kesmek için şap ve parke altında polietilen köpük gibi kapalı gözenekli malzemeler kullanılabilir.

Alıntı
Üçlü yalıtım camı ünitelerinin gürültü kontrolü performansı, ikili yalıtım ünitelerinden daha iyi değildir. Ses yalıtımının pratik yolu; cam kalınlığının artırılması ve özel amaçlı hazırlanmış yalıtım camı ünitelerinin kullanılmasıdır. İkili yalıtım camı ünitelerinde farklı cam kalınlıklarının seçilmesi veya camlardan birinin laminasyonlu olması gürültü kontrolüne katkı sağlar. Daha iyi gürültü yalıtımı için özel geliştirilmiş akustik laminasyonlu camların tek pano olarak veya yalıtım camı ünitesi bünyesinde kullanılması mümkündür. Cam kalınlığı ve kombinasyonu, gürültünün türüne ve şiddetine göre seçilmelidir .
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
eski evden dolayı bu konuyu araştırmış ve kiracı olmamdan kaynaklı hiç birşey yapamayıp araştırdığı ile kalmış biri olarak... gerçekten sonuç almak istiyorsanız, asma tavan gibi, eski duvar ile yeni oluşturacağınız duvar arasında min. 15 cm boşluk bırakarak yapılan uygulamalara yönelmektir. ancak o türde alandan kayıp fazla olur...
alternatif olarak izocam kalibel düşünülebilir, ki hem ısı hem ses için uygun bir uygulamadır...
diğer bir alternatif olarak ise, bu benim yaptığımdır, satıp site içinde caddeden uzak sakin bir ev bulmak.. :) mümkün gibi görünmese de en maliyetsiz ve can sıkmayan çözümü olur herhalde... :)

Çevrimdışı SekoLive

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
uhahahaha hakan abi aksam aksam kırdın geçirdin beni yaw :D :D

inş güzel bi D.I.Y projesi yapar bizlerle paylasırsın :D

Db1

• Ziyaretçi
Valla hocam ben de sesten deli gibi rahatsiz olan biri oldugumdan (asansorun kapisinin acildigini duyuyorum) ben arastirdim. Eger ev seninse ve butcen iyiyse super. Ama yoksa beklentin cok yuksek olmasin.

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ulysses;351324
Valla hocam ben de sesten deli gibi rahatsiz olan biri oldugumdan (asansorun kapisinin acildigini duyuyorum) ben arastirdim. Eger ev seninse ve butcen iyiyse super. Ama yoksa beklentin cok yuksek olmasin.
Ev benim, o yüzden yavaş yavaş sonuç alabileceğim şekilde ses yalıtımı yapma peşindeyim, beklentimde yüksek ama bakalım ne olacak, hep beraber göreceğiz.
Ses yalıtım olayını kafaya fena taktım, bir kaç ay içinde sonuçlandıramazsam, önce komşu çocuğunu korkutacağım, ama bu seferde kekeme falan olur hem kekeme hem geveze olur rezalet birşey olur, ağzına silikon çeksem bu seferde çocuktan çıkacak muuıım muuım seslerinden bilmeyen yan tarafta muazzam bir sevişme olduğunu sanacak öyle olursa bilmeyen polisi arar off iş arap saçına döner. Ama tıpta yeni bir nakil olayı gündeme gelmiş olur, silikonla ağzı kapanmış çcouğa çene nakli, abaaaov 2dk'da ne senaryo yazdım be, Gülse Birsel'le konuşsam mı acaba, Gülse'nin cebini bilen varsa yazabilir mi :++::++::++:

Konu ses yalıtımı, kendim dağıttım kendim toparladım, ses yalıtımından devam lütfen, ticari bekleme yapmaaa...:++::++::++:

P.S : Alkolsüzüm, ama şu an itibariyle kafa bir dünya :++::++::++:
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı Blackbird

• DT Gediklisi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan abi kolay gelsin  :D

Otoban sesini azaltmak için camlara bir çözüm bulmak lazım diğer seçenekler çok aklıma yatmadı, ikinci olarakta duvar kağıdını deneyebilirsin.

Taşınınma işleri adamı fena bozuyor cumartesi  gecesi yorgunluktan uyuyamadım nasıl birşeyse artık. :)

Alıntı yapılan: SubaruOutback;351340
hem kekeme hem geveze olur rezalet birşey olur

Koptum ya nasıl birşey olur düşünemiyorum :D:D:D

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Blackbird;351344
Hakan abi kolay gelsin  :D

Otoban sesini azaltmak için camlara bir çözüm bulmak lazım diğer seçenekler çok aklıma yatmadı, ikinci olarakta duvar kağıdını deneyebilirsin.

Taşınınma işleri adamı fena bozuyor cumartesi  gecesi yorgunluktan uyuyamadım nasıl birşeyse artık. :)

Koptum ya nasıl birşey olur düşünemiyorum :D:D:D

Yok be anacım otoban değil, gidiş-geliş toplam 2 şeritli biraz uzun bir caddeye bakıyor. Otoban olsa otoban perdesi almak lazım, maliyeti düşünemiyorum bile :++::++::++:
Komşu için çözümler daha basit, haftada bir silah sesi ile yan tarafa mafya taşındı herhalde diyerek bulaşmayalım biz bu evi satalım moduna geçebilirler, veya ben haftada bir nezarethanede vakit geçiririm, silah nerede, ne silahı sadece efekti, tabi tabi, al bunu al bunu :++::++::++:

Ya bu sese çözüm bulacağım ya da Gülse gibi yazar olup çıkacağım :++::++:

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: SubaruOutback;351340
Ev benim, o yüzden yavaş yavaş sonuç alabileceğim şekilde ses yalıtımı yapma peşindeyim, beklentimde yüksek ama bakalım ne olacak, hep beraber göreceğiz.
Ses yalıtım olayını kafaya fena taktım, bir kaç ay içinde sonuçlandıramazsam, önce komşu çocuğunu korkutacağım, ama bu seferde kekeme falan olur hem kekeme hem geveze olur rezalet birşey olur, ağzına silikon çeksem bu seferde çocuktan çıkacak muuıım muuım seslerinden bilmeyen yan tarafta muazzam bir sevişme olduğunu sanacak öyle olursa bilmeyen polisi arar off iş arap saçına döner. Ama tıpta yeni bir nakil olayı gündeme gelmiş olur, silikonla ağzı kapanmış çcouğa çene nakli, abaaaov 2dk'da ne senaryo yazdım be, Gülse Birsel'le konuşsam mı acaba, Gülse'nin cebini bilen varsa yazabilir mi :++::++::++:

Konu ses yalıtımı, kendim dağıttım kendim toparladım, ses yalıtımından devam lütfen, ticari bekleme yapmaaa...:++::++::++:

P.S : Alkolsüzüm, ama şu an itibariyle kafa bir dünya :++::++::++:

Yerler ne hocam? Laminant parkeyse eger onlar surgulu. Altina konan yalitim malzemeleri ucuz. Eger saglam yalitim istiyorsan duvarlari kel birakip bauhaus vs satilan yerlerden alabilecegin seylerle kaplayabilirsin.

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ulysses;351351
Yerler ne hocam? Laminant parkeyse eger onlar surgulu. Altina konan yalitim malzemeleri ucuz. Eger saglam yalitim istiyorsan duvarlari kel birakip bauhaus vs satilan yerlerden alabilecegin seylerle kaplayabilirsin.

Parke var, ama alt kattan ses yok. Üst kattada sorun yok, sadece duvarlar ve camlar önemli :)

Gerçi parkelerden yürürken ses çıksın istemiyorum, o yüzden belki ses yalıtımlı halı ile kaplayabilirim.

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: SubaruOutback;351355
Parke var, ama alt kattan ses yok. Üst kattada sorun yok, sadece duvarlar ve camlar önemli :)

Gerçi parkelerden yürürken ses çıksın istemiyorum, o yüzden belki ses yalıtımlı halı ile kaplayabilirim.

Hocam simdi yalitim yapacaksan full yapacaksin :) mesela bi duvari yapsan digerini yapmasan olmaz. Cunku ses iletiliyor. Bence oda oda yap. Oncelikli olarak bi oda belirle. Duvarlarin sivasini al, bauhaustan alacagin malzemeyle kapla. Daha sonrasini da bildigin duvar gibi siva, boya vs. Alacagin malzeme cok kalin olmasn. Yaklasik 2-3mm yeterli olacaktir. Aslinda tasinmadan girisseydin iyi olurdu.

The mutfaktaki fisiltiyi salondan duyan insan.

Db1

• Ziyaretçi
Parkelerdwn ses gelmesin diyorsan benim gibi terliklerin altina haliflex yapistirabilirsin :)

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ulysses;351412
Hocam simdi yalitim yapacaksan full yapacaksin :) mesela bi duvari yapsan digerini yapmasan olmaz. Cunku ses iletiliyor. Bence oda oda yap. Oncelikli olarak bi oda belirle. Duvarlarin sivasini al, bauhaustan alacagin malzemeyle kapla. Daha sonrasini da bildigin duvar gibi siva, boya vs. Alacagin malzeme cok kalin olmasn. Yaklasik 2-3mm yeterli olacaktir. Aslinda tasinmadan girisseydin iyi olurdu.

The mutfaktaki fisiltiyi salondan duyan insan.

Taşınmadan girişme durumu mümkün olmadı ne yazıkki.
Akustik duvar kağıdı için 2 marka buldum haftasonu konuşacağım. Evi şantiyeye çevirmeden veya minimum şantiye ortamı ile durumu çözmek istiyorum. Şimdi sevgili eşime sıva desem muhtemelen duvarlara beni sıvar :knp:

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
akustik duvar kağıdı sadece içerideki o eko için soğurma sağlar ama dışarıdan gelen sese çözüm değil ne yazık ki... ses yalıtımı için tek kesin çözüm 15-20 cm lik boşluk oluşturmak duvarda... yada daha az daralma olsun derseniz o izocam ın taş yünü yalıtımı ile birlikte camların değiştirlmesi...

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertan_c;351516
akustik duvar kağıdı sadece içerideki o eko için soğurma sağlar ama dışarıdan gelen sese çözüm değil ne yazık ki... ses yalıtımı için tek kesin çözüm 15-20 cm lik boşluk oluşturmak duvarda... yada daha az daralma olsun derseniz o izocam ın taş yünü yalıtımı ile birlikte camların değiştirlmesi...
Sertan, evi şantiyeye çeviremem, ona yüreğim dayanmaz, benim baktığım duvar kağıdı İtalyan malı, yanmaz, silinebilir, 2mm kalınlığı var, üstüne de boyanabiliyor. Dış seside kestiğini iddia ediyor, içerideki sesin dışarıya çıkışınıda azaltıyor.
Bugün arayacaktım ama vakit bulamadım ancak akustik süngerlere baktım.
Bauhaus'da 12 TL, Praktiker'de 11 TL ama Praktiker'deki daha uzun 50x100cm ebadında. Bugün niyetlendim alayım dedim sonra Praktiker'dekilerin biraz harptan çıkmış gibi durdukları gözüme çarptı ve vaz geçtim.
Yerlere akustik halıda bakacağım.
Çalışmalarım devam ediyor :)