škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Eurodiesel'de 2 çeşitten hangisi?

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fabialife

• Ziyaretçi
son 6 aydır BPet den motorin alıyorum, bu bölgedeki Bpet ler Shell dolum tesislerinden mal alıyor.
bu gün yine arkadaşın arabaya aldık lt.si 3.60 tl. fiyatlar %6-7 ucuz
4 yıldır aynı arabayı kullanıyorum, bp, opet, total ,petrol ofisi, shell, alpet vs. bilinenlerin hepsini denedim.
araba total ve opetin yakıtını beğenmedi, bunların dışında menzil ve performans olarak bariz bir fark görmemiştim.
ucuz olmasının dolayı 6 aydır bpet ten almaya başladım, ama 1 ay önce bir şey farkettim.
yeni açılan ve müdürü tanıdık olan Bpet ten 2 depo doldurdum, yakıt alırken pompacıya pompayı 1. kademede yavaş yavaş doldur dedim. her iki depoda da araba yüklü Ispartaya gidip döndüm.
her iki depoda da araba 100 km.civarında  fazla yol yaptı. aldığım yakıt shell de satılan en ucuz katkısız eurodizelin aynısı.
şimdi kafama takılan şu aynı yakıtı daha önce 5-6 depo başka bir Bpet ten aldığımda bu kadar km yapmıyordu, diğer firmalardan 4 yıldır aldığım hiç bir yakıt yine bu kadar km. yapmadı.
son iki depo bariz fazla yol yaptığına göre; buradaki tek fark yakıtın 1. kademede yavaş doldurulması ise yakıt alırken pompayı hep 3. kademede son hızla doldurduklarında acaba hep kazıklanıyormuyuz diye kafama takılıyor.
bu konuda ne dersiniz?

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
Devamlı shell fuelsave alıyorum, en ucuz mazot shelldeki. sakin kullandığım için v powerla fark göremedim. bir kere gtl kullandım onda da fark göremedim.

Shell'in sitesinde fuelsaveinde yeni tip dizel motorlara uygun olduğu yazıyor. Kaldıki bendeki multijet euro3 normunda bir motor, çok sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum ( enjektör temizliğinde tüm enjektörlerim temiz ve problemsiz çıktı )

Çevrimdışı Quadrifoglio

• swedespeed
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabialife;352760
son iki depo bariz fazla yol yaptığına göre; buradaki tek fark yakıtın 1. kademede yavaş doldurulması ise yakıt alırken pompayı hep 3. kademede son hızla doldurduklarında acaba hep kazıklanıyormuyuz diye kafama takılıyor.
bu konuda ne dersiniz?

100 km olması için ortalama 5lt fazla olması lazım ama bence büyük bir değer.
Her zaman yakıt aldığım pompacılar genellikle yavaş dolduruyor:hmm:Sebebi acaba yakıtın köpürmesi mi?

Bu arada son 7-8 aydır gtl katkılı motorin alıyorum.Farkı anlayamadım.Çünkü adamların bahanesi 3-4 depo sonra faydasını göreceğimiz yönünde.Ama o zamana kadar önceki yakıtı unutuyorum:D

Artık diğer firmalarıda denememin vakti geldi.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fabialife;352760
son 6 aydır BPet den motorin alıyorum, bu bölgedeki Bpet ler Shell dolum tesislerinden mal alıyor.
bu gün yine arkadaşın arabaya aldık lt.si 3.60 tl. fiyatlar %6-7 ucuz
4 yıldır aynı arabayı kullanıyorum, bp, opet, total ,petrol ofisi, shell, alpet vs. bilinenlerin hepsini denedim.
araba total ve opetin yakıtını beğenmedi, bunların dışında menzil ve performans olarak bariz bir fark görmemiştim.
ucuz olmasının dolayı 6 aydır bpet ten almaya başladım, ama 1 ay önce bir şey farkettim.
yeni açılan ve müdürü tanıdık olan Bpet ten 2 depo doldurdum, yakıt alırken pompacıya pompayı 1. kademede yavaş yavaş doldur dedim. her iki depoda da araba yüklü Ispartaya gidip döndüm.
her iki depoda da araba 100 km.civarında  fazla yol yaptı. aldığım yakıt shell de satılan en ucuz katkısız eurodizelin aynısı.
şimdi kafama takılan şu aynı yakıtı daha önce 5-6 depo başka bir Bpet ten aldığımda bu kadar km yapmıyordu, diğer firmalardan 4 yıldır aldığım hiç bir yakıt yine bu kadar km. yapmadı.
bu konuda ne dersiniz?
Bu hiç aklıma gelmemişti.:hmm: Fiesta' ya veya bir başkasına yakıt alırken ben de deneyeyim.:blm:

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Quadrifoglio;352814
100 km olması için ortalama 5lt fazla olması lazım ama bence büyük bir değer.
Her zaman yakıt aldığım pompacılar genellikle yavaş dolduruyor:hmm:Sebebi acaba yakıtın köpürmesi mi?

Bu arada son 7-8 aydır gtl katkılı motorin alıyorum.Farkı anlayamadım.Çünkü adamların bahanesi 3-4 depo sonra faydasını göreceğimiz yönünde.Ama o zamana kadar önceki yakıtı unutuyorum:D

Artık diğer firmalarıda denememin vakti geldi.

birincisi, bahse konu motorin şu an an piyasadaki en kalın motorin. bu nedenle katkılı ve dolayısı ile inceltilmiş motorinlerden daha az yakıyor bu kesin.
bunun daha fazla menzil yapmasında payı var.
ikincisi, köpürme olayını dikkate alıyorum, daha önce çok defa deponun ağzına kadar dordurarak fulledim denemek için, aldığım yakıt ile orantılı olarak yaptığım menzil genelde değişmedi.
daha önce motorin şimdikinden daha ucuz olduğu halde aynı şartlarda hep aynı yolda denedim. km. de yaklaşık 180-190-200 krş. yakarken yakıt zamlandı ama benim son 2 depoda km.de 170  krş. civarı yaktı.
şöyle bir hesaptan yola çıkarsak, full dolu depo ile yaklaşık 900 km.yaparken 1000 km ye yakın yaptı dersek %10 gibi az yakmış oluyor.
depo yaklaşık 42 litre %10 nu 4.2 lt yapıyor, zaten son hasaplamalarda da 100 km. de 4.2 lt. civarı yakmıştı.
diğer bir yönden bakarsak, depoyu ağzına kadar fullediğimde yük ve hız olarak hep aynı şartlarda Ispartaya gidiş ve dönüşünde göstergenin durduğu yer ile, son iki sefer pompa atınca bırakarak gidip döndüğümde gösterge yine aynı yerde idi.
depoyu ağzına kadar doldurmak ile pompa atınca bırakmak arasında yakıtın köpürmesine bağlı olarak yaklaşık 15-20 lira civarında bir fark oluyor.
herhalde benim araba yakıt fiyatlarını görüp insafa geldi diyorum.:++:
aslında çok sık yakıt hesabı yapan birisi değilim, şehir dışı hep aynı yük ve hız ile yanı yolu gidip geldiğim için ibreyi takip ederim istisnalar hariç ibre hep aynı tepkiyi verir.
son iki seferde az yaktı dediğim BPet ten ilk defa aldığımda pompayı son hızda bastılar ve ibre çok erken düşünce; pompayı 1. kademede yavaş olarak doldur demek aklıma gelmişti.
benim düşücem, Ispartaya giderken yüklü gittiğim ve rampa çıktığım için gaza yüklendikçe mazot ne kadar ince olursa o kadar çok yakıyor.
bir de hava sıcaklıklarınin yükselmesin ve son iki sefer gittiğimde arabadaki antifirizi boşaltıp komple su doldurmamın ( motorun daha çabuk ısınması açısından ) biraz etkisi olduğunu düşünsem de bunun %1-2 gibi yakıta etkisi olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Dün depo bitmeye yakınken fulledim. Bu sefer 3.81'lik eurodiesel'i tercih ettim. Forumlara baktığımda Cerato'nun 55 litre tankı olduğu, ama genleşme kısmı ile birlikte 8 litre daha alabildiği yazıyordu. Ben doldururken 50 litrede tabanca attı, devam et dedim. Mübarek 60 litre aldı :D İbre tavana vurdu :rm: 3.81'den aldım, %6 da kurumsal promosyondan total karta yükleniyor, yani 3,58'e gelmiş oldu litresi. Haftasonu Bursa var, git gel 900 kilometreye yakın yol yapacağım. Bakalım ne tüketecek...

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;356034
Dün depo bitmeye yakınken fulledim. Bu sefer 3.81'lik eurodiesel'i tercih ettim. Forumlara baktığımda Cerato'nun 55 litre tankı olduğu, ama genleşme kısmı ile birlikte 8 litre daha alabildiği yazıyordu. Ben doldururken 50 litrede tabanca attı, devam et dedim. Mübarek 60 litre aldı :D İbre tavana vurdu :rm: 3.81'den aldım, %6 da kurumsal promosyondan total karta yükleniyor, yani 3,58'e gelmiş oldu litresi. Haftasonu Bursa var, git gel 900 kilometreye yakın yol yapacağım. Bakalım ne tüketecek...

Eko mod on gitte kaç yakacak cihaz görelim, bilelim, duyalım :D madem fulledin çok net sonuçlar elde edilir :ok: ben merak ediyorum uzunda kaç yakacak bu cihaz:)

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
60litre ile bi 1500km yapması lazım:hanz:

Abi bu arada hayırlı yolculuklar, yollarda çok radar var dikkat et.Biz geçen ay yedik 126km ile kendimize geldik:D

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
126'yı yersek yardırmamak için bi sebep kalmaz :rm:

Eko-mod düşünüyorum. Ben de merak ediyorum ne yaktığını. Yakıt karakteristiğini henüz tam çözemedim. 5'in biraz altını görebilir ama 4'ü göremem gibi geliyor bana.

Bi de Karabük'ten çıkınca 55 km falan sürekli çıkış. O 55 kilometre sonunda mesela Fabia 1.2   8,5 - 9 litreyi görüyor. Sonra çözülme başlıyor :D Hele bi bakalım yarın yoldan yazarım belki...

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Valla 60 litre ile 1000'i devirirsin yaya yaya :D uzunda ben deviriyom nerdeyse :D maç sonucu gibi bekliyorum valla :D