škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu işlerden anlayanlardan yardım...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir süredir ev almaya uğraşıyorum..

5 senelik binada hiç satılmamış bir daire almayı planlıyorum..

Kat mülkiyeti, kat ittifakı gibi terimleri yeni yeni duymaya başladım.Araştırıp baktığımda kat mülkiyetli tapu olması gerekiyor.(muş)

Peki evi alırken tapuda o dairenin bana ait bir tapusu olmayacak mı?

Satın aldığım kişi toprak sahibi ve bir kaç kişinin ismi geçiyor.Krediye falan başvurdum ama olması gereken tapuyu emlakçı bana vermemiş.Aradığımda mal sahibinden cuma günü alacağını söyledi.1 haftadır bekliyorum tapuyu..

Ne gibi çakallıkları olabilir?
Nasıl bir tapuya sahip olmalıyım?

Kafam karışık, bu evden de vazgeçebilirim, eğer ki bir çakallık sezinlersem..
İşin başında emlakçı kaporayıda geri veririm dedi vazgeçersen...O cümlede kafamda soru işareti bıraktı..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Öte yandan nasıl güneş alıyor, alıyor mu? Yazın tüm gün güneş görüp saunada yaşayanlar var, ona da dikkat et ;)

Altında dükkan-garaj-boşluk var mı? (soğuk-gürültü gelir). Doğramalara iyi bak, sıfır da olsa fitilleri olmayan ya da iyi oturmayan pencereden derdi olan çok.

Diğer konulardan pek anlamam :) 5 senedir acaba niye satılmamış :hmm: İstimlak falan olabilir mi, belediye web sitelerinde görünebilir

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;352513
Bir süredir ev almaya uğraşıyorum..

5 senelik binada hiç satılmamış bir daire almayı planlıyorum..

Kat mülkiyeti, kat ittifakı gibi terimleri yeni yeni duymaya başladım.Araştırıp baktığımda kat mülkiyetli tapu olması gerekiyor.(muş)

Peki evi alırken tapuda o dairenin bana ait bir tapusu olmayacak mı?

Satın aldığım kişi toprak sahibi ve bir kaç kişinin ismi geçiyor.Krediye falan başvurdum ama olması gereken tapuyu emlakçı bana vermemiş.Aradığımda mal sahibinden cuma günü alacağını söyledi.1 haftadır bekliyorum tapuyu..

Ne gibi çakallıkları olabilir?
Nasıl bir tapuya sahip olmalıyım?

Kafam karışık, bu evden de vazgeçebilirim, eğer ki bir çakallık sezinlersem..
İşin başında emlakçı kaporayıda geri veririm dedi vazgeçersen...O cümlede kafamda soru işareti bıraktı..

Selam Gokhan,

Sen tapuyu al bankaya gotur. Zaten banka kat mulkiyetli olmayan tapuya kredi vermez. Belki ev birkac kisinin uzerinedir. O yuzden birkac kisinin uzerine olabilir. Banka zaten seni senden daha fazla dusunuyor. Sonucta tuketici odeyemezse o evi kendisi satip parasini koruyacagindan sorun olmaz. Ayrica dilersen bankanin avukatiyla da gorusebilirsin. Zaten avukatlik ucreti senin odeyecegin paradan odendiginden sorun olmaz.

Bu arada tapuyu alinca bi tapu dairesine de ugra. Neyi var neyi yok soylerler. Uzerinde rehin var mi, istimlak var mi hersey cikar orda. Dedigim gibi once tapu dairesi sonra da banka. Ikisi de bisey yok derse guney cephedeyse ev al derim :) Otoparki olursa iyi olur. Yalitim var mi ona da dikkat et. Elektrik, su vs hic acilmamis oldugundan sana ek masraflari olacaktir, bunu da hesap et. Yapabiliyorsan apartmandakilerle tanismaya calis. Olmadi yengeyi yolla, kadin kadina daha rahat kapi calabilir, fikir edinir en azindan.
« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2012, 11:18:31 Gönderen: Db1 »

Ugur A.

• Ziyaretçi
Kat mülkiyeti demek o dairenin sahibi olacağın anlamına gelir. Yok eğer toprak tapu dedikleriyse tapusu o zaman apartmanda hangi dairenin senin olduğu belli değil demektir. Toprak tapuda o apartmana ortak oluyorsun gibi bir durum; kat mülkiyetinde ise bağımsız bölüm numarasına kadar yazılıdır.:wnk:
Bildiğim kat mülkiyeti yoksa bankalar kredi de vermiyor.
"Krediye uygun" lafları eder emlakçılar, bu da kat mülkiyeti var demektir.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;352521
Öte yandan nasıl güneş alıyor, alıyor mu? Yazın tüm gün güneş görüp saunada yaşayanlar var, ona da dikkat et ;)

Altında dükkan-garaj-boşluk var mı? (soğuk-gürültü gelir). Doğramalara iyi bak, sıfır da olsa fitilleri olmayan ya da iyi oturmayan pencereden derdi olan çok.

Diğer konulardan pek anlamam :) 5 senedir acaba niye satılmamış :hmm: İstimlak falan olabilir mi, belediye web sitelerinde görünebilir

Altta boşluk var ama zaten alttan mantolama yapılabilir..Giriş katı haliyle..
Pencelere iyi bakamadım..

5 bloktan oluşan sitede onlarca daire var..2-3 tane dublex daire ve bir kaçtane normal daire var satılmayı bekleyen..

Bugün bina yönetimi ile görüşüp neden satılmamış olabileceği hakkında bilgi alacağım..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ulysses;352523
Selam Gokhan,

Sen tapuyu al bankaya gotur. Zaten banka kat mulkiyetli olmayan tapuya kredi vermez. Belki ev birkac kisinin uzerinedir. O yuzden birkac kisinin uzerine olabilir. Banka zaten seni senden daha fazla dusunuyor. Sonucta tuketici odeyemezse o evi kendisi satip parasini koruyacagindan sorun olmaz. Ayrica dilersen bankanin avukatiyla da gorusebilirsin. Zaten avukatlik ucreti senin odeyecegin paradan odendiginden sorun olmaz.

Bu arada tapuyu alinca bi tapu dairesine de ugra. Neyi var neyi yok soylerler. Uzerinde rehin var mi, istimlak var mi hersey cikar orda. Dedigim gibi once tapu dairesi sonra da banka. Ikisi de bisey yok derse guney cephedeyse ev al derim :) Otoparki olursa iyi olur. Yalitim var mi ona da dikkat et. Elektrik, su vs hic acilmamis oldugundan sana ek masraflari olacaktir, bunu da hesap et. Yapabiliyorsan apartmandakilerle tanismaya calis. Olmadi yengeyi yolla, kadin kadina daha rahat kapi calabilir, fikir edinir en azindan.

Otoparkı var ama fabiş yok bu sefer :( Devasa bir otoparkı var...Çocuk oyun alanı var.Eski bursa mahallelerinin arasında artı bir özellik mesela..

Ev izolasyonlu deniyor ama yanlarda daire olduğundan sıcak olur..Tek sıkıntı al tarafı depo..Onun altıda garaj, tam polisajlık :D Buluşma bile yapılabilir o derece büyük :D

Bloktan bir kaç daire ile görüşmeye gideceğiz bugün..Hatun, kapılarını çalar olmazsa..

Ev güneş alıyor çok değil ama alıyor..Elektrik, su, gaz hep açık.Direk gir ve kullan..

Tapu örneğini alınca ilk önce tapuya gideyim o zaman..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun Gökhan. Bina 5 senelik ise kat irtifak tapusundan kat mülkiyetine dönmüş olması lazım. Oturma izni alınınca kat mülkiyetine dönüyor tapular. Arsa tapusu ise hiç bulaşma.

Bu arada alacağın yer nerede? hangi sitede / binada ?

Anladığım kadarı ile müteahhitin kat karşılığı verdiği dairelerden biri alacağın yer. Toprak sahipleri genelde mirasçılar olduğundan birden fazla kişi yazabilir. Tapu dairesinde biraz kalabalık olursunuz sadece. Tapuda kat, bağımsız bölüm no, metrekare vb. yazması lazım.

Çevrimdışı emrah arıcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Abi altında boşluk varsa heleki o boşlugun 2 tarafıda acıksa ev tabandan terleme yapar ve saglıklı ısınmaz. Bundan önce evimiz öyleydi tabandan terleme yapıyordu ve saglıklı ısınmıyordu.
Bir sevda bizimkisi.....

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Başka bir eve odaklandım, diğer ev iptal..vazgeçtim..şimdi yüksek girişli, yine otoparklı bir ev buldum..Biraz fazla para vereceğiz belki ama en azından içimize tam anlamıyla sinen bir ev olacak Allahın izni ile..Şu an inşaat ..2-3 ay sonra teslim edilecek inşallah..

Yeni mh'de..Tam parkın karşısı..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı fastbreak79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ne kadar ses yalıtımı var deseler de inanmayın, kendiniz test edin. Duvar kalınlığına bakın. Komşuların konuşmaları ve sevişme sesleri direk bizde, güya süper ses yalıtımlı daire.

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fastbreak79;352651
Ne kadar ses yalıtımı var deseler de inanmayın, kendiniz test edin. Duvar kalınlığına bakın. Komşuların konuşmaları ve sevişme sesleri direk bizde, güya süper ses yalıtımlı daire.

Duvar kalinligi onemli degil bu konuda. Benim evde de banyoda yok ses yalitimi. Komsu evin ixinde yikaniyor resmen. Biz de onun salonunda.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlısı olsun öncelikle Gökhan'cığım. Sağlıkla sıhhatle düzgün, gönlüne göre olur herşey inşallah.
Valla böyle aklında soru işareti falan varsa -ki ev konusu hiçbir şeye benzemez, bas git belediyeye. Binanın bulunduğu ada, pafta v.s tüm numaralarını al, imarla ilgili bölümünden danış. Durumunu anlatırsan sana binanın, inşaatın yedi ceddinin ciğerini dökerler.
Kapı, pencere, döşeme, boya, yalıtım v.s elbette önemli belki ama en önemlisi binanın inşaa kalitesi. Kullanılan beton, demir, statik hesapları hepsinden önemli. İstersem penceresi kapısı olmasın, olayın belkemiği tırtsa bedava verseler oturulmaz.
Tapu v.s işlerinde, istersem dünya kadar bilgili ve tecrübe sahibi ol o konuda, mutlaka ama mutlaka yanında biri daha olsun seninle beraber. Tercihen böyle hayat tecrübesi fazla bir büyük, iki akıl bir fikir olursunuz. Kafana yatmayan hiçbirşeyi es geçme, takıldığını sor mutlaka.
İstanbul'da olaydın ya keşke, bizim aile komple inşaatçı, mühendis kaynıyor :D