škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.6 TDI Elegance aldım, yorum ve tavsiyeleriniz?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı neverever

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet, 950 km'lik güzergahı tamamladım. Dediğim gibi Ankara'da da 20 km şehir içi kullanımım vardı. Şu an çeyrek depo ve 260 km menzil gösteriyor. Ortalama yakıt tüketimi 4.4. Ortalama hızım 100-120 arası ve ekseriyetle de cruise control'ü kullandım.

Çevrimdışı fastbreak79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: neverever;355288
Evet, 950 km'lik güzergahı tamamladım. Dediğim gibi Ankara'da da 20 km şehir içi kullanımım vardı. Şu an çeyrek depo ve 260 km menzil gösteriyor. Ortalama yakıt tüketimi 4.4. Ortalama hızım 100-120 arası ve ekseriyetle de cruise control'ü kullandım.

Yaaaa, bak işte o kadar da korkmuştun bu kadar km. Yapmaz diye. Daha be olsun değil mi ama? :)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar aramıza hogeldiniz, başlangıç için oldukça keyifli ve akıcı bir yazı olmuş:ok:
Ben de Memurum ve Octavia'm var, Herkesin daha iyisine sahip olmasını dilerim..

Seçiminiz oldukça başarılı, f/p açısından bakılırsa en iyisi de denilebilir.
Yol sesi için yaşadığınız sıkıntı octavia nın maalesef en zayıf yanı..
Ben de böyle bir araba da nasıl olur diye düşününce, adamlarda böyle
yol kalmadığını buldum.. Maalesef sıcak asfalt kullanılmaya yeni başladı ve çoğu yolumuz standartların altında. Bahsettiğiniz yol sesi sıcak asfaltta yok zaten..
yakıt için bahsettiğiniz firma dışında firmaları ve istasyonları denemenizi öneririm.
Çoğu zaman aynı firmanın farklı istasyonları arasında dahi yakıt kalitesi açısından farklılıklar olabiliyor, yakınınızda güvenilir bir istasyon muhakkak vardır. Aracınızın max tork ürettiği devir aralığında yük ve rampa yoksa üst viteslere geç dediğinde gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz.

Örneğin: Sakin kullandığımda DSG hiç 2000 devir/dk yı geçmez 60 km/h hızda 7. vitese atmış olur..

Çevrimdışı dr_emrah

• TDİ
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ya ankara erzurum yolu nasıl?
bu yaz kayınpederlere uğramayı düşünüyorum
sivas taraflarında yol yapımı filan vardı bittimi acaba?

Çevrimdışı neverever

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dr_emrah;357467
ya ankara erzurum yolu nasıl?
bu yaz kayınpederlere uğramayı düşünüyorum
sivas taraflarında yol yapımı filan vardı bittimi acaba?

Üstad yollar cok cok iyi. Tamamen bitmiş yapımlar. 20-30 km kadarında bozulma ya var ya yok.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;355313
Seçiminiz oldukça başarılı, f/p açısından bakılırsa en iyisi de denilebilir.
Yol sesi için yaşadığınız sıkıntı octavia nın maalesef en zayıf yanı..
Ben de böyle bir araba da nasıl olur diye düşününce, adamlarda böyle
yol kalmadığını buldum.. Maalesef sıcak asfalt kullanılmaya yeni başladı ve çoğu yolumuz standartların altında. Bahsettiğiniz yol sesi sıcak asfaltta yok zaten...

5 liralık arabada da sıcak asfaltta yol sesi gelmiyor :) O kadar para veriyoruz, az daha uğraşsalar olmaz mı? Octavia'nın tek beğenmediğim yanı bu zaten. İnanılmaz ses alıyor içine.

Çevrimdışı neverever

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Eksiklerden devam edelim. Önceki aracım 2001 Mondeo(Orta Kasa) Ghia idi. 2 konuda Octavia'yı Mondeo'ya göre eksik gördüm.

Birincisi direksiyondaki ses vs. kumanda sistemi hiç mi hiç ergonomik değil, yanlışlıkla el çarpıyor, kol değiyor vs. vs. İkincisi ise yol tutuş, önceki aracım virajlarda ve yüksek hızlarda sanki daha fazla güven veriyordu. Bilmiyorum bu belki de benim için bir yanılgı olabilir ama sanki yüksek hızlarda manevra bu araçta biraz sıkıntılı... Katılan olacak mı merak ediyorum...

Çevrimdışı Styric

• DT Gediklisi
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Güzel giriş olmuş gerçekten. Kazasız belasız sürmeniz dileği ile.

Çevrimdışı Muhlis OZTURK

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Fatih bey iki kere mondeo kullandim, 1997 benzinli 2.0 ve ardindan 2003 dizel 2.0, bunlari toplam 5 sene kullandim. 2001 dediginiz arac eger 97 ile ayni kasa ise, bence o kasa efsane ve bir cok arac onun yol tutusunu yakalayamaz, ben su an kullandigim aracin yol tutusunu ona cok yakin buluyorum. Ancak 2003 mondeo ile Octavia'yi karsilastirdigimda, kesinlikle Octavia cok daha iyi. Bu arada sifir alinan araclarin lastikleri genelde cok basarili olmadigindan sizi yaniltan faktor lastik olabilir, benim aracimda dunlop vardi hala var, hala yol tutusu sahane, sert ama kedi pencesi resmen :).

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle hoşgeldiniz."A5 OCTİCİLER buraya" topiğine kaydınızı yaptırmalısınız,şakacı birisi olduğunuzu okuyunca forumda şenliğin artacağı intibaını aldım.
Octavia ile mondeo karşalaştırılması yanlış olur zira mondeo daha üst sınıftadır.Ama kesinlikle yol sesi var.
Bir depo ile 0 kadar yol katetmeniz beni sevindirdi.Toplamda 1200km yapanların olduğunu duymuştum inandırıcı gelmemişti.
Hayırlı olsunn kazasız belasız sürüşler dilerim.Memurlar octi hastası olmaya başladı sanırım.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı neverever

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2 konuyla daha aranızdayım:) Şehiriçi tüketimde maalesef şehir dışının verileri hemen hemen 2'ye katlanıyor.

Önemli olansa şu, araçta en az 10 kez bayılma yaşadım, hatta bir kez de istop etti motor, bulunduğum şehrin yolları çok bozuk, kasisti, tümsekti derken defalarca yavaşlamak durumunda kalıyorum, bu durumda 2.viteste devri biraz düşürünce araç gaz yememeye başlıyor, acaba ben mi yanlış kullanıyorum arabayı? Benim bildiğim 1. vites kalkış vitesidir, örneğin bir hız kesiciyi atlarken durma noktasına gelmeden oldukça yavaşlamak gerektiğinde 2. vitesi kullanmak gerekmez mi? Gerekirse bu araç neden bayılıyor 2. viteste sizce?

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: neverever;360297
2 konuyla daha aranızdayım:) Şehiriçi tüketimde maalesef şehir dışının verileri hemen hemen 2'ye katlanıyor.

Önemli olansa şu, araçta en az 10 kez bayılma yaşadım, hatta bir kez de istop etti motor, bulunduğum şehrin yolları çok bozuk, kasisti, tümsekti derken defalarca yavaşlamak durumunda kalıyorum, bu durumda 2.viteste devri biraz düşürünce araç gaz yememeye başlıyor, acaba ben mi yanlış kullanıyorum arabayı? Benim bildiğim 1. vites kalkış vitesidir, örneğin bir hız kesiciyi atlarken durma noktasına gelmeden oldukça yavaşlamak gerektiğinde 2. vitesi kullanmak gerekmez mi? Gerekirse bu araç neden bayılıyor 2. viteste sizce?
bende fsi 1.6 var oda aynı malesef,ikinci viteste aynı sorunu bende yaşıyorum.Ama bugün şunu öğrendim günaydın diyebilir arkadaşlar,sanayide döşemeci ararken 2.vitesteydim ve bi yerde durdum sonra farketmeden ayağımı frenden kaldırdım kendisi 2 viteste hareket ettiğini gördüm ve şaşırdım.1.viteste oluyordu ama 2.viteste kendisi gaza dokunmadan kalktı,ama yavaşlayıpta 2.vitesten gaza dokunarak hızlanayım dediğimde yığılıyorum sanki 3 veya 4.vitesteymişim gibi,bunu bilenler izah ederse memnun olacağım.2007 kasımından beri octi kullanan biri olarak hergün yeni bişi ile karşılaşıyorum.

neverever arkadaşın ş.i olayına gelince demek ki benim dediğim şey burada doğruymuş.uzun yolda koklayıp ş.i benzinli,lere yakın olduğunu duymuştum.:ok:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Muhlis OZTURK

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Motor sicaksa hem 1 hem 2'de rolanti devrinin verdigi hafif tork yuzunden debriyajdan ayaginizi kaldirip (yumusak bir sekilde) birakirsaniz araba kalkar ve belli bir miktar ivmelenir, o noktada cok cok yavas bir sekilde gazi ezmeye baslarsaniz, yigilma yasamadan araba kalkar gider, neden yigilir ? bilmiyorum acikcasi.

Çevrimdışı dr_emrah

• TDİ
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
2. viteste yığılma olayını yaşadığımı hatırlamıyorum

max tork düşük devirde veriyodu bu nesil dieseller niye yığılıyor ki?