škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Gıda Terorü

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmedb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bir arkadaşımız 15 sene kadar önceydi, katkısız yoğurt imal etmeye başlamıştı
hangi markete verse "bu ne yaaa" demişler,tadını beğenmemişler...velhasıl neticede battı...
o zaman anlatıyordu;yoğurdun yağı alındıktan sonra içine bir miktar duvar kağıdı yapıştırıcısı koyulunca, nasıl kek kalıbı gibi yoğurt çıkıyor diye....
ve derd; bu en masumlarından diye...

"Her ne ki elde yok ihtiyaçta vardır..
."

Çevrimdışı baduruk

• etobur
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
şükrü hocam sen de işlerin içinde olduğundan biliyorsun ki bakanlığın ifşa ederiz tehditi mart 2012'de başladı. bundan sonra üreticiler çok daha dikkatli olarak üretim yapmaya başladılar. açıklanan parti numarasına bakıyoruz aralık 2011 üretimi. yani burada bir art niyet yok mu?
bir de yasal olarak ilk analizde uygunsuzluk varsa itiraz hakkı doğar. şahit numune ile ikinci analiz yapılır ve ikinci analiz sonucu yasal sınırlara uygunsa ilk sonuç dikkate alınmaz diye biliyorum. fakat burada tam tersi bir şekilde ilk analiz sonucu açıklanmış. burada da art niyet yok mu?

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Analiz sonuçlarıyla beraber test kiti seri nosundan tutun da cihaz kalibrasyon sertifikaları bile verilmeli, bunlar olmadıkça bir yerde açık kalır

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: baduruk;365358
şükrü hocam sen de işlerin içinde olduğundan biliyorsun ki bakanlığın ifşa ederiz tehditi mart 2012'de başladı. bundan sonra üreticiler çok daha dikkatli olarak üretim yapmaya başladılar. açıklanan parti numarasına bakıyoruz aralık 2011 üretimi. yani burada bir art niyet yok mu?
bir de yasal olarak ilk analizde uygunsuzluk varsa itiraz hakkı doğar. şahit numune ile ikinci analiz yapılır ve ikinci analiz sonucu yasal sınırlara uygunsa ilk sonuç dikkate alınmaz diye biliyorum. fakat burada tam tersi bir şekilde ilk analiz sonucu açıklanmış. burada da art niyet yok mu?

kamuya ifşa etmenin yeni olması firmaların eski tarihli ürünlerinin mevzuata aykırı olmasını haklı kılmıyor bahadır. ilk veya itiraz analizi olayında eğer firma itiraz hakkını kullanmadıysa ilk analiz geçerli sayılır. ya da bu zaten itiraz numunesi analizi olabilir. İtiraz hakkını kullanan bir firmanın ilk analiz numune sonucu bu şekilde ilan edilmez.

Çevrimdışı baduruk

• etobur
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
hocam pınar kendi sitesinde aynı parti nolu numunenin nisan 2012 tarihli, bornova il kontrol labaratuarında yapılan analiz sonucunu koymuş. bakalığın açıkladığı bu değil. ilk yapılan analiz..

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ahmedb;365342
bir arkadaşımız 15 sene kadar önceydi, katkısız yoğurt imal etmeye başlamıştı
hangi markete verse "bu ne yaaa" demişler,tadını beğenmemişler...velhasıl neticede battı...
o zaman anlatıyordu;yoğurdun yağı alındıktan sonra içine bir miktar duvar kağıdı yapıştırıcısı koyulunca, nasıl kek kalıbı gibi yoğurt çıkıyor diye....
ve derd; bu en masumlarından diye...

Şehir efsanesi. Bakanlığın yıllık aldığı (piyasada satılan istisnasız her marka) sadece yoğurt numunesi sayısı yüzlerle ifade edilecek rakamda. Hiçbir legal üretici böyle birşeye cesaret edemez. en fazla son örneklerdeki gibi jelatin koymayı deneyebilirler onda da duyuruda olduğu gibi yakalanırlar.

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: baduruk;365366
hocam pınar kendi sitesinde aynı parti nolu numunenin nisan 2012 tarihli, bornova il kontrol labaratuarında yapılan analiz sonucunu koymuş. bakalığın açıkladığı bu değil. ilk yapılan analiz..

burda da bir çelişki var. bakanlığın verdiği seri 52228 M   firmanın ise sadece 52228
farklı parti olabilir. bakanlık numunesinin analiz tarihi de zaten belirtilmemiş. muallakta yani

Çevrimdışı baduruk

• etobur
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
hadi ben açıklayayım  =)
bakanlığın açıkladığı numuneyi edirne il kontrol yapmış. dün orada çalışan bir arkadaşımla konuştum. aralık'ta yapılmış. itiraz numunesi de bornova'da yapılan oluyor ki o da nisan'da yapılmış.
bakanlığa bilgi edinme yasası kapsamında bunu da sordum. bakalım ne diyecekler..

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
o zaman bakanlık tek kelime ile saçmalamış. geriii gerrii hey gerii whats goin oonn

Çevrimdışı baduruk

• etobur
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
benim isyan ettiğim noktada bu işte. bunu ben biliyorum, sen biliyorsun ama konuya ilgisi olmayan vatandaş bilmiyor. insanlar nasıl bir çırpıda karalanıyor.
bunu yapanlarda dini ağızlarından düşürmeyenler...

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: baduruk;365373
benim isyan ettiğim noktada bu işte. bunu ben biliyorum, sen biliyorsun ama konuya ilgisi olmayan vatandaş bilmiyor. insanlar nasıl bir çırpıda karalanıyor.
bunu yapanlarda dini ağızlarından düşürmeyenler...

haklısın. misal bal örneğinde de bir kalemde bütün bal üreticilerini madara ettiler. kaldı ki adamlar 25 liradan bal satıyor kilosunu. benim eniştem bizzat kendisi 15 - 18 lira civarı satıyor çiçek balını. millet te balı aşırı pahalı bişey zannetmeye başladı. bu da balı kilosunu 50-60 liradan satan firmalara yaradı.
Ama bakanlık ta bu konuda bir gün bir duvara toslayacak. o zaman daha temkinli davranmayı öğrenecek. şimdilik alikıran başkesen. Vatandaş mevzuatı ve haklarını tam olarak bilmediği için sessiz kalanın tepesinde....

Çevrimdışı baduruk

• etobur
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bal konusu da öyle. büyük bal markalarının birinin üretim müdürü de benim arkadaşım. şu an toptan balın kilosunu 9 liradan alıyoruz diyorlar.. balda yasal mevzuattaki hmf seviyesini düşürdüler. sanki doğal balda hmf sabitmiş gibi. ben lisans eğitiminle bunları görüp mantıklı bulmuyorken koca koca müsteşarlar bakanlar nasıl yapabiliyor bunu.
inanın aklım almıyor..

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
o koca koca müsteşarlar ve bakanların kaç tanesi senin benim gibi gıda üzerine eğitim almış kişiler???

Çevrimdışı takara34

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
pınar da bu terörü yapıyormuş tebrik ederim. et ürünü yiyecek mimlenmemiş bir marka kalmadı.
o zaman hayvan alıp keseceğiz. sucuk yapcaz. kalanıda parçalayıp dipfiriz e atçaz. en mantıklısı bu.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: tabteam;365308
...Kısacası devlet bu gıda terörüne bir bakıma kendi sebebiyet vermektedir.
Kendi canavıryla mücadele etmeye çalışıyor yani.:wnk:
Alıntı yapılan: ahmedb;365309
Ben şunu soruyorum bunlar  daha önce yoktu da şimdi mi çıktı yoksa bizim bunlardan şimdi mi haberimiz oldu
Bir şekilde işleri geldiği için, henüz haberimiz oluyor. Vakt-i zamanında Uğur Dündar' ın yaptığı programları hatırladım.
Alıntı yapılan: baduruk;365380
...balda yasal mevzuattaki hmf seviyesini düşürdüler. sanki doğal balda hmf sabitmiş gibi. ben lisans eğitiminle bunları görüp mantıklı bulmuyorken koca koca müsteşarlar bakanlar nasıl yapabiliyor bunu.
inanın aklım almıyor..
AÖF iki yıllık muhasebeyi bitiren müsteşar olursa ...:(:(