škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ekim ayı tescilli araçta temmuz mtv

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OBBattaloglu

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar, pek fazla paylaşımım olmasa da forumda oldukça zaman geçiriyorum, ve bu konuda bilgi sahibi birilerinin olduğuna inanıyorum. Başlık doğru yerde olmayabilir, eğer uyarırsanız doğru yere taşıyabilirim.

Geçen gün eve maliyeden gelen borç kağıdı biraz telaşlandırdı. 2011'in 10. ayının 4'ünde tescil edilen arabanın Ocak 2012 MTV'ni yatırdım, ancak gelen kağıt 2011 yılının 7. ayına ait motorlu taşıtlar vergisinin yatırılmadığını ve yaklaşık 40 lira faiz bindiğini belirtiyordu. Aracı satın aldığım bayiyi aradım (Ümraniye Oğuşlar Grup) ve Perihan hanımla görüştüm, çünkü anahtar teslim satın aldık yani trafik sigortasını falan da onlar yatırmıştı; anlattım durumu, plakanın daha önce bir araca ait olup olmadığını sordu, plaka daha önceden başka bir araçta takılıydı ve bu borcun ondan kaldığını, Trafik Şubeye tescil tarihimizi gösterip sorunu halledebileceğimizi söyledi. Ben de gittim ve 10. ayda tescil edilen aracın yine de 7. ay vergisinin ödenmesi gerektiğini söyledi. Hatta 31 Aralıkta tescillenen aracın bile 6 ay öncesinin MTVnin yatırılacağını söyledi.

Özet: 10/2011 tescilli aracın 7/2011 tarihli MTV yatırılır mı? Ve yatırılırsa bu borç bana mı aittir yoksa satın aldığım bayiden mi bunu talep etmeliyim? Aydınlatırsanız sevinirim, saygılar.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
1 Temmuzdan 31 Aralık'a kadar satın alınan her araç 2. taksit MTV'yi öder kanunen.

Bayiler eskiden otomatik gibi öderlerdi MTV'yi, ama 2-3 yıldır bunu yapmıyorlar, sadece Skoda'ya has bir durum da değil, forumda aynı durum 2-3 kişinin daha başına gelmişti. Mecbur senin ödeyeceğin bir borç.

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim bacanak da Nissan almıştı aynı tarihlerde. 2012 yılında eski borç da gözükünce bayiye telefon etti, bayi ödedi.

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bence Bayii ye gidip bu parayı ödemelerini isteyin. Ödemezlerse tüketici haklarına gideceğinizi belirtin. Anahtar teslim araç almışsınız. satış sözleşmeniz vardır. inceleyin. bayinin ödemekle yükümlü olduğu kalemlere bakın. (ama bu kontrolu yanlızken yapın çünkü belki o konuyla ilgili bir madde yoktur.
Yani sonuç olarak yine de bayii ye gidip kafalarını ağrıtın. Siz bunu ödeyene kadar ben hergün geleceğim deyin. vs..

Çevrimdışı SekoLive

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kanun derki araç trafik tescile kayıt edildiği an MTV si ödenmesi gereklidir, irfan abide belirtmis suan araçların vergilerini ödemeden satıyo bayii ler daha öncesinde ödeyip sattıklarından kimsenin haberi olmuyordu bu durumdan...
muhtemelen size ödeticekler bu vergiyi

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Bayilerin kampanya ve satış şartları yazılıdır, eğer o hükümle almışsan mecbur alan öder

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ikinci el arac alırken notere gittiginiz zaman vergi borcu varsa devir olmuyor,
sıfır arac alırken niye noter veya sıfır ithal aracın ülkede satısına izin veren kurum uyarı vermiyor ki?

Çevrimdışı sipartacus

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynısı benim başıma geldi, kimsenin aklına gelmiyor tabi bu durum, sonuçta 0km araç alıyorsunuz tabiki vergi ödenir diye düşünüyorsunuz ama esnaflıktan ve ticaret ahlakından uzak bayiler ödemedikleri gibi size bunu söyleme zahmetine bile girmiyorlar, sorduğunuzda satış danışmanlarına suç atıyorlar, ben gittim paşa paşa ödedim, üzülerek sizde bunu paşa paşa ödeyeceksiniz, istediğiniz yere şikayet edin, şikayetvara ilan bırakın tınlayan olmuyor, ama size biri sorduğunda satıcı hakkında reklam yapıp insanları oradan araç aldırmama hakkınızı saklı tutun, elden başka bişi gelmiyor.

Çevrimdışı OBBattaloglu

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Satış sözleşmesini okudum, mtv ile ilgili bir durum söz konusu değil, ama trafik sigortasıyla ilgili bir şey de yazmıyor. Şirket trafik sigortasını yatırırken mtv'ni yatırmıyor. Ben ne kadar Oğuşlar'a bastırsam da "hayır" derlerse ödememe hakkına sahipler, belki müşteri kaybedecekler ama bir müşterinin hesabını yaparlar mı bilemem. Muhtemelen bu bana patladı gibi, sıfır araç acemiliğine geldik. Yine de her fırsatta gidip bastıracağım "bu nasıl iş, müşteri memnuniyeti sıfır, tüketici haklarıı haraa höröö" diye bağrınacağım; ne koparsak kâr mantığı :)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında herşeyin kontrol edilip satış ve alışın gerçekleşmesi gerekiyor. Firmanında dikkat etmesi gereken kısımlar var, plaka ne durumda ne var ne yok diye. İlk başta ince ince konuşulması lazım, neler var neler ödenecek v.s diye. Hele şimdi MTV konusunda ödememe modası başladığı içinde zaman zaman sıkıntılar olabiliyor maalesef. Aynı olay değil onun için söylemiyorum ama bende aracımı Aralık 12'de trafiğe çıkarmıştım mesela, Temmuz vergisi yatırılmış şekilde tabi, ama 20 gün sonra tekrar bir MTV yatırdım tekrar, Ocak vergisi çünkü :) Üst üste aynı vergiyi ödemiş gibi oluyor insan ama kanun bu, tarihler ve dönemleri belli :)

Çevrimdışı avni

• CEBELLİ
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben aracı 01,06,2011 de aldım ve bayii ödedi hatta 2 yi ödeme zamanı gelmişti baktım ödenmemiş görünüyor ilki aradım bayii aynı gün ödendi ve bende 2.y, ödemiştim

Çevrimdışı OBBattaloglu

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
İşte araç ne yazık ki Kütahya'da, plakayı da Kütahya emniyette çıkardık bu yüzden bayi onlara karışmadı, plakanın borcu var mı yok mu vs de bakamadılar. Bakalım haftasonu gelse de bi konuşabilsek. Cevaplarınız için teşekkürler hepinize...

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle aracın trafiğe tescili sırasında aracın sigortası yoksa tescil işlemi yapılmıyor. bu nedenle zorunlu trafik sigortasını bayi yatırıyorki tescil yapılıp araca plaka takılabilsin ve sizze teslim edilebilsin.  ancak mtv de ise sıfır alımlarda tescilden itibaren 1 aylık yatırma süresi var. bu süre içinde mtv yi yatırmak zorundasınız. araç size teslim edildiği andan itibaren eğer sözleşmede ve yada sözlü konuşmada açıkça belirtilmediği sürece borç araç sahibine aittir. geçmiş olsun daha fazla faiz ödemeden yatırın.

Çevrimdışı OBBattaloglu

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;368901
öncelikle aracın trafiğe tescili sırasında aracın sigortası yoksa tescil işlemi yapılmıyor. bu nedenle zorunlu trafik sigortasını bayi yatırıyorki tescil yapılıp araca plaka takılabilsin ve sizze teslim edilebilsin.  ancak mtv de ise sıfır alımlarda tescilden itibaren 1 aylık yatırma süresi var. bu süre içinde mtv yi yatırmak zorundasınız. araç size teslim edildiği andan itibaren eğer sözleşmede ve yada sözlü konuşmada açıkça belirtilmediği sürece borç araç sahibine aittir. geçmiş olsun daha fazla faiz ödemeden yatırın.

trafik sigortasını bayi yaptı, onda sıkıntı yok. Bu yüzden ruhsat çıkartılırken böyle bir sıkıntı olmadı. Tescil yapılalı 6 aydan fazla oldu yani biz 1 aylık süreyi aştık, bu yüzden de faiz binmiş durumda zaten. Borç bize ait, bunun farkındayım, haftasonu bir kez daha bayi ile konuşup, olmazsa direk borcu yatıracağım

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
araca ait taşıt vergisi alıcıya aittir. galeri ödemez. bazı arkadaşlar galericilere kızıyor ama durum böyle değil. çünkü vergiler plakanız nazarında kanuni olarak sizin isminize mahsustur. ama bazı firmalar bunu satıştan indirim adı altında ödüyorlar, kampanya ayağına

1. den 7. aya kadar alınan arabaların vergileri 1. dönem ve 2. dönem olarak;
7. den 12. aya kadar alınan arabalaların ise sadece bu 2. dönem vergileri ödenir.
siz değil 10. ayda 31 aralıkta dahi almış olsanız 2. dönemi ödemekle yükümlüsünüz.

burda galerinin hatası bunu size belirtmemiş olmaları; şayet kampanya içinde değilse.