škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yakıt filtresi çok fark ettirdi

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com

- Mazot filtresi değiştikten sonra üzerinde elle popalamaya yarayan bi kısım var, oradan pompa sertleşip mazot gelene kadar pompalıyorlar, sonra kontak... Bi de mazot filtresinin tam çevrilmesi gerektiği kadar çevrilip oturtulması gerekiyor, özellikle resimdeki contalardan sızma olmayacak. İş bittikten osnra da mazot kaçağı kontrol ediliyor. Basit bi işlem değil, mazot filtresini gövdeye bağlayan metal döküm bi parça var. Onu da çıkarıp tornada sıkıştırdılar, filtreyi elle çevirip oturttular. O metal parça yanımdaki megane'da plastikti, ona sövüyordu ustam :D şunun gibi niye metal yapmıyorlar diye...

- Yanımda bakım gören megane'da pompalamadan sonra baya bi kontak yaptı adam, öyle çalıştı. Benimki tek kontakta çalıştı. Sahibi ters ters baktı bana :D Filtreyi de 40'a almış, benimki 30 tl idi...

- Çok da ucuza mal olmadı aslında yağdan dolayı, 100 tl yağ (castrol edge 5/40), 80 tl filtreler, 20 de ustaya, 200'e çıktı işte. Karabük'te Hasan Yurt deyince iş değişir :D Hem ustalığı çok iyidir, hem de para mara almaz :D  Rover'a motor yaptırmıştım (sübaplar değişti, kapak onarıldı vs...) 120 tl mi ne işçilik vermiştim :D triger değişimine 50-70 arası ücret alır falan... Bi de yolda kalan falan olursa telefonu arabaya tutturur, teşhisi telefondan koyar, manyaktır tecrübe açısından...

- Wurth'un commonrail yakıt katkısını deneyen var mı? İşe yarıyor mu acaba?

- Başlığı açarkenki olumlu düşüncemden vazgeçmiş durumdayım, o gün motorun sıcağından dolayı anlayamamışım. Muhtemelen bi enjektör temizliği gündeme gelecek, ama acelesi yok. Soğukken bi titreşim var, yarım-bir dk içinde kesiliyor. Belki de vuruntu değil kuruntudur :D Ama burada bi enjektörcü var, yeni bi cihaz getirtmiş diye duydum, tanesini 70-80 tl'ye temizliyormuş... Bi temizlik yaptırttım mı arabada başka tık yok. Motorda ne su eksiliyor ne de yağ, turbo da maşaallah 1900 d/d'den sonra canavar...

Yalnız bi sıkıntı var, kesinlikle başka araba beğenemiyorum. Bugün bi Corsa 1.4 elegance sürdüm, geçen de Combo 1.3 multijet... eşşeğin eşşeği geldiler bana... Gitmiyor bu arabalar gitmiyor :D
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2012, 23:08:39 Gönderen: turker »

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hava Yaptırmamayı Şöyle Çözebilirsiniz Eski Filtresi Sökünce İçinde Mazot Olur Onu Cam Şişeye Doldurup Yeni Filtrenin İçine Doldurup Taktırın.Sonra Filtrenin Üstünde Pompa Olur Araçlarda Onu 2,3 Kez Pompaladımı Bişey Kalmaz :)

Çevrimdışı hakantuna

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
artık hava yapma olayı kalmadı kendi kendine otomatik havayı alıyor. sanırım arkadasın dediği gibi 3-4 kontak aç kapa yapmak yeterli oluyormuş.