škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb 2012 elegance tdi 1.6 yakit

SELİM · 46 · 10460

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yesilkaya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bendeki araç 1.4 tsi. şu an 2.200 km 'de ve ortalama yakıtı 7 lt 'de. bu km 'nin 1.800 km 'si şehir dışı. ortala bir performans ile kullandım. şehir dışında 110 - 120 km/saat 6. viteste ortalama tüketim 6,8 lt civarı olurken, istabul şehir içindeki en yoğun trafikte 10 lt oldu. şehir içi kabul edilmesi gereken ortalama ise 8 lt civarı.
uzun lafın kısası, dizel için sarfiyatlar biraz fazla gibime geldi. bu şartlarda dizel tercih etmenin avantajı nedir ki???

Çevrimdışı fastbreak79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar birbirinizin moralini boşuna bozuyorsunuz :)
Aynı parkurda aynı saatlerde kullanmadıktan sonra karşılaştırma yapmak anlamsız.

Benim 7.5 lt.' de yaktığım oluyor, 5.9 lt' de, 2.8 lt.' de.

Sakin kullanırsan 5.6 da yakarsın, gaza yüklenirsen 7.5 lt. de yakarsın aynı yolda. Sürüş karakteristiği herkesin farklı.

Çevrimdışı chook

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yesilkaya;418915
bendeki araç 1.4 tsi. şu an 2.200 km 'de ve ortalama yakıtı 7 lt 'de. bu km 'nin 1.800 km 'si şehir dışı. ortala bir performans ile kullandım. şehir dışında 110 - 120 km/saat 6. viteste ortalama tüketim 6,8 lt civarı olurken, istabul şehir içindeki en yoğun trafikte 10 lt oldu. şehir içi kabul edilmesi gereken ortalama ise 8 lt civarı.
uzun lafın kısası, dizel için sarfiyatlar biraz fazla gibime geldi. bu şartlarda dizel tercih etmenin avantajı nedir ki???
Dizel elegance gücüm yetmediği için active dizel aldım
bazen keske elegenace tsı alsaydım dediğim çok oluyor
ama iş işten geçti.

Çevrimdışı yesilkaya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yanlış anlaşılma olmasın. amaç moral bozmak değil, bilgi paylaşamak. zira ben superb satın alma kararımı bu forumdan aldığım bilgiler ile pekiştirdim.
bundan önceki aracım dizeldi ve çok ekonomikti. benzinli araç gerçekten can yakıyor. velakin benzinli dizel arasındaki farkın amortismanı yaklaşık 60.000 km yi buluyor. benim gibi bu km 'yi 5-6 senede yapan biri için bu bilgi çok önemli. önceden fazla ödemeden farkı zamana yayma mevzuu.
bu arada forumdan anladığım kadarı ile dizel aracın alt devirlerdeki çekişide biraz zayıf. oysaki benzinli motor her daim canlı vede istekli.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Bizim en büyük eksiğimiz 6. vites... 6 vitesli olsa tadından yenmez, tüketim düşer kesinlikle. Astra 1.3 cdti bile o motoruna rağmen 6 vitesti ve çok memnundum, keşke bunda da böyle bi imkan olsaydı. Böyle kabullenicez mecbur :)

Çevrimdışı fastbreak79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yesilkaya;418936
yanlış anlaşılma olmasın. amaç moral bozmak değil, bilgi paylaşamak. zira ben superb satın alma kararımı bu forumdan aldığım bilgiler ile pekiştirdim.
bundan önceki aracım dizeldi ve çok ekonomikti. benzinli araç gerçekten can yakıyor. velakin benzinli dizel arasındaki farkın amortismanı yaklaşık 60.000 km yi buluyor. benim gibi bu km 'yi 5-6 senede yapan biri için bu bilgi çok önemli. önceden fazla ödemeden farkı zamana yayma mevzuu.
bu arada forumdan anladığım kadarı ile dizel aracın alt devirlerdeki çekişide biraz zayıf. oysaki benzinli motor her daim canlı vede istekli.

Amortisman'ı doğru 60.000 km. Yi buluyor(ortalama yakıt tüketimi olarak dizelin 6 lt, benzinlinin 8 lt yaktığını düşünürsek, ki benzinli ortalamada 9'dan aşağı pek yakmaz) fakat aracınızı benzinli model ile aynı fiyata satacağınızı farz ederseniz. Unutmayın ki sattığınız fiyatı göz önüne aldığınızda fark aslında 8 bin değil, 5-6 bin lira. Dolayısıyla pratikte 40-45 bin km.'de kendini amorti eder. Bu da benim için 2 yılda yaptığım km, sizin için de 4 yılda yaptığınız km. Sonrası yanınıza kar.
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2013, 19:23:55 Gönderen: fastbreak79 »

Çevrimdışı pharmacist

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: YEKE;382656
aslında bu bilgiyede güvenmemek lazım çünkü pedaldaki oynamalar ve anlık veri akışı net bilgi almayı zorlaştırıyor. en iyisi depo fullendikten sonra sayacı sıfırlayıp o şekilde hesap yapmak. o daha bir güvenli. geçen gün seri bir kalkış yaptım bilgisayar anlık tüketim değeri 60 lt gösterdi. ulan depo zaten 60 lt. kendini roket mi sandı nedir.

anlık tüketim 60lt olmaz 60lt/100km olur, yani araç demek istiyorki 100km boyunca böyle ani kalkış yaptığın gibi basarsan bi depo 100km de biter, yoksa 60lt anlık yakamaz, saygılar...

bir diğer husus bi arkadaş sormuş dizel almanın avantajı ne diye bence haklı ben de benzinli kullanıyorum karmada 34-35 krş civarı (lt olarak bilemicem direk krş söylüyorum ocak 2013 akaryakıt fiyatlarına göre) uzunyolda 30krş altı sadece şehiriçi denemedim ama 40krş civarı olur... başka bi arkadaş da dizelle benzinlinin satış fiyatını hesaba katmış, dizel alan çok km yaptığı için alır benzinli alan az km yapar az km li benzinli ile çok km li dizelin 2. el satış fiyatı hemen hemen aynıdır, 2. elde benzinli öncelikli tercihtir, dizelin servis masrafı bildiğim kadarıyla benzinliden daha yüksektir, kullanımı daha sıkıntılır, şöyle ki ben 50km/s hızla giderken 5. vitese atabiliyorum ama dizelde bu biraz zor vs gibi... bundan 8-10 yıl önce olsaydı dizel avantajlıydı ama ben günümüzde dizelin bi espirisinin kalmadığını düşünenlerdenim... bu benim fikrim

Çevrimdışı beyazmelek

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
6 ileri olsa vites demekki uzun yolda özellikle 2.000 km:) yapacak. Bu arada şehir içi 8.0--9.0 diyorsunuz manuel için değerler bunlar otomatik olsa 12 litreyi görür sanıyorum bu da çok çok fazla olurdu.
ufak bir sorum olacak ruhsatta sizin tam net ağırlık aracın kaç yazıyor ?

Çevrimdışı mete yıldız

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bende bir depo yakıt ile şehir içinde yaklaşık 800 km yapıyorum.malum istanbul trafiği sabah ve akşam olmak üzere pik saatlerde ortalam hız 30 km/h sizin verdiğiniz rakamlar cok yüksek geldi bana.

Çevrimdışı umut_as

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
2011 1.4 tsi ile 4.0/lt ye kadar düştü uzun yolda 85 95 km hızlarda benzin 4.50 kuruşken ankara alanya arası 21 kuruş yaktı aracım ben müthiş bir değer diye düşünüyorum :) benzinde bu rakam şehir içi ise 35 kuruş yakıyor son zamda ama sakin kullandım ve aşırı trafiğe girmedim (yinede sakin ankara trafiğinde işte )

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: pharmacist;419867
anlık tüketim 60lt olmaz 60lt/100km olur, yani araç demek istiyorki 100km boyunca böyle ani kalkış yaptığın gibi basarsan bi depo 100km de biter, yoksa 60lt anlık yakamaz, saygılar...

benim demek istediğim bu değil gaz şiddetiyle ekranda anlıkta 60 lt gördüm. onu dedim. ara ara kalkışta böyle yokluyorum köklemede yakıt ne seviyeye yükselir diye en son 60 lt yazdı. daha üstüne çıkamadım. sen de bizi acemi ettin ya.:D

Çevrimdışı guvenxoca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: pharmacist;419867

bir diğer husus bi arkadaş sormuş dizel almanın avantajı ne diye bence haklı ben de benzinli kullanıyorum karmada 34-35 krş civarı (lt olarak bilemicem direk krş söylüyorum ocak 2013 akaryakıt fiyatlarına göre) uzunyolda 30krş altı sadece şehiriçi denemedim ama 40krş civarı olur... başka bi arkadaş da dizelle benzinlinin satış fiyatını hesaba katmış, dizel alan çok km yaptığı için alır benzinli alan az km yapar az km li benzinli ile çok km li dizelin 2. el satış fiyatı hemen hemen aynıdır, 2. elde benzinli öncelikli tercihtir, dizelin servis masrafı bildiğim kadarıyla benzinliden daha yüksektir, kullanımı daha sıkıntılır, şöyle ki ben 50km/s hızla giderken 5. vitese atabiliyorum ama dizelde bu biraz zor vs gibi... bundan 8-10 yıl önce olsaydı dizel avantajlıydı ama ben günümüzde dizelin bi espirisinin kalmadığını düşünenlerdenim... bu benim fikrim

hocam hiçbir zaman benzinli araçla dizel aracın 2. eli bir olmaz...
dizelin 2.eli her zaman daha yüksektir..
ayrıca benzinlide için gide gide,korka korka binersin çok yaktı diye,dizelde çatır çatır binersin,rahat rahat kullanırsın...

Çevrimdışı chook

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: guvenxoca;419972
ayrıca benzinlide için gide gide,korka korka binersin çok yaktı diye,dizelde çatır çatır binersin,rahat rahat kullanırsın...

kesinlikle katılıyorum

Çevrimdışı haberci

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: guvenxoca;419972

Çok özet ve güzel bir anlatım, katılıyorum...

Çevrimdışı pharmacist

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bakın ben aynı km de aynı ayarda dizel ile benzinlinin 2. el fiyatı aynı olur demedim, çok km li dizel ile az km li benzinlinin 2. el fiyatları hemen hemen eşit olur dedim, sözlerimin içinden cımbızla seçip almayın lütfen :hih:

o zaman inceleyelim;

araç 1: 2011 tsi elegance ısıtmalı koltuk sunroof bolero 17'' 31bin km
fiyat 1: 54.750

link: http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-2011-deri-koltuklu-sunrooflu-ve-park-asissli-superb-elegance-109138156/detay

araç 2: 2011 tdi elegance ısıtmalı koltuk sunroof bolero 17'' 62bin km
fiyat 2: 56.000

link: http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-sahibinden-2011-superb-elegance-full-plusfull-97074874/detay

fiyatlar 2 kategori için de ortalama fiyatlardır daha düşükleri de daha yüksekleri de mevcuttur
saygılar...