škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

-Üniversite tercihi-

0 Üye ve 18 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sevgili st ve dt ailesi.sizlerdinde çocukları kardeşleri veya kendiniz üniversite tercihi yaptınız veya az birazda bilginiz vardır.benim de tercih vakti geldi çattı.doluyo koyuyorum almıyo boşa koyuyorum dolmuyor.bir türlü tam karar veremedim.bilgilerinizeve yardımınıza ihtiyacım var.puanım açıklandı mf4 sıralamam 26500.aklımda iki üç yer var.bunlar mühendislik
1)çukurova otomotiv  mühendisliği
2)yıldızteknik makine mühendisliği
3)kocaeli mekatronik mühendisliği
4)eskişehir anadolu üniversitesi uçak gövde motor bakım.
 tahminimce bunlardan hangisini yazarsam ilk sıraya gelme ihtimali yüksek.sizce hangisini yazmalı.

sadece bunlarla sınırlı değilim.lütfen başka önerileriniz varsa yazın.
size hangisini yazmalıyım.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı berhan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bnde seneye sınava gireceğim için araştırıyorum sizin yazdıklarınızdan Yıldız Teknik Makine Mühendisliği bölümünü tercih ederdim.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kafamı en çok karıştıranda otomotivle makine arasında.etrafta makine mühendisi çok otomotiv az.ama makine okuyup otomotiv alanında üstüne çıkanlar var.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Üniversitede birden fazla sektöre hitap edecek bir bölüm seçmek, okurken veya bitirdikten sonra belli bir konuda uzmanlaşmak gelecekteki iş olanakların aşısından mantıklı olur.

Örneğin makina müh. okumak, ardından mesela ısıtma/soğutma konusunda veya otomotivde uzmanlaşmak gibi.

Ama mesela uçak gövde motor bakım okuduğunda, çalışabileceğin sektör/firma sayısı sınırlı olacaktır...

Ben motor meslek lisesi bitirdim, arkasından makina müh. okudum. Bilerek ve isteyerek seçmiştim. Memnunum, otomotivde de çalışma imkanı var, inşaatta da... İş imkanları geniş...

Bu açılardan olayı düşünmende fayda var ama sana bu konuda esas tavsiyelerim şunlar olur :
1. İstemediğin bölümü Oxford'ta olsa da okuma!
2. Meslek seçiminde, bundan 20 yıl sonra da severek yapabileceğin bir mesleği/bölümü seç. Sevmediğin bir meslekte, ne okursan oku, başarılı olma şansın yok. Hayatın bir eziyete dönüşebilir.

Hangi üniversite konusu ise tamamen tercihine bağlı. Türkiye'deki üniversiteler arasında (tabii belli düzeydeki ve geçmişteki üniversitelerden bahsediyorum) çok aşırı kalite farklılığı yok...

Bu yukarıda yazdığın 4 üni. arasında ben seçim yapacak olsam, yıldız makina derdim...

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
açıkçası mühendiliğn yapıma uygun olduğumu düşünüyorum.5 yaındayken bile bizim eski renomuzun teybini söküp takarmışım.şimdi bile elektronik devre vs söküp ne nerden nasıl geçiyor diye incelerim.yani kısacası mühendislik benim için ideal ama aklımı karıltıran şuda var.diyelim mühendis oldum.iş aramam lazım birçok yerde makine var.bunu geçtim iyi kötü br iş bulurum ama gençkenki dinamizm giderse 45li yaşları geçince beni kapının önüne koyarlarsa(malum özel sektör)düşünmeden edemiyorum.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı CC03

• detaiLove
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Mühendisler memuriyetlerine 2 üst kadrodan başlıyorlarmış bunu da unutma :D

Hayırlı olsun şimdiden :ok:

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Valla Uğur'cum, hem yatkınsan hem seviyorsan mühendislik neden olmasın?

Mühendislik okumak aslında insana bir "mühendislik formasyonu" kazandırır. Yani olaylara farklı, analitik bir bakış açısı getirmeni sağlar. İlla mühendislik yapman gerekir diye bir şey de yok. Benim üni. den beraber mezun olduğum, yani makina müh. olan, ama kuyumculuk yapan, bakkallık yapan, pazarcılık yapan arkadaşlarım da var. Mühendislik formasyonlarını bu işlerde de kullanıyorlar...

Kapının önüne konulma riski, her meslekte her bölümde var. Ne okursan oku, nerede çalışırsan çalış, bu ülkede bu endişeyi her zaman taşıyacaksın... Bunu önlemenin tek yolu, yaptığın işte çok iyi olmak. Yani mühendis te olsan, bekçi de olsan, aşçı da olsan, sen mesleğinde kendini geliştirmişsen, iyi isen hiçbir şey olmaz. Ama sıradan bir müh. olursan, ne mühendisi olursan ol, en ufak bir krizde kapının önüne ilk konulacaklar listesinin başında yer alacaksın...

Valla, şimdi sizlerin işi çok daha zor, hayata giriş yapmak ve tutunmak çok daha zor eskiye göre, Allah kolaylık versin, şansını açık etsin...

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yaw aklımdan söyle birşeyde geçiyor ben bu yıl kpssyede gireceğim(lise mezunları olanından)ordada çalışığ kadroya geçeyim diyorum.sonra kurumlar arası geçiş yapıp devlete geçmek de var kafamda ama tabi bunları konuşmak için daha erken.bir de ben istanbul'a gitmek istemiyorum.içanadolum gibisi yok ama bu gidişle bana istanbul yolu görünüyor.yarın birkaç makine mühendisi bulup bi konuşayım.birde dersanede soruşturayım okuyan öğrencilerle konuşayım en iyisi
elegance=ugurcnplt

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: ugurcnplt;381051
birde dersanede soruşturayım okuyan öğrencilerle konuşayım en iyisi

Burada sormaktan cok daha iyidir ;) Cok daha faydali olacaktir.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ulysses;381053
Burada sormaktan cok daha iyidir ;) Cok daha faydali olacaktir.
şimdi dersanecilerde her yıl sonunda şu kadar öğrenci üniversiteye yolladık diye reklam yapmak için sen üniye gitti nereye gidersen gir gözüyle bakıyorlar.burada da sonuçta bir insan topluluğu mutlaka işten anlayan çıkar diye düşündüğümden konuyu burayada açtım
elegance=ugurcnplt

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: ugurcnplt;381055
şimdi dersanecilerde her yıl sonunda şu kadar öğrenci üniversiteye yolladık diye reklam yapmak için sen üniye gitti nereye gidersen gir gözüyle bakıyorlar.burada da sonuçta bir insan topluluğu mutlaka işten anlayan çıkar diye düşündüğümden konuyu burayada açtım

Yanlis anlama. Sadece bu isi yapanlardan yardim almani istedim. Belki de senin yazdigin yerlere kontenjam yetmyecek ve acikta kalacaksin. Belki de oralar sana gore degil. Yazdigin butun universite ve bolumleri de mutlaka eksisozlukten bakabilirsin. Tamam hepsini dikkate alma ama en azindan fikir verecektir sana. "universite tercihi yapacaklara tavsiyeler" diye bir baslik da olacakti.

Çevrimdışı srcn09

• Turbocharged Direct Injec
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.passatturkiye.com
Üniversite tercihi olarak Yıldız 'ı seçmen en doğru olucak çünkü Teknik üniversite benim hayalim olan bir okuldu Makin Mühendisliği okuycağım için en iyi eğitim ordaydı ama bir turtlu tutturamadım Işık Üniversitesi %50 Makina'ya girdim ;)

Bizim üniversitede Otomotiv Mühendisliği programı açılmış gidiceğin okulda ki sistemi araştır yani ben bölüm değişikliği yapmadan Otomotiv Mühendisliği Programına kayıp orda ki dersleri görücem bizim okulda MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ altında 3 program var 1-Genel Makina , 2-Mekatronik , 3- bu sene açılan ve TR 'de 11 okulda olan Otomotiv Mühendisliği

Benim ilerde ki hedefim otomotiv üzerine bir meslek yapmak o yüzden otomotiv programını alayım dedim ama şimdi düşünüyorum eğer onu seçersem tek bir meslek yapıcam ancak Genel Makina üzerinden dersler alırsam mesleki olarak çok daha geniş bir alana sahip olucam bu ikisi üzerinden karar vermek lazım hala bende karar veremedim açıkcası

Hazırlığı bitirdim Fakülteye yeni geçtim perşembe günü okula gidip detaylı bilgi alıcam
2008 VOLKSWAGEN PASSAT 2.0 TDI CR 140HP 6-DSG COMFORTLİNE REFLEKS GÜMÜŞ

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benimde bu sene umduğum gibi geçmedi fazla boşladığımı anladım benim takdiğimde İstanbul üniversitesi su ürünleri yazıp seneye tekrar hazırlanmak ve sene kaybetmeden geçiş yapmak sadece sorumlu olduğum dersleri vermem gerekicek makine,inşaat vs bölümleri için..

Ben senin yerinde olsam İstanbula gelirim İçanadolu çocuğu ile hiç bir alakası yok . Tek sıkıntın olur o da maddi yönden İstanbul öğrenci için biraz sıkıntılı şehirdir.İçanadoluda 500 tl ye geçinen birisi burda 800 tl ye geçinir onun dışında hiç bir sıkıntı yaşamazsın ki yıldız üniversitesi diyorsun bu üniversitenin adı bile yetiyor:) İstanbuldan hiç korkma sıralaman gayet iyi tercihlerini İstanbuldan yana yap gel :)

Bu arada gemi inşaat bölümünüde düşün derim :)

Çevrimdışı amraam

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben Yıldız Teknik Makinede okuyorum bizim okulla ilgili her türlü soruna yardımcı olmaya hazırım.Bence hiç otomotiv mi makine mi ayrımında kalma.Gel Yıldız Makineye 2. seneden sonra bizde dal ayrımı var otomotiv dalını seçersin.Tek taşla iki kuş olur.Mezun olunca normal makine mühendisi olarak mezun oluyorsun ayrıca yanında hangi dalı bitirdiysen onun sertifikasını alıyorsun.

Bir de uçak motor gövde bakım demişsin uçaklara meraklısın galiba?

Halihazırda Yıldız Teknik Makinedeki Dallar;

Enerji:Enerji santralleri,barajlarla ilgili
Konstrüksiyon:Tasarım
Isı-Proses Tekniği:Isıtma,soğutma,havalandırma,su tesisatları
Otomotiv:Motor,şasi,taşıt tekniği
İmalat:İmalat teknolojileri(döküm,kaynak,talaşlı,talaşsız imalat)
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2012, 00:27:37 Gönderen: amraam »

Çevrimdışı MuhammedSaid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle puanın hayırlı olsun.Mekatronik tavsiye etmem makina yazabilirsin. Marmara makine müh. gelir gibi duruyor.Orayı yazmanı tavsiye ederim. YTÜ,Gazi,Ege bunların makinaları bana sorarsan muvadil istediğin şehire göre seç yaz. Gaziden sonrada Uludağ yazabilirsin. Kocaeliyi daha sonraları için düşünebilirsin. Sakaryayı düşün derim. Daha alt tercihler için çukurova makina yazabilirsin hem ingilizce hem adana güzeldir. Hayırlı sonuçlarını bekliyoruz...Tercih zor bir süreçtir kolay gelsin...