škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2012 fabia full depoda anolmal menzil durumu

vedat · 14 · 4959

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, 3 hafta kadar önce eniştem istanbula giderken benim aracımla gitmişti. Depoyu doldurup vermişti aracı ancak menzil olarak 400 km yazıyordu, menzil düşük geldiği için depo tam dolu değil diye düşünüp depoyu tekrar doldurdum, 30 liralık benzinle tabanca attı. ama bu seferde menzil 450 km gösterdi. O sırada çokta üstünde durmayıp deponun bitmesini beklemeye karar verdim.Şimdi depo bitmek üzere, toplamda 320 km yol kat etmişim ve yol bilgisayarı 110 km daha menzil gösteriyor.
 Ben benzini hep full istasyonundan alıyorum ve depo tam doluyken 550 km menzil gösteriyor ve ortalama 600-630 km yol yapıyordum o depoyla.

Şimdi benim anlamadığım normalde 600 km yol yaparken bu sefer yine aynı şartlarda ve aynı trafik yoğunluğunda kullanılan araç nasıl oluyorda 400 küsür km yol gidiyor?

Alınan benzinden kaynaklıdır diye düşünüyorum ama işin garibi aracın çekişinde hiçbir anormallikye yok.
2012 1,2 htp 9000 km oldu, henüz bakım zamanıda gelmedi ve dediğim gibi araçta hiçbir anormallikte yok. Sizce nedir bunun sebebi? Bir depo daha kullanıp denemek mi lazım yoksa yapılabilecek bir şeyler var mı?

Çevrimdışı bursaspor_16_

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
sorun menzıl gostergesınden desek kılometre olarakta az gıtmıssınız zaten sen bıdaha deneee ıstersen en garantısı ooo galıbaa

Çevrimdışı bursaspor_16_

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bırde hocamm buuu fuule ben pek ıyımser bakmıyorum walllaaa sankı ucuz etın yagnısıı gıbı gelıyor banaaa uc kuruss ıcın degmezz bennn 5 sene fabıa 1 kullandım 1.4 benzınlı poo dan hıc sasmadımm nadır sastıgım zamanda otomatık vıtestı kılıtleme oluyodu servıs bıle degıstırme bıdaha dedııı yakıtınıı

Çevrimdışı vedat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Eniştemin kendi aracı için benzin aldığı bi BP istasyonu var. Yani şu an depodaki benzin BP.
Full istasyonu evime çok yakın olduğu için tercih ediyorum, gidip rahat rahat aracımı yıkıyorum.

Full'ün kalitesi konusundada içim rahat. 95 oktan olduğu sürece ve  istasyon bir sahtekarlık yapmadığı sürece her markanın benzini tamamen aynı.Hepsi benzini tüpraştan tankerleyip istasyonunda satıyor. Eğer alınan benzin 95 oktan ise shellden aldım şu kadar gitti, burdan aldım bu kadar yol yaptım durumları tamamen psikolojik diyebilirim; zaten hepsi aynı benzini satıyor  :)
Bende önceden hemen herkes gibi bu konuda önyargılıydım, ama tesadüfü şekilde tanıştığım  bu işin içinde uzman olan birisinden aldığım bilgiler ve sonrasında yaptığım araştırmalar sonrasında bana verilen bilgilerin doğru olduğunu gördüm.
Ben fabiayı alırken bursada yetkili satıcı olmadığı için istanbuldan almıştım. Bu sebepten ilk depoyu istanbuldan aldım ondan sonra hep full'den aldım. Geçenlerde bir arkadaşımda sıfır punto aldı. Onuda ikna ettim, oda ikinci deposundan beri full kullanıyor :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Menzil yanıltır, ortalama tüketim değerleri nedir, 1 ve 2 nolu hafızadan takip et  ;)

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim depo şamandırası bozuktu geçen sene.Full depo ile 0 km menzil görüyordum:D

Çevrimdışı vedat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bendeki sorun aynı zamanda benzininde erken bitmesi. Ortalama 25~28 kuruş yakarken simdi 43~45 kuruş yakıyor :) ortalama yakıt degerinde 10-12 lt arası
Bugun enişteyle konuştum benzini istanbulda bilmediği bir yerdende almış

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ortalamanız yüksek, menzili ortalamaya göre hesaplar, o nedenlede 400-450 km demesi gayet normal ama bu sizi yanıltmasın şöyleki ; şu anda depoyu doldurdunuz ve sakin bir sürüşle kullanıyorsunuz, menzilden daha çok yol yapacaksınız. Ortalamanızın makul seviyelere inmesi zaman alır, indiği zaman o menzilde yükselecek.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: vedat;381858
Bendeki sorun aynı zamanda benzininde erken bitmesi. Ortalama 25~28 kuruş yakarken simdi 43~45 kuruş yakıyor :) ortalama yakıt degerinde 10-12 lt arası
Bugun enişteyle konuştum benzini istanbulda bilmediği bir yerdende almış

1.2 HTP'de İstanbul'da 7 litre civarı idi sakin kullanımda ortalamam. Ortalama tüketim epey fazla bence eğer sakin ve yüksüz kullanımışsa

Çevrimdışı eray_inan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Full ile ile ilgili şöyle bir bilgi vereyim; diğer petrol şirketlerinden arada bayi karı olmadığı için %7 indirimli satıyorlar. -petrol şirketlerinin karı üzerine bayiler %7 kar koyarak satış yapıyorlar, Full ise bayilik vermiyor tüm istasyonlar kendisine ait-

Çevrimdışı vedat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;381925
1.2 HTP'de İstanbul'da 7 litre civarı idi sakin kullanımda ortalamam. Ortalama tüketim epey fazla bence eğer sakin ve yüksüz kullanımışsa

Evet İrfan abi, ben 80 kg. arada eşimide işe bırakıyorum oda 55 kg. bagajdaki tek yükte ilkyardım çantası :) kullanım zaten hep sakin, öyle sıkışık trafik ara ara denk geliyor. Yarın bi bidona benzin doldurup bagaja atayım. Aracın deposundaki benzin son damlasına kadar bitsin öyle depoyu tekrar doldurayım diyorum. Yakıttan dolayı bir durum varsa araçta eski yakıt temizlensin diye düşündüm.
Umarım depodaki benzini tamamen bitirmenin motora zararı yoktur :)

Çevrimdışı bursaspor_16_

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arac yenı oldugundan belkı daha sorun cıkarmaz depoyu bosaltman ama yınede tam bıtırmemek daha ıyıı bence benzın ıslerınde buyuk rantlar donuyor ne oldugunu anlamak zor bırazz

Çevrimdışı arg44

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bende fullde sıkıntı olmadığını düşünüyorum.Lpg yi genelde orda alırım diğer istasyonlarda aldığımla aynı km gidiyor ve hiç bir sıkıntı yaratmıyor.Fiyatıda cabası bugun lpg nin litresını 1780 liradan aldım yani 30 kurus daha ucuz

Çevrimdışı vedat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün aracın benzin göstergesi tamamen boş gösteriyordu ve menzil olarakta 0 km gösterdi. Bende biraz önce 1 bidon benzini alıp yola çıktım. Amacım birkaç km gidip içindeki eski benzin tamamen bittikten sonra bildiğim istasyondan aldığım benzini koymaktı. 0 menzil ile 51 km dolaştım bursayı, baktım aracın benzininin bitip stop edeceği yok vazgeçip eve döndüm.
Eğer yol bilgisayarındaki gösterge depoyu tamamen boş olarak gösterip katedilebilecek menzili 0 göstermesine karşın 50 km'den fazla gitmesi normalse, yarın bi 50 km daha deneyeceğim  :) yok sıfır menzilde gidilebilecek mesafe bu kadar değilse o zamanda ya yol bilgisayarında yada benzin şamandırasında sorun var, depoda benzin olduğu halde yokmuş gibi algılıyor.

Birde üçüncü bir ihtimal varki o tam evlere şenlik. Şöyleki; benim fabişin deposunda gerçektende 1 gr benzin yokmuş artık benzin ile çalışmaktan sıkıldığından benzinsiz çalışacakmış bundan sonra :)