škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

motor yağı ve yağ filtresi.

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arabam'ın motoruna bir türlü anlam veremiyorum.yağ eksiltiyor ama düzenli değil.senede bir yağ değiştiginden sürekli ölçemiyorum.bi önceki sefer 3bin km de 1 lt yag eksiltmişti.bugün baktım 4500-5000 km olmuş yağ koymadım ama çubuktan tecrübelerime göre 1 lt eksiltmiş.bende yağ ekleyene kadar değiştiriyim diyorum.üstünde hep yarı sentetik castrol magnatec 10w40 yağ kullandık.ben hep tam sentetik olsun dedim peder bey hep 10w40 koydurdu bunlarıda alayı yarı sentetik.bu sefer 5w40 koymayı planlıyorum.

http://www.madeniyag.net/Castrol-Edge-FST-5W-40-Motor-Yagi-4-Lt,PR-25.html    diğerine göre 10-15 lira fazla bu değer mi?

bu yağ mpi octaviama uygunmudur.

birde alakasız olacak ama havalar ısınıca yani 40 dereceyi gördüğümüz bu günlerde arabanın yağ eksiltmesi artar mı?

internet üzerinden arabaya yağ filtresi alabileceğim bir yer var mı?

vede arabada şunu farkettim.

bu işaretlediğim yerde galiba delik olmuş ki bantlamışlar.buradada bantın olduğu yerde yani o borudan t gibi bi çıkış var o kısımda yağlanma olmuş.oradan hava geliyor yağ ne alaka çözemedim?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yok mu bi yorum yapan bilgisini  aktaracak olan.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
mobilin 10w-40'ını dene bir dahaki sefere benzinli ise.
hava sıcaklığı ile alakası yok.
muhtemel sizin yağ filtresini tam sıkamamışlardır, benimde başıma geldi, gittim sanayiye nasıl yaptılarsa artık araba yağ eksiltmeyi kesti (eski arabam). sanayide bir taktırın. mobilin dükkanlarında her arabaya göre filtre vardır. orjinalini isteyin. yan sanayide contası tam karşılamayabilir. oda yağ eksilttirir.

diğer sebepler:
aracınızın ekzostundan siyah duman geliyorsa sekmanlardan kaçırıyordur. mecburi değişecek.
motorun alt ve üst parça birleşiminde yağ varsa contalardan kaçırıyordur.
ve resimde dediğiniz yer motorun hava giriş kısmı sübaba hava geçişi sağlıyor.o boruyu bir yenileyin. ve oradan yağdan ziyade yakıt artığı yada kurum gelir. yağ varsa gene döndük sekmana.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
mobilin 10w40 yağı da yarı sentetik.ben bu sefer tam sentetik yağ kullsnmak istiyorum.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
10/40 iyidir daha düşersen yağ eksiltmesi iyice artar yağı inceltmiş olursun.Birde octi 4300 gram yağ alıyor diye biliyorum onada dikkat etmek lazım eksik koymuş olabilirsin.Filtreleri otostart üzerinden alabilirsin.Yağ olarakda mobil1 den vazgeçme..Kaçırmaya devam ederse motor contalarına baktırın derim :)

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
açıkçası eksiltme yaparsa tamamlar veya geri 10-40 a dönerim.bu ince yağı kullandığımda motorda bir probleme yol açarmı?
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
açmaz ama o yağ daha devirli büyük motorlu arabalara uygun bir model. ve kaçak olayında kayıp artar. aşırı eksilmenin farkına varmazsan motoru bitirirsin.

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
mobil 5 40 yada 3000 serisi full sentetik tavsiyeler bu doğrultuda
ben 5 30 kullandım.
Şuan cepten yazıyorum tam adlarını sonra vereyim
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2012, 04:47:14 Gönderen: fmaka »