škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Aydınlatma

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merak ettiğim bir kaç husus var şu an normal farlar var araçta üzerinde 12K lık xenon var geçen gün ayar yaptırmaya çalıştık sol taraf tutmadı..

Sormak istediğim şey orjinal mercekli far mı yoksa mercek modifiyesi mi?

Birde aydınlık olsun önüm istiyorum bunun için neler yapılmalı şu ankine göre teorik olarak % kaç oranında bir atış olur netlikte?

hakanerdogan

• Ziyaretçi
valla xenonlu araçları denedim, 8000K bile bişi göstermiyo, 12000K artık sadece yandığı yerde görüntü oluşturuyodur heralde :lol:

ben xenonda 4300-6000 K ları beğenmiştim, ötesi artiztiğe giriyor bence.

gerçek aydınlatma için performans ampulu diyorum, yağmuru çamuru çekilir hale getiriyor.

düz halojen bile çok başarılıdır aydınlatmada.

Osram NB denedim, biraz daha beyazlık istediğimden 4300K mega white osram kullanıyorum, far ayarlarınıda yukarı aldım feci memnunum, binen herkes aydınlatmamı çok beğeniyor.

kısalarımı karşıdan gelen hep uzun sanıyor o kadar iyi yani :D

ha uzunlarada osramın performans ampulünü koydum, uzunlar resmen projektör bende.

toprak uçurumlu yollarda çok fazla seyahat ettiğimden ve çok viraj olduğundan ayarlı far işkencedir.

mercek far ışığı dağıtmıyor, sadece önünü gösterir tavsiye etmem. bi çizgiden ötesine bi milim taşmıyo ışık.

Çevrimdışı sarp

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aydınlatma konusu benim için de çok önemli bir konu, hem kendim hemde karşıdan gelen sürücülerin yol güvenliği açısından. 2000 senesinde satın aldığım octavia combi'nin aydınlatması dahil hiçbir konuda üzmedi beni. memnuniyetim neticesinde Skoda'dan vazgeçemedim ve model yükseltmek amacı ile 2007 senesinde roomster aldım. Merceksiz olan farların (h4) aydınlatmasından memnun olmadığımdan xenon taktırdım sonuç daha iyi olsada tatminkar derecede değildi. karşıdan gelen sürücüler için ve takip ettiğim araç sürücüleri ile sellektörleşip durduk. tesadüfen form sitesinde farların mercekli farla değiştiren arkadaşlar olduğunu görünce (İrfan hoca ve namı değer mygökhan) aranıza katıldım. msjlaştık programladık ve Bursa'da farları mercekli farlarla (H7) xenonları da takınca sorunlar bitti. 6000K olan xenon ların aydınlatması yeterli.

Herşeyden önemlisi trafikte ne karşıdan gelen nede takip ettiğim araç sürücüleri ile düelloya girmiyorum. merceksiz xenon uygulaması tam randımanlı olmuyor..

Bu masalda mutlu sonla bitenlerden umarım senin hikayende mutlu sonla biter:ok::ok::ok:
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
6000K en iyi seçimlerden xenonda 4300 le birlikte. bu iki kelvin dışındakilerin pek tat vermediğini söylerler.

aşağıda linkini verdiğim videoda bizim yeni tarla vasıtasının kendinden ayarlı xenonlarını gösteriyorum, kendim çektim ve yüksekliği oldukça rahatsız edici, hiç bişey göstermiyor, ama aydınlatması o kadar kuvvetli ki ampulun, hayran kaldım, lakin yükseklik ayarından tırtlıyor. ben aynı yerden kısaları açtığımda çoook daha geniş bi alanı görebiliyorum.

xenonda 4300 -6000 derim, gerisi boş görüntü. yağmuru falan nasıldır o 12000K nın düşünemiyorum.

(bide çok enteresanıma giden aynaları çekmişim aldırma ona karanlık zaten)

http://www.dailymotion.com/user/hakanerdogan/video/xa8ol7_megane-bixenon_auto

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;31267
6000K en iyi seçimlerden xenonda 4300 le birlikte. bu iki kelvin dışındakilerin pek tat vermediğini söylerler.

aşağıda linkini verdiğim videoda bizim yeni tarla vasıtasının kendinden ayarlı xenonlarını gösteriyorum, kendim çektim ve yüksekliği oldukça rahatsız edici, hiç bişey göstermiyor, ama aydınlatması o kadar kuvvetli ki ampulun, hayran kaldım, lakin yükseklik ayarından tırtlıyor. ben aynı yerden kısaları açtığımda çoook daha geniş bi alanı görebiliyorum.

xenonda 4300 -6000 derim, gerisi boş görüntü. yağmuru falan nasıldır o 12000K nın düşünemiyorum.

(bide çok enteresanıma giden aynaları çekmişim aldırma ona karanlık zaten)

http://www.dailymotion.com/user/hakanerdogan/video/xa8ol7_megane-bixenon_auto

Bu çok fene bizimki o kadar değil uzun mesafeyi aydınlatıyor hatta fazla dağıtıyor buda karşıdan geleni rahatsız ediyor uzun yolda farkettik bunu..

Şimdi bi taraftan diyorum orjinal mercek far + 5000K veya 6000K git bi tercihte mercek modifiyesi+ mtech 5000K kit?

Aydınlatması çok güzel 12 K nın renk olarak uzunlarım sarı yanıyor helojen bu durumda uzunlar kısalar kadar aydınlatmıyor denebilir..

Birde mercekler bi xenon mu yoksa sislerde olan merceklerden mi onu çözemedim..

Komple xenon kitte sellektörde problem uzun kısa yapmam gerekiyor şu an o zaman nasıl olur bilemiyorum...

Şahkanlada görüştüm azn önce onlarda xenon için kesin geçer diye birşeyde söyleyemediler...

Halaojen konusunda bayağı yoruldum desem yeridir bagajda 3 tana osram set var farklı farklı duruyor öyle:)

octaviaman

• Ziyaretçi
Beyazlık ve iyi görüş yönünden 5000 K ortalama da kalmak ve kaliteli ampuller kullanmak en iyisi.

Çevrimdışı ufuk05

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
babamda mteckin 8000k lık orjinal xenonları var 650 tl civarında para verdi.Bende 6000k var kristal beyaz yanıyor mavi yanmıyor ama kar yağmur çamur demiyor gece çok güzel aydınlatıyor.Xenonlara 130 verdim.Babamın farlar benimki kadar iyi göstermediği için çıldırıyor :D

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Merceksiz farda Xenondan performans beklemeyin, ya orijinal mercekli far alın, ya da bi-Xenon mercek modifiyesi yaptırın.Mercek olmadan kit hem sana hem karşıdakine zarar...

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;31390
Merceksiz farda Xenondan performans beklemeyin, ya orijinal mercekli far alın, ya da bi-Xenon mercek modifiyesi yaptırın.Mercek olmadan kit hem sana hem karşıdakine zarar...

Bi-xenon modifiyesi + 6000 K kit değişimi yapsam ne kadar fark eder sizce?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok fark eder...

Bende şu an bi-xenon + 6000K var, feci fark var eskisiyle...

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
orjinal mercekli farları bi xenon değil sanırım?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;31495
orjinal mercekli farları bi xenon değil sanırım?

Roomster'da orijinal farlar (mercekli olanlar) bi-halogen. Xenon kit takınca doğal olarak bi-xenon oluyor, yani uzun da kısa da tek ampul-tek mercek...

Çevrimdışı emrtkn

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.etaelektromarket.com.tr
Merceksiz fara Xenon kit takacaksanız ve eger karsıdakinide düşünüyorsanız 8000 K ve üzeri takın.Eğer karşıdaki önemli değil ise 4750 den itibaren takabilirsiniz.
Benim merceksiz 9000 K Xenon kit var üzerinde ve selektör yapan 2 senedir 1-2 kişi filan olmuştur.
K değeri yükseldiği zaman beyaz değeri düştüğü için karşıdakinin gözünü alması daha nadir oluyor.
Far ayarınızında düzgün olması lazım sonuçta.Benim en alçakta durur hep ve merceksiz hiçte sorun yaşamadım,aydınlatmasından da memnunum.9000 K olmasına rağmen.
Ha mercekli takarsanız görüntü dağılmadığı için görüş açınız daha net olur :)
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı ufuk05

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ben merceksiz 6000k kullanıyorum.Şimdiye kadar sellektör yapan hiç yapan olmadı.Farlarınızı düzgün ayarlattırırsanız sorun kalmıyor

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu gün yetkili servise uğradım orda arkadaşlar biraz baktılar far ayarı yapmaya çalıştılar uğraştılar felan malesef tutmadı mercek far sordum bu model için yok dediler ayın 13 de muayne var onun için bişiler yapmamız gerekiyordu bizde gittim night breaker aldık çifti 30 tl bakalım performansından memnun kalacakmıyız o kadar adı geçti forumda :)

Birde sorum olacaktı orda hyper white modelide vardı sizce bunu almakla doğru bir karar mı vermiş oldum?