škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

LED'li plakalık ampül değişimi, fotolu anlatım

Ziyaretçi · 45 · 16812

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
oldukça basit bir uygulama, yinede forumda bulunsun diye ekliyorum.

bu akşam demin değiştim memlekete yarın döneceğimden.

öncelikle ampul hastalığı ile başlayan olayda Nightbreaker denedim, sonra Mega White'a geçtim, sonra öndeki sarılık gitsin diye diadem olayına daldım, gittim sis farı taktım, ledli park taktım, stopları folyoladım, en son sarı plaka ampulleri kalmıştı onlarıda almıştım nerdeyse 1 ay sonra takmak bugüne kısmet...

olaya geçelim;

plakalık ampullerini sökmek için çok çok enteresan uçlu bir tornavidaya ihtiyacınız var, ben hiç arayıp bulup almakla uğraşmadım, bir kalemin cep tokası ile iş halloluyor.

resimde gösterdiğim üzere cep tokasını yuvaya güzelce oturttuktan sora açmak için parmak torkunuz yetmez, yıllardır orda toz kir yapıştırmış, o yüzden kuvvet x kuvvet kolu mantığından şu şekilde yaptım, kolayca çözüldü :D

üstteki fotodada dikkat ederseniz Made in Czech Republic yazısını görürsünüz, her farda-ampulde-araç elektriğinde olduğu gibi fabia burdada çok kaliteli ve pratik.

plakalık farı bile Hella marka, oldukça tatli bişey, fişli her zamanki gibi bagaj ampulune kadar... yalıtımı içinde arkasında güzel bi süngerimsi yumuşak bi yer var. na böle

takacağımız LED li öz be öz ÇİN malı ampullerimiz :D:D:D

ampulu tutan iki ayak var, iletken elektriği taşıyan ayaklar, sıkılıp-gevşetilebiliyor güç uygulayarak. oldukça kolay, ampulu ordan çıkarıyoruz, ahada 4 yıldır heç patlamamış öz plaka ampulu, ipiy kararmış :lol: :lol:

aynı şekilde LED li ampulunüzü yuvaya oturtuyoz ve ayakların gevşek kalmamasına özen gösteriyoz. sarsıntıda vs... temassızlık yapabiler :D

birde ampulleri takarken parklar açık olsun ki, + sını - sini anlayabilmeniz açısından, ters takınca yanmıyor. LED leri tam aşağı, far camına bakacak şekilde ayarlayıp takıyoz.

ahanda FARK :D

aynı şekilde sıkıp takıyoz nası söktüysek.

şöyle bi genel fark olaraktan bakalım olaya.

ÖNCE

SONRA

bunlarlada uyum sağladı şindi LED li parklarla güzel oldu :D

şöle bi bakayım dedim ne var yok neler sökmüş takmışız derken torpidoda tabla altını bi boşalttım.

bir çift H3 uzun, bir çift H7 nightbreaker kısa (çok az kullandım tertemizler yav :D),bir çift normal düz H7, bir çift sinyal ampulu, bi çift plakalık, bi çift park ampulü. hepsi faal :D patlayana takviye gelir arkadan :D:D

« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2009, 21:10:03 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teşkilat sağlam hakan abi :D

Yakında iç mekanada el atarsın SMD led felan :D

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aydınlatma konusunda babamda takık şimdi farlara taktı nasıl iyileştiririz onu araştırıyoruz bakalım:)

Bundan dolya bagajda 1 takım kullanılmamaış osram set var 2 takımda çok az kullanılmış var + mtech park lambaları var yedek :D

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eline sağlık Hakan, geçenlerde ben de değiştirmiştim plakalık ampullerini gerçekten şık duruyor. Toka ile o kadar kasmana gerek yok bir ara Torq tornavida seti al bir tane, arabanda bulunsun, aracın her yerinde ihtiyacın olur. Allah kısmet ederse yarın sabah senelik izin için Ankara'da olucam istersen bir ara buluşuruz alırız birlikte seni de bu ızdıraptan kurtarmış olurum.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: 06navy;31327
Eline sağlık Hakan, geçenlerde ben de değiştirmiştim plakalık ampullerini gerçekten şık duruyor. Toka ile o kadar kasmana gerek yok bir ara Torq tornavida seti al bir tane, arabanda bulunsun, aracın her yerinde ihtiyacın olur. Allah kısmet ederse yarın sabah senelik izin için Ankara'da olucam istersen bir ara buluşuruz alırız birlikte seni de bu ızdıraptan kurtarmış olurum.

kaçta gelicen abi?

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ellerine saglık Hakan, bikac gün kontrol et. Çin malı ledlerin problemli olma ihtimali olabiliyor,

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mustisahin;31358
Ellerine saglık Hakan, bikac gün kontrol et. Çin malı ledlerin problemli olma ihtimali olabiliyor,

tamam abi dikkat ederim, olmazsa bi daha alırız 5 TL zaten :kiki::kiki::kiki:

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;31328
kaçta gelicen abi?

Yarın öğlenden önce Ankara'da olurum inşallah ama hemen dönmeyeceğim 2-3 hafta Ankara'da olucam müsait bir gün görüşürüz mutlaka.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: 06navy;31364
Yarın öğlenden önce Ankara'da olurum inşallah ama hemen dönmeyeceğim 2-3 hafta Ankara'da olucam müsait bir gün görüşürüz mutlaka.

ooo tamam o zaman yaparız bişeyler, hatta bi kaç bişeyler baya buradaymışsın, yarın çankırıya gitme ihtimalim var ama sabah görüşebilirdik hiç kasmayalım daha kalın bişi yaparız.

hatta uyarsa yay, ve benim için lazım olan 32 lik lokma anahtar vs.. işlerine bakarız, müsait isen ve uygun görürsen.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Eline sağlık, güzel durmuş  :ok:

Bir ara set halinde Torx anahtar seti alalım sana, bizim arabalarda çoğu vida bu şekilde, işin kolaylaşır  ;)

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;31388
Eline sağlık, güzel durmuş  :ok:

Bir ara set halinde Torx anahtar seti alalım sana, bizim arabalarda çoğu vida bu şekilde, işin kolaylaşır  ;)

alalım alalım ne varsa alalım bide yağ filtresi anahtarı alalım çok pis taktım ona :hanz:

Alıntı yapılan: ero__;31393
O tornavida şekline "sıçan diş" derler Hakağnım :P

belli zaten öle enteresting bişi olduğu eline yıldızı alan çalmasın diye heralde :kiki::kiki:

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
Elinize sağlık, benimde düşündüğüm bir uygulama. Araç içerisindeki tüm lambaları ( tavan-bagaj-plakalık-torpido) LED'e çevireceğim. Led ampüller çok daha az enerji çektikleri için yakıtada etkisi var ;) Milyonda 1 tasarruf sağlar :D