škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yeti klima sorunu ve çözümü

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı caveguy24

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2011 tsi dsg yeti sahibiyim. aracım 7500 km ve 6 aydır kullanıyorum. bugüne kadar klima ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamamıştım ancak bugün üsküdar sahil yolunda giderken klima da açık ve çok iyi soğutuyorken önümde bulunan otobüsü sollamak için S mode a geçip gaza yüklendim ve sonra klima açık olduğu halde soğutmamaya başladı. klimayı açıp kapattım, sıcaklık ayarıyla oynadım birşey değişmedi, sıcağa getirince ısıtıyor ancak soğutma sıfır. stop ettim bir iki dk sonra yeniden çalıştırdım ama nafile. kaputu açıp baktım birşey yok, ve şunu farkettim, araba dururken, yani N veya P mode da iken soğutuyor, hem de süper, ne zaman ki harekete geçiyorum soğutma yok. kitapçığında söylediğine göre soğutma suyu , yani radyatördeki su sıcaklığı normalin üzerine çıkarsa soğutma yani klima sistemi otomatik olarak devreden çıkıyormuş. kontağı kapatıp 15 dk bekledim, bir de sigorta kutusunda 5 nolu sigortayı söküp baktım, sigorta sağlam. sigortayı takıp çalıştırdım ve yürüdüm, sonuç; bingo, klima süper çalışıyor tekrar. başınıza gelirse aklınızda bulunsun, servise gidip vakit kaybetmeden evvel sigortaya bakın, aracın soğumasını bekleyin ve sonuca bakın.... kazasız belasız sürüşler...
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2012, 23:05:39 Gönderen: caveguy24 »

Çevrimdışı mustang

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yani en çok ihtiyaç duyduğun bir zamanda klimasız kalıyorsun öyle mi?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Sağlıklı/bakımlı bir arabada radyatördeki su sıcaklığı normalin üzerine çıkmamalı bence.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
beim octide de de aynı sorun var yani 1 haftadan beri aynı soğutmama sorunu var.önceden buz gibi 1 dk da buz yapıyordu şimdi nafile.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı caveguy24

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;387792
Sağlıklı/bakımlı bir arabada radyatördeki su sıcaklığı normalin üzerine çıkmamalı bence.

araç henüz 7500 km de, kullanmaya başlayalı 6 ay oldu, bakımla alakalı ne sorunu olabilir ki? ya da sağlıklı değil mi araç?

Çevrimdışı caveguy24

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;387826
beim octide de de aynı sorun var yani 1 haftadan beri aynı soğutmama sorunu var.önceden buz gibi 1 dk da buz yapıyordu şimdi nafile.

kitapçığından sigorta kutusunda klimanın sigortasını bulup kontrol edin bence

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: caveguy24;387832
araç henüz 7500 km de, kullanmaya başlayalı 6 ay oldu, bakımla alakalı ne sorunu olabilir ki? ya da sağlıklı değil mi araç?

Yağ ve su seviyesi ne durumda, eksilme var mı? Hararet artışı ile ilgili olabilir veya sensör arızası (hararet müşiri gibi). Km düşük olması sorun olmayacağı anlamına gelmez  ;)  Benim araçta (1.2 TSI DSG) garantiden triger değişti, turbo pullandı, şanzıman güncellemesi yapıldı, neyseki para vermedim cebimden.

Sizdeki aracın aynısı arkadaşımda var, kitapçıkta yazıyor ama başına geleni ilk kez duydum, fazla ısınmadan dolayı klima kapatan aracı, demek ki oluyor.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: caveguy24;387834
kitapçığından sigorta kutusunda klimanın sigortasını bulup kontrol edin bence
sigortanın yandığnı nasıl anlarız?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;387844
sigortanın yandığnı nasıl anlarız?

İlgili sigortayı sök, sigortanın ortasında iki ayağını bağlayan ortadaki tel kopuksa...

Çevrimdışı yeti301111

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;387792

Bende aynı görüşteyim. Klima sorunu çözülmüş ama soruna neden olan kısımı atlamamk gerek. Daha sonra çok daha farklı problemler çıkarabilir.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben skoda da bakmadım ama klimanın radyatörü ayrı değil mi ? bazı arabalarda iki hatta üç tane arka arkaya olanı bile görmüştüm. üçüncü ne için onu bilmiyorum.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Evet klima ve motor suyunun radyatörü farklı, üst üste takılıdır

Çevrimdışı caveguy24

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
aracımın yağı suyu tamam, ilk başta anlattığım gibi otobüs sollarken biraz sıkıştırdım, ondan olabilir diye düşünüyorum. ama en kısa sürede bir servise gidip baktırayım desem bile "şundan olmuştur" diyecek bir işinin erbabına rastlayacağımdan emin değilim...

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim sigorta sağlam görünüyor demek ki sorun gazda veya filtre tam tıkalı.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: caveguy24;387992
aracımın yağı suyu tamam, ilk başta anlattığım gibi otobüs sollarken biraz sıkıştırdım, ondan olabilir diye düşünüyorum. ama en kısa sürede bir servise gidip baktırayım desem bile "şundan olmuştur" diyecek bir işinin erbabına rastlayacağımdan emin değilim...

Yetkili bir servise gidip arıza kaydı tarattırın, belki kayıt almıştır ECU