škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

dsg problemi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı msidestructive

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ben bir tanıdık vasıtası ile tanıştığım skoda servis müdürüne aracımın(octaviaların) genel durumunu sordum ve samimi olarak cevap vermesini istemiştim oda aracınız dsg değilse mekanik olarak bir sıkıntı yaşamazsınız dedi dsg şanzımanlarda belli bir süre sonra aşınmaya bağlı olarak uyum probleminin ortaya çıktıgını söyledi bu nedenle dsg araçları belli bir km den sonra servise çağırdıklarını ve aşınma payına göre yeniden ayar yaptıklarını söylemişti tabi benim aracım dsg olmadığı için servis bunu yapıyo mu araçları çagırıyo mu bilmiyorum.

Çevrimdışı levkar55

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;389348
Genel olarak bu tür durumlarda kararlı olduğunuzu hissettirmeniz
sonuca ulaşmanızı kolaylaştırır:ok:
Baskıya (Taciz) devam:)
sonunda yüce oto balata setimi değiştirdiler.şimdilik problem çözüldü.araç yeni aldığım zamanki gibi...değişiklik olursa paylaşırım..sevgiler...

Çevrimdışı atonal

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben aracı almadan önce dsg şanzımanla manuel arasında kararsız kalmıştım.Çünkü özellikle 2.El araçlarda hele bir de dizel tdı ise dsg vb şanzımanlı olduğu zaman insanların manuele göre daha mesafeli olduklarını farkettim. Belki de yanılmış olabilirim. Ama devamlı gittiğim ustam da beni bu konuda uyarmıştı. Eğer ikinci el ve de dizel alacaksan mümkün mertebe manuel düşün demişti. Ben sıfır almaya karar verdikten sonra bu edindiğim bilgiler doğrultusunda manuel tercih ettim. Tabi ki fiyat farkı da önemli bir etken oldu ama daha ziyade ileride çıkması muhtemel sıkıntılardan dolayı bir böyle bir karar verdim.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: levkar55;416094
sonunda yüce oto balata setimi değiştirdiler.şimdilik problem çözüldü.araç yeni aldığım zamanki gibi...değişiklik olursa paylaşırım..sevgiler...

Güle güle kullanın, çok sevindim..
Ülkemizde maalesef sistem böyle, ilk başta yapılması gerekeni uğraştırdıktan sonra yapıyorlar. Herkes hakkını arasa, firmalar çalışma sisteminde değişikliğe gidebilir.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Alıntı yapılan: atonal;416111
Ben aracı almadan önce dsg şanzımanla manuel arasında kararsız kalmıştım.Çünkü özellikle 2.El araçlarda hele bir de dizel tdı ise dsg vb şanzımanlı olduğu zaman insanların manuele göre daha mesafeli olduklarını farkettim. Belki de yanılmış olabilirim. Ama devamlı gittiğim ustam da beni bu konuda uyarmıştı. Eğer ikinci el ve de dizel alacaksan mümkün mertebe manuel düşün demişti. Ben sıfır almaya karar verdikten sonra bu edindiğim bilgiler doğrultusunda manuel tercih ettim. Tabi ki fiyat farkı da önemli bir etken oldu ama daha ziyade ileride çıkması muhtemel sıkıntılardan dolayı bir böyle bir karar verdim.

benzer düşüncelere sahibim bende. klasik tek kavramalı robotize şanzımanlar bir nebze daha tercih edilebilir 2. elde, 2. el alacak olsam bende DSG'ye mesafeli yaklaşırdım. DSG'yi kötülemiyorum yanlış anlaşılmasın. sadece ilk sahibinin nasıl kullandığını bilmemek kuşku doğurtur içime. sonuçta bir arıza verse 5 haneli rakamlarla karşılaşılabiliyor. tamam belki piyasada çok fazla DSG şanzımanlı araç var diye arıza muhabbeti çok oluyormuş gibi görünebilir. fakat mekanik şeyler bunlar, çıkacağının da garantisi yok çıkmayacağının da.

sıfır almış olsaydım da kesin garantisini uzattırırdım aracın, nolur nolmaz

Çevrimdışı exclusivethr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
dsg şanzımanda manueldeki gibi motor freni die tabir edilen vites düşürme yapılır mı aracın hızını düşürmek için bi zararı felan olur mu

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dsg'de daha doğrusu otomatik kısımda olmaz ama düz vites kısmına alırsanız olur mu denemedim, denemem de. bunun zararı şu olur. kavramayı aşındırırsınız, ciddi bir yük binmesinde şanzıman dişlileri bile kırılabilir. misal 4. vitesteyken bire alma gibi.

Çevrimdışı yükselen skoda

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
düşürmek istesenizde düşüremezsiniz mecatronik gidiş hızına göre vites düşümünü sağlar
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2012, 14:35:12 Gönderen: yükselen skoda »

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: exclusivethr;416169
dsg şanzımanda manueldeki gibi motor freni die tabir edilen vites düşürme yapılır mı aracın hızını düşürmek için bi zararı felan olur mu

Yokuş iniş desteği var, örneğin; yokuş inerken 120 km hızdan 80km hıza kadar frene basıyorum (normal yolda 60km hızda 7. vitese atan araç) 4. vitese atıyor ve tekrar gaza basana kadar 4. vitesten üst viteslere atmıyor..

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Yapılır tabi, mesela S'e atıyorum 2 veya 3 vites aşağı düşüyor.

Çevrimdışı exclusivethr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kuzenimde polo gti var dsg frenleri yetersiz die surekli ole kullanio bana kalirsada muhakkak zarari var ama dsg cok saglam bi sistem bu kadar eziyete dayanabilio :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Motor freni emniyetli duruş için çok önemli bir eleman, sadece kuru fren bazı durumlarda riskli ve yetersiz olabiliyor

Ugur A.

• Ziyaretçi

Alıntı yapılan: YEKE;416174
dsg'de daha doğrusu otomatik kısımda olmaz ama düz vites kısmına alırsanız olur mu denemedim, denemem de. bunun zararı şu olur. kavramayı aşındırırsınız, ciddi bir yük binmesinde şanzıman dişlileri bile kırılabilir. misal 4. vitesteyken bire alma gibi.

Alıntı yapılan: yükselen skoda;416239
düşürmek istesenizde düşüremezsiniz mecatronik gidiş hızına göre vites düşümünü sağlar
Hız uygun ise vitesleri rahat rahat düşürebilirsiniz. Zaten sırasıyla düşürmek zorundasınız. Yani ani bir hareketle 7. vitesten 5. vitese atmıyor kendisini, önce 6. vitese alıyor sonra 5. vitese atıyor.
Alıntı yapılan: lrfan;416270
Yapılır tabi, mesela S'e atıyorum 2 veya 3 vites aşağı düşüyor.
6. viteste 40-50km/s hızla giderken S moduna aldığımda ekranda direkt S3 yazısı çıkıyor.

Geçenlerde merak ettim ve şunu denedim:

45-50km/s hızla gidiyorum ve dönmek için yavaşlamam gerekiyor. Gaza sonuna kadar bastım, vites düşürdüğünü hissettiğim anda frene yüklendim. Gayet güzel motor freni+ayak freni yaparak yavaşlamış oldu.:rm: Zararı var mıdır bilmiyorum ama hoş olduydu yav!:D