škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

sağ ön cam kapanırken geri iniyor

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı swamponer

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhabalar, 2009 skoda octavia sahibiyim fakat son günlerde dikkatimi çeken bir durumla karşı karşıyayım. Sağ ön camı kapatırken sanki birşey sıkışıyormuş gibi yapıp camı tekrar aşağıya çekiyor. 3-4 adımda kapatabiliyorum. Servis direk motoru değiştirmekten yana, daha uyguna bir yol bilen varsa yardımcı olabilir mi ?

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
aynı durum benim araçta da var. 5-6 aydır yapıyor. ancak durum bende biraz değişken syrediyor. bikere her zaman yapmıyor, ayrıca da aynı cam yapmıyor. arka sol hariç her camda gözlemledim bu durumu. fakat en fazla sizde de olduğu gibi ön sağ cam yapıyor. yarıya kadar çıkıp geri iniyor. şimdi servise götüreyim diyorum ama her zaman yapmadığı için orada tıkır tıkır çalışır diye endişeleniyorum. adamlar da haliyle bunda bi problem yok diyecekler.
bu arada hangi servis ve ücret ne istediler acaba ?
octavia 1.6 TDI elagance 2011

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benimde başıma gelmişti, sanırım kronik..
Cam filmi takan biryerde kapı döşemesini yukarıya kaldırarak (Döşemeyi sökmeden) wd-40 ile yağlatarak çözmüşdüm.

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;392090
Benimde başıma gelmişti, sanırım kronik..
Cam filmi takan biryerde kapı döşemesini yukarıya kaldırarak (Döşemeyi sökmeden) wd-40 ile yağlatarak çözmüşdüm.
o nasıl oluyorkine yaw ?

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Büyük ihtimalle camı kaldıran taşıyıcılarda,halatlarda vs bir kopukluk,kayma,ya da benzeri bir durum söz konusudur. Cam kapanırken sıkılıp cam motoru zorlanmaya başladığı için de sıkışma sensörü devreye girip camı ger indiriyordur.. Kapı döşemesi sökülüp mekanizma kontrol edilebilir..

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim opel arabamda da var. araba klimasız kullanırken iki camı birden açıyorum. kapatması düğmeye iki saniye basılı tutunca otomatik kapanıyor. ve ben camlar yukarı çıkarken kontağı kapatıyorum. o zaman yolcu tarafı yarıya kadar tekrar iniyor. ben aküye bağlıyorum bu işi, 8 senelik ve yük aküye biniyor. araba çalışırken böyle bir sorun olmuyor. önce akünüzü bir kontrol edin derim.

Çevrimdışı octiva05

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bende camlara film çektirdikten sonra aynı sorunla karşılaştım.Sağ ön cam yarıya kadar geliyor sonra aşağıya iniyor hava sıcakken genleşmeden meydana geliyor diye düşünüyorum çünkü camı o bölgede hafif ittirdiğimde kapanıyor.Takılan bir şey varmı bakmak lazım Benim octaviada bu sorun hava serinken yaşanmıyor
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2012, 23:04:17 Gönderen: octiva05 »

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben bugün baktım;
şöyle yapmak gerekiyor..
Kapı iç tarafından, cam tam açık konumdayken kapı döşemesi üst kısmını köşeye yakın bir yerinden (arka kapıya yakın tarafından ) elimizle yukarı doğru hafifçe kaldırıyoruz. alt kısımdaki fitilin köşesinden tornavisa v.s. yardımıyla fitili yukarı doğru rahatça çıkartıyoruz. hemen cam halatının makarası görünüyor. yeterince wd-40 ya da benzeri bir yağ ile makarayı yağlayıp, işlemleri tersine yaparak eski konumuna getirip bırakıyoruz:)
5 dk. da sorun çözülüyor. ben de açmışken yağladım:ok:

Çevrimdışı Muhlis OZTURK

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yaglamayla cozulebilecek bir sorun icin servis cam motorunu degistirmek istiyor, sonra da yuce oto'nun ayarladigi servislere laf soyleyince kiziyorlar.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
astrada kapıdan gövdeye geçen körük içindeki kablo kopmuş adamlar makara motor komple değişeceklerdi. bu zaman bin lirayı geçecek bir paraya. 10 liraya elektrik ustasına yaptırdım.

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
her geçen gün yetkili servislerden biraz daha soğuyorum.

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bu gün sağ ön cam açıldı, kapanmadı. yarıya kadar geliyor sonra geri iniyordu. ne yaptımsa olmadı. servisi aradım. gelin bakalım motorunda sorun varsa garantiden yaparız dediler. iyi de bu cam böyle sabaha kadar açık mı kalacak diye sorduğumda yapacak bir şey yok ya şimdi gelin ya da aracınızı güvenli bir parka bırakın yarın gelin dediler. telefonu kapattım. biraz daha uğraştıktan sonra bir yandan dümeye basarken diğer elimle camı yukarı çektim. kapandı. ama her defasında camı böyle kapatacak değilim tabi. servisten köşe bucak kaçarken yine ellerine düştük.

şimdi merak ettiğim her kapıda ayrı motor mu var ? varsa sadece arızalı kapının motoru mu değişecek ? dikkat etmemiz gereken durumlar nedir ?

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: archaeologist;398704
bu gün sağ ön cam açıldı, kapanmadı. yarıya kadar geliyor sonra geri iniyordu. ne yaptımsa olmadı. servisi aradım. gelin bakalım motorunda sorun varsa garantiden yaparız dediler. iyi de bu cam böyle sabaha kadar açık mı kalacak diye sorduğumda yapacak bir şey yok ya şimdi gelin ya da aracınızı güvenli bir parka bırakın yarın gelin dediler. telefonu kapattım. biraz daha uğraştıktan sonra bir yandan dümeye basarken diğer elimle camı yukarı çektim. kapandı. ama her defasında camı böyle kapatacak değilim tabi. servisten köşe bucak kaçarken yine ellerine düştük.

şimdi merak ettiğim her kapıda ayrı motor mu var ? varsa sadece arızalı kapının motoru mu değişecek ? dikkat etmemiz gereken durumlar nedir ?

Evet her kapıda ayrı motor var, bir tanesi değişecek.
Kapı döşemesini söküp takarken plastik tırnakların deforme olması/kırılması durumunda kapınızdan ses gelme ihtimali var. Servisten çıkınca biraz bozuk bir yolda test edip ses olursa hemen dönüp yaptırın..

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

O kapıdan zaten ses geliyor. gitmişken onu da dile getireceğim.

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

bu gün izmir renk otoya gittim. gel görki korktuğum başıma geldi. bizim camlar orada tıkır tıkır çalıştı, en ufak bir takılma yapmadı. hocam sorunu tespit etmeden bi işlem yapamayız dediler. uzun sürede cam fitillerinin toz biriktirmesi sonucu cam sıkışması olabileceğini söylediler. arada bir fitilleri temizlemem gerekiyor muş. iyi dedim ben de.
bu tür garantiden değiştirme durumlarında arızayı videoya kaydedip gönderiyorlarmış. tabi bizde kaydedecek bir şey ortaya çıkmadı.
ayrıca aynısorundan gelmiş bir müşterinin arızasını kaydetmişler ben de izledim ama garantiden yapmamışlar. sebep; cam filmi olduğu için. haberiniz ola.