škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 1.2 TSI DSG uzun yol sürüş, tüketim, temizlik

lrfan · 24 · 7658

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
İst-Bodrum-İst yaparak 1500 km yol yaptım, 10 küsür km dışında tüm yol duble idi. Bu sayede 110 km limitli yolda %10 toleransı da kullanarak genelde 120 km hızla yol geçtim.

Araba tam yüklü, bagajda yer kalmadı, hatta kolay sığmak için pandizotu da evde bıraktım :)

Yoldaki kısacık Bursa otoyolu ve İzmir Aydın otoyolunda 150-160 km hızlarda seyrettim. Çeşme otoyolunda eğer gazı diplersem hiç nazlanmadan 200 km hıza ulaştığını da test ettim. Ama 130 km sonrası hafif de olsa rüzgar sesi geliyor fitillerden, küçük bir arabada zaten bu hızlar fazla bence, bize yeter.

Klima hep açıkken 6.2 l/100 km tükettim 700 km sonunda. Sair zaman klima kapalıyken araç yüklü halde 5.1 tüketim gördüm ki zaten kitapçıkta da klimanın 1 litre fazla tüketim yaptığı yazıyor. Hıza ve yüke göre iyi bir değer. Eğer vakit bol olsa 80 km ile gitsem 4 litrelerde bir tüketim olurdu sanırım.

Aynı yolu yıllarca atmosferik 1.2 ve 1.4 ile defalarca geçtikten sonra turbo motorla işlerin nasıl değişik olduğunu farkettim. Keza 7 ileri vites de tüketim açısından olumlu bir özellik, araç yormadı hiç. Rampalarda hız kesmeden hatta istersem hızlanarak yol aldım, Sabuncu beli gibi dik ve virajlı çıkışlarda atmosferik ve özellikle Fabişe göre büyük kasalı 1.6'lar bayılırken geçen yıllardaki yolculuklarım aklıma geldi :) Aracımda 288'lik büyük ön fren diskleri var, frenaj bu sayede daha etkin ve güvenli geldi bana. Genelde Fabia'larda 256 mm'lik FS-III'ler oluyor, gördüğüm Yeti ve Octilerde de 256'lık vardı, onlara niye takmıyorlar anlamıyorum.

Yola çıkmadan önce aracın sinek yapışacak yerlerine The Mask adlı spreyi sıktım, 10 gün boyunca araç hiç yıkanmadı, eve gelince tek perde basınçlı su ve DLS 150 köpükle ile tüm sinek ölüleri elle girişmeye gerek bırakmadan iniverdi. Koltuklara da basınçlı hava tabancası ile giriştim, tüm tozlar gitti iç kısımda.

Camdaki nano koruma g1 sayesinde sinek-böcek kalıntıları sileceği her sildiğimde kolayca yok oldu, g1 yokken daha inatçıydılar, şimdi pek yapışamadılar.

Güzel bir tatil oldu, dinlendim, yeni bir eğitim yılına ve foruma hazırım :D Fenomen Muhammed Hocamla uzak yerlere denk geldik Bodrum'da, onunla da görüşmek istedik ama olmadı.

Sağlıcakla

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
irfan abi son üç arabanıda forumdan takip ediyorum.şimdiye kadarki en memnun olduğun araba bu galiba.yazıyı okurken bile aldığın keyfi buradan okurken hissettim.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tüketim iyi ama, şahsen ben 6 litrenin altına inmesini beklerdim 1.2 TSI ve nispeten küçük araç olunca.

Trabzon - Bursa istikametinde, 1.2 HTP roomster ile dolu araç, klima açık, normal yollarda sürekli 100 km. üstü hızda, 6,8 l/100 km ortalama ile gelmiştim. TSI ve daha küçük araçta 1 litre daha inmesini beklesem haksızlık eder miyim? :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurcnplt;392488
irfan abi son üç arabanıda forumdan takip ediyorum.şimdiye kadarki en memnun olduğun araba bu galiba.yazıyı okurken bile aldığın keyfi buradan okurken hissettim.

Aynen öyle, sanırım beygir gücü arttıkça keyif artıyor :)

Alıntı yapılan: agasarca;392495
Tüketim iyi ama, şahsen ben 6 litrenin altına inmesini beklerdim 1.2 TSI ve nispeten küçük araç olunca.

Trabzon - Bursa istikametinde, 1.2 HTP roomster ile dolu araç, klima açık, normal yollarda sürekli 100 km. üstü hızda, 6,8 l/100 km ortalama ile gelmiştim. TSI ve daha küçük araçta 1 litre daha inmesini beklesem haksızlık eder miyim? :)

Araç full dolu ve ortalama hızım 118 km görünüyor, klima da açık olunca.

Araç boşken 4.2 ortalamayı yakalamak zor olmuyor, bir de rüzgar vardı hep burundan.

Bir de şu var, rampalarda keyifli olduğu için hep gazladım, aracı tanımak için, 1.4 Roomster rampada gaza yüklensemde bir yerde bayılmaya başlardı yüklü olunca, şimdi yük var yok farketmiyor hızlanma konusunda. Otoyolda 160 civarı gittim, orada yükseldi zaten ortalama :) Yoksa 6 litre altında yakardı. Gazlamak keyifli ama bedeli yüksek :D Fabia 1.2 HTP aracımdan daha düşük tüketimi, hem ş.içi hem dışında.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İrfan Hocam o tork var ya tork. Yakıt tüketiminin tek suçlusu o :)
Baygın baygın gitse hiç yakmaz:++:

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ortalama hıza göre tüketim normal o zaman. Ben 120km/h hızı pek geçmemiştim. :)

Geçen bayramda Sabuncubeli geçidini 3. vitesle çıkabildim. Manisa tarafındaki yokuşu çıkmam dramatikti. :)

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 lpgli olunca daha da rahat basıyorsunuz gaza yokuş falan dinlemiyor devirli girince yokuşa. gerçi turbolu araçla karşılaştırılmaz.
irfan hocam yorumlarına hasret kaldık. bu arada. forum sessizleşti.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hoşgeldin irfan abi fabişe laf yok hakkını veriyor:D Yolu buldun mu affetme 3 ün beşin hesabını yapınca insan bi yerden sonra deliriyor :D

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;392538
Hoşgeldin irfan abi fabişe laf yok hakkını veriyor:D Yolu buldun mu affetme 3 ün beşin hesabını yapınca insan bi yerden sonra deliriyor :D

Rampa gelince gazlamaya alıştım zati  :D

Bu kasaya harika bir motor  :)

Çevrimdışı ahmedb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hoş geldin, sefa geldin...:eyv.:

"Her ne ki elde yok ihtiyaçta vardır..
."

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hoşgeldin İrfan abi,güzel bir yolculuk olmuş :) fotoğrafda olaydı iyiydi :p
-------------------------------------------------

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gokcen59;392594
Hoşgeldin İrfan abi,güzel bir yolculuk olmuş :) fotoğrafda olaydı iyiydi :p

P.tesi yüklerim foto  ;)

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hoşgelin irfan hocam
tecrüben aydınlatıcı ve tsı dsg düşünenler için kılavuz niyetine

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;392548
Rampa gelince gazlamaya alıştım zati  :D

Bu kasaya harika bir motor  :)
Gazlama rampada bırak motor inceden bayılsın. Tam bir alt vitese geçecekken gazı döşemeye yapıştır.:D DSG âdeta "n' oluyo lan" deyip 3 alt vitesi seçiyor. Şenlik de sonra başlıyor.:wnk:

Çevrimdışı fastbreak79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle