škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Felicia almayı düşünüyorum ama kararsızım,yardımlarınızı bekliyorum....

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özkan331

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Cümleten Selamun Aleykum.Hayırlı Forumlar.

Arkadaşlar ben aranızda yeniyimve araç olarak Felicia almayı düşünüyorum.Sizlere sorularım olacak. :blg::gaz:

Ben Felicia'nın ABS,Çift AIRBAG,Klima,Isıtmalı ve Elektirikli dikiz aynaları,,yükseltilebilir koltuk olan,GLX (Grand Lüx) donanımlı,Combi (Station Wagon) modelini almayı düşünüyorum.

1 haftadır nette araştırma yapıyorum,yorumları okuyorum fakat fikirlerim tam olarak oturmuş değil.Bu arabalar öğrendim kadarıyla iki seri.
1991 yılında Volkswagen Group'un Skoda'yı satın almasına rağmen,birinci seri,yani 95-98 yılları arasında üretilen modeller,Skoda motorlu.İkinci seri,yani 99-02 yılları arasında üretilen modeller ise Volkswagen Polo motorlu.
İki seride de enjeksiyonlu (95-98 tek nokta,99-02 çok nokta enjeksiyon) ve karbüratorlü modeller mevcut.İki motorun da sağlam olduğu söylenmekte.

Kafamı karıştıran durum ise yakıt(lpg)-kasa uyumu durumu.
Kafamda 4-5 soru var.

1. 1999 öncesinde istediğim özellikler mevcut değil.Fakat MPI motor bir araca da LPG takılabilir mi? Volkswagen Polo motoru sağlam mıdır ve Skoda motorundan iyi midir?

2. MPI modele LPG takılabiliyorsa o kasada 1.3mü 1.6 mı tercih etmeliyim?

3. MPI modele lpg takılabiliyorsa,LPG'de MPI mı daha az yakar? Tek nokta enjeksiyon mu? (Bu soruyu istediğim özelliklerden vazgeçmiş olarak sordum)

4. MPI modele LPG takılamıyor ya da takıldığında sorun çıkarabiliyorsa,
eski seri Skoda motor tek nokta enjeksiyonlulardan o kasaya hangisini tercih etmeliyim? 1.3 mü 1.6 mı? (1.3 motor hacmi açısından az yakar mı fakat kasa ve yokuş açısından dezavantajsa ve fazla yakıyorsa,1.6 mı almalıyım? Fakat 1.6 da motor hacmi açısından büyük olduğu için yakıt konusunda dezavantaj olabilir mi?)

5.Bu araçlarda kronik bir hararet sorunu olduğunu okudum.Bu durum sizlerde de var mı ve başka kronik sorunları varsa söyleyebilir misiniz?

Cevaplarınız için şimdiden Allah razı olsun,teşekkür ederim,saygılarımla....

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
:hsg:

MPI motora LPG sorunsuz olur, iyi bir montaj ve usta bulmak şartıyla. Temiz bulur bakımlı tutarsanız sıkıntı olmaz. MPI zaten çok noktadan enjeksiyon demek, tek nokta değil.

Çevrimdışı özkan331

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hmm.İşte bu güzel haber.Aradığım özellikte olan aracı alabileceğim :)
Peki o sw araçta 1.3 mü 1.6 motor mu tercih etmeliyim? Hangisinin daha az yakar?
Bire mpi'lar mı,tek nokta enjeksiyonlar mı daha az yakar?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Düz mantıkla düşünürsem SW aracın çekişi için 1.6 daha akla yatkın olur, madem LPG takılacak.

Yine de tork ve bg değerlerine bak, bazen küçük motor daha verimli olabiliyor.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Bildiğim kadarıyla Felicia' nın tek nokta enjeksiyonlusu yok. Ya karbüratörlü ya da MPI.:wnk:
1.6GLX çok fazla yok, o nedenle tutulmuyor diye uyduruyor millet.

Çevrimdışı özkan331

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Irfan hocam tork ve bg değerlerine baktım.Bg den anlıyorum da tork tan anlamıyorum :)

1.3 8v SPI (Single Point Injection)
Max. Power 40 kW (54 PS; 54 bhp)@ 5,000
Max Torque 94 N·m (69 lb·ft)@ 3,250
1994-1997

1.3 8v SPI (Single Point Injection)
Max. Power 50 kW (68 PS; 67 bhp)@ 5,000
Max Torque 100 N·m (74 lb·ft)@ 3,250
1994-1997

1.3 8v MPI
Max Power 40 kW (54 PS; 54 bhp)@ 5,500
Max Torque 99 N·m (73 lb·ft)@ 2,600-3,750
1997-2001

1.3 8v MPI
Max.Power 50 kW (68 PS; 67 bhp)@ 5,500
Max Torque 106 N·m (78 lb·ft)@ 2,600-3,750
1997-2001

1.6 8v MPI
Max.Power 55 kW (75 PS; 74 bhp) @ 4,500
Max. Torque 137 N·m (101 lb·ft) @ 3,500
1995-2001

Şimdi hocam bu 1.6 ile ondan bi önce yazdığım 67 beygirlik 1.3 birbirine yakın mı?
Bi de arabanın sw olduğunu düşünürsek ikisi de uyumlu olur mu?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.6 torku haliyle yüksek, çekiş açısından lazım olan odur. Bg yakın olsa da 30 Nm tork farkı var ki bu hissedilir bir güç farkı demek. LPG takılacaksa 1.6 al derim

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: özkan331;396798
Tek nokta enjeksiyonlular var ya :)
Aşağıdaki linkten bakabilirsin.
http://en.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_Felicia
SPI=Single Point Injection-Tek Noktadan enjeksiyonlu Favorit bile var ancak Türkiye' ye getirilmedi diye biliyorum ben.:wnk:

Çevrimdışı sercan78

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
selamun aleyküm kardeşim ben skoda felicia kullanıcısıyım 8 seneden beride kullanıyorum aracım 1.3 glx-i mpi motorlu abs airbag elektrikli ayna vs vs en full'ündendir. aracımda lpg yok benzinde şehir içi 23 kuruşu geçmiyor yakıtı. çok normal çok güzel herhangi çekiş sorunu yok hararet sorunu vs kesinlikle bir sorunu yok bu hararet konusu pek arabayla alakalı birşey değil aynı zamanda 96 model brodvey'im var bu araçlardan millet hararet konusunda şikayetçi renonun eski araçlarından ama ben 1 kere bile böyle olası bir durumla karşılaşmadım bu hararet meselesi tamamiyle aracı randumanında kullanmayla alakalı birşey aracı randumanında kullanmazsan her arabanın hararet riski vardır ;) benim sana tavsiyem 1.3 glx-i alman mümkün olduğunca tüplü olmasın alacağın araç gerek yok çünkü renk olarakta sık bulunmayan ama çok yakışan renk bordo renginde almalısın benimki öyle hala ilk günkü gibi aynen bir çiçek çok hoş duruyor. sana yardımcı olabildiysem ne mutlu iyi forumlar.