škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

sağ ön aks

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sporcu44

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2004 skoda fabia special model benzinli arabamin bugun götürdügüm usta sağ ön aks ın değişmesi gerektiğini söledi çarşamba 5 saatlik yola gidicem acaba bi sıkıntı yaşarmıyım bilen arkadaslar yardımlarınızı bekliyorum bir de aks fiyatı ne kadar yardimci olursanız sevinirim iyi akşamlar

Ugur A.

• Ziyaretçi
Komple aks pahalıdır. Acaba komple aksı mı değiştirecek yoksa sadece aks lalesi denilen tekerlek tarafındaki parçayı mı? Aks lalesi ise ucuz ve kolay bir işlem olacaktır. Bu arada bozuk aks lalesinin nerede bırakacağını bilemezsiniz. Yatırmadan yola çıkmamanızı öneririm.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@sporcu44,
Aks derken 3 önemki parça var. Aks iç dış bilyaları,Aks lalesi ve aksın kendisi. Aracın tekerleğini derin çukura veya sert bir tümseğe hızla çarpmadığınız veya araç sağdan iyi bir darbe almadığı sürece değiştirilmesini gerektirecek bir eksen kayması yani eğilme söz konusu olmaz. Birde yüksek km sonucu oluşan aşınmaya bağlı dişli boşlukları oluşursa burada tek başına aksın değişimi sorunu çözmez karşılıklarınıda değişmesi gerekir Bu da iyi bir masraf demektir.Dişli boşlukları araç krikoda iken tekerleği sağa sola çevirdiğinizde olan boşluktur yada aayağınızı gazdan çektiğinizde zaman zaman duyulan TIK sesi ile kendini belli eder. Bence en sık raslanan problem lalededir. Aynı zamanda bu parça disk dolayısıyla tekerleğin vb parçalarında doğrudan ve/veya dolaylı bağlandığı silindirik bilyalı bir parçadır. Arızası özellikle direksiyonu hemen hemen tam sağa çevirip yapılan dönüşlerde tıkırtı yapması ile kendini belli eder. Bilya arızası ise sesle kendini belli eder ve giderek artan çayırtı şeklindedir.Her 2 arızada sizi nerede ve ne zaman yolda bırakacağını bilemezsiniz. Aks Lalesi yada bilya prb. varsa hemen acilen yaptırın. Aksta eksen kayması veya dişli boşlukları tek başına o kadar önemli değil eğer tespit noktalarında bir sıkıntı yoksa ama eksende bir kayma varsa(eğilme)kısa sürede bilya bozacağınıda bilmenizde yarar var. Dişli boşlukları şimdilik o kadar önemli değil Ama her gaza yüklendiğinizde yada ayağınızı gazdan çekişte oluşan TAK ve TIK sesi oldukça sinir bozucu bir olay. Lale fiyatını biliyorum 188 TL civarında işçilik hariç. Daha değiştirileli 5 ay kadar oldu.(Ustanın dişli kaptırması sonucu kabak benim başıma patladı) Bilya fiyatlarıda (iç dış değişir)40-50 TL arasında ama aks hk. bir bilgim yok. Bunlar servis fiyatları.Dışarıda özel servislerde daha ucuza mal olacaktır.
Alıntı yapılan: sporcu44;403340
2004 skoda fabia special model benzinli arabamin bugun götürdügüm usta sağ ön aks ın değişmesi gerektiğini söledi çarşamba 5 saatlik yola gidicem acaba bi sıkıntı yaşarmıyım bilen arkadaslar yardımlarınızı bekliyorum bir de aks fiyatı ne kadar yardimci olursanız sevinirim iyi akşamlar

Çevrimdışı sporcu44

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
sorunu halletim arkadaslar çok teşekkür ediyorum sizlere aks değişmedi dediğiniz gibi aks başı değişti 90 tl sag ve sol rot başları değisti 2 si 45 tl bir de bir sey daha değişti 35 tl ye de suan ismini unuttum bana toplam maliyeti rot balans ayari ile bana 285 tl ye mal oldu cevap veren arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum bayram öncesi iyi bir masraf oldu ama canımız saolsun can taşıcaz yarım yola çıkıcam allahın izniyle ama için rahat olacak en azından SKODA FABİA AİLESİNİN BAYRAMLARINI KUTLAR NİCE BAYRAMLARA DİLEKLERİMİ sunarım

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@sporcu44,
İyi bir fiyata halletmişsiniz. Aks başı dediğiniz lale ise resmi servise göre %100 fiyat farkı var. Serviste kesin 450-500 TL yi bulurdu. Ankara'da böyle güvenilir özel servis nerede var bilmiyorum açıkçası. Bu nedenlede anlaşılan her gidişte iyice törpüleniyoruz.:D
Tüm Skoda' cıların bayramını kutlar esenlikler dilerim.
Alıntı yapılan: sporcu44;403582
sorunu halletim arkadaslar çok teşekkür ediyorum sizlere aks değişmedi dediğiniz gibi aks başı değişti 90 tl sag ve sol rot başları değisti 2 si 45 tl bir de bir sey daha değişti 35 tl ye de suan ismini unuttum bana toplam maliyeti rot balans ayari ile bana 285 tl ye mal oldu cevap veren arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum bayram öncesi iyi bir masraf oldu ama canımız saolsun can taşıcaz yarım yola çıkıcam allahın izniyle ama için rahat olacak en azından SKODA FABİA AİLESİNİN BAYRAMLARINI KUTLAR NİCE BAYRAMLARA DİLEKLERİMİ sunarım